Skocz do zawartości

Tonsil tango 150


Łukasz M

Recommended Posts

Cześć.

Tak jak w tytule. Mam możliwość zakupu tych monitorow.

Potrzebuję porady gdyż pokój w którym będą grały to 13m2 prostokąt. Umiejscowione na RTV'ce na długiej ścianie w odległości od siebie 1,3m. Po środku telewizor. Problem tkwi w odległości od ściany. Będzie max 10 cm ( żonka nie da zrobić przemeblowania). Będą służyć do słuchania muzyki i oglądania filmów.

Napędzać je będzie wzmacniacz stereo klasy D (bodajże na tpa 3116) a odtwarzacz to komputer ze świetna karta stereo AIM sc8000.

 

Czy jest opcja że te świetne kolumny będą się marnowały w tych warunkach ? Jeśli tak to czy jest może inne rozwiązanie . Może inne monitory?

 

Pozdrawiam Łukasz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że w moim tekście zabrakło jakichś bezcennych danych by ktoś mógł odpowiedzieć.

Nie mam wielu doświadczeń ze sprzętem audio ale wiem że muzyka może wybrzmieć dobrze. 

Słuchałem paru sklepowych modeli monitorów . brzmią świetnie i kosztują bardzo drogo.

Zdecydowałem się na sprzęt używany.

Na dzień dzisiejszy moje oczy zostały skierowane na kef IQ3 albo Kolumny Focal Chorus 806V Special Edition.

Wyczytałem że bardzo czysto grają , mają sporo basu i ich br jest z przodu co daje możliwość ustawienia ich w niewielkiej odległości od ściany. 

A odległość została zwiększona do 15 cm. 

Czy przedstawić jakieś zdjęcia pokoju czy też podać inne ważne dane?

Jeśli potrzeba jakichś informacji to oczywiście odpowiem na zadane pytania by sprecyzować temat.

Edytowano przez Łukasz M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet to 1500 -2000 zł.

Moje poszukiwania nie są ukierunkowane czy też skonkretyzowane z racji że nie mam takiej wiedzy czy też doświadczenia by wiedzieć jakie głośniki chce. Te dwa przykłady jakie podałem wyżej wzięły się z tego że w ostatnim czasie nie ma dnia bym nie szukał jakichś kolumn. Jak coś znajdę to czytam o nich opinie. Mocno kierowałem się rankingiem jaki pobrałem w pdf . Te dwie kolumny można kupić i nie wypadają źle w rankingu. Lecz nie wszystko jest dla każdego dlatego chciałbym wejść w dyskusję z ludźmi którzy mają spore doświadczenie i wiedzą sporo na temat doboru kolumn :-). Nie stać mnie na zmienianie co chwila kolumn .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema szukaj kolumn używanych w takim budżecie są kolumny bardzo dobrze brzmiące  takie jak (przykład) arcus ts 45 , tm 65 , as4  albo t+a stratos  lub pomyśl sobie nad monitorami aktywnymi bliskiego pola takimi jak jbl lsr 305 lub 308 albo yamaha hs80m te monitory też sprawdzają się w muzyce .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

David 81 . Dokładnie obejrzałem te arcusy i cena jest bardzo ale to bardzo zachęcająca . Oceny tych kolumn są bardzo pozytywne . Dziwi mnie tylko różnicą w cenie bo ts kosztują 250 zł więcej a to tak są ponoć lepsze. Co do t+a znalazłem je w zestawie z subwooferem . To dość małe monitorki które mają pewnie grać czysto a pasmo niskie spada wyłącznie na niskotonowca . Mam we wzmacniaczu wyjście na suba i ta propozycja jest dość kusząca . Ale zastanawiam się jak to gra. Puki co to te arcusy byłbym gotów kupić .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

David 81 a powiedz mi, czy odległość lekko ponad metr ( czyli tyle ile ma tv ) to nie za mało? Nie będą się gubić czy coś? Odległość od miejsca siedzącego to jakieś 2,5m. Te kolumny naprwno są rewelacja i jeśli warunki pokojowe nie stanowią tu problemu to je wezmę ale może są jakieś mniejsze kolumny które cechuje zapierający dech w piersiach dźwięk, dynamika i przestrzeń. No i może uda mi się powiedzieć kobiecie że właśnie takie duże mają być i tyle 🙂

Edytowano przez Łukasz M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważa się że minimalny rozstaw kolumn to 1,8 m. Ja preferuję większy. Wszystko zależy od akustyki i wielkości pokoju. Większy rozstaw szersza scena. 

