Skocz do zawartości

Jakie monitory kupić po Klipsch 160M, poprawa stereo


Krzysztof Ślusarski

Recommended Posts

Witam serdecznie.
Chciałbym prosić serdecznie o pomoc w wyborze monitorów które pozwolą mi wskoczyć na znacznie wyższy pułap odbioru muzyki stereo, koniecznie efekt WOW, ale nie kosztem kina domowego.

Aktualnie posiadam zestaw Kina domowego Klipsch 160m monitory, do tego centralny 440C, 240s, 112SW, 500SA, wszystko pracuje w systemie z amplitunerem Denon 4400H, DBT-3313, wzmacniacz Denon PMA 1520AE, streamer Pioneer N-70AE.

Chodzi mi po głowie wymiana monitorów, ale boję się o to iż reszta głośników nie zgra się dobrze z tym co pozostanie, czy jest możliwe zachowanie walorów kina domowego  i jednoczesna poprawa jakości stereo, które i tak jest bardzo dobre. 

Chciałbym wybrać monitory które poradzą sobie w pomieszczeniu do 30 metrów, będą w kolorze czarnym i będę mógł na nich postawić głośniki od atmos.

Chciałbym wybrać optymalne rozwiązanie, by nie okazało się np, iż muszę znów coś wymieniać.

Bardzo zaciekawiły mnie recenzję monitorów: PMC Twenty5.22, ATC SCM19, ATC SCM11.

 Czy z resztą klocków mowa tutaj o wzmacniaczu i odtwarzaczu sieciowym jest sens zastanawiania się nad takimi drogimi głośnikami.?

Jak te głośniki mogą wypaść względem tego co posiadam w tej chwili i czy zgrają się z resztą?

A może są inne rozwiązania warte uwagi?

Bardzo będę wdzięczny za pomoc w wyborze.

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Witaj,

Kolumny Klipsch na pewno dobrze sprawdzają się w kinie domowym za sprawą wyjątkowej dynamiki i efektownego brzmienia. Na pewno jednak nie jest to naturalne granie i chcąc uzyskać prawdziwe hifi należy poszukać czegoś innego. Nie wiem czy szedłbym w aż tak wymagające kolumny jak ATC (z całym szacunkiem dla wzmacniacza Denon ale będzie on za słaby) czy PMC. To kolumny o studyjnym rodowodzie i przy takiej elektronice oraz po obcowaniu z Klipschem przeskok mógłby być zbyt drastyczny :) Mając na uwadze duże pomieszczenie wziąłbym pod uwagę Klipsch R3 (występują do nich nawet firmowe nadstawki Atmos), dysponują głębokim basem, oferują dorosłe nasycone brzmienie, znacznie bardziej "hifi" niż posiadany Klipsch. Można również rozważyć Dynaudio Evoke 20 czy Buchardt Audio S300 lub S400. Nie napisałeś czego poszukujesz w dźwięku a to by ułatwiło zawężenie propozycji. Co do zasady będzie można zostawić resztę systemu i przy zaawansowanym procesorze dźwięku w amplitunerze powinno się wszystko ze sobą dobrze zgrać. Ostatecznie można pomyśleć o wymianie głośnika centralnego odpowiedniego dla kolumn przednich, reszta spokojnie może zostać. Dobrze byłoby jednak skorzystać z możliwości odsłuchu.

Pozdrawiam,

Michał.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panie Michale za odpowiedź.
Poje pojęcie na temat właściwego zestawienia sprzętów jest żadne.
Przed zakupem który zresztą był dokonany u Pana założenie by KD 60%, Stereo 40%, tak przynajmniej mi się wydaje. Teraz się to zmieniło i wychodzi że jest na odwrót. Więcej sposobności mam by posłuchać muzyki, jak obejrzeć film.

Szukam głośników podstawkowych, które niestety będą stały na komodzie i innej możliwości nie będzie, nic na to nie poradzę, oczywiście nie słyszę by coś mi wibrowało lub wprowadzało niepożądane efekty.

