Skocz do zawartości

Ustawienie głośników atmos 5.1.2


gary1985

Recommended Posts

Witam. Mam pytanie odnośnie ustawienia głośników pod atmosa. Głośniki zmontowałem jak radzili w innych tematach czyli na wysokości kolan oraz w Lini z przednimi. Jak widać na zdjęciu siedzę zaraz przy ścianie. Tylne sourrandy mam maksymalnie skierowane na widza. I teraz gdy siedzę oparty podczas filmu efekt górnych głośników jest gorszy od położenia gdzie nie jestem oparty a siedzę praktycznie na końcu kanapy. Różnica w położeniu widza około 30cm a efekt dużo lepszy, jak mam głośniki atmosowe centralnie nad głową. I teraz pytanie czy jak siedzę przy ścianie efektu nie zagłuszają tylne sourandy a gdy lekko odejdę od ściany wtedy jestem dalej o nich i jest o niebo lepiej? . Nie chciał bym teraz obniżać tylnych głośników bo jestem świeżo po remoncie(są tak wysoko bo poprzedni właściciel tak umieścił kable w ścianie) . Myślicie że lekkie skierowanie sufitowych pod widza jak siedzi oparty coś pomoże? czy niestety i tak będą dalej zagłuszać tylne? Amplituner mam denon 1400h. Glosniki skalibrowane. Atmosowe ustawione jakoś górne. 

Edit. Podłączyłem tylne głośniki tak że były na wysokości uszu skierowane na widza i dalej efekt atmosowych pozostawia wiele do życzenia. Najlepszy efekt mam jak jestem centralnie pod nimi. Kurcze a wszędzie czytałem że mają być na wysokości kolan lub od 50 do 100cm od głowy. Czyli to nie wina tylnych tylko górnych tak jakby były za daleko. 

IMG_20190525_174313.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przedłużyłem kabel na próbę i dałem surroundy na dół na wysokość ucha i dalej efekt ten sam. Gdy siedzę oparty gorzej słychać efekty atmos niż jak lekko się wychyle. Więc surroundy tu nic nie przeszkadzają. Teraz jak oglądam siadam przed kanapa i mam efekty mega. Ale już inna wygoda 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po tej zmianie kalibrowałeś audysseya na nowo? jeżeli dałbyś surround'y niżej i szerzej, zrobił na nowo kalibrację, efekt powinien być lepszy, ale nie zmienia to faktu, że i tak nie byłaby to referencja, jeżeli chodzi o rozstawienie kolumn do atmosa. Kanapa pod samą ścianą i surroundy "przy uchu". 

Może spróbuj ręcznie wyciszyć surroundy

6 minut temu, gary1985 napisał:

Teraz jak oglądam siadam przed kanapa i mam efekty mega. Ale już inna wygoda 😉

więc...

23 minuty temu, Markcox napisał:

Cóż, może na czas projekcji wyjechać trochę z kanapą do przodu?! ;) 

:) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Jak pisałem postawiłem  sourandy  na dole i miałem te same odczucia co jak były u góry, że niektóre efekty uciekają mi z górnych jak siedzę oparty. Jak tylko lekko się wychyle niektóre efekty są  dużo dużo lepsze.Wiec kwestia tylnych tu odgrywa mała rolę. Oczywiście jak by były na dole pewnie było by to lepsze rozwiązanie. Wtedy np mógł bym cofnąć atmosowe w stronę kanapy i było by lepiej. Ale to już znów remont. Różnica w położeniu 30cm atmosowych a 2 różne doświadczenia. 

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.06.2019 o 23:03, gary1985 napisał:

Gdy siedzę oparty gorzej słychać efekty atmos niż jak lekko się wychyle.

Tu niestety chyba nie oszukasz akustyki jak napisał S4Home. Ja mam podobną sytuację z samymi surroundowymi głośnikami. Kanapa przy samej ścianie niestety nie jest najlepszym akustycznie pomysłem tylko ja np. raczej nie mam szans na inne ustawienie niestety.
A tak swoją drogą to nie powinieneś mieć tych surroundowych niżej? Na wysokości ucha lub trochę wyżej (jakieś 30-45cm)?

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że powinny być niżej. Wcześniej miałem zwykle 5.1 i efekty były dla mnie ok. Jak kupowałem mieszkanie kable już były w ścianie, więc tylko dołożyłem głośniki.Potem dopiero dołożyłem górne no i się zaczęło. Tak jak piszesz kanapa przy ścianie nie jest wskazana. Tak jak u mnie siadam przed kanapa to jest dobre miejsce na to kino. I tak pewnie powinna być ustawiona kanapa. Ale nie zawsze są takie możliwości jak u mnie i u ciebie. Też nie mogę za nisko mieć głośników bo ktoś kto będzie schodził w nocy z góry nieźle nie zdziwi. Z prawej strony jak widać barierke kończą się schody.

 

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable masz w ścianie. A głośniki trzymają się na 2 blaszkach. Które są zamontowane w fabryczne śruby(tam gdzie przykrecasz kable) . Potem mierzysz odległość między blaszkami, montujesz chaczyki i je wywyijasz żeby trzymały się na tych blaszkach.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...