Skocz do zawartości

Jakie monitory kupić po Klipsch 160M, poprawa stereo


Krzysztof Ślusarski

Recommended Posts

4 godziny temu, S4Home napisał:

Kto ci powiedział że to są idealne warunki akustyczne? Który salon tak ma?

Nie chciałem powiedzieć, że idealne, ale zakładam, że lepsze niż większość przeciętnych salonów domowych w których stoi sprzęt.

4 godziny temu, S4Home napisał:

Kolejna sprawa to jakie to są idealne warunki akustyczne?

Nie będę się wymądrzał bo nie znam się na akustyce zawodowo :) W moim mniemaniu idealne warunki akustyczne to takie w których echo oraz pogłos są optymalne, a mody główne pomieszczenia są na tyle wytłumione, że bas nie wzbudza się. Wszystko to powinno zapewnić względnie płaską charakterystykę w miejscu odsłuchu. Tak ja to sobie wyobrażam.

Wiem, że czas pogłosu czy echo są różnie odbierane przez słuchacza i każdy ma swoje preferencje. Natomiast zawsze wydawało mi się, że wszystkie te parametry można sprowadzić do pewnych wartości, które można uznać za referencyjne. 

4 godziny temu, S4Home napisał:

Trzecie pytanie , to są warunki realnie akustyczne pod jaki sprzęt? Małe podstawki czy wielkie podłogówki? Bo i takiemu takie w danym salonie spotkasz.

A o tym już chyba świadczy kubatura pomieszczenia. Tego nie przeskoczymy. Jak słuchamy monitorów w salce odsłuchowej 30m2 to wiadomo, że zagrają gorzej niż większe podłogówki. Jeżeli mamy podobny salon w domu to wątpię, żeby u nas zagrały jednak lepiej.
Jeżeli salka odsłuchowa znacznie odbiega wielkością od docelowego pomieszczenia to po prostu taki odsłuch nie będzie miarodajny. Choć jakiś względny pogląd na charakter grania da.

4 godziny temu, S4Home napisał:

To teoria.

Nie ma w Polsce salonu z idealna salka odsłuchowa.

Każda dodaje coś od siebie.

Nasza też nie jest świetna. Będziemy ją modernizować bo po długich odsłuchach od otwarcia wiemy co można zmienić.

Odiwedziles też wiele salonów i wiem że sprzęt który znałem grał inaczej tam. I to na plus i na minus.

Możesz się odnieść do 3 pytań. :)

pozdrawiam

Zdaję sobie z tego doskonale sprawę, że w każdej salce sprzęt zagra inaczej. Ale jeżeli mamy dwie salki o tej samej powierzchni/kubaturze to mimo wszystko ten sam sprzęt powinien w nich brzmieć lepiej niż w warunkach domowych. W przeciwnym wypadku ktoś skopał projekt salki? Czy się mylę? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Kolejny odsłuch mam za sobą , choć przyznam że troszkę się denerwowałem, złapaliśmy godzinne opóźnienie z uwagi na wypadki losowe i nie do końca wiedziałem czym się to skończy.
Na szczęście dotarliśmy do kolejnego sklepu w którym dzięki uprzejmości miłego Pan udało nam się odsłuchać kolejne głośniki z listy.


Zacznę od Focal Aria 906, w moim systemie zagrały zupełnie nie w mój gust, szukam basu którego tutaj prawie nie odnotowałem, był pudełkowy, dużo góry, generalnie chyba się wcale z moim systemem nie spasowały, przelecieliśmy po 20 sekund z 8 utworków i nic nas nie ujeło w tych głośnikach, jeżeli miałbym je gdzieś umieścić to chyba na końcu stawki którą dotychczas miałem przyjemność odsłuchać.

 

Kolejne to Dali Opticon 2, które zagrały zdecydowanie lepiej, jednak wszystkiego jeszcze było dla mnie przynajmniej za mało, podsumowaliśmy je jako głośniki 4 w kolejności do zakupu.

 

Trzecie w kolejności do zakupu to oczywiście odsłuchane wcześniej PMC model najwyższy z monitorów jeżeli się nie mylę.