Wyszedłem z założenia iż kupię możliwie najlepszy głośnik na jaki mnie stać, by nie robić tego ponownie i mieć to z głowy, na jak najdłużej.
Z opcji słuchania z amplitunera już dawno zrezygnowałem, wyłącznie do tych celów wykorzystuje wzmacniacz PMA1520AE.
Nie potrafię dokładnie określić czego szukam, mimo że dźwięk z 160M jest doskonały, to mam wrażenie że mogłoby być lepiej. Pewnie chciałbym więcej basu, lepszego zejścia, chciałbym czuć to na klatce, zbliżyć się do podłogówek w tym temacie, by naprawdę było czuć tą moc, może troszkę lepszych wokali. Lubie scenę w 160m , oraz stereo, ale na pewno można to zrobić jeszcze lepiej. Mimo iż scena jest delikatnie zobrazowana w głąb to chciałbym to lepiej mieć zrobione, bo teraz jest średnio.

Lubię smaczki, dreszcze na plecach i ciągłe szokowanie tym co zaraz może się wydarzyć, Klipsch daje mi to, ale chciałbym by było to zrobione jeszcze lepiej.
Coś czuję że będzie mi ciężko wyjaśnić czego szukam.

 

Klipsch R3 nie mogę wyszukać i nie wiem czy to przypadkiem nie są podłogówki, S300, S400, trochę się obawiam, gdyż naczytałem się że trudno kolumny o niskiej czułości wysterować właściwie, ale może jestem w błędzie.

 

Nie minął rok od kompletowania obecnego zestawu i miałbym się pozbywać tak dobrego centralnego, nie uda się tego z niczym dopasować, a już na pewno z tym co ja podałem PMC, ATC.

Byłem w sklepie gdzie właśnie do tego co mam został mi polecony zestaw PMC, z początku pomyślałem że to strasznie dużo kasy, ale ciekawość pozostała i chęć zmiany się rozwija.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz że wcale nie będzie to trudne

Klipsch gra w kinie super.

Ale nawet 160m w stereo jest dość twardy. Brak mu melodyjności.

I jeśli chcesz zachować spójność systemu to już model magnat quantum 1003s będzie o dwie klasy lepszy. 

Ale modele które wspomniales pmc twenty 22 czy też nowsze twenty 5 to kilka klas wyżej. Niebo a ziemia. Już nawet seria gold zagra lepiej. 

Bardziej muzykalne będą także studio 16 Hz canto one lub grand czy też kef r300 ale te nie będą spójne z klioschami.

Pozostaw kwestie klipscha za sobą.

Wypożycze ci pmc i zobaczysz.

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuch będzie konieczny, nawet w warunkach domowych więc wypożyczenie sprzętu jak najbardziej wchodzi w grę. Obawiam się, że po "soczystym" brzmieniu Klipscha dość suche i szczegółowe PMC mogą nie przypaść do gustu, na pewno nie poczujemy uderzenia "na klacie" ale dopóki nie odsłuchasz u siebie innych kolumn i nie będziesz znał różnicy, co się polepszyło a co nie, jakie są wrażenia, ciężko będzie nam doradzić coś pewnego. Chodziło mi oczywiście o Kef R3 a nie Klipsch - moja pomyłka. Jeśli wyraźne i wykonturowane Klipscha podoba Ci się lecz chcesz lepszej jakości, zwróć jeszcze uwagę na Paradigm Premier 200B lub wyższe Prestige 15B oraz Dali Opticon 2 lub Rubicon 2. Powinny utrzymać one podobne emocje co Klipsch ale w znacznie lepszym wydaniu aby był odczuwalny ten krok do przodu.

 

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bardzo dziękuję za wytyczne co do dalszych działań.

Na pewno zanim zdecyduję to wypożyczę, muszę coś skosztować by wiedzieć czego szukam i czy to co sobie ubzdurałem sprawdzi się w moim systemie.

Bardzo ciężko mi  też jest zauważyć jakieś zmiany i na pewno nie chce by to się odbyło jak z podmianą kabi, raz lepiej coś się słyszy, innym razem trzeba się mocno wsłuchiwać.

Szukam właśnie takiego skoku jakościowego w stereo o kilka klas, by zaspokoić swój apetyt na długi czas, po za tym chciałbym już kupić coś czego nie będę się pozbywał i znów na tym tracił.

Jak mam rozumieć pozostawienie Klipscha za sobą, w sensie że frontów mam się pozbyć, czy całego zestawu(bo tego robić nie chce i nie zrobię)?

PMC podobają mi się bardzo i mam nadzieję że nie będzie z nimi tak źle,

Kef R3 zaraz po zakupie 160M mnie zaciekawiły, była chyba nawet na nie jakaś bardzo dobra cena, ale niestety nigdzie ich do dziś nie posłuchałem i z tego co zrozumiałem nie zgrają się z resztą zestawu.

