Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu, bombardowany informacjami o wspaniałym brzmieniu wzmacniaczy lampowych, postanowiłem rozpocząć przygodę z "lampiakiem" w wersji DIY. Założenia do mojego planu pozyskania takiego wzmacniacza to: niezbyt skomplikowany ale sprawdzony projekt dla średnio doświadczonego elektronika, niewygórowana cena wykonania (ok. 2k pln), dostępność części, w tym najważniejsze LAMP.  Wybór padł na sprawdzony projekt wzmacniacza lampowego pracującego w układzie PP na lampach EL84, będącego odpowiednikiem klona Audio Note L1 którego schemat zamieszczam na zdjęciu poniżej. Znalazłem wątek na innym forum o tematyce Audio dotyczący budowy takiego wzmacniacza i otrzymałem deklarację merytorycznej pomocy przy składaniu, jego wykonawcy, kolegi Grzegorza (mgmkom). Jeżeli uda się i wzmacniacz powstanie i "zagra" to następnym krokiem będzie zbudowanie jeszcze lepszego wzmacniacza, może na lepszych podzespołach, a na pewno w technice montażu przestrzennego ;) Liczę na pomoc merytoryczną Szanownych Forumowiczów ale również na dyskusję nt. budowy takiego wzmacniacza, która może zachęci innych pasjonatów do rozwijania swoich zainteresowań oraz pomoże w poszukiwaniach idealnego zestawu do słuchania muzyczki. Ponieważ w technice lampowej jestem laikiem proszę o wyrozumiałość i traktowanie dla Was rzeczy oczywistych jako nieznanych dla mnie. Będę więc pytał o wszystko czego nie doczytam w internecie lub po prostu nie wiem. 

Przygodę z wzmacniaczem lampowym uważam za rozpoczętą :) Będę informował o postępach prac i osiągniętych wynikach.  Zamówiłem już takie PCB u Chińczyków i dwa transformatory głośnikowe  LO PP25-1 oraz zasilający (250-0V --- 0,3A oraz 3,15-0-3,15V--- 4,5A) u Pana Leszka Ogonowskiego . Po otrzymaniu PCB przejrzę jakość elementów i pewnie zwrócę się do Grona o porady czy i jakich lepszych komponentów użyć. Pozdrawiam serdecznie. 

 

Sschemat bez poprawek AudioNote.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.modushop.pl/

https://www.poweraudio.pl/

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?

w tych sklepach większość budujących zamawia podzespoły

Między pokrywą trafa a trafem Ogonowskiego warto wyciąć uszczelkę z bitumu , bo niekiedy wibruje i jest "brumienie" , lampy mocy kup ze sprawdzonego źródła , gdyż one zużywają się szybciej niż sterujące.

Jak będą finanse kup z nowej produkcji lampy electro harmonix , tung sol , jj , sovtek by nie mieć później wątpliwości jakby coś nie zagrało. 12AX7 (ecc83) , 12AT7 (ecc81) tanio wychodzą tak więc licząc 4x el84 i 2x ecc8x powinieneś w ~350zł się zmieścić.

Kable Klotza , kondensatory zależnie od finansów , na rezystorach nie oszczędzaj , te lepsze nie są drogie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dział DIY zaczyna nabierać rumieńców. Coraz ciekawsze projekty się pojawiają :).

Jako że pomimo ich pięknego wyglądu, póki co, przez wzgląd na sprawy techniczne, jestem jakoś tak niezbyt pozytywnie nastawiony do wzmacniaczy lampowych (oprócz gitarowych, ale tam to zupełnie inna bajka), z ciekawością będę śledził co wyniknie z Twojego projektu Mariusz. Być może się jednak przełamę  ;) Trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia  👍 Zapytam jeszcze dlaczego wybrałeś PP na pentodach, a nie święty gral audiofila, tj SE na triodach?

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Zapytam jeszcze dlaczego wybrałeś PP na pentodach, a nie święty gral audiofila, tj SE na triodach?

