Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

43 minuty temu, Piotr Cichomski napisał:

Jak to gra? Masz jakieś szumy, brumy? Do czego są 2 trafa?

Gra, hymm jak dla mnie cudnie, zero szumu, zero brumu ruszył od kopa. Teraz znowu będzie poszukiwanie sensownych lamp (lampy) bo o ile 12AX7 mam to ECC88 pasuje coś znaleźć godnego. Trafo jest jedno - drugi to dławik, niestety zamówiony nie dotarł więc zamontowałem jaki miałem i trochę większy dlatego takie wrażenie.

44 minuty temu, Piotr Cichomski napisał:

Jeszcze jedno pytanie: symulowałem ten układ w LTSpice i wychodzi mi, że poziom sygnału wyjściowego dla nominalengo sygnału z wkładki 2,5mV jest na poziomie ok 600mV. To ok 2 razy więcej niż czułość Audio Note L1. Czy próbowałeś słuchać tego w komplecie na pełnej głośności? Co z przesterowaniem?

Na razie mam to podpięte pod UGODĘ przez pre na topologii PV12, L1 czeka na trafo bo mam wszystko podpięte pod te nowe zasilacze ale nie mam czym tego zasilić. Więc na tym etapie się nie wypowiem. Sygnał faktycznie jest bardzo wzmocniony bo pre odkręcone raptem na 1/10 całości i już jest tak głośno że żona mnie goni. Ale fakt, że ugoda też ma duże wzmocnienie i to wszystko się kumuluje. Jak już będę miał podpięte L1 to dam znać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się jeszcze zastanawiam nad wariacją tego wzmacniacza.

image.png.07b88fe88bc134937e6b1e05c100c0fb.png

Może ktoś z bardziej obeznzanych zerknie na schemat i zweryfikuje co i jak. Dla mnie do zmiany rezystor w sprzężeniu na 16k jak w poprzednim i do zmiany miejscami R2 i R3, nie wiem czemu z uporem maniaka chinczyki nie zmienią tego na schematach.

Zastanawiają mnie tylko inne wartości które są zmienione w celu określenia punktów pracy lamp.

Niby lampy 6V6 mogą zagrać przyjemniej od EL84, ale trza by to sprawdzić organoleptycznie - jest to proste bo zasilanie i trafa bez zmian tylko nowe PCB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz.

Wiem że gdzieś to juz pisałeś, ale nie mogę znaleźć. Jak ostatecznie jest z ta parą rezystorów 100R i 390R w katodzie w ECF80? Który do masy? Na wszystkich dostępnych płytkach wygląda, że 390 do masy. Ale jest na schemacie jakaś adnotacja, że "landing on 100R position".  Więc już nie wiem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mufcore napisał:

Sprzedam złożone i uruchomione PCB do projektu wzmacniacza PP opartego o klona Audio Note

Jakiś schemat masz do tych przeróbek? To tryb triody jest poskładany ale widzę jakieś dodatkowe zwory i elementy pod PCB. 

Ofertę sprzedaży wklej w dziale forum odpowiednim.

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mufcore napisał:

Ja się jeszcze zastanawiam nad wariacją tego wzmacniacza.

image.png.07b88fe88bc134937e6b1e05c100c0fb.png

Może ktoś z bardziej obeznzanych zerknie na schemat i zweryfikuje co i jak. Dla mnie do zmiany rezystor w sprzężeniu na 16k jak w poprzednim i do zmiany miejscami R2 i R3, nie wiem czemu z uporem maniaka chinczyki nie zmienią tego na schematach.

Zastanawiają mnie tylko inne wartości które są zmienione w celu określenia punktów pracy lamp.

Niby lampy 6V6 mogą zagrać przyjemniej od EL84, ale trza by to sprawdzić organoleptycznie - jest to proste bo zasilanie i trafa bez zmian tylko nowe PCB

Te lampy mocy mają (6V6) mają mniejsze (ok 3 x ) nachylenie charakterystyk prześciowych, więc i rezystory katodowe muszą być inne (większe).  Co do brzmienia, to znajomy ma gitarowca, w którym może zamieniać pary lamp EL84 na te 6V6, ale twierdzi że jakiejś zasadniczej zmiany nie słyszy. Raczej twierdzi, że są to zmiany typu testowania lamp różnych producentów. Raz jedne wypadają lepiej, raz drugie. 

