Skocz do zawartości

Kino domowe


Anubarak

Recommended Posts

Cześć,
Chciałbym wybrać zestaw kina domowego. Czytałem sporo nt. kolumn i amplitunerów ok rok temu, teraz chciałbym do niego wrócić i zrealizować. Salon z aneksem 24m (część kinowa, ładny prostokąt 15m (3,3x4,6, TV na dłuższej scianie). Budżet 4-5k ampli, 8-10k kolumny dla zestawu 5.0
Sprzęt kupuję z myślą o kinie domowym, ale w międzyczasie chciałbym aby muzyka też była na nim grana, póki co leci ona z kompa z chyba 10 letnimi Geniusami ;) Co do muzyki to hard rock, rock progresywny etc w stylu Pink Floyd, czyli lekko, łatwo i przyjemnie, muzyka instrumentalna/filmowa, heavy metal, np Iron Maiden. 

Spodobało mi się to co prezentuje na teraz Denon x4500 (wczesniej 4400) i w taką klasę sprzętową chciałbym iść.
Co do kolumn, to czytałem opinie i wsłuchiwałem się w dyskusje nt. różnych zestawów i to co wstępnie wybrałem do przyjrzenia się :
- Dali Oberon
- Polk Signature S55E
- KEF Q750
- Tannoy XT6F
- Monitor Audio Silver 
- Heco Aurora 700
- Magnat Quantum 
- Magnat Shadow

Chciałbym aby w kinie grało to efektowanie i fajnie, natomiast w muzyce lubię cieplejsze brzmienie bez piskliwych wysokich tonów. Czytałem, że Denony kiepsko radzą sobie z ciężką muzyką, ale może da się to jakoś skompensować kolumnami.
Wiem, że to herezja, ale wygląd kolumn ma znaczenie i tutaj faworytami sa KEF, Monitor Audio, Tannoy.

A zatem kilka pytań,
1. Jakie kolumny dobrze zagrają z Denonem x4500 (kompromis między efektownym kinem i dobrą muzyką)
2. Proszę o podanie odpowiednika Onkyo dla Denona x4500, wiem że w muzyce lepiej zagra Marantz, ale nie odpowiada mi jego oczko. Za Denonem przemawia również ponoć najlepsza kalibracja, ktora sama w sobie potrafi nieco polepszyć wrażenia muzyczne względem konkurencji.
3. Jakie kolumny dobrze zagrają z  w/w wskazanym Onkyo?
4. Jeśli istnieje jeszcze jakaś opcja ampli, który polubi się z KEFami to proszę o wskazanie (poziom x4500)
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Taki budżet daje już fajne możliwości. Dobrze, że możemy poruszać się wśród dobrych amplitunerów - amplituner to serce systemu i dopiero ta klasa sprzętu pozwala zagrać naprawdę przyzwoicie w stereo. Kino domowe oczywiście na wysokim poziomie. Dobrze przygotowałeś się w kwestii dostępnych urządzeń - wybierałbym pomiędzy wspomnianym Denonem a Onkyo RZ840. Oba amplitunery oferują porównywalny poziom jakościowy, Onkyo może być nawet trochę silniejsze choć i Denonowi mocy na pewno nie braknie. Rzeczywiście Denon zagra trochę cieplej, bardziej miękko i proponowałbym dobrać do niego kolumny szybsze, bardziej rozdzielcze. Idealnie nadają się do tego Monitor Audio Silver (Silver 300 jako front). Dali też wchodzą w grę choć tutaj lepsze byłyby Opticony (Opticon 6 jako front). W tym metrażu spokojnie dadzą radę. Oberon ma podbity bas i z Denonem moim zdaniem nie jest to już potrzebne. Onkyo gra bardzo uniwersalnie i równo, ma dobrą dynamikę i wydajność prądową. Do Onkyo pasują również Monitor Audio ale tutaj śmiało można też polecić Kef Q750. To zamknięta obudowa, która potrzebuje trochę więcej prądu aby grać żywo i dynamicznie a Onkyo spokojnie jej to da. Jeśli Tannoy to owszem ale model XT8f jako front. Wtedy z Onkyo również uzyskamy świetny kompromis - dynamiką, przestrzeń ale również barwa i muzykalność. Magnat i Heco to jednak klasa niżej, dobre dla tańszych systemów. Zapraszam na odsłuch - dźwięk to kwestia subiektywna i warto sprawdzić choćby te wymienione wyżej połączenia. Może się okazać w trakcie odsłuchu, że pójdziemy jeszcze w coś innego.

