Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Ale kawiarenka się zrobiła przez moje eksperymenty ;) Nadmienię, że poprawiło się z sykliwością ... podekscytowany "pudrowaniem trupa" zapomniałem, że w wyniku niedostatku sopranów użyłem korektora w Chromecast Audio i podbiłem jakiś 4 dB słuchając od jakiegoś czasu takiej wersji. Po wyłączeniu korekcji jest dobrze. Mało tego, przy cichym słuchaniu jest znaczna poprawa. Lepiej się dźwięk prezentuje po tych moich zabiegach. Jeszcze będę słuchał ale widzę światełko w tunelu i chyba szala się przechyla, żeby zostawić R i już nie kombinować. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MariuszZ napisał:

Po wyłączeniu korekcji jest dobrze. Mało tego, przy cichym słuchaniu jest znaczna poprawa. Lepiej się dźwięk prezentuje po tych moich zabiegach. Jeszcze będę słuchał ale widzę światełko w tunelu

Preferuje wieczorne odsłuchy. W polmroku tworzy sie fajna atmosfera (z wzmacniaczem lampowym to juz wogole bajka), zmysł słuchu nieco sie wyostrza a temp. I wilgotnosc powietrza wciaz utrzymuja zadowalajace parametry. 

Ps: najlepiej ustawic głośność według "wokalisty". Tzn. Trzeba ustawic tak by spiew był jak spiew, mowa na poziomie mowy a szept na poziomie szeptu. Nie glosniej nie ciszej. U mnie akurat wtedy najlepiej to brzmi, basu dokladnie tyle ile trzeba i jakos tak fizjologicznie czlowiek to odbiera jakby Norah Jones naprawde spiewala tylko dla mnie :D

pozdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, MariuszZ napisał:

Jeszcze będę słuchał ale widzę światełko w tunelu i chyba szala się przechyla, żeby zostawić R i już nie kombinować. 

Pogubiłem się. Zmian zwrotnicy dokonywałeś w BMN. tak? Co masz więc na myśli pisząc "zostawić R i nie kombinować"? Zostawić i na nich grać, czy zostawić tzn. nie ruszać ich zwrotnicy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Preferuje wieczorne odsłuchy.

Ja też tak mam. W dzień tło jest inne i ciężko się skoncentrować na słuchaniu. 

21 minut temu, Kraft napisał:

zostawić R i nie kombinować"

Miałem na myśli zostawić 1.5R czyli mniej o 4.1R niż dał konstruktor BMN. Na moje ucho i w moich warunkach ten mały upgrade ma sens. Nie mam EQ w torze audio żeby podkręcić poza Chromecastem lub puszczając przez Roona i po kilkumiesięcznym słuchaniu muzyki z BMN stwierdzam, że trochę życia brakuje tym kolumnom, szczególnie przy cichym słuchaniu. Nie byłoby dramatu ale z CD słuchając to już żadnej możliwości korekcji nie mam. Teraz, po tym zabiegu nawet mi się muzyka z CD podoba 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MariuszZ napisał:

Na moje ucho i w moich warunkach ten mały upgrade ma sens. 

 

Dokladnie. Kazdy ma inne warunki akustyczne jak i odbieranie dźwięków. Poszło in plus. Bardzo dobrze. Na tym to polega. Najważniejsze jest to że zawsze mozesz wrocic do "starych"/oryginalnych ustawień. 

Ps: kibicuję Ci poniewaz sam mam w planach grzebanie w zwrotnicy :P lub nawet stworzenie klona ale lekko zmodyfikowanego i mozliwosc przełączania miedzy klonem po modyfikacji a oryginałem. Chociaz nie wiem czy nie pójdę w aktywne zwrotnice. To dopiero bedzie zabawa heh...

dlatego Twoje eksperymenty sa dla mnie ważne z punktu widzenia obserwatora...

pozdr

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

KEF-y R i ich ewentualna modernizacja;)

Kefy to zwrotki wyższego rzędu i 3 drogi. Bez pomiarów REW bym się nie podjął grzebać. Zresztą na moje ucho w Kefach było jeszcze "mniej" sopranów. Były jakościowo ok ale za cicho do reszty pasma. 

