Skocz do zawartości

Zmiany w moim kinie domowym.


krych83

Recommended Posts

Witam wszystkich.

To mój pierwszy post na tym forum.

Przy okazji remontu w domu postanowiłem zmienić trochę rzeczy w posiadanym kinie domowym.

Pomieszczenie pod kino ma wymiary 4x5m. Kolumny stoją na krótszym boku.

Pierwszą rzeczą, którą chce wymienić to kolumny. Obecnie mam zestaw Mordaunt Short 908/905/903 (opis mojego sprzętu w zakładce o mnie). Z dźwięku zestawu jestem ogólnie zadowolony.  Kolumny mam prawie 11lat i chciałbym coś nowego, tym bardziej że teraz nie będą mi pasowały kolorystycznie. Kolor nowych kolumn musi być ciemny/czarny. 

Kolumny, które już odsłuchiwałem:

- STX electrino 250 + onkyo 8250- ogólnie dobre brzmienie, ale poprawy w stosunku do posiadanego zestawu nie ma- więc odpada

-polk audio S55E + denon 800- fajne dynamiczne brzmienie, dobry bas

-canton chrono 509.2 + denon 800- dźwięk jasny, szczegółowy, ogólnie nie dla mnie.

-heco aurora 700 + pioneer A50- na chwilę obecną mój faworyt.

Kwota na zestaw kolumn 5.0 to 4-6,5 tys. zł (chyba, że znajdę kolumny główne dużo lepiej grające, to na fronty do 6tys., a resztę później). 

Mam dobrą cenę na heco aurora 700 i heco 1000. Nie wiem tylko czy heco 1000 nie będą za duże- a te najbardziej mi się podobają.  Zestawy z Polk S55 i S60 też mieszczę się w zakładanym budżecie.

W pomieszczeniu będą panele akustyczne z wełny za kolumnami i za słuchaczem.

Cały czas po głowie chodzą mi Klipsch RP280, ale obawiam się że będą męczyć przy dłuższym odsłuchu. No i musiał bym kupić najpierw fronty, a później resztę.

Chciałbym jeszcze posłuchać Kef Q750/Q950, Tannoy XT8F, coś z Paradigma, może używane Heco Celan- nie wiem tylko czy resztę zestawu znajdę. 

Zależy mi na dobrym, mocnym basie i nienachalnej górze.

Zastanawiam się też nad wymianą amplitunera. Obecnie mam Onkyo TX-SR805. Słucham ktoś może starych amplitunerów onkyo i nowych TX-RZ830, Pioneera LX503. Czy nowe zagrają na podobnym poziomie? Przy wymianie amplitunera mógłbym pozbyć się splittera hdmi i chromcasta audio.

Czy malował ktoś ściany farbą czarną matową? W sklepie fluggera odradzają na ściany farbę matową. Za to Tikkurila ma farbę ceramiczną Optiva 3 ceramik, która wydaje się odpowiednią na ściany i sufit.

Z góry dziękuję za pomoc i sugestie. 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to były urządzenia stereo. 

Stx u znajomego, resztę w salonach audio. Akurat tak były podpięte, a przyszedłem bez zapowiedzi.

Odnośnie stereo to Onkyo SR805 nie ma się czego wstydzić. Miałem przez pewien czas Onkyo A-8870.

Z  kolumnami MS wolę dźwięk z amplitunera w pure audio. Przy cichym odsłuchu różnicy nie było, przy głośniejszym ze wzmacniacza było za dużo góry.

Dlatego też wzmacniacz został sprzedany i do drugiego zestawu w sypialni będzie ciepło grający wzmacniacz lampowy z kolumnami DIY Hurricane (o ile uda mi się do tego przekonać żonę- kolumny już mam, grały właśnie z Onkyo A-8870).

Edytowano przez krych83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przedziale cenowym faktycznie  Heco Aurora, ale przy takim metrażu model 700 i Polk Audio S55E to dwaj konkurenci na podobnym poziomie i prezentują walory, o których pisałeś. Oczywiście można kupić jeszcze lepiej grające kolumny tyle tylko że za cenę kompletu kupisz tylko dwie kolumny frontowe np. Pylon Diamond 25. Myślę że bez odsłuchu trudno będzie podjąć decyzje więc zapraszam do nas mamy wszystko czego potrzebujesz a nawet więcej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam jeszcze odnośnie kalibracji w amplitunerach. Czy jest istotna różnica między AccuEQ, MCACC i Audyssey MultEQ XT, XT32, czy nie zawracać sobie tym głowy? Nie wiem czy nie pójść w wyższe modele Marantza lub Denona.

Zastanawiam się też jak zagra tańszy amplituner Marantz 5013 + używany wzmacniacz Marantz 7003 w stosunku do droższych amplitunerów. Przy moim onkyo 805 i wzmacniacz A8870 różnica była bardzo mała.  

Edytowano przez krych83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie tańszego amplitunera z dobrym wyjście pre-out i końcówki mocy bądź wzmacniacza z wejściem na końcówkę mocy ma sens. Marantz jest tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem. Czy jednak różnica pomiędzy takim zestawem a wyższym i lepszym modelem amplitunera będzie duża, musisz sam ocenić. Zapraszam serdecznie na odsłuchy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałeś kolumn ze wzmacniaczami stereo. To zupełnie inna liga. One będą grać zupełnie inaczej. Chyba że zastosujemy zewnętrzny wzmak który napędzi fronty a dodatkowo odciąży też tyły. To bardzo dobry pomysł. W tym przypadku polecam wybór tańszego modelu Yamaha 685 lub Onkyo 696 a dołożenie wzmaka.

Myślę że finalnie faworytami wśród kolumn będą heco 700, kef q750.

Tak istnieje dość znaczna różnica pomiędzy kalibracjami w poszczególnych producentach. Zarówno pod kątem przeprowadzania jej jak i finalnego rezultatu.

Zapraszam na odsłuch i po wyceny 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...