 

Megalith Audio SCX, przyznać muszę że to są głośniki które ulokowałbym na drugim miejscu w liście którą prowadzę. Zagrały bardziej środkiem, wokale są niesamowicie zaznaczone wysunięte do przodu, czy dominują nie wiem, ale na pewno to robiły w utworze „Million Years Ago” Adele.

Przyznam że spodobało mi się to nawet, i miały coś w sobie, poza tym głośniki przykuwają uwagę są olbrzymie, 15 kg sztuka, co mogę o nich powiedzieć jeszcze lepszy bas, bardzo dobrze kontrolowany, ilościowo niewiele większy od tego co daje Klipsch 160M, lepsza góra, wybrzmienia gitar.

 

W salonie znalazłem głośniki które mi się spodobały, to znaczy miał bas i górę taką jakiej poszukiwałem. Lepsza góra , nie kująca, dobrze wybrzmiewająca, i dodatkowo bas który kruszy skały, kolega z podłogowymi Heco złapał się za głowę, stwierdził że grają tak samo jak jego.
Jednak teraz muszę to wszystko sprawdzić u siebie, bo miejsce odsłuchowe podbijało mocno bas i Monitor Audio Silver 100 wcale już tak ładnie u mnie nie muszą wypadać. Jak przerywaliśmy odsłuch w miejscu basowy, to po stop bas jeszcze dało się słyszeć w pomieszczeniu.
W każdym razie tam tego basu było z deczko za dużo, muszę to zweryfikować w domu i je zamierzam właśnie wybrać na dłuższe testy.

 

Ciekaw jestem jak się zgrają zresztą systemu, czy basu będę miał tak samo dużo, co byłoby wręcz nie pożądane, a może u mnie zniknie. Z tego co się dowiedziałem do końca to nie były wygrzane głośniki.

 

Chyba czas przejść do kolejnego etapu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wzmacniacz z mojej listy, szkoda że nic mi się nie udało w sklepie odsłuchać, ale z drugiej strony wzmacniacz ten który jest daje radę.

Nie ma tego złego, może w przyszłym  roku zmieni się wzmacniacz.

Odsłuchałem 7 paczek i jestem na 99% że M.A.S.100 to jest to czego poszukuje.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kukocz No wiec sam widzisz że takowego pomieszczenia nie ma.

Salki to także pomieszczenia zrobione , przygotowane przez ludzi 

Bardziej lub mniej starannie.

W każdym razie ja często się spotykałem albo inaczej zawsze spotykałem się że sprzęt grał inaczej a często że lepiej w domu

 

Krzysiek wyceniny ci silver 100 i jeśli chcesz to mogą wylądować oczywiście u ciebie na próbę w domu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silver 100 są już u mnie, pierwsze testy mam za sobą, co mogę napisać.
Zacznę od basu, dla którego zaczęły się poszukiwania nowych paczek. W porównaniu do Klipsch, jest naprawdę lepiej i nie muszę się specjalnie wsłuchiwać, pojawiły się nowe niuanse, nowe informacje w znanych mi kawałka, oczywiście nie wszystkich, ale jest inaczej i lepiej, lepsze zejście.
Bas też nie niesie się tak po pokoju jak w sklepie którym były prowadzone odsłuchy, został okiełznany i nie ma go tyle co tam.
Środek, troszkę chyba też zyskał na masie i o to mi chodziło, ale naprawdę delikatnie tak mi się przynajmniej wydaje, stwierdzę to lepiej jak zamienię paczki.

Góra pięknie dźwięczy, wybrzmiewa i nie jest kująca, prawie to samo co w Klipsch, z tym że tutaj zostało postawiona kropka nad przysłowiowym 'i".

Teraz napiszę co mi się nie podoba. Zastanawiam się jak to ubrać w słowa, ale napiszę prosto z mostu.

Mam wrażenie iż dalsze plany się gdzieś ukryły ciężko je zlokalizować i nie mam tylu smaczków co wcześniej, jest to jedyny zarzut, ale dość poważny, nie wiem czy mogę to jakoś poprawić.

