Skocz do zawartości

Wybór amplitunera AV


Bartek09

Recommended Posts

Witam, jakiś czas temu prosiłem o pomoc w wyborze zestawu kina domowego. Po kilku postach zdecydowany byłem na Dali Oberon 7 / Vokal / On wall napędzane Onkyo 686 ( sub jeszcze nie wybrany)

Aktualnie mam już fronty Oberon 7 i planuję w niedługim czasie wybrać amplituner AV.

Mieszkanko w bloku, salon około 17 m2, prostokąt 4,9x3,5m. Sprzęt będzie używany głównie do filmów i konsoli 60%. Muzyka to 40%.

Czytając forum zobaczyłem nowe modele ampli Marantza w wersjach slim  (co idealnie pasowało by do półki).

Chodzi mi o modele NR1509 i NR1510 - wiem, że polecanie Marantza jako lepszy wybór do stereo i tu pojawiają się moje pytania:

1. Czy amplitunery o tej mocy odpowiednio napędzą zestaw kolumn Dali Oberon w kinie?

2. Czy warto rozważyć  model NR1609 do zestawu 5.1 (+5W mocy)

3. Czy dużo stracę w kinie względem Onkyo 686? Wiem, że w tej cenie nie mogę mieć wszystkiego...

4. Jak Marantz brzmi z Dali? Czy to dobre połączenie?

Z góry dzięki za opinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś Marantz jest ceniony za niezłe brzmienie w stereo, ale i w kinie potrafi zagrać potężnie. Nie martwiłbym się mocą ponieważ te slimy radzą sobie bez żadnych problemów z takimi kolumnami jak Dali i brzmieniowo również się to broni. Oczywiście gdybyśmy mówili o 30 czy 40 m2 to lepiej byłoby zainwestować w bardziej wydajne prądowo amplitunery, ale w 17m2 radzą one sobie znakomicie. Co do konkretnego wyboru modelu to i tak postawiłbym na NR1609 lepiej mieć więcej niż mniej a różnica w cenie w naszym sklepie jest teraz niewielka - polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod tym co mówi Q21. Mam model marantz nr1509 z kolumnami dali zensor 5 i zarówno w kinie jak i w stereo gra to przyzwoicie. A na przyszłość masz możliwość podłączenia zewnętrznej końcówki mocy badz wzmacniacza stereo, gdyż amplitunery marantza już od najniższych modeli maja wyjścia pre out. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy to na marantzu tego nie sprawdzałem. Teraz mam podpięty pod ten amplituner zewnętrzny wzmacniacz Cyrus one i dźwięk w stereo zarówno z amplitunera jak i CD ulegl zdecydowanej poprawie. Mogę tylko powiedzieć, że kiedyś miałem amplituner denona avr 1400h i tam robiłem kalibracje Audyssey, ale w stereo nie podobały mi się zmiany, które ta kalibracja wprowadziła. Nie pamiętam dlaczego, bo było to ponad 1,6 roku temu. Być może w kinie było lepiej ale w stereo wg mnie znacznie gorzej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W konfiguracji z cyrusem robiłem taką kalibracje, ale poustawiala mi jakies dziwne wartości dla kolumn bo poodejmowała po blisko 20 decybeli dla każdej. A w stereo korzystam z trybu pure direct a on chyba wyłącza i tak wszelkie ulepszacze. Także moim zdaniem a może bardziej w moim systemie kalibracja ta nie wniosła niczego porządnego. Albo się nie znam 🙂

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele marantza grają znośnie w stereo ale te większe o klasycznej budowie. Te modele slim są po prostu klasyczne i tu nie nazwał bym ich pod kątem stereo jakimiś Pioneerami.

Połączenie oberon z marantzem jest znośne. Ale czasami będzie brakować ci polotu. Jasności, błysku, uderzenia.

Dlatego tutaj lepszym wyborem jest Yamaha lub Onkyo. 