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ampli KD gra przyzwoicie , ale do stereo to mu bardzo daleko.

Przemyśl ampli z wyjściem na dodatkowy wzmacniacz (tranzystor ew. lampa) , czy też do tego zestawu jakiś przyjemny zewn. dac do którego podepniesz usb audio z PC-ta. Na takim dacu będziesz mieć przynajmniej o klasę lepsze granie niż ze zintegrowanej kości. Sam testowałem zwykły ca dacmagic100 pod onkyo 676 , trudno nie usłyszeć zmiany brzmienia.

Z kolumn kefy q750 , przyjemne granie , mogę zarekomendować odsłuchanie , resztę niech branża doradza ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka kroków gdzie możesz zrobić błąd a gdzie możesz wyjść do góry wybierając zestaw w tej cenie.

Przykładowo x4500 jest znacznie droższy od x3500 a prezentuje tylko nieznacznir lepsza jakość dźwięku. 

Dokupując za roznice wzmak masz amplituner pokroju x6500 czy nawet 8500. :)

jak sam widzisz mały zabieg a dużo zmienia.

22 godziny temu, Anubarak napisał:

. Jakie kolumny dobrze zagrają z Denonem x4500 (kompromis między efektownym kinem i dobrą muzyką)
2. Proszę o podanie odpowiednika Onkyo dla Denona x4500, wiem że w muzyce lepiej zagra Marantz, ale nie odpowiada mi jego oczko. Za Denonem przemawia również ponoć najlepsza kalibracja, ktora sama w sobie potrafi nieco polepszyć wrażenia muzyczne względem konkurencji.
3. Jakie kolumny dobrze zagrają z  w/w wskazanym Onkyo?
4. Jeśli istnieje jeszcze jakaś opcja ampli, który polubi się z KEFami to proszę o wskazanie (poziom x4500)

1. Dobrze gra z monitor audio seria bronze.

Magnatem linii quantum, heco od linii celan, Tannoyem, fyne jest ego trochę.

2. Tak denon ma lepszą kalibrację niż Onkyo i to zdecydowanie 

Odpowiednik to rz830 lub nowy 840. Lepsza kalibrację ma także Yamaha 1080. I to jest fajny klocek.

3. Z Yamaha jak i Onkyo dobrze grają heco Aurora, melodiki, Tannoye, elaci, kef

4. Yamaha 1080

Zapraszam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje, tego właśnie oczekiwałem ze strony forum i wiem teraz na czym się skupić i co odsłuchać.

Jak najbardziej wchodzi w grę opcja dokupienia wzmaka do stereo na preamp, podoba mi się to rozwiązanie. Skoncentruję się na kinie, bo po to kupuję zestaw, a wzmak na końcówkę mocy się dokupi do muzyki na spokojnie. Faktycznie cenowo to na pierwszy rzut oka 1,5k różnicy miedzy x3500, a x4500.