Na pewno 6V6 mają badziej vintage`owy wygląd :), więc jak ktoś eksponuje lampy na zewnątrz....  Biorą też mniej mocy na żarzenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.04.2022 o 11:59, MariuszZ napisał:

Jakiś schemat masz do tych przeróbek? To tryb triody jest poskładany ale widzę jakieś dodatkowe zwory i elementy pod PCB. 

Ofertę sprzedaży wklej w dziale forum odpowiednim.

Pozdrawiam. 

Hej

Elementy pod PCB to rezystory których nie montowałem od góry oraz diody LED do podświetlenia lamp z rezystorem.

Tak to żadnych innych przeróbek nie ma ;)

Dnia 17.04.2022 o 12:52, Piotr Cichomski napisał:

Te lampy mocy mają (6V6) mają mniejsze (ok 3 x ) nachylenie charakterystyk prześciowych, więc i rezystory katodowe muszą być inne (większe).  Co do brzmienia, to znajomy ma gitarowca, w którym może zamieniać pary lamp EL84 na te 6V6, ale twierdzi że jakiejś zasadniczej zmiany nie słyszy. Raczej twierdzi, że są to zmiany typu testowania lamp różnych producentów. Raz jedne wypadają lepiej, raz drugie. 

Na pewno 6V6 mają badziej vintage`owy wygląd :), więc jak ktoś eksponuje lampy na zewnątrz....  Biorą też mniej mocy na żarzenie. 

Dzięki Piotr, czyli wychodzi że nie warto inwestować

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, mam pytanie do Ciebie odnośnie potencjometru głośności. Pamiętam z Twojej relacji, że potencjometr ten zastapiłeś w pewnym momencie drabinką rezystorową.

Czy po czasie uważasz, że warto?

Czy potencjometr w odsłuchu dawał faktyczne wrażenie nierówności kanałów czy to tylko wynik pomiarów? 

Czy drabinka przez swoją "dyskretyzację" nie powoduje odczucia, że nie możesz dość precyzyjnie ustawić sobie komforotwej głośności?

 

Dla zainteresownych: tu dalsza cześć relacji z postępów budowy mojej integry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr ja mam w jednym wzmacniaczu alpsa a w drugim drabinkę na rezystorach i albo dobrze trafiłem albo jestem głuchy bo specjalnej różnicy w rozjechanie kanałów nie słyszę.

Jezeli chodzi o ciche słuchanie to łatwiej jest na Alpsie, może jakby się pobawić rezystorami to na początku zakresu mogło by się udać. Jednak nie jest to aż tak uciążliwe.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym opisać  walkę z brumem w swoim wzmacniaczu. Może to ewentualnie naprowadzić na właściwy trop innych. Po złożeniu zadziałał od pierwszego uruchomienia. Dźwięk rewelacyjny. Jednak z odległości ok. 20 cm od głośników słychać było wyraźny przydźwięk. Próbowałem wielu sposobów: zmiany ustawień transformatorów, oddzielenie masy układowej od uziemienia obudowy, wymiany lamp w torze przedwzmacniacza. Przymierzałem się także do zamontowania dławika w torze zasilania. Na niewiele się zdało. Kabel sygnałowy łączący wejścia cinch z potencjometrem głośności i wejściem na wzmacniacz zainstalowałem w miarę dobry. Tak mi się wydawało. Dopiero wymiana tego kabla na solidny z bardzo dobrym ekranem pomogła. Użyłem kabla dwużyłowego z osobną masą. Wydaje się że ma też znaczenie z której strony uziemienie przewodu jest podłączone do masy.  Warto poeksperymentować  które daje najlepszy efekt. U mnie ekran umasiony jest od strony wejścia na wzmacniacz i przy potencjometrze głośności. Natomiast odcinek od potencjometru do gniazd RCA umasiony jest przy potencjometrze. W moim przypadku przydźwięk praktycznie zniknął.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotr Cichomski napisał:

Mariusz. Wiem że "przerobiłeś" trafa głośnikowe od L.Ogonowskiego i Hammonda. Co byś teraz po osłuchaniu się wybrał?

