Skocz do zawartości

Pytanie o zmiany i poprawę akustyki


WarLord1986

Recommended Posts

Witam wszystkich, to mój pierwszy temat tutaj, chciałbym zapytać o możliwość poprawy akustyki, ogólnie nie jest źle, nic nie dudni itp. ale mam wrażenie, że zawsze może być lepiej. Poniżej zamieszczam plan pokoju jak jest teraz oraz fotki. Na planie są odległości od ścian, mierzone były do tyłu ale kolumny maja BR z przodu wiec to trochę ułatwia sprawę. Sprzęt to Yamaha As501 połączone z Pylonem Pearl 27. 

 

Ogólnie chciałbym, biurko stojące w rogu ustawić w miejscu komody, ponieważ nie podoba mi się ta pusta przestrzeń pod nim w rogu. Dodatkowo zyskam możliwość symetrycznego ustawienia kolumn względem ścian bocznych. Moje obawy budzi jednak komoda, Czy liczę ją już jako ścianę? jest dość wysoka (80cm). Plusem było by to, że mogę na komodzie ustawić TV a nad biurko dać jakieś ustroje akustyczne lub sam TV powiesić nad biurkiem a pod nim coś akustycznego dać.

Na ścianie za kolumnami myślałem nakleić piankę (ta w kształcie ośmiokątów) i myślę być dać coś na ścianę nad kanapą. Niestety nie można powiesić tam nic cięższego ponieważ były tam kiedyś drzwi i zostały zabudowane płytami gipsowymi pomiędzy którymi jest pianka.

 

Ogólnie wydaje mi się, że w pokoju jest przyjemna akustyka, jest to stary dom i ściany są grube i zbudowane w dużej części z kamienia. To chyba tyle tytułem wstępu jak coś to odpowiem na wszelkie pytania i dziękuje z góry za pomoc.

 

snapshot-Sun, 09 Jun 2019 09_57_23 GMT.png

snapshot-Sun, 09 Jun 2019 09_58_09 GMT.png

1.jpg

2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dyspozycji jest w zasadzie tylko przednia i tylna ściana, bo boczne blokuje okno a niesymetrycznie lepiej nie wieszać ustrojów. Zobacz jak Ci wypadają punkty pierwszych odbić, czy użycie biurka tutaj pomoże czy wręcz przeszkodzi, możesz użyć naszego kalkulatora do tego:

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Panele powinny być umieszczone w punktach pierwszych odbić, w pierwszej kolejności, w drugiej - w osi pokoju przed/za punktem odsłuchowym. Można użyć pochłaniaczy albo rozpraszaczy, rozpraszacze byłyby lepsze na tylnej ścianie ale z racji udźwigu można nie dać rady bo niestety swoje to waży. Jeśli więc będzie budżet - proponuje rozpraszacze na ścianę przednią, za kolumny. Za punkt odsłuchowy zostają już tylko lekkie, piankowe pochłaniacze. Co do ilości to bez pomiarów bardzo ciężko tutaj cokolwiek opiniować, na początek pierwsze odbicia i parę paneli w osi pokoju wystarczy. Dodatkowo możesz też wyposażyć się w komplet pułapek basowych, to nigdy nie szkodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki wielkie za odpowiedź. Sprawdzam te pierwsze odbicia i one wypadają na drzwiach i oknie (pod którym jest kaloryfer). Po przestawieniu biurka punkty pierwszych odbić wypadną teoretycznie około 10 cm obok ścianek biurka i tam by można postawić wspomniane rozpraszacze (Rozumiem, że chodzi o dyfuzory?) czy może coś takiego https://www.mega-acoustic.pl/sklep/dyfuzor-pm-3lu-45x45/ ?

 

Drugie pytanie to szafka i komoda, one stoją w rogach więc ustawienie tam pułapek basowych odpada i czy te meble też służą jako ustroje akustyczne? Czy jak coś można nad nimi powiesić panel? Bo tak zastanawiam się na jakiej wysokości od ziemi powinny one być?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej pełne rozpraszacze QRD albo SKYLINE,  te które wysłałeś to panele pochłaniająco-rozpraszające. Na ścianach bocznych to nie da rady, dlatego mówię o przedniej i tylnej ścianie. Meble to raczej kiepskie ustroje akustyczne... Nad meblami można, ale zadajesz pytania bardzo chaotycznie i ciężko mi sobie wyobrażać sytuacje o których mówisz żeby rzetelnie odpowiadać. Ściana przednia i tylna - to na pewno, tam masz miejsce i to jest dobre miejsce na panele.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, postaram się bardziej składnie :) 

rozumiem, ze boczne ściany odpadają i ustroje akustyczne idą tylko na przednia i tylna.

1) Na przedniej w miejscu pierwszych odbić tylko na jakiej wysokości? 

2) gdzie by było najlepsze miejsce na pułapki basowe?

3) na tylnej rozumiem tez w miejscach pierwszych odbić na takiej samej wysokości jak na ścianie przedniej?

wybacz proszę to zagmatwanie w poprzednim poście ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...