Skocz do zawartości

Nowy/używany zestaw do 12 tyś


Damian D

Recommended Posts

Cześć,
stworzyłem tego posta aby poradzić się Was fachowców w dziedzinie audio. Naczytałem się tutaj sporo, ale im więcej człowiek czyta to tym bardziej jest głupi. W końcu trzeba ruszyć zad i posłuchać tego i owego na żywo, ale zanim to zrobię to potrzebuję odpowiedniego kierunku. 
Słowem wstępu chcę powiedzieć, że do tej pory użytkuję z jakieś piętnaście lat taki zestaw kina domowego jak Dali Blue 5005, C1000, R1000 a to wszystko napędza Denon AVR-1804. W zasadzie z kina korzystałem rzadko, bo i tak 99% to muzyka odtwarzana w trybie Stereo z różnych źródeł, a ostatnio źródłem jest PC z trochę lepsza kartą dźwiękową SupremeFX Impact II. Dźwięk w tym przypadku podaję przez kabel optyczny. Przez jakieś ostatnie kilka lat, płyty poszły u mnie w zapomnienie bo Spotify czy Tidal robią osobiście dla mnie niezłą robotę. Muzyka w domu gra cały czas, a jak nie gra to znaczy, że słucham jej na słuchawkach AKG k550 lub zdecydowanie częściej na JAYS q-Jays które nawet z dziury w iphonie grają wyśmienicie. 

Do rzeczy. W końcu dorobiłem się nowego mieszkania w które już niebawem będę się wprowadzał to i chcę się przymierzyć do odświeżenia aktualnego sprzętu. Interesuje mnie tylko stereo. Korzystając z poradnika postów odpowiadam: 

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

Budżet jaki mam do dyspozycji to ok 12000zł. Być może nie będzie potrzeby tyle wydawać, a być może coś trzeba będzie dołożyć. Wszystko rozważę w granicach zdrowego rozsądku. 

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?

Ponoć można znaleźć sprzęt z drugiej ręki o kilka klas wyższą niż nowy, zatem i taki też biorę pod uwagę. Można pokombinować, zwłaszcza że nie ciśnie mnie z tym i spokojnie mogę "zapolować" na okazje. Podobają mi się wzmacniacze robione w starym stylu, srebrne z aluminiowymi pokrętłami. 

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy

Zdecydowanie stero.

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

Komputer PC mini-ITX robiący za domowe centrum rozrywki z płytą MAXIMUS VII IMPACT z SupremeFX Impact II jeżeli to istotne.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

28m2, rysunek poniżej. 

6) Jakiej muzyki słuchamy

Tu jest szerokie spektrum. Elektronika, często połączonej z jazzem, chillouty, akustyczne, muzyka filmowa, alternatywna, rock. Lubię mięsiste brzmienie, z czystą precyzyjną górą. 

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Jednorazowo, chyba że wybrany system będzie wymagał czasu na skompletowanie (używany sprzęt). 

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Podłączenie pod komputer, może przydałby się bluetootch? Wyjście optyczne czy lepiej analogowo przez jakiegoś zewnętrznego DACa? 


Tak na zakończenie, chciałbym się wybrać na odsłuch (małopolska czy śląsk a nawet dalej to nie problem), jednak wpierw potrzebuję wskazania kierunku. Bardzo chciałbym usłyszeć jak zagrają Focal Aria 936 Walnut które wizualnie bardzo mi się podobają a i mojej drugiej połówce będzie łatwiej zaakceptować ;)
Jak pisałem na początku pamiętam jednak o rozsądku bo być może moje źródło dżwięku będzie najsłabszym ogniwem i nie wyciągnie tego co najlepsze z droższych zestawów. 

Poniżej rzut mieszkania. Układ mebli przykładowy od dewelopera. Kolumny na czerwono, ale może układ należałoby zmienić? Jestem w trakcie projektowania i mogę wszystko zmienić. 

Dziękuję za pomoc. 

salon.JPG.828dd0b1d465e623f0f9adae011c9149.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście możesz wybrać się na odsłuchy to da nam jakiś punkt odniesienia, mimo to bardzo polecam finalnie zakupić używany sprzęt ponieważ nowe mogą grać ładnie lecz nie tak klaowo jak używki.

Jeżeli namówisz się na używane kolumny i wzmak to poleca odsłuchać nowych w salonie o 30-60% droższych względem używki, wtedy będzie mniej więcej porównywalna jakość gdy by szukał używek.

Na pewno polecił bym Ci posłuchać kolumn Dynaudio, Elac, Chario, Xavian, Tannoy.

W 28m2 wejdą z powodzeniem większe podstawkowe jak i średnie podłogowe.

Odnośnie akustyki polecam zrobić taką koncepcje aby kolumny były mniej więcej rozstawione na 230-250cm a może i jeszcze szerzej? Miejsce odsłuchowe by było w takiej samej odległości jak szerokość między kolumnami, pod czas odsłuchu możesz jeździć kolumnami by jeszcze lepiej dopasować jak mają grać pod Twój styl.

Bardzo możliwe, że alon nie będzie odpowiednio wytłumiony w tym przypadku polecam zamówić na OLX czy Allegro panele z wełny mineralnej najlepiej PT80 lub PT100 i 10cm grubości.

