Skocz do zawartości

Zmiana mieszkania = zmiana zestawu ? Zestaw Stereo do 35 m2


Bartosz Markiewicz

Recommended Posts

Witam wszystkich użytkowników forum

 

Za kilka miesięcy przeprowadzam się do większego mieszkania i w związku z tym mam bardzo duży audio dylemat dlatego proszę o pomoc. Mój aktualny zestaw to:

- wzmacniacz NAD 316 bee  z sieciowką Bluesound Node 2

- Gramofon Rega RP6 plus wkładka Exact

- Kolumny podstawkowe B&W cm5 S2.

W nowym mieszkaniu salon z aneksem kuchennym będzie mial okolo 35-38 m2.  Strefa salonowa gdzie będzie stal zestaw to jakieś 20-25 m2. 

Tu pojawia się pytanie, czy zostawić kolumny podstawkowe które mam? czy jednak wymienić je na kolumny podłogowe?

Dodatkowo chciałbym wymienić wzmacniacz na coś lepszego - grającego cieplej. Aktualnie Rega gra zbyt ostro, za jasno, nie tak jak wyobrażałem sobie przygodę z analogiem. 

Czy kolumna podstawkowa poradzi sobie na takim metrażu? Wizualnie  ( aprobata żony ) lepiej prezentują się kolumny podłogowe. Ale ja chce by to grało, ponad wszystko. 

Do nowego zestawu na pewno chce zabrać ze sobą sieciowke i gramofon ponieważ jestem z nich bardzo zadowolony.

Byłem na kilku odsłuchać w sklepach branżowych, w kategorii elektronika przeszedlem przez produkty CA, Regi, Naima, Atolla, Haiku...największe wrażenie zrobiły : Rega Elex-R, Atoll 100, Hegel 90. Z kolumn słuchałem kolumn podłogowych B&W  704 S2, Pylon diamond 25, Audiovector QR3, Tannoy xt6f. Najbardziej trafiało do mnie połączenie regi i atolla z Audiovectorem. 

Jednak w innych okolicznościach słuchałem też monitorów B&W 706 S2, Studio 16 hertz Canto Grande. I to właśnie brzmienia studia 16 hz nie zapomnę nigdy. 

 

Co ważne do wydania mam 8-12 tys zł. Mogę kupic sam wzmacniacz i zostawić  CM 5S2 które mam  lub elektronikę wraz kolumnami podłogowymi.

W razie potrzeby przemyśle dołożenie czegoś do budżetu. Zależy mi by zestawie grającym pojawiło się więcej analogowego ciepła niz to co mam aktualnie. Interesują mnie tylko urządzenia nowe. Największym problemem na tę chwilę jest obranie kierunku czy iść w podstawki czy jednak w kolumny podłogowe.  Chętnie tez przeczytam co byście zrobili by mój nowy zestaw byl nieco cieplejszy niż to co mam teraz. 

Zapomniałem napisać czegoś o repertuarze: rock w każdej postaci, muzyka metalowa, ballady rokowe z lat 80, muzyka polska taka jak Budka, Dżem itd, dodatkowo często pojawia sie polski hip hop. Genesis, Queen, Metallica ale tez popowe ballady Michaela Boltona i Cher - tak wiem nie ma idealnego urządzenia do wszystkich gatunków ale na pewno są jakies kompromisy. 

W załączniku plan pomieszczenia z rozmieszczeniem mebli. 

 

Z góry dziekuje za wszelką pomoc.

 

 

Zrzut ekranu 2019-06-1 o 23.33.53.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie brzmienie tego zestawu determinują zestawy głośnikowe a nie pomieszczenie. B&W to specyficzne granie. Dokładnie tych nie słuchałem ale mając pewne podejrzenie poszukałem w sieci i:

„Po kilku godzinach B&W CM5 należały już do liderów tego testu, grając wciąż we własnym stylu, dalekim od przymilności, który jednak nabrał ogłady i pozwolił dostrzec ciekawe, inspirujące cechy. W końcu CM5 wciągają w muzykę, angażują, zatrzymują przed sobą na dłużej, z tym że nie odbywa się to środkami konwencjonalnymi - zmiękczaniem, ociepleniem, zaokrąglaniem - od  tego B&W CM5 są bardzo dalekie. Tym bardziej od szykowania nam słodkiego ulepka; ich smak jest wytrawny, trochę gorzki, po pewnym czasie odkrywamy jednak bogaty bukiet i gdzie indziej nieznane akcenty, a wreszcie głębiej zaszyfrowaną harmonię i przyjazność, pozwalającą na długie odsłuchy, przynoszące nowe odkrycia.”

Pełny tekst pod linkiem https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/163-bowers-wilkins-cm5 

Moim zdaniem musisz posłuchać tego zestawu z innymi kolumnami, grającymi cieplej. 

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu szukając wzmacniacza do moich MA Bronze 6 na jeden dzień miałem 316 BEE i grało bardzo fajnie. Może nie zabijał głębokim basem ale grał naprawdę przyjemnie.

1 minutę temu, 1Ender napisał:

Co jest u Ciebie głównym źródłem? 