Nie znam się na Świętych Gralach Piotrze, a wybór to kwestia przypadku. Chcę wzmacniacz lampowy posłuchać bo mam kaprys i chcę sam spróbować. Przeglądając różne fora o budowie wzmacniaczy natknąłem się na taki projekt wg Audio Note L1 i szukając dalej dotarłem do gotowej PCB za ok. 300 pln, co zadziałało jak woda na młyn. Doczytałem, popytałem, poszukałem i już się dzieje. Pan Leszek Ogonowski od ręki ma dla mnie dwa trafa do PP UL na EL84. Trafo zasilające zrobi i dośle. Pozostaje dopytać o detale. Jakich elementów użyć, a jakich unikać. Jakich kabelków do połączeń, jaką cyną itd. Na etapie składania wiem, że mogę natknąć się na problemy ze wzbudzaniem, brumieniem itd. ale myślę, że razem je pokonamy ;) Na koniec planuję pomierzyć wzmacniacz w jakiś sposób, opisać wrażenia dotyczące "grania" i wszystko opublikować tu do waszego wglądu. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ, trzymam kciuki i kibicuję! :)

Z braku czasu dosyć rzadko zaglądam teraz na forum, ale postaram się śledzić na bieżąco Twoje poczynania. Jak będą jakieś pytania, to pisz. Może uda mi się jakoś pomóc w razie potrzeby.

Najważniejsze - pamiętaj o wysokim napięciu, które może się utrzymywać na kondensatorach przez długi czas. Uważaj na wybuchające kondensatory, pracuj z jedną ręką w kieszeni i będzie dobrze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Najważniejsze - pamiętaj o wysokim napięciu, które może się utrzymywać na kondensatorach przez długi czas. Uważaj na wybuchające kondensatory, pracuj z jedną ręką w kieszeni i będzie dobrze :)

Postaram się pamiętać. Miałem już okazje poznać się z prądem przy okazji zabawy z jakimś zasilaczem i widziałem co zrobił przegryziony kabel z moim psem jakiś czas temu. Psiak przeżył ale na widok kabla, skakanki itp. siusiał pod siebie. Na pewno będę pamiętał ;) Dziękuję za deklarację pomocy. Będzie potrzebna :) Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, audiowit napisał:

Kopie jak muł. I tylko raz.

No tak, ponad jeden kilo to już może nieźle podgrzać atmosferę :)

 

18 minut temu, MariuszZ napisał:

Psiak przeżył ale na widok kabla, skakanki itp. siusiał pod siebie.

Biedny psiak... :67_head_bandage:

Psy podobnie jak ludzie - najlepiej uczą się na własnych błędach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, audiowit napisał:

Eeeee tam przy takich lampkach to co to za napięcia. 400-600V ? W 211 to jest napięcie 1300V :)

Jak już o dużych wartościach napięć, to przypomniało mi się, że kiedyś zmajstrowałem takie coś. Oceniając po rozmiarze wyładowań - rzędu kilkaset kV (ale tak bliżej 1000000 V, nie mam jak zmirzyć :) ). Wygrałem ;) ?

IMG_20190531_222229.jpg

IMG_20190531_222049.jpg

Przepraszam za OT

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie straszenie. Warto mieć swiadomość pewnych rzeczy. Powiem tak. Jesli moj wzmacniacz mnie kopnie, a moze to się odbyć nawet na odleglosć jesli coś schrzanię to są marne szanse na przezycie. W sprzyjajacych warunkach poparzy mnie.

Nalezy też pamiętać o tym, ze energia gromadzi się w kondensatorach, więc moze to zrobić nawet po czasie. Np moja Lorka po wyłączeniu z sieci moze grać na normalnym poziomie głośnosci przez jakąś minutę lub dlużej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit Zrobię chyba jakiś przyrząd do rozładowywania obwodu zasilania ale z tych kilku kondensatorów to nawet tysiąca uF nie ma w obwodzie i pewnie kopnąć to potrafi jak wściekła krowa ale żeby zabić to chyba nie? W każdym razie ostrzegaliscie i sumienie będziecie mieli czyste jakby co 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak wnętrze starego ruskiego telewizora  a na pewno te rezystory są radzieckie. Pewnie gra rewelacyjnie mimo, że wygląda tak "vintage".

Ponieważ otrzymałem już trafa (niestety jeszcze PCB nie dotarła) to pojawiły się pierwsze pytania do Szanownego Gremium. Za przykładem kolegi Grzegorza (mgmkom) zdecydowałem się na wykorzystanie odczepów UL i złożenie wzmacniacza pracującego w trybie Ultra Linear (UL) oraz wykorzystanie transformatora zasilającego z napięciem wtórnym (żarzenia) 3,15-0-3,15V w celu rozwiązania ewentualnych problemów z symetryzacją napięcia (schemat na zdjęciu poniżej). Pytanie dotyczy jak podłączyć odczepy UL 43% do siatek drugich EL84? Na zdjęciu poniżej widać odczepy trafa, między innymi A1 i A2 czyli odczepy do anod lampy pierwszej i drugiej stopnia końcowego oraz dwa odczepy UL 43% ale bez przypisanych numerów lamp. Który odczep, dolny czy górny podłączyć do A1 lampy pierwszej? Pozdrawiam.       

