Skocz do zawartości

Preamp RIAA-HD


Recommended Posts

Witam,

Postanowiłem sie zalogować ponieważ chcę sie podzielić informacją, myślę że dobrą dla słuchaczy płyt vinylowych. Dzisaj przyjaciel przyniósł preamp z RIAA-HD do testowania, ma donieść płytke HD . Przesłuchałem kilka płytek i jestem pod wielkim wrażeniem słuchowym.

Niestety muszę skończyć dzisiaj. 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dowiedziałem się trochę więcej o tym prototypie preampa i RIAA-HDS. Zbudowany jest na lampach EF86 i ECC83 plus preamp jest na 2 x ECC83.

Układ RIAA jest zbudowany od podstaw i ma nowe rozwiązanie filtru aktywnego RC, zwiększyło to dynamikę układu, oraz dźwięku w całym paśmie od 20Hz do 40kHz. Zarazem ma bardzo niskie szumy własne, jest to niesłyszalny efekt pracy lamp do 75% wzmocnienia.

Preamp ma kilka róznych wejść, oporowe , inukcyjne i pojemnośćowe ,dla różnych urządzeń typu CD, TUNER, DVD magnetofon w raz z funkcją nagrywanie. Preamp ma też odwrucenie polaryzacji na wyjściu. Ważne też informacja RIAA nie posiada żadnych elemntów dyskretnych ani "dopalczy", jest to prosty układ tak żeby dźwiek był naturalny.

Przesłuchałem kilkadziesiąt godzin róznej muzyki i muszę dodać że płyty starsze nabierają kolorytu dźwiekowego chyba przez lepszą dynamikę dźwięku i lepszy parmetr rozdzielczości dźwieku i dolne oktawy są bardzo czysto słyszalne co w wielu urządzeniach niestety brakuje tego. Jak będę znał wiecej szczegółów to podzielę sie z bractwem audifili.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie są w zastępczych obudowach , gotowe mają być na przełomie 2019/2020. Pracują jeszcze MC i sterowaniem, ma być kilka wariantów.

PRX RIAA-HDS jest testowany przez kilka osób. Postaram się uzyskać zdjęcia z PCB jeżeli będę mieć zgodę to wystawię.

Obecnie obudowa jest najmniej ważna,  dźwięk jest najważniejszy.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do RIAA-HDS podłączony jest cartridge "złoty" SHURE ED.

Nie podaję nazwy producenta pre-ampa,  ponieważ szykują własną kampanie reklamową po zakończeniu testów. Ma wyjść na przeciw nowej technice tłoczenia płyt HD, choć nie wymaga to wymiany sprzętu, ale ma poprawić jakość odtwarzania od dotychczasowych pre-ampów  RIAA.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie otrzymałem wiadomość od P. Hannes Mueller, że projekt tłoczenia płyt HD przesunie się w czasie na przełom 2019/2020. Związku z tym płytka która miała trafić do mnie też będzie później niż wcześniej przewidziałem. Ale testy trwają, pod koniec tygodnia mam otrzymać rozbudowane  RIAA-HDS MM dla MC.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka ostatnich dni pre-amp był podłączony do  końcówki mocy tranzystorowej. Przesłuchałem kilkadziesiąt płyt z przerwami oczywiście. Słuchałem w różnych  porach dnia i nocy, i różnym natężeniem dźwięku. Miało to na celu obiektywną ocenę RIAA-HDS. Przy słuchaniu cichym jak i głośnym słychać czysto i dynamicznie dźwięk, nie trzeba wytężać słuchu by usłyszeć jakieś ciche szczegóły, mają swoją dynamikę . Poszczególne akordy, czy oktawy nie przeszkadzają sobie na wzajem. Gdzie ma być ostry dźwięk to jest, a gdzie aksamitny też jest, mając odpowiednią dynamikę.

Rodzaj dźwięku zależy oczywiście od sposobu nagrania płyty jak i rodzaju muzyki którą słuchałem.

Nie będę opisywał swoich odczuć słuchowych bo skupiam się na porównaniu dynamiki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie dostałem zgody na umieszczenie fotki RIAA-HDS.

Otrzymałem pomiar szumów własnych pre-ampa  z otwartym/ bez obciążenia/ wejściem dla MM RIAA i na wyjściu pre-ampa przy 75% siły głosu.

2019-06-08 09:13:42.174    00,28    ACV m V    60,00    
2019-06-08 09:13:42.704    00,21    ACV m V    60,00    
2019-06-08 09:13:43.234    00,22    ACV m V    60,00    
2019-06-08 09:13:43.765    00,26    ACV m V    60,00    
2019-06-08 09:13:44.295    00,29    ACV m V    60,00    
2019-06-08 09:13:44.826    00,30    ACV m V    60,00    
2019-06-08 09:13:45.356    00,24    ACV m V    60,00    
2019-06-08 09:13:45.886    00,24    ACV m V    60,00    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez cały okres testów porównałem nagrania z CD i  winyl pod względem dynamiki, niestety dźwięk  z CD jest mniej dynamiczny, o  różnicach  w dźwięku nie będę już pisał ale też wypada dużo gorzej. Porównywałem te sama utwory i różne gatunki muzy, o różnym wzmocnieniu dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry ale byłem odebrać pre-amp dla MC. 

płyty CD maja ok 92dB -96db.

Tak jak piszecie po co i w jaki sposób?

Wytłumaczę to w prosty sposób , układy lampowe które nie posiadają dopalaczy generują dynamikę od 72 - 76 dB w dobrym sprzęcie, natomiast ten PRC-X RIAA HDC po zaprojektowaniu od podstaw/ nie kopii jakiegoś schematu/ i nowym projekcie filtra aktywnego RC w układzie RIAA zwiększa dynamikę odtwarzania. Sama nowa płyta która może mieć nawet 120dB bez odpowiedniego urządzenia to będzie mały efekt, to tak jak dobry wzm. a słabe kolumny. Oczywiście nowe płyty HD będą grały na każdym sprzęcie.

Oczywiście wszystko zależy od tego jak matka została nagrana w studio.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

igła może wszystko jeżeli cartridge jest odpowiedni a są takie. Ja używam od początku SHURE ED dla MM i legendarnego MA dla MC choć rzadko ale dzisiaj go wepnę.

A robione jest to po to żeby nie szukać dźwięku goniąc z kolumnami po pokoju.

Wiem tylko jeszcze że do opisu mają być dołączone zalecenia co do kolumn i wzmacniaczy jeżeli chodzi o parametry dB i Hz zresztą to będzie zależało od słuchającego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony fajna sprawa, ale......jaki sens ma słuchanie płyty winylowej w HD ?

Tzn pewno ma, ja natomiast idę wg. schematu:

Wykonawca np. angielski=płyta wydawnictwa angielskiego i najlepiej 1 press.

Z taką płytą winylową HD to jak z Mustangiem 73r. mojego znajomego: zamontować mu kamere cofania, wygłuszyć wnetrze i włożyć radio z bluetooth.......wtedy to traci swoje ,,piękno" a jak komuś to ,,piękno" nie pasuje to jest tyle nowocześniejszych modeli aut = formatów z muzyką.

Oczywiście Karolu nie neguję pozytywów płynących z posiadania takiego preampu i płyt - każdy ma prawo wyboru.

 

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...