Lundhala 😂

Oczywiście wybór to kwestia indywidualnych wyborów. Hammond wg moich subiektywnych wrażeń lepiej wypadł od tych LO ale muszę zaznaczyć, że miałem te mniejsze trafa do PP od Leszka. 

Gdybym miał raz jeszcze to poskładać to zaryzykowałbym jak na wstępie. Podmieniłem w SE moim te leszkowe na Lundki i zarówno w pomiarach jak i w subiektywnym odbiorze odtwarzanej muzyki te drugie wypadły lepiej. Nie znaczy to, że ediski są złe. Są inne. Rdzeń EI vs CC.

Osłony pełnią funkcje ochronne i ozdobne. Żeby coś ekranować musiałyby rdzeń też osłaniać. Funkcje minimalizujące skutki promieniowania pola rozproszonego ogranicza flux band. Warto dopłacić parę groszy i domówić. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Lundhala 😂

Oczywiście wybór to kwestia indywidualnych wyborów. Hammond wg moich subiektywnych wrażeń lepiej wypadł od tych LO ale muszę zaznaczyć, że miałem te mniejsze trafa do PP od Leszka. 

Gdybym miał raz jeszcze to poskładać to zaryzykowałbym jak na wstępie. Podmieniłem w SE moim te leszkowe na Lundki i zarówno w pomiarach jak i w subiektywnym odbiorze odtwarzanej muzyki te drugie wypadły lepiej. Nie znaczy to, że ediski są złe. Są inne. Rdzeń EI vs CC.

Osłony pełnią funkcje ochronne i ozdobne. Żeby coś ekranować musiałyby rdzeń też osłaniać. Funkcje minimalizujące skutki promieniowania pola rozproszonego ogranicza flux band. Warto dopłacić parę groszy i domówić. 

Pozdrawiam. 

A jaki dokładnie typ tego Lundhala użyłeś?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na EI, miałem wcześniej trafa z EDIS  EI i te 4Pietro biją je na głowę, natychmiast po zmianie słychać różnicę.

Pomiarów nie robiłem ale na ucho grają zdecydowanie lepiej a przede wszystkim dół jest zdecydowanie lepiej słyszalny i bardziej wyrazisty. Scena oraz reszta pasma również się po zmianie poprawiła.

Natomiast w PSE mam trafa z Toroidów i powiem, że o ile wcześniej nie byłem jakoś przekonany o tyle po ich podłączeniu też się zdecydowanie lepiej sprawdziły w porównaniu do EI EDIS.

Natomiast jeżeli chodzi o trafa zasilające lepszych niż EDIS nie miałem, tu bez konkurencji jak dla mnie

Edytowano przez Mufcore
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Piotr Cichomski napisał:

Używałeś na kształtkach EI czy zwijanych?

Mocno konkurencyjna cena traf od 4Pietro (tych EI) w porównaniu z EDIS. Nie wiem co tym mysleć 🤔.

niedawno uruchomiłem swój wzmacniacz na transformatorach od 4Pietro wykonanych na kształtkach EI84, 0,5mm, niewyżarzanych

trafa są wykonane bardzo starannie

podczas pracy nie grzeją się w sposób zauważalny

wrażenia odsłuchowe są bardzo pozytywne, nie zauważam obcinania pasma, wycofania jakichś częstotliwości itp

to są 'dorosłe' transformatory, bez kompromisów i jakiegokolwiek dziadostwa

wzmacniacz gra bardzo przyjemnym, gładkim a jednocześnie szczegółowym dźwiękiem z ładną sceną

tak jak napisałem, są to wrażenia, nie robiłem jeszcze pomiarów

jest to mój pierwszy wzmacniacz lampowy, więc porównywać mogę tylko do posiadanych sprzętów tranzystorowych: Kenwood KA7090 i Kenwood Basic M1 oraz klona Pass Aleph3

AN zdecydowanie najlepiej sprawdza się przy długim, wielogodzinnym słuchaniu

jest też najbardziej 'muzykalny' z wyżej wymienionych

zaskoczyło mnie szczególnie, jak dobrze radzi sobie z odtwarzaniem muzyki symfonicznej oratoryjnej

zdecydowanie udany projekt, warto było robić!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...