Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1 do 4000 zł


Stolarz

Recommended Posts

Co do ARC to próbowałem już różnych kombinacji z jednej i z drugiej strony ale póki co bez efektów. Dźwięk z TV nie jest przesyłany po ARC do amplitunera.
Najwidoczniej coś gdzieś przeoczyłem.

Jeśli o zestaw chodzi to nie wiem czy nie będę musiał jeszcze się wspomóc lekką zmianą akustyki pomieszczenia. Konkretniej to tylnej ściany i rogów w których są głośniki surround (bass refleks z tyłu). Ale to już w odpowiednim dziale dopytam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

1 minutę temu, S4Home napisał:

Możesz pytać w swoim temacie. Ale tak jest tu też dział akustyki. Spróbuj w obu :)

Spoko. Przygotuję wszystkie niezbędne informacje, plan pokoju i wtedy się odezwę. Wiem na pewno, że to raczej będzie sztuka kompromisów biorąc pod uwagę, że to pokój z aneksem kuchennym i duże znaczenie będzie miał ten słynny WAŻ :>>>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem z kwestią popraw akustyki. Czy w ogóle da się to w takim pomieszczeniu zrobić?
Głośniki mają bass reflex z przodu. Centralny też. Ale już surroundowe mają z tyłu.
Saloon jaki jest każdy widzi. Na całej powierzchni jest dywan. Ściany betonowe. Sufit to samo.
Lewa strona otwarta na aneks kuchenny (tu rozważam powieszenie kotary/zasłony w zaznaczonym miejscu ale zapewne podobna powinna wisieć po prawej stronie przy oknach).
Pytanie czy jest sens "ładować" odpowiednie ustrojstwa na ściany za głośnikami przednimi i na ścianę za narożnikiemoraz za głośniki surroundowe żeby zapanować nad różnymi odbiciami fal dźwiękowych?
Na ile ma to znaczenie również kalibracja/ustawienie głośników od strony amplitunera?
Robiąc różne testy domowymi sposobami wyszło mi na to, że najlepiej brzmiało wszystko jak siedziałem nie na centralnym miejscu odsłuchowym tylko przed nim (dosłownie na ziemi przed narożnikiem).
 

schem.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam ponownie już po remoncie. Czeka mnie jeszcze lekka modyfikacja akustyczna (pułapka basowa w rogu przy oknie i piramidki na ścianie za narożnikiem) i to będzie wszystko.
Wszystko ustawione (w zasadzie tak samo jak na planie który jest wyżej). Skalibrowane Audyssey i po testach poprawiona konfiguracja (na tyle na ile można po kalibracji Audyssey).

W skrócie pisząc jestem bardzo zadowolony z efektu biorąc pod uwagę sprzęt i warunki (salon to nie sala kinowa lub pomieszczenie do odsłuchu muzyki).
Filmy super (wiatr na Evereście jest zacny a jak nadchodzi burze to już jest odlot i aż mrozi :D) chociaż tu oszukiwał siebie nie będę i na 100% będę kupował subwoofer (który swoją drogą pewnie będzie musiał być biały :>>>>).
Muzyka (różne gatunki) również jak na moje ucho super (jak na warunki jakie daje amplituner).

Jedna rzecz mnie tak naprawdę zdziwiła jeśli chodzi o finalne ustawienie przednich kolumn i różnice w brzmieniu. Przed i kilka dni po remoncie kolumny stały bezpośrednio na dywanie. Dopiero teraz postawiłem je na kolcach + podkładki a to wszystko stoi na podkładkach antywibracyjnych (takie pod pralkę :D).
Nie wiem czy to moje omamy ale jak na moje to dźwięk ogólnie zyskał na czystości, wysokie tony wyraźniejsze (różnica na tyle duża, że musiałem skorygować w dół ustawienia wysokich tonów na amplitunerze dla przednich kolumn), niskie mniej inwazyjne.

4.jpg

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Ary napisał:

Podkładki antywibracyjne to świetny pomysł :)

Kolumny tylnie próbowałeś inaczej ułożyć?