Paradigm Premier 200B lub wyższe Prestige 15B oraz Dali Opticon 2 lub Rubicon 2, tego na liście nie miałem, może też warto się zainteresować, ciekaw jestem jak to będzie skok, jak rozumiem zgra się dobrze z resztą systemu?

Głośniki do wypożyczenia to są jakieś wersje testowe już wygrzane, czy nówki z kartonów i na jak długo można wypożyczać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny przeważnie staramy się wysyłać już trochę rozegrane chociaż jeśli nie ma takich, jadą też czasem zupełnie nowe. Wtedy należy dać im trochę więcej czasu gdyż sprzęt świeżo wyjęty z kartonu gra zawsze słabiej niż po kilkudziesięciu godzinach grania. Resztę Klipscha zostaw, skupmy się na kolumnach przednich. Zarówno Paradigm jak i Dali również "wniosą" Cię na poziom wyżej i zgrają się z resztą systemu. Kef to trochę inna granie, fakt dlatego dobrze byłoby sprawdzić jak spodoba Ci się inna szkoła grania. Teraz czekamy na Twoje wrażenia :)

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dali bym jednak uważał 

Szkoda zew nowych monitorach zrezygnowano ze słynnej hybrydy.

Ikon 2 ja miały i były na prawdę w porządku.

Teraz w monitorach dali jest różnica.

Oczywiście grają lepiej swobodniej z każdą seria.

Ale dopiero rubicon i epicon są klasami.

Opticon jest po prostu zwykłym monitorem

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem wspólnie z kolegą, pierwsze odsłuchy, dzięki uprzejmości jednego ze sklepów Warszawskich.

Jestem przekonany, że do testów przygotowaliśmy się bardzo rzetelnie.

Przed wyjazdem odsłuchaliśmy w domowych warunkach specjalnie przygotowany repertuar, zbiór 8 utworków.

Zabraliśmy PMA1520AE, N-70AE, wszystkie kable i w drogę.
W sklepie czekała już przygotowana salka z wystawionymi Klipsch RP-600M, podpięliśmy wszystko i sprawdziliśmy jak brzmi to w stosunku do tego co słyszymy u mnie.
Obydwoje doszliśmy do wniosku: identycznie, żadnych różnic, dokładnie tak jak u mnie w domu.

Zaczęliśmy od czegoś nieznacznie droższego, ACT 7MK3, jak na swoją wielkość grają fajnie, ale w porównaniu do Klipsch, niestety jest dużo słabiej, mieliśmy wrażenie bardzo pudełkowatego dźwięku , dużo gorszy bas, czytelność przejrzystość też nieciekawa, dużo cichsze granie, gałką mocno trzeba kręcić by poziomy głośności wyrównać.

 

Kolejne do testu poszły ATC 19, podobne granie do poprzednika, bas gorszy od Klipsch, znaczy że było go mniej, poprawiła się stereofonia, ale maks z jedną podziałkę, góra delikatnie lepsza jak w Klipsch. W dalszym ciągu nie jest to czego szukam.

Po tych głośnikach, zostały nam do sprawdzenia tylko PMC Twenty5.22, chyba z całego zestawienia zagrały najlepiej. Poprawiła się dynamika, doszło więcej szczegółów, stereofonia też na plus, przejrzystość, wokal, bas troszkę lepszy jak w Klipsch, chciałoby się jeszcze więcej.

 

Generalnie, mimo iż udało nam się odsłuchać w końcu głośniki lepsze od tych co mam, to niestety ale ten wzrost jaki się objawia jest nie adekwatny do pieniążków które trzeba wydać.

Z jednej strony mógłbym swoje głośniki na te zmienić, ale nie za te pieniądze.
 

Jeszcze kilka głośników zostało na liście, bardzo chciałbym odsłuchać Monitor Audio 100, Paradgim Prestige 15B, Dali Rubicon 2.

 

Kolega Przemek stwierdził że szukam głośników które będą miały lepszy bas, bardziej dociążony, do tego góra która da nam jeszcze więcej informacji, ale będzie do wytrzymania, wokal który będzie wychodził troszkę bardziej do przodu.

 

Gdyby PMC potrafiły zagrać jeszcze większym basem, to pewnie byłby tym na co mógłbym zmienić Klipsche.

 

Po odsłuchach wyciągnęliśmy wnioski że 160M to naprawdę bardzo udane głośniki i chyba ciężko będzie je czymś przebić, aż ciężko uwierzyć, możliwe że sytuację tylko podłogówki uratować mogą , ale nie mam ich gdzie postawić.