Natomiast jeśli musisz.miec wersje slim no to jest to dobry wybór. 

Pamiętaj jednak że to że jest mały i tak nie uprawnia do włożenia go w szafkę. 

Musi mieć wentylacje.

Zapraszam.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bartek09 napisał:

Proszę jeszcze o info czy dużo stracę w kinie względem Onkyo 686 pod względem efektów i mocy.

Najlepiej jakbyś to sam ocenił, testując jeden i drugi z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że tak, testowałem Onkyo i Marantza i w moim odczuciu w kinie Onkyo gra lepiej, bardziej dynamicznie, czystsze dialogi, ale za to Marantz bardziej mi się podobał w stereo, no, ale jak wiadomo ile ludzi tyle opinii, co jednemu pasuje, drugiemu nie musi. 

Edytowano przez maverick2005
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

W tym budżecie musisz szukać używki,ja mam Marantza NR1609 i w kinie brakowało mi dynamiki. Rozwiązałem to dodając końcówkę mocy.Teraz jest o wiele lepiej i w kinie i w stereo. Poza tym amplituner grzeje się o wiele mniej. Końcówkę znalazłem na allegro używaną. Pro-ject Amp Box SE za śmieszną kwotę 420 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie to tylko luźne myślenie o przyszłych opcjach. Najpierw musze zbudować zestaw 5.1, ale lubię wiedzieć w którym kierunku mogę się jeszcze skierować. Jakie wejścia musi mieć wzmacniacz stereo aby można go podłączyć do amplitunera AV? W jakim budżecie mogę dostać coś nowego i rozsądnego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.08.2019 o 21:30, Bartek09 napisał:

Aktualnie to tylko luźne myślenie o przyszłych opcjach. Najpierw musze zbudować zestaw 5.1, ale lubię wiedzieć w którym kierunku mogę się jeszcze skierować. Jakie wejścia musi mieć wzmacniacz stereo aby można go podłączyć do amplitunera AV? W jakim budżecie mogę dostać coś nowego i rozsądnego?

To zależy.

Idealnie gdyby miał main in. Ale jeśli nie ma takiego gniazda to i tak da się go podłączyć .Po prostu regulacja głośnosći działa dwutorowo. Jest to skomplikowaneprzez pierwszy tydzień. Potem człowiek ogarnia.

A nie zamykasz wyboru wzmaka. Jednak złącze main in ma mniej urządzeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku braku wejścia Main in sterujemy poziomem głośności na amplitunerze i na wzmacniaczu tak? Żona raczej sama sprzętu nie włącza choć potrafi bo aktualnie jest to proste 🙂 Sam też wolałbym sterowanie jednym pokrętłem,ale coś za coś i myślę, że i tak warto.

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy kolego @Miras23 miałeś okazję słuchać amplitunera AV za ok 2000 połączonego ze wzmacniaczem? Sam mam amp marantza 1509 połączony z cyrusem one, który robi zarówno za końcówkę mocy jak i samodzielny wzmak w stereo i gra to o niebo lepiej niż sam amp AV. A wracając do pytania kolegi @Bartek09 to przy połączeniu amplitunera ze wzmacniaczem pre out - Main in, kiedy wzmak działa tylko jako końcówka mocy, wtedy głośnościa sterujesz gałka od amplitunera. A jeśli posiadasz jakieś źródła stereo typu odtwarzacz CD czy gramofon, wtedy podpinasz je pod wejścia we wzmacniaczu i głośność regulujesz gałka na wzmacniaczu. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sobie głowe zawracać?

Bo tani amplituner z jakim kolwiek pre out z tanim wzmacniaczem zagra lepiej niź X8500.

We współczesnym świecie do prawda.

Ok dochodzi jeszcze inny rodzaj kalibracji który na prawdę wiele zmienia. Pomaga!

Ale domyślnie jest sens.

Najlepiej gdyby Ci to ktoś pokazał. Do nas ile masz?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...