Tu nawet ktoś kombinował ze zwrotnicą Kef ale ostatecznie wnioski są takie, że głośnik basowy jest "słaby" i żeby R300 zagrały na poziomie trzeba by coś z nim zrobić 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

No tak, jasne. Myślałem, że w rozmowie pojawiły się KEF-y R i ich ewentualna modernizacja;)

@Kraft grzebać w kef R z poprawnym rezultatem to juz lepiej liczyc na 6 w lotto. ;D

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

 

Tu nawet ktoś kombinował ze zwrotnicą Kef ale ostatecznie wnioski są takie, że głośnik basowy jest "słaby" i żeby R300 zagrały na poziomie trzeba by coś z nim zrobić 😉

Obawiam sie ze moj Tannoy tez troche niedomaga niskimi do srednich i wysokich tonów, ale to pewnie przez ta tubę wykladnicza która tworzy przetwornik dc

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Obawiam sie ze moj Tannoy tez troche niedomaga niskimi do srednich i wysokich tonów,

Ja ciągle myślę o Tannoyach jako alternatywie do moich BMN pod lampowca. Może nawet już bym się zdecydował ale zainteresował mnie wątek kolumn na szerokopasmowcach i ten kierunek do spokojnego jazzowego plumkania ;) 

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Ja ciągle myślę o Tannoyach jako alternatywie do moich BMN pod lampowca. Może nawet już bym się zdecydował ale zainteresował mnie wątek kolumn na szerokopasmowcach i ten kierunek do spokojnego jazzowego plumkania ;) 

Jeśli chodzi o spokojne plumkanie to Tannoy masakruje. Ale w ciezszych brzmieniach jednak nieco brakuje dołu. Miałem możliwość porownania do dynaudio emit 20 i owszem było lepiej pod tym wzgledem ale jesli chodzi o np. Przeszywajacy strzał w werbel to nic nie pobije Tannoy-a. Takiego realu nie pokaze dynaudio. Ta moc i faktura dzwieku. Poglosy i tlo w jakim zostalo nagrane... Mistrzostwo.... Niestety w audio to wciaz kompromisy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Niestety w audio to wciaz kompromisy. 

To prawda chociaż niektórzy uważają, że jest audio bez kompromisów, tylko ile trzeba poświęcić czasu, nauki, zdobywania doświadczenia i kasy przede wszystkim. Teraz mi łatwiej bo się niejako spolaryzowałem. Wiem jakiego brzmienia oczekuję i czego będę słuchał ale i tak to trudna droga. Na wiele lat mam zaplanowaną 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 17.04.2020 o 20:24, MariuszZ napisał:

Wiem jakiego brzmienia oczekuję i czego będę słuchał ale i tak to trudna droga

mój kolego :Dpowiadasz że tylko mówię i tabelki, dzisiaj jak co 6 m-cy ok  500h pracy, testuję swój wzm. lampowy.

Zakończyłem właśnie i przedstawię moje wyniki fotki może trochę słabe ale można dostrzec to co najważniejsze

Test zrobiony dla 55% mocy z 35W to jest max jaką używam przy słuchaniu

20Hz

20Hz.JPG

40Hz

40Hz.JPG

100Hz

100Hz.JPG

1kHz

1kHz.JPG

10kHz

10kHz.JPG

20kHz

20kHz.JPG

i 80kHz

 

80kHz.JPG

oraz 1kHz sin przy 80% mocy i sygn. wejściowy 4V

1kHz sin.JPG

tak to wygląda u mnie.

Sorry za zdjęcia ale mój stary aparat nie łapie zbyt dobrze

Na ogół robię ok 40 różnych testów i pomiarów w takiej sesji, jest  z tym zabawa ale co nie robi się dla poprawności dźwięku:15_yum:

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

tak to wygląda u mnie.

Dobrze wygląda ale o czym to świadczy? Przebiegi to nie wszystko. Mój wzmacniacz D na TPA3255 ma jeszcze lepsze oscylogramy ;) Zobacz przebieg 10kHz Lebena na zdjęciu. Niby można na tej podstawie cokolwiek wnioskować o jakości brzmienia? Kiedyś tak myślałem ale teraz inaczej to postrzegam. Daj lepiej zdjęcie samego wzmacniacza, napisz co to za wzmacniacz, jakie lampy i jak odbierasz jego brzmienie. Z czym gra i co byś jeszcze poprawił ;) 

leben10k.jpg

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

 

leben10k.jpg

nie chce krytykować Leben  " fala prostokątna o małym sygnale 10kHz" co to znaczy moc wyjściowa 1W czy wejście 50mV to są właśnie błędnie podawane dane. Bardzo wiele można wnioskować  przy poprawnym pomiarze i teście bo inaczej to bajka dla dorosłych.

 napisałem moc wyjściową a wejście było ustawione generatorze 1V ,o tego nie napisałem.

Całość zawsze testuję wejście liniowe, AUX od 70mV - 4V, przy takim teście mogę dowiedzieć się o wielu innych parametrach wzm. 

Nie chcę zaśmiecać twojego tematu, zrobiłem wrzutkę bo jako kolega a znamy się jak łyse konie:15_yum:

...ale byłeś niedowiarkiem, dlatego naciskałem na testy gen.-oscyloskop przy odpowiednich parametrach sygnału.