Postaraj się tak urządzić pokój by na ścianie za plecami nie było płaskich powierzchni i fale dźwiękowe mogły się rozbijać, bardzo możliwe, że jako wystrój można polecić Ci dyfuzory z drewna, wiele zależy czy taki rodzaj wystroju będzie Wam odpowiadał.

DAC warto by było kupić możliwie dobry przy dobrym sprzęcie źródło musi też odpowiednio dobrze grać, ale to na końcu gdy skompletujesz sprzęt.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie używany sprzęt tak samo jak nowy musisz odsłuchać.

No chyba że słuchasz nowego s kupujesz to samo używane. Wtedy wystarczy że tylko go ogladniesz.

W tym budżecie masz spory wybór i spore możliwości . Zarówno w sprzęcie nowym jak i używanym. 

Jest tego na tyle dużo że zaraz posypią się propozycje. A to nie o to chodzi. No musisz iść i odsłuchać. Sa modele które lepiej da wyceniane w swojej cenieni takie które gorzej.

Cambridge CXA80 + malina + studio 16 Hz Minas anor czy elac uni fi FS czy kef q750 to przykład. 

Dalej elektronika roksan k3, Marantz pm8006, Cyrus one czy to solo czy w wersji HD. Poczytaj jak przygotować się do odsłuchu, jak ewentualnie wybrać sprzęt używany. Jak nie dać się naciągnąć a wybrać dla siebie 

Służę pomocą.

https://s4home.pl/porady/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, możemy rzucać konkretnymi modelami, które niewiele powiedzą bez odsłuchu. Jeśli podobają Ci się Focale, zacznij od przesłuchania tego modelu najepiej z dwoma lub trzema wzmacniaczami o różnym brzmieniu aby sprawdzić jak kolumny potrafią się zmienić z różnym zasilaniem. Jeśli żadna konfiguracja nie będzie Ci pasowała będziemy przynajmniej wiedzieli dlaczego i w czym powinieneś szukać. Jeśli któreś połączenie zabrzmi wyraźnie lepiej (a Focal nie ze wszystkim zagra dobrze ale przewrotnie dobrze dobrany zestaw potrafi zagrać bardzo dobrze :)) będziemy też wiedzieli jakiego brzmienia szukasz i co ewentualnie proponować dalej. Spróbuj odsłuchać ich np. z Marantzem PM8006. Musical Fidelity M3si, Vincent SV227MK lub wspomniany Roksan K3. Każdy z tych wzmacniaczy obiektywnie gra dobrze ale oferuje zupełnie inne brzmienie. Odwiedź dobry salon audio i będzie Tobie i nam znacznie łatwiej. DO wydania jest niemała kwota i trzeba to zrobić świadomie. Jeśli ostatni sprzęt używałeś tyle lat domyślam się, że obecny zakup nie będzie również na pół roku, dlatego polecałbym jednak sprzęt nowy. Przy zakupie zestawu zawsze można liczyć na fajny rabat.

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za udzielone odpowiedzi. 

@Arko55 podejrzewam, że z używanymi może być kłopot aby posłuchać. Zacznę więc od nowych aby obrać kierunek, a wtedy będzie łatwiej zawęzić poszukiwania. Co do rozstawienia tp taki jest zamiar aby min. 250cm. Na rzucie niezbyt precyzyjnie to rozrysowałem. 
Z tymi panelami akustycznymi to ciekawa podpowiedź. Chętnie zgłębie szerzej ten temat i zastanowię się jak to wkomponować w wystrój mieszkania. 

@S4Home w zasadzie do Ciebie to daleko nie mam. Z Krakowa to godzinka jazdy. Pierwsze kroki skieruję do Ciebie. Z sugerowanej elektroniki to ten Cambridge CXA80 najbardziej mnie zaintrygował. Pewnie przez sporą ilość możliwości podpięcia różnych źródeł zwłaszcza cyfrowych. Alternatywnie skonfrontowałbym go z Marantzem. Dzięki za poradnik. 

@Q21 tak Focale podobają się mojej drugiej połówce a to jest bardzo istotna sprawa zanim coś nowego wstawi się do mieszkania ;) Obawiam się tylko o to abym nie przeholował budżetu, bo właśnie się zorientowałem że ceny za nie podawane są za sztukę. Jednak sugestia bardzo trafna aby sprawdzić jak grają. Z Cambridge CXA80 to by współgrało czy tu już wyższa klasa urządzenia jest potrzebna? Rozejrzę się po okolicy. Do Pabianic trochę mi teraz nie po drodze, ale jeżdżę czasem po Polsce więc nie wykluczam odwiedzin. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miał byś a mógłbyś mieć.

Cena nie decyduje o jakości sprzętu.

Źle dobrany za 15000 zagra gorzej niż nowy dobrze dobrany za 10000. 

To że masz wyższe teoretycznie droższe klocki nie świadczy o ich jakości 

A tym bardziej że przy takim dobieraniu ludzie przeważnie zapominają i dobieraniu sprzętu pod siebie 

Dany wzmak kosztował 10000 mogę go mieć używanego za 3000 na pewno jest dobry. Dupa! Tak samo trzeba go dobrać pod siebie pod kolumny i cały tor jak nowy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...