Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Takie kondensatory mocno wpływają na brzmienie wzmacniacza.

Od rzeczonych Mifleksów wg podanych przez Adama  @Adam Szczepanowski porównań tylko Duelund jakiś na 100VDC i jego odmiany oraz Jupitery Condensery też na 100VDC lepiej wypadają. Jeżeli chodzi o Mundorfy przeczytać tamże można "Another example: the Mundorf Supreme Classic Silver Gold Oil sounds in direct A-B comparison to have less body and a less natural tonal palette than the Miflex. A very nice capacitor, the KPCU-01" co chyba świadczy na korzyść Mifleksów ;) Poza tym to polski produkt :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyrokowaniem o tym który kondensator były lepszy a który gorszy byłbym ostrożny. Bywa ze te które są bardzo drogie i sprawdzają się świetnie w jakiejś konfiguracji podzespołów, mogą zupełnie się nie sprawdzić tam gdzie sprawią że dźwięk będzie pozbawiony przestrzeni, detali i ogólnie zmulony. Ważne żeby ostatecznie wzmacniacz zagrał z nimi dobrze a nie że ktoś napisał że jemu gdzieś tam zagrało dobrze. Warto ostrożnie podchodzić do takich opinii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MobyDick napisał:

Z wyrokowaniem o tym który kondensator były lepszy a który gorszy byłbym ostrożny.

Zgadzam się jak najbardziej z tym spostrzeżeniem 👍

2 minuty temu, nowy78 napisał:

można jakoś wybrnąć ;)

Już myślałem Piotrze, że się poddałeś, a tu proszę, dałeś radę 👍 Kolumny pewnie przed zmianą grały wybitnie, a po upgradzie ? Jest lepiej ? 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MariuszZ napisał:

Kolumny pewnie przed zmianą grały wybitnie, a po upgradzie ? Jest lepiej ?

Mariusz, nie chciałem wchodzić z but..., yyy, to znaczy z kolumnami w Twój temat o wzmacniaczu lampowym, który zresztą śledzę z ciekawością od początku. Gratuluję ukończenia projektu!👍 Skoro jednak zapytałeś to odpowiem. Tym razem nie dostrzegłem jakichś spektakularnych zmian. Być może trochę dlatego, że upgrade robiłem na raty, no i chwilę to zajmowało. W BE-718 wymieniłem wszystko co chciałem (kondensatory, kable, podwiesiłem zwrotnice na sprężynach) za jednym zamachem. Tam poprawa była wyraźna. W Dancerach najpierw podwiesiłem zwrotnice, a dopiero za jakiś czas wymieniłem kondensatory (ze względu na opóźniającą się dostawę). Czyżby izolacja mechaniczna zwrotnic zmniejszyła efekt jaki daje wymiana kondensatorów? Wydaje się to dosyć prawdopodobne. W ogóle to zbieram się do założenia tematu o marce Usher, w którym chciałem opisać moje przygody z ich produktami, ale ciągle mi coś wypada. O, pochwalę się np. że jutro jadę po końcówkę mocy + przedwzmacniacz tejże właśnie marki. Będę miał tydzień na testy przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dojdzie więc kolejny element systemu do opisania :) To tak dla równowagi, bo coś ostatnio bardzo lampowo się na forum zrobiło ;) - końcówka ma po 16 tranzystorów mocy na kanał :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, nowy78 napisał:

Gratuluję ukończenia projektu!👍

Dziękuję. Jeszcze będę z tym wzmakiem próbował różnych zmian o czym będę informował. Na temat o Twoich przygodach z Usherem czekam z niecierpliwością. Sam jestem zainteresowany kolumnami i ta marka jest w moim TOP zainteresowań. Pozdrawiam 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę mnie tu nie było i wzmacniacz już złożony. Gratuluję @MariuszZ! Powodzenia w dalszych modyfikacjach i ulepszeniach - dobieranie kondensatorów i rezystorów do uruchomionego układu, to jest dopiero przyjemność (choć w pomiarach różnic raczej nie zauważysz ;)). 

@Adam Szczepanowski, na początek złóż wzmacniacz na w miarę przyzwoitych elementach i zadbaj o odpowiednie sparowanie wartości. Droższe podzespoły brzmią nie tylko lepiej, ale i inaczej. Trzeba wiedzieć jakie zmiany w dźwięku przyniesie wymiana zwykłego rezystora metalizowanego na Kiwame, Allen Bradley, tantalowe Shinkoh lub Audio Note czy inne. Tak samo jest z kondensatorami w zasilaczu, w katodach lamp (o ile są), pomiędzy stopniami itd..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Audio Autonomy napisał:

Gratuluję @MariuszZ! Powodzenia w dalszych modyfikacjach i ulepszeniach - dobieranie kondensatorów i rezystorów do uruchomionego układu, to jest dopiero przyjemność (choć w pomiarach różnic raczej nie zauważysz ;)).