 

Chciałbym jeszcze wytłumaczyć o co chodzi z tymi pojęciami, Bas w Klipsch jest naprawdę super, brakuję mu tyci tyci, więcej siły, potęgi, The Moon Represents My Heart - Zhao Peng, wejście wokalu w 20 sekundzie potrafi naprawdę zrobić opad szczęki i zatrzymać serce, schodzi on bardzo nisko i się pięknie ciągnie, taki efekt raz usłyszałem i jego szukam, 160M jest blisko, ale jeszcze to nie to.

Góra przy gitarach, chciałbym by dłużej dźwięczała, nie gasła zbyt szybko, miała więcej informacji, pazura, ale była zarazem bez kucia i można było przy niej dłużej siedzieć, kolega stwierdził ze u mnie jest delikatnie matowa, prawdopodobnie to też zasługa Poneera N-70AE, ale już na PMC pojawiło się to czego oczekiwaliśmy.

Poproszę kolegę to może coś napisze od siebie, bo jednak lepiej to ubierze w słowa, a gust mamy taki sam.

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof Ślusarski  zanim posłuchasz następnych kolumn, zaproponuję Ci coś innego. Skoro uważasz, że Klipsch to udane kolumny to.. 

mógłbyś posłuchać innych wzmacniaczy na Klipschach. Trochę przewrotnie, bo szukasz kolumn. Ale uważam, że warto spróbować. Wzmacniacze są używane, ale w ładnym stanie wizualnym. 

Oczywiście, jeżeli nie zamykasz się na sprzęt używany i nowe doświadczenia 😁

Firma z linku jest z Wawy. Możesz umówić się na odsłuch ze swoimi kolumnami. Pod uwagę brałbym pierwsze 4 wzmacniacze od góry do odsłuchu. 

https://allegro.pl/uzytkownik/NOMOS_PRESTIGE/sprzet-audio-dla-domu-wzmacniacze-i-pokrewne-14?price_to=2200&showLeftColumn=true&order=dd&bmatch=baseline-n-cl-dict4-bp-ele-1-5-0517

Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacza zmieniał nie będę, bo mój mi się podoba, wyglądu Vintage nie trafia w mój gust.
Jak dojdę do wniosku że warto podmienić wzmacniacz, to pewnie będę się skupiał na czymś pokroju :

Denon PMA-2500NE, Musical Fidelity M6si, Roksan itp. pewnie też będą to używki.

 

Teraz nie mam za bardzo czasu na wypożyczenie sprzętu do domu, okazałoby się że słuchałbym go raz na 3 dni po 2 godziny, dla mnie to za mało.

Boję się trochę tego że faktycznie w domu może zagrać inaczej i co wtedy będę chciał z nimi zostać, a jeszcze wszystkiego z listy nie sprawdziłem.

 

Dodatkowo doszły mi jeszcze jedne paczki do przesłuchania, podobno bas jak z podłogówek mają:

Megalith Audio SCX, dobrze się składa bo chyba można je trafić w moim mieście więc będę mógł zweryfikować to co udało mi się zasłyszeć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niejasno nie wytłumaczyłem o co chodzi.

Generalnie na terenie Warszawy nie spotkałem się z możliwością wypożyczenia  PMC, więc tylko wysyłkowa opcja jest dostępna.

Trochę się takim rozwiązaniem stresuję, coś po drodze może się wydarzyć, uszkodzony zostanie karton, lub inne przypadki losowe, więc staram się odsłuchać wszytko na początek w salonach, jak coś wyda się interesujące to będę chciał do domu zorganizować, jak w domu wypadnie jeszcze lepiej to już chyba nie będę kombinował i zostawię.

Też nie bardzo lubię bawić się w to odsyłanie, druga sprawa że to dłużej trwa.

Oczywiście nie zamykam się na taką opcję i finalnie tak czy siak będzie trzeba odsłuchać w domu.

W czwartek kolejne testy, już się nie mogę doczekać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie rp160 robią jako surrundy  w kinie. Przez jakiś czas miałem je podłączone jako fronty.  I zdziwiłem się jak one fajnie grają.  Naprawdę fajne kolumny. 

Jednego nie rozumiem jeśli  zależy Ci na stereo i chcesz wiecej basu itd. Dlaczego nie kupisz jakiś kolumn podlogowych?  Choćby z klipscha np. Klipsch Rp 260 f ? A najlepiej Rp280 . 

