Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Jak można zobaczyć na fotkach audio note L1 różnych wersjach, to też transformatory maja blisko siebie. Ale tak jak mowi kolega Mariusz należy to pomierzyć na uch nic nie słychać. Jedynie przy włączeniu napięcia anodowego  mam w jednym kanale  chwilowy brum  coś może jeszcze zmienie z tr. sieciowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dumek napisał:

Jak można zobaczyć na fotkach audio note L1 różnych wersjach, to też transformatory maja blisko siebie. Ale tak jak mowi kolega Mariusz należy to pomierzyć na uch nic nie słychać. Jedynie przy włączeniu napięcia anodowego  mam w jednym kanale  chwilowy brum  coś może jeszcze zmienie z tr. sieciowym.

Pewnie najprostsze doświadczenie to odpiąć jeden cinch wejściowy i zewrzeć to WE do masy, a głośnik od przeciwnego kanału zastąpić jakimś rezystorem 8 Ohm żeby nie zagłuszał. Podać muzę na drugi i jak coś usłyszysz w "w przeciwnym" głośniku, znaczy, że jest przesłuch przesłuch. Z przytoczonego przez Mariusza linku wynika, że dla 1cm to może być rząd 45-50db dla trafo z blach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MariuszZ napisał:

Uważam, że to nie jest jakieś krytyczne miejsce żeby rodzaj foliaków miał znaczenie. Ja dałem jakieś czerwone WIMA. Będę za to kombinował z dodatkowymi foliakami 100n bocznikującymi elektrolity w zasilaczu i przy rezystorach katodowych. 

Resizer_16415110398150.jpg

Też od razu je uwzględniam idąc za sugestią twórcy preampa PHONO, który będzie częścią mojej konstrukcji. Wrzuciłem tam CrossCup`y Jantsena.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2022 o 00:18, MariuszZ napisał:

Uważam, że to nie jest jakieś krytyczne miejsce żeby rodzaj foliaków miał znaczenie. Ja dałem jakieś czerwone WIMA. Będę za to kombinował z dodatkowymi foliakami 100n bocznikującymi elektrolity w zasilaczu i przy rezystorach katodowych.

Witam, to mój pierwszy post na tym forum.

Również składam ten wzmacniacz na płytce z ali, z tego co się zorientowałem, odpowiada ona pierwszej wersji wzmacniacza.

Wolno zapytać gdzie zaopatrujesz się w rezystory?

Edytowano przez Nunkor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nunkor napisał:

Witam, to mój pierwszy post na tym forum.

Również składam ten wzmacniacz na płytce z ali, z tego co się zorientowałem, odpowiada ona pierwszej wersji wzmacniacza.

Wolno zapytać gdzie zaopatrujesz się w rezystory?

Ja mogę polecić sklep http://www.rezystory.net/. Duży wybór rezystorów o wysokiej tolerancji i dobrych marek (np niskoszumne Beyschlag`i) i dobrych kondensatorów. Uwaga tylko, bo obsługa zakupów jak za króla Ćwieczka. Brak logowania i zapisywania koszyka, upierdliwe przeszukiwanie, brak wygodnych szybkich płatności. Jak częściowo napełnisz koszyk i dalsze uzupełnianie chcesz odłożyć na inny dzień, to trzeba ten koszyk "zamówić" i w uwagach napisać gościowi, żeby jeszcze nie finalizował zakupów bo będziesz dalej zamawiał. Inaczej "robota" przepadnie. Potem kolejny koszyk i w uwagach znowu adnotacja, żeby przeliczył wszystko z poprzednim koszykiem. Ale ja do swojego wzmaka kupiłem u niego praktycznie wszystko (elementy bierne) prócz bardziej wyrafinowanych kondensatorów sprzęgających Jantzena.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy 5 paskowy rezystor dowolnej firmy będzie ok - to i tak jest nad jakość. 

Rezystory katodowe - te powinny być jak najlepszej klasy głównie jeśli chodzi o współczynnik szumów.

Kondensatory - dobrej klasy w zasilaczu i niekoniecznie z bypasem MKT etc- to  nie zawsze pomaga...

Kondensatory katodowe - podobnie jak rezystory również z top półki.