2.jpg

1 (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa podłączenia odczepu UL wyjaśniona przez Grzegorza (zdjęcie poniżej) ale czekam jeszcze na informację od Pana Leszka, do którego wysłałem zapytanie ;) Kołacze mi po głowie kolejne pytanie dotyczące wartości rezystancji wpiętej między odczep trafa UL 43%, a siatkę 2-gą lampy EL84. Grzegorz wstawił 100R i jest podobno OK ale możliwe, że trzeba będzie dobrać inną wartość. Zobaczymy przy składaniu (podobno napięcie na siatce 2-giej teoretycznie powinno być takie same lub niższe niż na anodzie tej lampy). 

Kolejne pytanie dotyczy wprowadzenia zmiany polegającej na wykorzystaniu trybu UL, który to da nam mniejsze zniekształcenia na wyjściu ale również mniejszą moc. Czy stosując tryb UL powinienem zmniejszyć "głębokość" ujemnego sprzężenia zwrotnego NFB (zwiększyć wartość rezystora R16) ? Jakieś sugestie ? Pozdrawiam :) 

3 (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit Ruskie są "The best" i nikt nigdy nie powie, że u nich ktoś żałował ... czy księgowi w produkcji maczali palce ;) Tam jakość elektroniki , szczególnie wojskowej, a te rezystory w kolorze kawy z mlekiem były wszędzie w sprzęcie wojskowym wykorzystywane... to pewnie parametry będą trzymać przez najbliższe parę lat jeszcze. Mnie zaczyna temat rezystorów interesować bardziej jak poczytałem fora i dowiedziałem się, że te "węglowe" są lepsze niż te "metalizowane" w torze sygnału. Jakieś sugestie ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem czy weglowe czy metalizowane. Ale w pracy mam dzial serwisowy i tam chłopaki zbierają te czerwone pędraki. Mowią, że jedne z lepszych. Zresztą widzieli ten wzmacniacz i cmokali.

Zwróć uwagę rowniez na kondensatory, bo te ( niezaleznie od opinii lokalnych znafców teoretyków ) mają duzy wplyw na brzmienie. U mnie siedzą Hovlandy ( te żółte) i Markow bardzo je chwalił. One nie są standardowo montowane przez niego. Poprzedni wlasciciel je sobie zarzyczył. Ty możesz pomysleć o poularnych mundorfach. Są dosyć dobrze opisane w sieci. Hovlandy mogą za bardzo przedrenować kieszeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o czym piszecie ale zdjęcia wnętrz przypominają mi sprzęty które rozbierałem za młodu (wtedy też nie miałem pojęcia ;) )

Czy te wszystkie elementy które są używane do wzmaków lampowych maja swoje termiczne parametry pracy ? (no chyba muszą?)

Osiągaja swoje optima przy jakiejś temperaturze czy musza trzymać od początku aż do jakiś temperatur ? (to drugie wydaje mi się logiczniejsze)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Fafniak napisał:

Osiągaja swoje optima przy jakiejś temperaturze czy musza trzymać od początku aż do jakiś temperatur ? (to drugie wydaje mi się logiczniejsze)

Myślę, że parametry elementów wzmacniacza, kondensatorów czy rezystorów zmieniają się w zależności od temperatury dość znacznie chociaż rzadko kiedy producenci podają w jakich warunkach te parametry były mierzone. Tu mam już kolejne rozterki początkującego amatora lamp. Kolega Grzegorz napisał, że we wnętrzu jego wzmaka temperatura oscyluje ok. 60C, a zbudował go jak tego Klona z lampkami wewnątrz. Zastanawiam się czy konstruktorzy policzyli ten wzmacniacz uwzględniając punkty pracy dla elementów w wyższej temperaturze więc nie mam powodów do zmartwień i mogę tak budować, czy poszli po najmniejszej linii oporu i uwzględnili tylko widełki temperaturowej pracy elementów wzmaka zamykając go w takim pudle. Pytanie do Szanownego Gremium i prośba o sugestie dotyczące obudowy. Lampki na zewnątrz czy jak w oryginale wewnątrz obudowy dać ? W pierwszej opcji byłoby więcej pracy dotyczącej odwrotnego lutowania elementów (od spodu, oprócz lamp), zastosowanie dystansów, dużo przeróbek górnej pokrywy obudowy. Chętnie poczytam Wasze przemyślenia w tej kwestii. Pozdrawiam.

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Zwróć uwagę rowniez na kondensatory

Mam w planie przyjrzeć się ofercie sklepów jak tylko przywiezie kurier PCB i zobaczę jakie tam są elementy. Będę Was jeszcze pytał o opinię w tej kwestii 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...