Szukaj czegoś z klipscha do kompletu istniejącego . Rp 160 zawsze możesz sprzedać. A najlepiej daj na tyły I zrób system 7.1 .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście gdybym miał taką możliwość to poszedłbym w kolumny podłogowe, wcześniej miałem waśnie takie, ale rodzina się powiększyła i trzeba było dostawić trochę mebli.

Na tą chwilę jestem skazany na podstawki, w dodatku stojące na komodzie, o dziwo miedzy graniem ze standa, a z komody nie zauważyłem różnicy, a przynajmniej mocno się nad tym nie skupiałem.

Te 160 grają właśnie o 3 klasy lepiej od moich poprzednich Jamo, więc przeskok był olbrzymi dla mnie, byłem w głębokim szoku jaki dźwięk może popłynąć z podstawki.

Jamo swoje przeszły i chyba nawet były już pełnoletnie, na tą chwilę na pewno są i komuś mam nadzieję że jeszcze służą.

Czwartek się zbliża, przy okazji pewnie przetestuję jakiś lepszy wzmacniacz, robi się ciekawie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie miałeś te jamo? Tak się składa że również posiadam jamo s 608 hcs3. Słowa złego  o tych kolumnach nie powiem.  

Rozumiem że w grę wchodzą tylko monitory. Jeśli chodzi o rp160 to naprawdę świetne kolumny w tym przedziale cenowym. Jak byly podpiete pod stereo byłem pod wrażeniem jak one grają.  

Posłuchaj tych kolumn na lepszym wzmaku może tu jest problem. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model moich podłogówek jeżeli się nie mylę to jamo e470, dudniące ze słabą górą, wybór na szybko  do kina, po kilku latach uświadomiłem sobie że tak właściwie cieszyłem się z dużego łomotu, ale jakości to nie miało, pewnie za małe pomieszczenie.

Zapaliła mi się lampka z tym subem, mimo że mój nie jest typowy do stereo, posiada bas-reflex, to może warto go lepiej wyregulować, w końcu Klipsch 112SW to nie jest zły sub, przynajmniej w kinie.

Tylko zastanawiam się jak to teraz właściwie zrobić, bo jest podpięty pod amplituner, muzyki słucham z odtwarzacza sieciowego spiętego ze wzmacniaczem, 112SW nie mogę podpiąć chyba pod wzmacniacz, więc musiałbym puścić sygnał z streamer-a do AVR.

Pomyślę jak w pełni się obudzę, może kolega coś doradzi w czwartek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kukocz napisał:

Przy odsłuchu w pomieszczeniu odsłuchowym w salonie audio vs w domu, chyba warto jednak założyć, że w domu może być tylko inaczej z naciskiem na gorzej. Zakładając oczywiście, że metraż podobny, a salka odsłuchowa jest porządnie zaprojektowana. :) Tak czy inaczej odsłuch w domu jest wskazany.

Absolutnie nie. Inaczej działa w dwie strony. Może być znacznie lepiej jak i znacznie gorzej.

Opcja monitory + sub jak najbardziej ale klipsch 112 nie nadaje się w opcji stereo.

W takiej konfiguracji sprawdź tannoy xt6 albo monitory fyne f300 i do tego dwa suby małe rel t5i :)

to jest rasowe granie stereo!

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Absolutnie nie. Inaczej działa w dwie strony. Może być znacznie lepiej jak i znacznie gorzej.

Trochę nie do końca jestem w stanie zrozumieć jak odsłuch w idealnych warunkach akustycznych może wypaść gorzej od odsłuchu w warunkach domowych. Jedynie wytłumaczenie to skopany projekt pomieszczenia odsłuchowego... :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ci powiedział że to są idealne warunki akustyczne? Który salon tak ma?

Kolejna sprawa to jakie to są idealne warunki akustyczne?

Trzecie pytanie , to są warunki realnie akustyczne pod jaki sprzęt? Małe podstawki czy wielkie podłogówki? Bo i takiemu takie w danym salonie spotkasz.

To teoria.

Nie ma w Polsce salonu z idealna salka odsłuchowa.

Każda dodaje coś od siebie.

Nasza też nie jest świetna. Będziemy ją modernizować bo po długich odsłuchach od otwarcia wiemy co można zmienić.

Odiwedziles też wiele salonów i wiem że sprzęt który znałem grał inaczej tam. I to na plus i na minus.

Możesz się odnieść do 3 pytań. :)

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...