Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt grający dla syna -


GleNinja

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Zawsze lepiej jest mieć takie bluetooth niż go nie mieć. Podobnie lepiej mieć wyjście słuchawkowe niż go nie mieć. Tylko trochę mnie martwi jak to jest z tymi wzmacniaczami że np. SMSL AD18 ma mieć moc 2x80W a jego zasilacz zdaje się mieć moc 50W, czyli realnie mozna pewnie liczyć na jakieś ~20W , co zupełnie wystarczy do głośników stojących przy komputerze. SMSL Q5pro czyli tego samego producenta jest wyposażony bardziej ubogo , jednak jest autentycznym wzmacniaczem cyfrowym i gdy zatrzymamy muzykę w głośnikach jest idealna cisza, przynajmniej z wejść cyfrowych. Producent deklaruje 2x45W bo początkowo dawali do niego zasilacze o mocy ~100W a potem 120W i z tego co się orientuję z tym zasilaniem jest w stanie dać 2x50W , czyli tyle ile deklaruje producent jego końcówki mocy Texas Instruments przy napięciu jakie dostarcza jego zasilacz. Dlatego ten wzmacniacz jest dedykowany bardziej do zastosowań audio i AV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze impulsowe o których tu mówimy osiągają sprawność dochodząca nawet do 90% . Przy pełnej mocy i niskiej impedancji obciążenia sprawność ta zwykle jest nieco mniejsza. Wysoka sprawność to jedna z cech wzmacniaczy impulsowych, nazywanych często choć nie zawsze trafnie cyfrowymi. Dzięki temu że podczas pracy wydzielają niewielkie ilości ciepła nie musza być wyposażane w tak duże radiatory jak klasyczne wzmacniacze pracujące w klasie AB. Również dzięki temu ze są tak sprawne ich zasilacze mogą  mieć znacznie mniejsze moce w stosunku do oddawanej mocy. To sprawia ze ich gabaryty mogą być znacznie mniejsze. W tych przypadkach wzmacniacze mają jeszcze zewnętrzne zasilanie, co również wpływa na to że do pomieszczenia ich elektroniki nie potrzeba dużo miejsca. We wzmacniaczach klasycznych traci się zwykle około połowy mocy na ciepło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o efektywność tradycyjnych wzmacniaczy - to raczej nie ma poprawy.
Natomiast w klasie D efektywność jest dużo wyższa i jest coraz więcej udanych konstrukcji o stosunkowo niedużym poborze energii -  a dość wysokiej mocy.

Wracając jednak do kwestii wyboru sprzętu - wg mnie warto zastanowić się mocniej nad funkcjonalnością sprzętu i wygodą użytkowania. Bo co z tego że dźwięk będzie dobry (a w nawiązaniu do ceny - nawet bardzo dobry), gdy Twój syn będzie rzadko słuchał bo nie bawią go płyty gdyż woli granie z plików.
Skoro np. będzie często wykorzystywana transmisja BT, to trzeba się pogodzić z pewnym pogorszeniem jakości względem WiFi (o czym pisał MobyDick parę postów wyżej).
Poza tym - transmisja to jedno, a jakość materiału (kompresja) to drugie.

Czy to będzie niespodzianka do ostatniej chwili - czy też Twój syn bierze czynny udział w wyborze?

Pozdrawiam
PS. W czasie jak pisałem tego posta  MobyDick już  napisał obszerniej o sprawności sprzętu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie mieć niedługo remontowany pokój

Wie że będzie nowy TV

o sprzęcie audio  nic nie wie -  

teraz słucha głównie na słuchawkach-  a osobiście wolałbym, żeby więcej słuchał na głośnikach (aktualnie ma podstawowego soundbara samsunga), sluchawki to niestety wróg "słuchu" i łatwo go pogorszyć  słuchając zbyt długo i głośno na słuchawkach.

Być może faktycznie lepiej poczekać rok dwa - aż troszkę do tego dojrzeje - bo szkoda wydać kasę  i miałby być sprzęt nie wykorzystany..

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, GleNinja napisał:

Być może faktycznie lepiej poczekać rok dwa - aż troszkę do tego dojrzeje - bo szkoda wydać kasę  i miałby być sprzęt nie wykorzystany..

 

A ja z własnego doświadczenia wiem że dojrzeje szybko i doceni, choć może nie od razu. Dlatego dobrze kupić coś co będzie naprawdę dobrze grało a nie zabawkę z multum niekoniecznych funkcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro teraz słucha na soundbarze-to wg mnie warto  kupić używany sprzęt: amplituner kd z siecią, USB i WiFi/BT oraz 2 kolumnami w cenie do ok. 2 tys za komplet -a za rok...dwa wymienić na coś lepszego. Nie dość że będzie miał od razu funkcjonalny sprzęt który zagra dużo lepiej od obecnego Samsunga, to jeszcze w chwili odsprzedaży stracisz minimalnie (lub wcale) a Twój syn zorientuje się czego będzie potrzebować od nowego sprzętu (albo poprzestanie na tym-dokupując ew. subwoofer i/lub pozostałe kolumny do 5.1).

Celowo nie podaje konkretnych przykładów-a tylko koncepcję...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pytanie tylko czy syn tez ma hopla na punkcie Hi Fi. Mój ponad 9-letni syn owszem lubi obejrzeć film "na kinie domowym" ale nie sądzę, żeby interesowało go siedzenie przed sprzętem Hi Fi i wsłuchiwanie się w to jak układa sie w danym utworze scena :) . Zresztą pamiętam, że kiedy ja byłem w wieku nastu lat (a było to blisko 30 lat temu :) ) największą frajdę sprawiało mi poznawanie nowych artystów i gatunków muzycznych i w ogóle muzyka to były dla mnie emocje a nie rozbieranie utworów na części pierwsze :) . 

 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...