Skocz do zawartości

Spalony sprzęt po burzy za 12 tyś - przyczyny i rozwiązanie


maciek8791

Recommended Posts

Witam, kilka lat temu miałem sytuację w której upalił mi się amp yamaha rxv 475. Uznałem wtedy, że problemem był tani rozdzielacz hdmi z allegro.

Teraz mam identyczną sytuację tylko uszkodzeniu uległ mój nowy amplituner, hdmi w projektorze, dekoder 4k n-ki, klimatyzacja oraz prawdodobnie multiswitch przy antenie sat - wymieniłem już dekoder n i nie mam sygnału sat mimo dobrego ustawienia anteny.

Na ten moment wymieniłem dekoder n-ki na nowy (nie robili problemów), ampli pojechał na naprawę gwarancyjną, jutro wysyłam na gwarancji projektor. Oczywiscie zakładam, że odwalą gwarancję ale OK mam ubezpieczenie więc z papierem od nich będę próbował do ubezpieczyciela uderzyć, co wyjdzie zobaczymy. Opinia producenta jest mi niezbędna do przedstawienia ubezpieczycielowi.

Wygląda to tak, jakby amplituner spalił mi wszystkie urządzenia poza konsolą i TV, do których wpięty był HDMI. Ja mam tak że ampi ma 2 wyjścia hdmi - jedno na tv drugie na projektor. Czytałem, że HDMI właśnie bardzo dobrze przewodzi przepięcia na wszystkie inne urządzenia. U mnie ampli to taka centrala - wchodzi wszystko do niego - apple tv, konsola, n-ka i to wychodzi później na tv/projektor.

Pytanie jest następujące - CO ZROBIĆ, ZEBY TO SIĘ NIE POWTÓRZYŁO. Mieszkam w domu budowanym w latach 80. Na dachu jest piorunochron. Co nalezy zainstalować, co należy zrobić, żeby to się nie powtórzyło ? Czy trzeba uziemić antenę osobno lub ten kompresor na dachu od klimy? Wygląda na to, że dom jest nieprzygotowany do burzy w ogóle.  Ja osobiście zrezygnuje chyba z podłączania czegokolwiek przez HDMI po prostu polecę tylko z tv na ampli optykiem, a projektor to będę podłączał do prądu i HDMI tylko na czas projekcji. Czytałem, że listwy przepięciowe nic nie dają?

pozdrawiam i będę wdzięczny za pomoc, jestem naprawdę załamany był to ciężki miesiąc dla i nas ten piorun który spalił właściciwie cały mój ukochany sprzęt to taka kropkeczka nad i. Szczęście, że głośniki chociaż ocalały.

Maciek

 

Edytowano przez maciek8791
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku w mojej firmie piorun uderzył prawdopodobnie w linię tel. Od słupa do budynku została tylko izolacja po przewodach. Doszło do Liveboxa i od niego po LAN spustoszyło mi prawie cały sprzęt. Od komputera po wzmacniacz Nad. Wszystkie podłączone duże produkcyjne drukarki. Uchowały się sprzęty które były podpięte do sieci, ale nie podłączone do LAN. Spaliło nowego kompa PC, który nie był podłączony do sieci, a jedynie do LAN. Straty ogromne, bo oczywiście nie jestem ubezpieczony.
Nic tu żadne ochronniki by nie pomogły.
Z tego co serwis z Orange mówił, to na słupie powinny być zabezpieczenia linii tel. przed takimi sytuacjami, ale winnych nie ma.
Na dzień dzisiejszy moje zabezpieczenia są takie, że Liveboxa odłączyłem (muszę jeszcze umowę zerwać) Korzystam z LTE. Po pracy odłączam cały sprzęt z sieci.



W domu mam sieć energetyczną pod ziemią, więc chyba nic nie grozi. Martwi mnie tylko antena z Nc+.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci co ja robię 

Po pierwsze będziesz miał szczęście jeśli naprawia ci to bez kosztów. Bo to nie podlega gwarancji darmowym

Zobaczymy

Ja wyłączam antenę i cały sprzęt jest podłączony do listwy która ma chronić przed wyładowaniami.