Tu masz link o akustyce. Poczytaj jak powinno ustawiać się kolumny. 

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Ender za linka. Świetna lektura. Dużo informacji które pozwalają dokładnie określić potrzebną wielkość kolumn i ich umiejscowienie.

Jest powiedziane że wielkość kolumn to przestrzeń , głębia , jasność dźwięku i jego dynamika. to samo tyczy się powierzchni. Im większy pokój tym lepiej bo przy gabarytowych kolumnach jestem wstanie odpowiednio wypełnić go dźwiękiem. Tym dobrym, odpowiednio skontrolowanych. 

Czy jeśli zdecyduje się na małe monitory to nie skaże się przypadkiem na pudełkowy płaski dźwięk pozbawiony basu?

Jak sobie radzić w tym przypadku?

Dwa dni nocnych zmian pozwoliły mi przemyśleć parę kwestii i zdecydowałem się na lekkie zmiany w umeblowaniu. Parę zabiegów dam mi dodatkowe 60cm z każdej strony gdzie rtvka ma 1,4 to daje możliwość uzyskania odstępu miedzy kolumnami te 1,8m i odstęp od zewnętrznej każdej z kolumn 10 cm zakładając że będą miały 40 cm. Za Standy posłużą zakupione szafki albo pułki.

 

Jeszcze chciałbym zwrócić uwagę na odległość kolumn od siebie.

Na tym linku widać że odległość nie jest wielka. Jeśli w tych warunkach te głośniki dobrze się zachowują to i u mnie powinny.

Moglibyście to skomentować? 

 

Edytowano przez Łukasz M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak siedzisz 1 m od biurka, to może być powiedzmy jako tako. Ja i tak roztawilbym szerzej 😂

Przy takim ustawieniu bardziej sprawdziłyby się monitory bliskiego pola. Ale o nich może coś więcej napisać @S4Home.. 

Prawdopodobnie autor ustawił tak kolumny do filmu.

Pozdrawiam 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten film posłużył jedynie do wyjaśnienia tego w jaki sposób są tam umieszczone te kolumny.

Ale już wszystko jasne :D.

Co do głośników bliskiego pola to nie znam się .

Zdecydowałem się zrobić zdjęcie przedstawiające pokój. Może to bardziej zobrazuje sytuację w jakiej się znajduję i problem z nią związaną. Może dzięki waszej uprzejmości uda się coś wybrać. A może wcześniej podane Arcusy będą ok. Tak czy inaczej rozważam monitory jak i podłogówki.

Muzyka różna... od Limp Bizkit , Depehe mode , Queen, Xanax.

Wymiary jakie umieściłem na zdjęciu są opisane we wcześniejszym poście.

Witryna odsunie się w lewo o 70 cm a biurko stanie bokiem i również zyskam 50cm

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc

IMG_20190708_194402.jpg

Edytowano przez Łukasz M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180 do 200 cm to już całkiem przyzwoita szerokość sceny. 😁

Ten stolik bym wywalił i w miejsce tego dał 1 lub 2 mniejsze na kółkach. A w trakcie odsłuchu ustawiał z boku kanapy. 

2m jest od głośnika kolumny do miejsca odsłuchu? 

Jak kolumny będą stały szerzej i skrecisz je osiami do punktu odsłuchowego to odległość od głośników do punktu przecięcia w miejscu gdzie słuchasz powinna być większa. Wszystko trzeba pomierzyć. 

Kolumny podłogowe tak ale.. Od tylnej ścianki do mebli, dla własnej wygody musiałoby być około 50 cm. Co razem mierząc od głośnika do mebli dało by około 75 - 85 cm przy małych podłogówkach. Temat do przemyślenia. Możesz dać 30 cm, ale nie otworzysz szafek. 😁

Pozdrawiam 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2m jest właśnie od frontu rtvki do powiedzmy głowy siedzącego. Biorąc pod uwagę że to jest wysokość trójkąta równobocznego to boki czyli odległość od kolumn będzie stosunkowo większa (2,5m). Co do tekstu z podlogówkami to nie widzę problemu. Być może zdjęcie wprowadza w błąd. W miejscu różowych kwadratów nie ma nic, tzn nie będzie. Pusta przestrzeń w której mogą stać standy z kolumnami albo podlogówki. Głębokość mebli to 45 cm . Zakładając że podłogowka ma 30 cm szerokości i te 40 cm to może być 10 cm odstępu od ściany i 15 cm między meblami a każda z kolumn. Otwieranie szafek odbywa się bez przeszkód. Witryna zostanie przesunięta W lewo w sam lewy róg pokoju. A biurko ustawione będzie bokiem ( albo przerobie je na narożne ).