Natomiast istotne pytanie jest takie, jak bardzo różni się RZ840 vs RZ830 i czy warto dokładać ok 1000zł do nowszego modelu? Cena jest spora, ale zapewne spowodowana podatkiem od nowości ;) Co do Denonów, to przewinęły się w ostatnich dniach informacje, że lada chwila wychodzą nowe modele i starsze będą tanieć. Kiedy dokładnie może się to stać? Chłopaki z branży pewnie wiedzą najlepiej ;)

@S4Home, czy MA Bronze grają wyraźnie inaczej od Silver? Polecacie razem z Q21 MA, ale jedni Silver, drudzy Bronze :) Czy jest znacząca różnica między nimi i czy warto dopłacić do Silver? Oczywiście, zapewne odsłuch może zweryfikowac odp. o ile uda się odsłuchać za jednym zamachem oba modele ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo 830 i 840 praktycznie niczym się nie różnią a brzmieniowo jest to dokłądnie to samo (porównywaliśmy bezpośrednio). Dopóki jest jeszcze dostępny model 830, warto wziąć go pod uwagę. Ma on oczywiście wyjście pre out więc można się rozwijać z zewnętrznym wzmacniaczem. Na pewno dołożenie wzmacniacza już za około 3000zł. zaoferuje znacznie lepszy dźwięk w stereo niż amplituner kina solo nawet za 7-8 tys. zł., no może poza Anthemem 520, który potrafi zagrać jak niezły wzmacniacz. Nie zgodzę się z tym, że Denon 4500 brzmi nieznacznie lepiej od 3500. Osobiście uważam, że właśnie 3500 brzmi nieznacznie lepiej od 2500 natomiast 4500 daje już wyraźny przeskok. To oczywiście kwestia indywidualna i po to jest forum aby dyskutować :) Niemniej jednak popieram koncepcję, że jeśli miałby kolumny przednie zasilać wzmacniacz stereo (np. Atoll IN50 lub IN80) lepiej jest wybrać model 3500.

Co do kolumn, w moim odczuciu SIlver 300 grają lepiej i inaczej niż seria Bronze. To kolumna trójrożna (Bronze 6 tylko na taką wygląda) w naturalnym fornirze (Bronze to tylko okleina). Dysponuje niżej schodzącym basem i trochę łagodniejszą górą pasma. Bronze są trochę bardziej dyskotekowe. Warto oczywiście posłuchać jednych i drugich. Jak wiemy, nie zawsze droższe znaczy lepsze a dźwięk to kwestia subiektywna.

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na dzień dzisiejszy nie opłaca się dokładać do nowego modelu. 

To standardowy zabieg utrzymania ceny. Jak wszystkie 830 się wyprzedadza to cena 840 spadnie. Nie jest to tajemnica. Tak działa ta branżą.

I tak ampli ze wzmacniaczem zagra lepiej. 

Nowe silvery grają bliżej do bronzow niż stare ale to i tak nie to samo brzmienie. Przy opcji że wybierzesz bronze to polecam jednak Denona. 

Do Onkyo raczej kolumny miększe jak aurora

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po odsłuchach kolumn, udało się posłuchać większości kandydatów jednak wyłącznie na wzmacniaczach stereo.
Słuchane były:
- Dali Opticon 6
- KEF Q750
- Tannoy XT8F
- Monitor Audio Bronze 6
- Heco Aurora 700

I co? Największe pierwsze wrażenie wywarły Opticony i Heco. Grały najbardziej komfortowo, gdzie zaznaczyć muszę, że Heco były dość suche w brzmieniu
i brakowało im przestrzenności, wszystko jakby ustawione w jednej linii (a niby powinny grać ciepło).  Dali były już bardziej ciepłe i muzykalne, odczuwało się różnicę w cenie ;)
KEF i MA grały bardzo do siebie podobnie i uplasowałem je za pierwszą dwójką również na jednym miejscu. KEF lepiej radzą sobie z ciężką muzyką. Największe zaskoczenie Tannoy, czytałem wiele dobrego o tych kolumnach, ale ich barwa zupełnie do mnie nie przemawia, gęsty, lejący się bas i wyostrzone wokale na pierwszym planie. Może kwestia
przyzwyczajnia, ale brzmiały totalnie inaczej od reszty.
Nagrałem próbki i po odsłuchach w domu skłaniam się miedzy MA Bronze 6, a KEF gdzie pod uwagę biorę wrażenia z odsłuchu w stosunku do ceny no i w
małym stopniu wygląd ;)
Dodam, że po odsłuchach z próbek Opticony dużo straciły, jednak na żywo wiele rzeczy nie słychać i to właśnie poniekąd jest problem, albo i zaleta,
zależy jak na to patrzeć.
Spróbuję jeszcze poszukać opcji posłuchania i porównania Silverów z Bronze, być może to będzie strzał  w 10.