Kondensatory sprzęgające poszczególne stopnie/lampy też wysokiej klasy - tutaj wybór jest ogromny kto co lubi i jaki ma budżet; od 5 zł za sztukę za TAD Orange, przez wszelkiej maści olejaki po 10-40 zł/szt po Sprague, Jentzen, stare Mullardy po kilkaset zł za szt.

Reszta elementów ma mniejszy wpływ na dzwięk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za szybką reakcję i wyczerpujące odpowiedzi :)

mnie głównie chodziło o to, czy macie miejsce gdzie można kupić wszystkie potrzebne wartości bez rozpraszania zmówień do kilku sprzedawców i mnożenia kosztów przesyłek

kondensatory wejście/wyjście - tu jest mniejszy problem, w zasadzie do wyboru i koloru, Miflexy, Mundorfy itd bez większego kłopotu wiem gdzie namierzyć

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Nunkor napisał:

dziękuję za szybką reakcję i wyczerpujące odpowiedzi :)

mnie głównie chodziło o to, czy macie miejsce gdzie można kupić wszystkie potrzebne wartości bez rozpraszania zmówień do kilku sprzedawców i mnożenia kosztów przesyłek

kondensatory wejście/wyjście - tu jest mniejszy problem, w zasadzie do wyboru i koloru, Miflexy, Mundorfy itd bez większego kłopotu wiem gdzie namierzyć

Jeśli chcesz kupić dobre komponenty to raczej takiego zbiorczego sklepu nie ma. "Lampy Elektronowe" czy "Amton": lampy, potencjometr, podstawki, jakieś akcesoria. Ale tam nie kupisz diod czy dużego wyboru precyzyjnych rezystorów. Mają też trochę kondensatorów, ale nie pełen repertuar potrzebnych wartości. Myślę że do ogarnięcia w 3 sklepach: któryś z lampowych powyżej, Rezystory.net - większość elementów biernych, i np. Piekarz.pl - całą reszta (półprzewodniki). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotr Cichomski napisał:

Jeśli chcesz kupić dobre komponenty to raczej takiego zbiorczego sklepu nie ma. "Lampy Elektronowe" czy "Amton": lampy, potencjometr, podstawki, jakieś akcesoria. Ale tam nie kupisz diod czy dużego wyboru precyzyjnych rezystorów. Mają też trochę kondensatorów, ale nie pełen repertuar potrzebnych wartości. Myślę że do ogarnięcia w 3 sklepach: któryś z lampowych powyżej, Rezystory.net - większość elementów biernych, i np. Piekarz.pl - całą reszta (półprzewodniki). 

Sprawdziłem pobieżnie rezystory.net i wygląda na to, że mają co trzeba.

Jeszcze raz dziękuję.

Prace przy moim wzmacniaczu PP EL84 na parę tygodni się zatrzymają w oczekiwaniu na transformatory wyjściowe. W międzyczasie przetestuję zmontowany niedawno przedwzmacniacz 'na motywach' Conrad Johnson.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Cichomski napisał:

Nie widzę tego w schemacie.

To chyba jakiś serwisowy punkt pomiarowy. Nie ma w schemacie i ja nic tam nie montowałem. Możesz pomierzyć potencjał na siatce pentody ECF80.

Z ciekawości zrobiłem symulacje LTspice wstawiając tam (RGG) różne wartości rezystora. Ogólnie dla wartości poniżej 1M zaczyna się coś dziać. Wyrównuje się liniowość pasma przepuszczania ale jednocześnie spada gain i szerokość pasma. Zmienia się również rozkład zniekształceń harmonicznych. Z symulacji wynika, że dźwięk by się raczej spaskudził ;) 

bezFFT (Medium).jpg

100kFFT (Medium).jpg

bez (Medium).jpg

100k (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pozdrawiam wszystkich użytkowników tego wzmacniacza. Od jakiegoś czasu posiadam tego klona, jestem bardzo zadowolony z dźwięku, lecz mam pewien problem. Chciałbym prosić o sugestie lub diagnozę gdzie twi problem. Otóż jak już napisałem dźwięk jest super i w ogóle wszystko w porządku, lecz przy wyłączaniu wzmacniacza pojawia się strzał w głośnikach (ale nie zawsze). Czy napotkał ktoś z użytkowników podobny problem? Proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny. Z góry bardzo dziękuję 

Edytowano przez Maniek02
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Nie spotkałem się z takim zjawiskiem w tym modelu. Musiałbyś coś więcej napisać. Jakie zmiany wzgl oryginału, szczególnie w zasilaczu. 