Nie wiem też jak zmieni się ich charakterystyka jeszcze, czy zostały wygrzane tego muszę się dowiedzieć.

Panowie co o tym myślicie jest to do poprawienia, czy one tak po prostu grają?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nowych sprzętach potrzeba czasu. Bas może trochę zelżeć, ale będzie lepiej kontrolowany. Może się poprawić: stereofonia, lokalizacja źródeł pozornych. Może pojawić się większa szczegółowość.

To takie wróżenie z fusów, bo nie znam Twoich kolumn. Piszę bardzo ogólnie z tego co zaobserwowałem podczas słuchania nowych sprzętów. Więc nie traktuj tego dosłownie. 

Słuchaj i czekaj. A jakie zmiany nastąpią to za jakiś czas nam opiszesz. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za próbę pomocy.
Nie wiem czy  będzie mi dane wygrzać je do końca, w moim mniemaniu myślałem że głośniki potrzebują do 70 godzina, tak przynajmniej podaje manual od Monitor Audio. Jutro zmieniam paczki na moje.
Pan że sklepu mówi że nie przegrały więcej jak 100 godzin i zaobserwował iż bas się poprawił, grając w sklepie przez 8 godzin, sam sugeruje 300 godzin.

Najlepiej jakby ktoś kto miał możliwość słuchania 160M, oraz Silver 100 się wypowiedział, gdzie scena w głąb jest lepsza i lokalizacja instrumentów pozornych, które głośniki sprzedają lepsze smaczki. 
Mam wrażenie, że Klipsch jednak sprzedaje więcej emocji, robi to chyba lepiej, choć z basem przegrywa i ma krótsze wybrzmienia gitar.

Edytowano przez Krzysztof Ślusarski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj naprawdę chciałbym tak zrobić, ale nie jest to możliwe, na zmianę mieszkania się nie zapowiada, a w 42 metrach ciężko się jest pomieścić. I tak cud że żona na to wszystko pozwala. Jakby człowiek miał tylko jedno hobby może by dało radę, ale kurcze co zrobić jak jeszcze simracing człowieka ciągnie i też dużo miejsca zajmuje. I to wszystko w pomieszczeniu które powinna zdominować żona, a jest na odwrót. 124df62a2ccd729af09bade393d62ca6.jpg8f1a1a22733a56275eb0e1bb78490136.jpg

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś wywalił fragment mebla na którym stoją obydwie kolumny to w to miejsce mógłbyś zmieścić porządne podłogówki.

Dla satysfakcjonującego dźwięku warto pomyśleć nad taką zmianą, uwierz mi😉

Sam przerabiałem temat przejścia z podstawek na duze kolumny.

Teraz gram 250W skrzynkami na 12m kwadratowych i jestem zachwycony.

Piszę tak, traktując muzykę niczym pokarm/strawę duchową, a skoro tak to warto zadbać o wysoki poziom tegoż😎

Edytowano przez Pędrak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko bym pomyślał o wywaleniu fragmentu mebla to żona by mnie wywaliła ze sprzętami na dwór i wtedy naprawdę bym musiał dobrych podłogówek szukać.

Jeździłem już z szafkami po mieszkaniu, lepszego układu nie uda się wykombinować.

Akustyka mimo że nic na to nie wskazuje nie jest taka zła, w studiach spotkałem się z gorszą.

 

Wracając jednak do tematu, dziś przeprowadziłem przepięcie głośników na Klipsch licząc na to że zagrają bardzo źle, że nie będę w stanie znieść basu i generalnie szybko będę chciał wrócić do MA S100. Okazało się że jestem jednak głęboko w czterech literach.

 

Kurde jaki ja jestem zły, czemu to audio nie jest proste, czy zawodzi mój rozum, czy mam do dupy słuch, sam już nie wiem.