Jeśli burza jest wyjątkowo grzmotna to po prostu odłączam cały sprzęt. Burza trwa przeważnie chwilę więc się obejde. I takim sposobem u mnie nic a u znajomych też kiedyś sprzęt poszedł 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest banalnie prosta.

Odłączać wszystko z gniazdek na czas burzy i...czas, gdy nas nie ma w domu.

Wg mnie nikt nie stwierdzi, że to od pioruna, ale mogłeś posłać to w czasie, gdy burz nie ma, np. jesień. Ja tak robię ze sprzętem Klientów - głównie dekodery DVB-T i routery.

To, że masz piorunochron to super. 90% nowych budynków nie ma. Tylko...przepięcie weszło prawdopodobnie z linii 230V, a nie z Twojego dachu. I jak Kolega wyżej wspomniał bardzo też lubi wskakiwać przez linie napowietrzne, np. Orange. Ty jednak nic nie piszesz o spalonym routerze, więc to wykluczam.

Mała szansa jest jeszcze taka, że antena DVB-T zebrała ładunek i go wpuściła na wejście naziemnej w multiswitchu, a ten podał impuls na dekoder, a ten na resztę. Dlatego anteny też się odłącza.

Edytowano przez xarius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 25.06.2019 o 15:10, GleNinja napisał:

można rozszerzyć polisę ubezpieczeniową o takie własnie okazje.

sąsiadowi tak komp poszedł -  i ubezpieczenie mu wypłaciło kasę -  byłem zaskoczony -  ja też osobiście wolę na czas dużej burzy odłączać sprzęt

Witam ja posiadam takie ubezpieczenie i wysłałem po prostu sprzęt do naprawy myśląc, że dostanę odpowiedź odmowną z opisem uszkodzenia od pioruna do przedłożenia ubezpieczalni. Ku mojemu zaskoczeniu, cały sprzęt wrócił jednak naprawiony - projektor, amplituner został naprawiony a dekoder 4K wymienili mi od ręki w punkcie NC+. Nie rozumiem o co chodzi szczerze mówiąc. Może piorun uderzył w antenę sat, przez antenę poszło napięcie do dekodera nc plus, następnie hdmi do ampli i z ampli po hdmi polazło po sprzęcie - dlatego serwisy widząc po prostu uwalone hdmi ponaprawiały wszystko? 

Pomimo że historia dobrze się skończyła to nie wiem co dalej, prawdę mówiąc sprzęt lezy i jeszcze go nie podłączyłem. Kupiłem listwę przepięciową. Rozważam też podłączenie optycznym kablem dźwięku z TV i wszystkie źródla załadowałbym przez HDMI do TV - wiadomo wtedy tylko po optyku z TV do ampli i już. Tylko czy po optyku pójdzie dolby atmos?

Problem tylko z projektorem ale to najwyżej by ten hdmi wisiał sobie przy projektorze i na czas projekcji bym go wpinał. 

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Mój projektor to optoma która posiada wyjście optyczne dźwięku. Czy jeśli zapodam 5.1 albo DD na tą optomę przez HDMI - np. z apple tv 4K, a nastepnie optycznym kablem wejdę na amplituner, to ta optoma przeniesie ten dźwięk? Bo czytałem, że optoma może wypuścić tylko stereo po tym optyku - a wczoraj poleciał film 5.1 i zagrały wszystkie głośniki, stąd moje pytanie.

pozdrawiam M. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po optyku leci 5.1 -  kłopot polega na tym  czy stacje puszczają taki dźwięk

często jest tak, że w nagłówku widzimy "DD"  - dźwięk dolby digital - ale to jest 2.0 a nie 5.1

aktualnie dużo seriali i filmów na Netflix oferowanych jest z dźwiękiem 5.1  i oferta 4K sie poszerza

 

Druga sprawa, amplituner z dźwięku DD 2.0 -   dobrze przerobi to na dźwięk 5.1  - oczywiście nie idealnie, ale na tyle dobrze, że taki film się znacznie lepiej ogląda

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...