U mnie strzelały kolumny po włączeniu ale w SET gdy po lampach prostowniczych 5U4G był za duży kondensator filtrujący. Powinien być nie większy niż 4uF. Przy 20uF już strzelały lampy mocy. Antidotum to wymiana na prostowniki 5U4GB lub wymiana kondensatora. 

W twoim przypadku może być inna przyczyna ale do analizy potrzeba więcej danych. Może ktoś miał taki przypadek więc zaglądaj tu, a nuż ktoś podpowie. 

Napisz parę słów o wrażeniach sonicznych przy okazji. Jak to coś wg Ciebie gra? 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie. Myślisz że problem może być w zasilaczu? Płytkę kupiłem gotową z ogłoszenia, wymieniłem tylko kondensatory na Mundorf y. Poczekam, może ktoś miał podobny problem. Jeśli chodzi o odczucia dźwiękowe to dla mnie jak do tej pory jest to najlepszy wzmacniacz. Nie miałem jakichś wybitnych sprzętów, zastąpił u mnie Atolla100. Scena, lokalizacja instrumentów, zróżnicowane basu, detaliczności, to główne zalety. Nie umiem określić jak daleko stoi wokalista od perkusisty czy gitary basowej, ale wpływ na to mają też inne elementy. Ja jestem zadowolony, chociaż na pewno przydałoby się jeszcze wiele w moim egzeplarzu poprawić. Wartości elementów są takie jak na schemacie, napięcie z transformatora mam około 257v, ale w punkcie pomiarowym jest 320v może to problem? .Pozdrawiam 

Edytowano przez Maniek02
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie. Jak większość osób na tym forum zachęcony wynikami Mariusza, postanowiłem zbudować mój własny klon, z nadzieją na pomoc szanownego grona. Płytka już zlutowana. Jako punkt wyjścia przyjąłem tryb pentodowym. Jeżeli uda się uruchomić, będę chciał zmodyfikować do triodowego. Z góry przepraszam za głupie pytania, ale jestem samoukiem. Poniżej postęp prac. Obudowa jest tymczasowa, żeby można było w miarę bezpiecznie go uruchomić. 

IMG_20211222_161929.jpg

IMG_20211222_161912.jpg

IMG_20220117_150906.jpg

IMG_20211222_161901.jpg

IMG_20211222_161809.jpg

Nie jest to mój pierwszy Kit, był nim RS tube amp Pana Bielewicza. 

IMG_20200527_140302.jpg

IMG_20200531_104950.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maniek02 Może jest jakiś błąd montażowy? W miarę wyraźne zdjęcie wnętrza z połączeniami przewodowymi mogłyby rzucić światło na sprawę ;) 

@Meter gratuluję odwagi i postępów w składaniu tego klona. Całkiem fajnie Ci to wyszło. Teraz najmniej przyjemna robota. Połączenie przewodami i ulokowanie w obudowie. Trzymam kciuki. 

Z ciekawości zapytam. Będzie dławik jednak czy rezystor z kondensatorem tylko w pierwszym Pi filtra zasilacza? ;) 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaj śmiało. Chętnie podpowiem jak będę wiedział. Jest już spora grupa użytkowników tego klonika ANK. Na pewno jak nie ja to ktoś pomoże. 

2 minuty temu, Maniek02 napisał:

Zauważyłem jeszcze ze stuk w głośnikach jest mniejszy gdy przed wyłączeniem  przyciszam źródło i potencjometr we wzmacniaczu 

To spróbuj jeszcze przed wyłączeniem wzmaka źródło wyłączyć wcześniej. Możliwe, że to nie wzmacniacz jest winny tylko odpracowuje sygnał trzasku ze źródła. 

Montaż ze zdjęcia przejrzę oczywiście. Może rzuci się coś w oczy ;) 

47 minut temu, Meter napisał:

Nie jest to mój pierwszy Kit, był nim RS tube amp Pana Bielewicza. 

Pełna profeska. Jestem pod wrażeniem. Gratki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...