Nie mam za bardzo innych możliwości. Powieszone zgodnie z tym co znalazłem tutaj:
https://www.crutchfield.com/S-tKHP8L803Xd/learn/learningcenter/home/speaker_placement.html

A użyłem takich uchwytów jak niżej widać.
 

5_1-surround-sound-speaker-placement-2.jpg

ART_G-04_W-300x300.jpg

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie Twoje wymysły. Kolumna jest jak instrument. Generowane przez nią drgania powinny pozostać w niej a nie przenościć się na inne powierzchnie. Stąd podkładki wznoszą poprawę. Czy tez kolce.

Jeśli chodzi o ułożenie to zalezy od producenta. Ale optymalny układ dla większości to skierowane na słuchacza w linii prostej - osi. Albo na wprost.

Ishwata skręcał je mocno do środka. Zależy od szkoły. Najlepiej sam próbuj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, S4Home napisał:

To nie Twoje wymysły. Kolumna jest jak instrument. Generowane przez nią drgania powinny pozostać w niej a nie przenościć się na inne powierzchnie. Stąd podkładki wznoszą poprawę. Czy tez kolce.

Jeśli chodzi o ułożenie to zalezy od producenta. Ale optymalny układ dla większości to skierowane na słuchacza w linii prostej - osi. Albo na wprost.

Ishwata skręcał je mocno do środka. Zależy od szkoły. Najlepiej sam próbuj.

Ja się domyślałem, że kolce nie są dla picu ale tak czy siak różnica mnie bardzo zaskoczyła.

Aktualnie fronty mam na wprost. Na inne ustawienie nie zgadza się żona ;) Ale nie mam powodów do narzekania. Jest gites w kinie i też w stereo. I słucham muzyki jednak w trybie: Music - Stereo. Po finalnym ustawieniu i wkręceniu kolców jest tak jak moje ucho lubi.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Odświeżam temat w związku z planami dokupienia subwoofera do mojego obecnego zestawu:
Denon AVR-X1500H + WILSON RAPTOR 7/1/VOCAL

Wymagania:
1. Do 1000zł
2. Biały :D
3. Rozmiarowo też nie może być za duży bo będzie musiał stać obok prawej frontowej kolumny w rogu.

Metraż jak wyżej. 12m2.

Denon mi polecił Wilson Sub-10.
Branża poleci pewnie Magnata 302a (mimo iż nie jest biały). Rozważam tą opcję jak się partnerka zgodzi ;)

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Denon ci polecił Wilson. 

Widzisz w tym pewna analogię?:)

J10 to praktycznie to samo co klipsch r10. Różnią się membranami. Obudowy i wzmacniacze są te same. 

Na niemieckich forach znajdziesz porównanie 10tki z magnatem 302. Gdzie jasno widać że magnat jest lepszy. 

Ale co kto woli. 

Pozdrawiam

Jak Magnat się sprawuje w muzyce?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przeciętnie. 

Jest głęboki ma zmienny bas i to jest super ale jest wolny. Nigdy nie ustawiałem go typowo pod stereo. Może skręcenie zwrotnicy i danie nieco ciszej pomoże. Ale szału nie będzie.

Natomiast to samo będziesz miał w Wilson.

Klipsch zagra szybciej. Ale w kinie znowu gorzej. Nie ma takiego zejścia , głębi.

Chyba że używany msub od tannoy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, S4Home napisał:

Bardzo przeciętnie. 

Jest głęboki ma zmienny bas i to jest super ale jest wolny. Nigdy nie ustawiałem go typowo pod stereo. Może skręcenie zwrotnicy i danie nieco ciszej pomoże. Ale szału nie będzie.

Natomiast to samo będziesz miał w Wilson.

Klipsch zagra szybciej. Ale w kinie znowu gorzej. Nie ma takiego zejścia , głębi.

Chyba że używany msub od tannoy?

Używane też biorę pod uwagę. Pytanie gdzie znaleźć pewne źródło używek?
Biorę też pod uwagę używanie suba tylko w kinie.
Same fronty Wilsona grają naprawdę bardzo sympatycznie w stereo jeśli chodzi o niskie tony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...