Dziękuję. Nie jestem do końca zadowolony. Ta temperatura jednak jest jak na mojego czuja za wysoka (czujnik na powierzchni kondensatorów katodowych pokazuje lekko ponad 60 stopni). Teraz gdybym składał to z lampami na wierzchu. Mody będę robił i mierzył dla wprawy 😋 Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MariuszZ napisał:

(czujnik na powierzchni kondensatorów katodowych pokazuje lekko ponad 60 stopni)

Nie jest źle. Obudowę masz dosyć dużą, a do tego sporo otworów wentylacyjnych na górnej pokrywie, więc wentylacja jest zapewniona. Byleby nie upychać wzmacniacza w jakiejś ciasnej wnęce/ półce.

A zresztą - człowiek uczy się na błędach. Nie da się tego uniknąć :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ich wysoka temperatura wynika najprawdopodobniej z promieniowania ciepła lamp mocy które są blisko. Takiego problemu niema gdy lampy wystają ponad obudowę a płytki są pod spodem przymocowane do górnej płyty obudowy wzmacniacza. Tutaj pewnie ekran z blachy pomiędzy lampami i kondensatorami do pewnego stopnia rozwiązał by problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Dziękuję. Nie jestem do końca zadowolony. Ta temperatura jednak jest jak na mojego czuja za wysoka (czujnik na powierzchni kondensatorów katodowych pokazuje lekko ponad 60 stopni). Teraz gdybym składał to z lampami na wierzchu. Mody będę robił i mierzył dla wprawy 😋 Pozdrawiam.

Cześć Mariusz.

Wzmacniacz z lampami wewnątrz powinien posiadać wyższą obudową np 200 mm. Jednak to pierwsze wrażenie, i kwestia przyzwyczajenia, ewentualnie wstawić cichy wentylatorek wyciągający nagrzane powietrze. Moja obudowa w SE 2 X 6550, 4 X ECC82 posiada wysokość 148 mm, zasilacz mam zamontowany na boku z dala od lamp, pokrywa górna również się nagrzewa.

Pozdrawiam.

Czego nie używacie kondensatorów sprzęgających Wima 0,22, 0,47 uF? Szkoda pieniędzy na audiofilskie wynalazki i nie spełnione nadzieje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Janusz44 napisał:

Czego nie używacie kondensatorów sprzęgających Wima 0,22, 0,47 uF? Szkoda pieniędzy na audiofilskie wynalazki i nie spełnione nadzieje.

Trendy są inne teraz hehe. To tylko zabawa poniekąd i hobby więc warto próbować różnych kondensatorów i samemu oceniać. 

Obudowa faktycznie niska (122mm). Pomyślę jeszcze oprócz tych otworów na dole i górze żeby dorobić z boków i z tyłu może faktycznie jakiś cichy wentylatorek, tylko to takie nieestetyczne jest 😋 Jak wytrzyma miesiąc słuchania i nic się nie stopi, nie rozleje elektrolit czy inne niespodzianki nie wyskoczą to nie będę kombinował z chłodzeniem. Mam w zapasie i kondy na 105 stopni i lampy mocy to poczekam cierpliwie. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Pboczek napisał:

Nie ma to jak talenciki. Gratuluję!

Dzięki 😀 Naprawdę niewiele trzeba żeby coś poskładać i się cieszyć. To proste konstrukcje na PCB. Nie tak złożone jak np. Janusza czy te montowane na pająka przez bardziej doświadczonych pasjonatów. Zachęcam do budowania i składania bo jest zabawa i nawet super to gra 😀 Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MobyDick napisał:

Ja porównywałem Wimy FKP z pewnymi audiofilskimi wynalazkami :) . Kosztowały grosze a wypadły nieco lepiej. Tyle ze to było porównanie w jednym konkretnym wzmacniaczu i tam własnie takie były potrzebne.

Fakt - nie wszystko złoto co się świeci. Nie wszystkie drogie kondensatory brzmią dobrze i nie wszystkie wpasują się w brzmienie danego urządzenia. Wimy są dosyć neutralne i to jest ich plusem :) 

Jednak bez wątpliwości - są na świecie lepsze kondensatory. Zależy czego potrzebujemy i czego szukamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Siedziba i zakłady są w Polsce więc i produkcja chyba też 😀

Firma z Kutna przetrwała kryzys i obecnie zarabia na audiofilach z dobrą przebitką.

http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?f=14&t=31844

http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35136,19876071,kondensatory-z-kutna-walcza-o-rynek-audiofile-czekaja.html

Edytowano przez Janusz44
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...