Na początek zrobiłem porównanie większej liczby utworów 8 szt. jak się okazało granie 160M bardzo mi się podobało i nie słyszałem by było w czym gorsze od Silver 100, śmiem nawet powiedzieć że kurde bardziej mi się podobało, większa czytelność instrumentów, w przestrzeni, scena rozwinięta na wysokość, łatwiejsze wychwytywanie niuansów, smaczków które lubię, na bas nawet nie zwróciłem uwago bo wydawał mi się takki sam. Już nie kocham tego hobby.

 

Później myślę sobie może za dużo naraz, więc do minuty każdego utworu i zmiana paczek.

Oj co się nanosiłem, to moje, nawet wydało mi się w pewnym momencie że są ciężkie te paczki, w sumie chyba z 30 zmian było.

 

Nie jestem jednoznacznie powiedzieć co było lepsze, grały tak podobnie do siebie, że sam już zgłupiałem, może lepszy bas w 100, ale z drugiej strony scena lepsza w 160. Pewny nie jestem.

 

Teraz sobie pomyślałem że zrobię jeszcze jedno podejście, bo może było za cicho i trzeba więcej mocy by ten bas miał możliwość zaistnieć, maks dochodziłem do 77dB, przeciętnie było 66db i membrana nie miała możliwości pokazania na co ją stać mówię o 100.

 

Gdzieś mi kurde bas wyparował, a przecież w Salonie był taki że aż za duży.

 

Jutro jadę po płytę która mam zdziałać cuda ze sprzętem i paczki dogrzać, może ona coś zaradzi.

 

Nie wiem chyba Audio to hobby nie dla mnie , bo głuchy jestem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof Ślusarski  wstaw podłogowe przed meblami, wystarczy jak od tylnej ścianki zrobisz odstęp około 50 cm, co w sumie da Ci odległość od głośnika około 80 cm. To wystarczająco do dobrego odsłuchu. A 50 cm od mebla to takie minimum by normalnie funkcjonować. Poczujesz niesamowitą różnicę.

IMG_20190616_193226.jpg

 

Wyrzuć ławę wstaw dwa stoliki mniejsze na kółkach by w trakcie odsłuchu ustawiać je po bokach kanapy. Przestrzeń od głośnika do ucha powinna być pusta, by nie było dodatkowych odbić. 

W tej chwili stolik jest po lewej stronie na stałe. 

IMG_20190616_195310.jpg

Jak chcesz dobre stereo to potrzeba kompromisów. U mnie nie jest idealnie, ale mam moim zdaniem bardzo dobry dźwięk. Pewnie możnaby lepiej, ale ze względu estetycznych nie będę walczył z żoną by zastosować jakieś ustroje akustyczne. 

Pokój mam mniejszy od Twojego 😁😛

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zobaczyłem, fajnie to nawet wygląda, mi by to pasowało.
Gdybym tak mógł zrobić to nie byłoby problemu, nasz pokój jest przechodzony i głośniki stałyby na drodze do przedpokoju, młody często lata i do swojego pokoju przez nasz pokój, na bank głośniki by nie przetrwały tygodnia. O żonie nie wspomnę.

Muszę szukać chyba dalej, już nawet myślę o wyższym modelu Monitor Audio, albo Special Forty od Dynaudio ale coś czuję że wzmacniacz jest za słaby.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz na wysokości jak stoją obecne. Nic się nie zmieni tylko będą stały na podłodze. Lekko skrecisz osiami do miejsca odsłuchu.

Spróbować nie Zawadzki, wypożycz na próbę podlogowki. By posłuchać. Zobaczysz czy będzie pasować. Jedynie to będziesz potrzebować dłuższe głośnikowe. Ale możesz na próbę sprawdzić na tych co masz. Jak byłoby okej to kupisz jakieś używane dłuższe. 

Edycja, zanim cokolwiek, usuń ławę na bok i sprawdź bez. Czy dźwięk się poprawi? 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wypożyczenie lub ewentualny zwrot standów wygląda podobnie jak z kolumnami. Podstawki można też sobie zrobić. Do wstępnych prób moga się nadać nawet stołki.

Jeśli standy są zespolone z kolumnami masą lepiącą i są dociążone to ich stabilność może być większa niż jednolitych kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...