 

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Niby można na tej podstawie cokolwiek wnioskować o jakości brzmienia?

Niestety problem polega na tym że fizyki nie oszukasz, sorry, wiele razy o tym pisałem

Dźwięk w pełni naturalny i to zależy tylko od aranżacji nagrania, czasami słuchając masz system 2.1 a czasami 5.1.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam. Dzięki uprzejmości Kolegi @voltamper otrzymałem gotową płytkę klona ANK ver2 i zastanawiam się na kolejnym upgradem tytułowego wzmacniacza. Podobno warto. Po kilku latach odżył wątek na diyaudio gdzie koledzy próbując różnych wariantów "chwalą" wersję 2-gą. To zachęca do zrobienia kolejnego upgrade. Z drugiej strony planowałem SETa na 2A3 poskładać i o ile jest to nieuniknione to chyba przeciągnie się w czasie. Taka jest moja ścieżka poszukiwań muzyki żywej, bardziej realistycznej. 

(Dygresja) Po drodze do lepszego audio przeżyłem mały szok jak dużo dobrego może wnieść do reprodukcji dźwięku transport. Zaczęło się od Malinki, którą otrzymałem od @tomek4446. Po intensywnych testach i przerzuceniu dziesiątek stron forum wymieniłem ją na Allo Sparky z nakładką USBridge zasilaną Nostromo 5V (Malinka przekształci się w streamer z odpowiednią nakładką z wyświetlaczem i liniowym zasilaniem, całość w aluminiowej obudowie). Porównując muzykę z Allo do tej z chromecasta, którego używałem dość długo to tak jakbym wymienił kolumny na takie lepszej jakości. Poprawa dźwięku nastąpiła w każdym aspekcie. Piszę o tym bo naprawdę warto zainteresować się transportem i uwzględnić w poszukiwaniach lepszego dźwięku. Pozdrawiam.

 

pcb1.jpg

pcb2.jpg

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, yacool napisał:

mam pytanie do dlawika

Szczerze napiszę, że nie analizowałem tego zagadnienia dogłębnie. Dławik też ma rezystancję dla prądu stałego i wydaje się, że powinna być zbliżona do wartości rezystora, który dławikiem zastępujemy.

W innym przypadku zmieni się napięcie anodowe co może wpłynąć na pracę układu. Z moich obserwacji wynika, że mniejsze napięcie anodowe to mniejsza dynamika, co obserwowałem mierząc wzmacniacz w pętli z kartą audio programem RMAA. 

Z drugiej strony wersja druga tego klona dość mocno zmieniona przez inżynierów ANK ma obniżone napięcie z 330V do 300V w PP ale ta wersja to tryb UL, a nie pentodowy więc inne warunki pracy lamp. 

U mnie za rezystor 10R wszedł dławik o rezystancji ok. 30R o ile dobrze pamiętam. Napięcie nieznacznie spadło. Na słuch nie odnotowałem spadku dynamiki. Jest za to napięcie anodowe pozbawione szkodliwych pulsacji przez lepsze filtrowanie. Współczynnik tłumienia pulsacji poprawił się ok. 100x. To słychać po przyłożeniu ucha do głośnika. Cisza jest. Nic nie bzyczy 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie myslę o lekkich modyfikacjach w celu wyciszenia swojego wzmacniacza. Poszukam jeszcze zrodeł, ale póki co wydaje sie ze za rezystor 20ohm pojdzie dlawik o podobnej rezystancji
Aaa, no i czekam na Twoją nową wersję

Wlasnie myslę o lekkich modyfikacjach w celu wyciszenia swojego wzmacniacza. Poszukam jeszcze zrodeł, ale póki co wydaje sie ze za rezystor 20ohm pojdzie dlawik o podobnej rezystancji
Aaa, no i czekam na Twoją nową wersję

Z tą dynamiką moze byc różnie, zależy od punktu pracy lampy, zmiana napiec moze tez wprowadzac albo zmniejszac znieksztalcenia - bo np wchodzi w mniej liniową charakterystykę. Pewnie mozna tez dobrac taki przypadek gdzie wzrost napiecia obnizy dynamikę
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał może ktoś do czynienia z holenderską firmą produkującą trafa audio Vlaartronic. Znalazłem na jednym z for informację, że para traf do PP 2 x El84 na rdzeniach CC (takie jak na zdjęciu) kosztuje ok. 230 euro (plus przesyłka). Koszt wydaje się w porównaniu do cen rodzimych producentów całkiem przyzwoity. Ciekawi mnie jakość ;) 

 

vlaartronic.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...