Według mnie źródło to problem drugo - jeżeli nie trzeciorzędny. A z opisu pewnie Node 2i - nie jest się trudno zorientować 🙂 jest najwygodniejszy...

10 minut temu, Bartosz Markiewicz napisał:

Podłogówki czy monitory ? oto jest pytanie :(

Oczywiście warto poczekać i nie wykonywać szarpanych ruchów ale do takiego salonu dodatkowo jeszcze otwartego spokojnie kolumny podłogowe można wstawiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na Twoim miejscu do czasu przeprowadzki i decelowego umeblowania salonu nic bym nie kupował i cieszył się muzyką z obecnego zestawu. Dopiero w nowych warunkach będziesz mógł sprawdzić jak gra obecny zestaw, a co najważniejsze sprawdzić potencjalnych kandydatów do zakupu.

Edytowano przez wallace
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sław świetnie podszedł do tematu.

Ja też do momentu przeprowadzki nie podejmował bym decyzji.

Ale mamo układ uwag które już mogę się z tobą podzielić.

Budżet masz na tyle fajny że możesz wybrać dobry sprzęt tylko nie podejmuje pochopnie decyzji.

Ciepłej grający wzmacniacz od nad 326 to będzie już mól.

Problemem w ostrości twojego systemu oprócz Rega zapewne są kolumny. Bowersa zawsze grał jasno detalicznie momentami metalicznie.

Po pierwsze po przeprowadzce podłącz swój system.

I według mnie kolejność rzeczy jakie ewentualnie powinieneś dokonywać to

1. Kolumny

2. Gramofon

3. Wzmacniacz.

W razie wszelkich porad służę pomocą.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Ciepłej grający wzmacniacz od nad 326 to będzie już mól.

Problemem w ostrości twojego systemu oprócz Rega zapewne są kolumny

Aktualnie mam Nad 316bee. Uwazacie ze nie ma sensu wymieniac na cos lepszego np atolla 100 czy rege elex ? Mam takie poczucie ze z lepszym piecykiem Cm5 pokaza soba wiecej. 

Czy rega jest ostrograjacym gramofonem ? Myslalem ze kupujac Rege rp6 zblizam sie w kierunku raczej cieplejszego brzmienia w porownaniu np z projectem w podobnym segmencie.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Nie chcę już powtarzać tego co koledzy słusznie stwierdzili ale jest zdecydowanie za wcześnie na szukanie zmian do pomieszczenia przyszłości. Dopiero pierwsze odsłuchy dadzą odpowiedź czy monitory czy kolumny podłogowe. Jeśli monitory nie będą sobie radziły z wypełnieniem pomieszczenia będziesz miał odpowiedź. Akustyka, materiały wykończeniowe, meble itd a barwa brzmienia to również rzeczy, które mają na siebie wpływ. W Twoim systemie zdecydowanie charakter brzmienia nadają kolumny. Rega RP6 to jeden z najcieplej i najbardziej analogowo brzmiących gramofonów. Nad brzmi barwnie, muzykalnie i równo. To podstawowy, słaby prądowo model ale brzmi rzetelnie i uczciwie. Na pewno nie wyostrza brzmienia. Można pomyśleć w przyszłości o wzmacniaczach hybrydowych, które za sprawą lamp nasycenia i spokoju będą miały jeszcze więcej np. Vincent SV-500 lub SV-227MK. Dużo wyższa moc pozwoli lepiej wysterować nawet posiadane kolumny. Do tego odpowiednie zmiany w okablowaniu. Nie trzeba zmieniać od razu wszystkiego. Warto również zaznaczyć, że wszystkie kolumny, których odsłuchiwałeś są dalekie od brzmienia analogowego czy ciepłego. Podobnie elektronika. Myślę, że musisz do tematu podejść jeszcze raz, na spokojnie bo świadomie czy nie, wybrałeś nieodpowiednie dla Ciebie produkty.

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ze jesteście!

Podsumowując, nic nie kupuje, nic nie zmieniam do momentu aż się przeprowadzimy i zobacze jak to gra w miejscu docelowym. 

Natomiast z waszych wypowiedzi mam następujące wnioski

-Raczej już nie bowers , ten romans trwa za długo ( 3 para)

- Raczej podłogówki 

- Gramofon zostaje, sieciówka też. 

Mógłbym jeszcze prosić o jakieś spostrzeżenia co do elektroniki ktorej słuchałem. Atoll 100 to dobry wybór ?

A co sądzicie o tej Redze Elex?

Padło gdzieś spostrzeżenie że podłogówki QR3 to nie są kolumny z pogranicza ciepłego grania? dla mnie grają dużo cieplej i przyjemniej dla ucha niz Bowers.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe ze gramofon ozyje gdy zmienie kolumny dlatego nie chcialbym go zmieniac. Do Rp6 dedykowany byl Rega Phono mm i taki tez mam.

Sluchalem kiedys tez Rp 6 podlaczanej do przedwzmacniacza firmy Gold Note ( wartosc ok 5,5 k pln) gralo to przepieknie, nawet na bowersach ale kwota jak na pre amp dla mnie zaporowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...