Skocz do zawartości
MariuszZ

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1

Recommended Posts

1 godzinę temu, Audio Autonomy napisał:

Niestety EL84 może przyjąć tylko 300V na anodę. Podając im 500V zapewnisz im widowiskowy koniec żywota :)

To oczywiste. To 500V rozkłada się  przecież na dwie lampy w push-pull.

20 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Jaki masz spadek napięcia na pierwszym i drugim rezystorze w zasilaczu?

Na pierwszym rezystorze (10R) za mostkiem jest 1,86 V, na drugim (220R) spadek napięcia to 2,25 V. Jak obniżyć te wolty na wyjściu? Nowe trafo ? To daje zamiast 250 VAC, aż 265 VAC ... 

10R zastąp rezystorem +/- 160R.

Po zamianie sprawdź napięcia i daj znać jak teraz to wygląda.

16 minut temu, Fonomajster napisał:

To 500V rozkłada się  przecież na dwie lampy w push-pull.

Napięcie się rozkłada na dwie lampy? I co, zamienia się na 250V? Jakim to cudem? 

10 minut temu, Audio Autonomy napisał:

10R zastąp rezystorem +/- 160R.

Jak tylko kupię to podmienię i się odezwę. Moc 5 W wystarczy ? Większy spadek napięcia to większy prąd i pewnie moc wydzielana. Może 10 W ? Pozdrawiam 😀

Może coś kombinuję jak koń pod górę .Wybaczcie niedouczonemu elektronikowi. Chodziło  mi o dzielnik napięcia

Dnia 20.06.2019 o 20:34, Audio Autonomy napisał:

Napięcie się rozkłada na dwie lampy? I co, zamienia się na 250V? Jakim to cudem? 

Dnia 20.06.2019 o 20:53, Audio Autonomy napisał:

Jak już będziesz kupować, to weź też z dwie inne pobliskie wartości (mniejsza i większa).

Zamówiłem kilka wartości rezystancji i róznej mocy. Powinny trafić do mnie po niedzieli. W domu znalazłem rezystor cermetowy 120R 5W i z ciekawości podmieniłem ten 10R (RR1). Napięcie na 120R "odłożyło" się 20V i na anodzie lamp spadło do 321 VDC. Pewnie wyższa wartość R pozwoli jeszcze obniżyć to napięcie. Oczywiście grzeje się mocno ten rezystor. Przy okazji grzania się elementów zaniepokojony jestem bardzo wysoką temperaturą kondensatorów C5/C6 odsprzęgających rezystory katodowe. Co może być przyczyną ich grzania i czy jest to normalne? Zamontowane są dość blisko lamp mocy więc może nagrzewają się od lamp przez PCB ale może jest jakaś inna przyczyna. Uwzględniając max temperaturę pracy 85 stopni to raczej nie pożyją długo. 

Tak, wyższa wartość rezystora jeszcze mocniej obniży napięcie. Ważne jest tutaj dobranie rezystora odpowiednio dużej mocy, ze względu na wydzielającą się na nim mocą.

Kondensatory C5/C6 grzeją się pewnie od rezystorów katodowych. Lampy dokładają swoje. Da się dotknąć palcem te kondensatory, czy nagrzewają się tak mocno, że aż parzą?

26 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Da się dotknąć palcem te kondensatory, czy nagrzewają się tak mocno, że aż parzą?

Mnie parzyło ale dla kogoś o grubszej skórze może być tylko ciepłe. Zamówiłem sobie nowy multimetr z pomiarem temperatury to jak tylko trafi do mnie po niedzieli opiszę temperaturę poszczególnych elementów. Może wymienić te kondensatory na jakieś o wyższej temperaturze nominalnej i niższym ESR. Tylko jakie się sprawdzą? Pozdrawiam :) 

21 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Na doszlifowanie detali jeszcze zostanie czas :)

Mam czas i cierpliwość na szczęście 😀 zamówiłem te kondensatory Panasonica FC ale i FM, które podobno mają mniejszy ESR. W międzyczasie szukając pod robiony wzmacniacz jakiegoś źródła dorwałem na alle za dwie stówki CD Marantz CD-67 mkII. Niestety przy odtwarzaniu słychać zniekształcenia wyższych rejestrów. W środku nie grzebany. Prawdopodobnie trzeba "recap'ing" zrobić, a przy okazji wymienię opampy to może odwdzięczy się ładnym dźwiękiem 😀 ale to już jak się uda wszystko ze wzmacniaczem.