Skocz do zawartości

Stereo na 20m2 - głośniki porzy ścianie


SaperTG

Recommended Posts

Witam Szanowne Grono,

Rozglądam się od jakiegoś czasu za stereo do salonu. Naczytałem się Waszego forum przez ostatnie 2 tygodnie. Proszę Was o pomoc w wyborze, bo mam wrażenie, że coś mi umyka.

Parametry:

Rozmiar pokoju - 20m2 (4,6x4,3m)

Co będzie słuchane - W pokoju jest projektor, więc filmy. Do tego muzyka w bardzo szerokim spektrum. Od Chuck'a Mangione, przez Łąki Łan, polski rock, rap i Bóg wie co jeszcze. Bez techno i raczej bez typowej muzyki elektronicznej.

Budżet - 5000zł

Nowy/używany - Nowy (raty)

Funkcje - Chcę, żeby system posiadał możliwość odtwarzania radia internetowego, spotify, tidal i łatwość sterowania pilotem/telefonem

Dodatkowe problemy - Pokój jest tak ustawiony, że nie widzę możliwości odsunięcia kolumn od ściany. Załączam schemat pomieszczenia.

 

Byłem dziś w TopHifi w Katowicach. Doradzili mi amplituner Yamaha R-N602 (tylko Yamahy mieli). Przekonuje mnie mnogością funkcji oraz funkcjonalnościami sieciowymi. Kolumny których posłuchałem to Tesi 661, Tesi 561 oraz Imagine X1T. Najlepiej brzmiały Imagine, ale nie podobały mi się wizualnie. Całkowicie nie pasują mi do wizji pokoju. Tesi 661 nie podobały mi się brzmieniowo w dolnym zakresie pasma. Bas słyszałem dudniący, a nie miękki jakby z piwnicy, a takiego szukam. Potem słuchałem tańszych Tesi 561. Grały bardzo przyjemnie i bas był w porządku, natomiast miałem wrażenie, że coś z górą nie tak. Jakby zbyt ostra, nie wiem. Następnie wróciłem do Imagine żeby je porównać i okazało się, że jednak imagine gra lepiej, ale różnica jest bardzo delikatna. Różnica w cenie pomiędzy nimi to 1400zł, a to za dużo za tak subtelną poprawę. Tym bardziej, że mi się nie podobają.

Nie testowałem innych kolumn, bo sprzedawca po zobaczeniu rysunku pokoju przyznał, że nie ma możliwości odsunięcia kolumn od ściany, więc bass refleks musi być z przodu. Zdaje się, że to dyskusyjna opinia na tym forum.

 

Całość wychodzi 3899zł co mnie cieszy, bo jest poniżej budżetu. Czy możecie mi doradzić, czy dokładając ten ponad 1000zł jestem w stanie dostać coś znacznie lepszego? No i co z tym odsunięciem od ściany? Rozważam jeszcze wybranie się do S4Home o ile mi doradzicie za czym się rozglądać. Może kolega S4Home też coś zaproponuje?

 

pokój.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie nie wiem. Wydawało mi się, że ciężko o kino w tych pieniądzach. Nie wykluczam również takiej opcji. Jakieś konkretne propozycje? Proporcja raczej przechylona w stronę filmów, choć to ciężko ocenić, bo na chwilę obecną nie ma w tym pokoju żadnego sprzętu audio, więc częściej siedzę w kuchni gdzie gra amplituner Wega z lat 70.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych pieniądzach uzyskasz oczywiście o wiele lepsze stereo, ale możesz też jak wiele osób, które budują swoje systemy AV "na raty" kupić najpierw amplituner AV i dwie kolumny frontowe a potem rozbudowywać to o centralny, subwoofer i kolumny efektowe. Możesz też kupić amplituner z wyjściem na zewnętrzny wzmacniacz czy też końcówkę mocy i w dalszej kolejności rozbudowywać system w kierunku polepszenia stereo. Ale przede wszystkim zacznij od odsłuchów w jakimś salonie 🙂

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, SaperTG napisał:

No dobra. Właśnie chyba mi trochę otworzyłeś oczy. Dziękuję.

Zakładając, że budżet jest około 5000zł to jestem w stanie zbudować konfigurację która jednocześnie zagra w podobnej jakości jak tesi 561 + R-N602?

GleNinja, niestety ale dobrze widzisz. Przejście jest bez drzwi, wysokie do sufitu (2,5m). Szerokie jest na 90cm i odsunięte o 12cm od ściany na ktorej jest ekran. Już się pogodziłem z tym że głośnik będzie w świetle przejścia i jedyne co myślę, że mogę zrobić to odsunąć go od ściany z przejściem o 1-1.5m

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SaperTG napisał:

 

Zakładając, że budżet jest około 5000zł to jestem w stanie zbudować konfigurację która jednocześnie zagra w podobnej jakości jak tesi 561 + R-N602?

Jeżeli mówisz o konfiguracji wielokanałowej to raczej (5.1 czy też 7.1) to moim skromnym zdaniem raczej żaden amplituner AV nie zagra w stereo tak jak ta Yamaha. Dlatego wyżej napisałem, że może po prostu zacznij od budowania systemu od samego amplitunera AV i głośników frontowych a z czasem będziesz dokładał do tego kolejne elementy. Chyba, że budżet ma nie przekroczyć tych 5000 PLN wtedy - jeśli kładziesz duży nacisk na odsłuch stereo - szedłbym w Yamahę R N602. Oglądanie filmów na dobrym zestawie stereo też jest przyjemne :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy chcesz kino czy stereo to jest twoja sprawa 

Za 5k zbudujesz proste kino które w kinie zagra na prawdę spoko. Ale w stereo będzie gorzej od ..... Stereo za 5k i to znacznie.

Ale wybór musi być twój. Nie nasz czy kolegów. Ty wiesz ile i czego będziesz używał.

Jeśli stereo to Yamaha 602 ale z kolumnami heco 700 albo melodika bl40mkIII.

Później konkurent Onkyo 8250 z jaśniejszymi kolumnami jak monitor audio bronze 6 czy magnat quantum 725.

To jedynie propozycje.

Jest jeszcze kilka ciekawych modelów w tej cenie.

Zapraszam na odsłuch i po wypożyczenie sprzętu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem z zaproszenia do Oświęcimia i po przesłuchaniu jeszcze raz Tesi 561 wypróbowałem Melodike BL40 MK3 i Dali Zensor 7 Gdybym miał wybierać między 561 i BL40 to wybrał bym 561. Bardziej moje brzmienie. Po uruchomieniu Zensorów byłem zaskoczony jak niski i mruczący bas są w stanie z siebie wydać jednocześnie nie dudniąc. Góra pasma bardzo wyrazista, ale nie zbyt nachalna jak w Melodice. Koniec końców sklep opuściłem z pełnym autem sprzętu, a mianowicie Dali Zensor 7 Black Ash, oraz Yamaha R-N602 Silver.

Wczoraj wieczorem zdążyłem jeszcze z instalacją i zrobiłem pierwsze odsłuchy. Zestaw gra cudownie w moim pokoju.

Bardzo dziękuję Wam, obsłudze sklepu TopHifi w Katowicach oraz S4Home w Oświęcimiu za porady. Jestem usatysfakcjonowany z zakupu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...