Teraz tylko kwestia doboru kolumn do pomieszczenia 13m2. Ściana że zdjęcia to długa ściana o wymiarze 3.5m.

Edytowano przez Łukasz M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny powinny siebie "widzieć", tzn, przy podlogowkach powinny być wysunięte minimalnie tak by tylnia ścianka kolumny była około 10 - 15 cm poza obrys mebli. A lepiej więcej. Zbyt dosunięte do ściany mogą dudnić. 

Musisz przemyśleć i jak zdecydujesz podłogowe czy monitory, wtedy przetestować najlepsze ustawienie. 

Później wrzucę zdjęcie jak to jest u mnie. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze to wychodzi na to że podłogówki stały by mi na środku pokoju bo gdy mebel ma szerokość 45cm dodając do tego te 15 to wychodzi że stały by 60 cm odsunięte od ściany.

Jakaś paranoja.

Ta zasada ma się do każdego typu podłogówek ? Nawet tych z przednim BR? Widziałem takie z płaskim Br w dolnej części frontu.

Takie jak te:

https://www.olx.pl/oferta/kolumny-vifa-iq-3140at-CID99-IDAvqKw.html

https://www.olx.pl/oferta/kolumny-asw-cantius-ml-v-mk-2-naturalny-fornir-200w-CID99-IDzaDH2.html

Te chyba nie mają BR . Ciekawe kolumny:

https://www.olx.pl/oferta/esa-ostinato-2000-CID99-IDAvDB2.html

 

Gdyby multimedia stały na krótkiej ścianie to miało by to sens . Ale na dzień dzisiejszy to nie ma opcji.

Jednak zostaje przy monitorach. Potrzebują zdecydowanie mniej miejsca.

Poważnie zastanawiam się nad tymi Arcusami. Jest oferta na OLX:

https://www.olx.pl/oferta/kolumny-arcus-tm-65-super-CID99-IDzymx9.html

Z Olsztyna miałbym 250 km i to musiałby być zdecydowany zakup bez możliwości odsłuchu w domu.

Olsztyn i okolice to jakaś pustynia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz nie kupuj w ciemno. Później trudno sprzedać. 

Tu masz link na @Pumpurek komis audio. Możesz skompletować cały zestaw audio. Jak coś nie zagra w Twoim guście poprostu wymienisz dany element. Np kolumny. 😁

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek/kolumny-glosnikowe-stereo-8995?bmatch=baseline-n-cl-eyesa-bp-ele-1-1-0627&order=d

Przed zakupem zadzwoń i powiedz jakiego dźwięku oczekujesz. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dziękuję za linka. Wspaniała kolekcja . Napewno uzyskam fachową obsługę. Napewno zadzwonię.

Jeszcze tak wszedłem z ciekawości na Olx i zobaczyłem że blisko tzn bliżej niż te 250 km ukazała się oferta Arcus tm65 z Gdańska.

https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-CID99-IDAC3DH.html

 Jest tanio. Radio którego nie użyje. Jedyna ciekawostka to to że właściciel twierdzi że głośniki są nowe. Rozpakowane by zobaczyć stan. Zacytuję "Stały u Niemca w domu nie ruszane". Ile w tym prawdy ? Nie wiem . Ale mogła by być to fajna okazja.

Po drugie to zacisk jest urwany w jednej i zastanawiam się czy jest możliwość jego wymiany. Utrudnia to odsłuch na miejscu . Zacisk ponoć urwał syn przy wyjmowaniu z kartonu.

Edytowano przez Łukasz M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za porady.

Chciałbym poinformować, że zakupiłem kolumny jak również konkretny wzmacniacz. 

Padło na Arcus tm65 i Kenwooda ka5040r

Jak tylko ogarnę pokój czyli zmiany jakie zaplanowałem by zrobić wystarczające miejsce dla kolumn to się pochwalę :)

Edytowano przez Łukasz M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...