Obok AV będę rozważał osobny wzmacniacz stereo, stad pytanie, co polecicie w granicach do 2k?
Odnośnie MA Bronze 6 czy zestaw 5.0 to dodatkowo Bronze Centre i 2x Bronze 1 czy jakaś inna konfiguracja (Bronze FX?)

 

Jakby ktoś szukał inspiracji z tego wątku i chciał z ciekawości posłuchać to poniżej krótki wycinki z próbek nagrane na S10 ;)

Kolumny.rar

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno rada dla szukających sprzętu jest taka: poczytać/zapytać na forum o sprzęt w zadanym budzecie, zebrać kandydatów, odsłuchać i wybrać co się najbardziej podoba. Sam byłbym zapewne zadowolony wybierając każdą z w/w kolumn, może poza Tannoyem, to jest dla mnie zagadka dlaczego ta kolumna ma tak świetne opinie, a mnie to jakoś nie podchodzi i oczywiście nie twierdze, że jest zła czy coś. Nie wiem tylko dlaczego się nie podoba ;) 

@S4Home, a jakie macie to odmienne zdanie? Ciekaw jestem, może ja głuchy albo co :D

Ok wracając do tematu, pomoże jeszcze ktoś z tym?

10 godzin temu, Anubarak napisał:

Obok AV będę rozważał osobny wzmacniacz stereo, stad pytanie, co polecicie w granicach do 2k?
Odnośnie MA Bronze 6 czy zestaw 5.0 to dodatkowo Bronze Centre i 2x Bronze 1 czy jakaś inna konfiguracja (Bronze FX?)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.06.2019 o 23:57, Anubarak napisał:

KEF i MA grały bardzo do siebie podobnie i uplasowałem je za pierwszą dwójką również na jednym miejscu

Chociażby tutaj. Według mnie grają skrajnie odmiennie :)

ale jak mówię to nie kwestia czy jesteś głuchy czy ja. Mamy odmienne gusta. Dlatego właśnie dobrze słuchać samemu. :)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 19.06.2019 o 13:23, marcinZG napisał:

Lub center i tyły z Klipsacha, jeśli nie musi być to wszystko z jednej stajni, nieprawdaż?

Tak.

Tyły 240 lub 250 no i centralny 440c lub 450c.

Dnia 5.07.2019 o 13:54, Anubarak napisał:

Cześć, kontunuując temat czy można prosić o wskazanie kilku propozycji suba tak w granichach 2-3k do pomieszczenia 25m2? Kojarzę z róznych wątków propozycje SVS czy Velodyne, ale nie pamiętam godnych uwagi modeli.

 

Velodyne eqmax10, albo jego nowy odpowiednik 

Tannoy ts2.12

2x heco aurora sub ( może się okazać faworytem w kinie)

Rel 1205

Klipsch 115 sw

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje subów, będę się im teraz przyglądał. A nic z SVS do dorzucenia? Wydawało mi się, że to dobre suby i częstow polecane.

Mam jeszcze pytanie odnosnie MA Bronze 6, czy to moje wrażenie czy te kolumny faktycznie mają mocno podbity bas, wychodzący na pierwszy plan? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pojawi się q21 to pojawi się także propozycja svs. 😂

W tej cenie masz pb i SB 1000. Może 2000 to zależy od rabatu. Tysiaczka całkiem spoko. Zwarty dobry sub ale moim zdaniem tamte propozycje są lepsze. Nie znacznie ale jednak. Svs zyskuje kompaktowym wymiarem.

Co do bronze 6 to zależy od wzmaka. Mało basu nie mają. Ale jest on zwarty i kontrolowany. Jeśli wychodzi do przodu to przez akustykę lub wzmak.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...