Skocz do zawartości

Audyssey - co to w ogóle robi?


Stolarz

Recommended Posts

Audyssey doskonale radzi sobie z doborem opóźnień/dystansu dla kolumn.

Średnio wychodzi mu dobór opóźnienia/dystansu subwoofera szczególnie jeżeli występuje duża zmiana fazy w zakresie współpracy z kolumnami.

Bardzo dobrze wyrównuje pasmo pojedyńczych kolumn, subwoofera szczególnie w zakresie poniżej częstotliwości 200Hz. (nie radzi sobie z wąskopasmowymi dołkami - "non minimum phase", ale z tym sobie chyba, żaden system korekcji nie radzi)

Jeżeli kolumny grają razem na basie to różnie wypada zgranie. Nie pozwala zmienić fazy/opóźnienia w konkretnym przedziale częstotliwości.

Często po korekcji jest za mało basu (bo podbicia są usunięte) i konieczne jest włączenie Dynamic EQ.

Wadą też jest złe rozpoznanie spadku charakterystyki kolumn (f3) i podbijanie częstotliwości poniżej dostrojenia bass reflex. Wtedy głośniki nie są chronione przed za duża amplitudą i może łatwo dojść do uszkodzenia zawieszenia. Dodatkowo w tym zakresie głośniki i bas reflex działają w przeciwfazie i charakterystyka opada zdecydowanie gwałtowniej. Podbijanie tego zakresu mocno zwiększa zniekształenia i obniża zakres dynamiki.

Wysokie i średnie tony czasami brzmią sztucznie lub są za bardzo podbite.

 

Ręcznie korekcji lepiej nie zrobisz bo amplituner z Audyssey nie udostępnia ustawień dla filtrów parametrycznych.x

Możesz samemu korygować częstotliwość podziału pomiędzy kolumnami, a subwooferem, opóźnienia, częstotliwość dolną kolumn.

Połączenie korekcji Audyssey z ręcznym tuningiem powyższych parametrów z użyciem mikrofonu pomiarowego pozwala uzyskać najlepsze rezultaty.

 

Poniżej przykłady korekcji pojedyńczych kolumn. 

Niebieski wykres przed Audyssey, czerwony po.

1921956413_Zrzutekranu2019-07-6o19_30_43.thumb.png.f704f389b57779b57e428a89ef3296fe.png

 

Fioletowy przed Audyssey, zielony po.

1926155329_Zrzutekranu2019-07-6o19_31_58.thumb.png.9b9f040631de030a0aafa5e97ddabd08.png

 

Edytowano przez Tom.O
Wstawienie wykresów
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tom.O napisał:

Ręcznie korekcji lepiej nie zrobisz bo amplituner z Audyssey nie udostępnia ustawień dla filtrów parametrycznych.x

A nie da się zrobić ręcznej korekcji w aplikacji Audyssey MultEQ Editor App? Jest dostępna na smartfony i kosztuje 100 zł. (uwaga: nie działa za wszystkimi modelami amplitunerów).

spec-1.2.png.0697c6291df6a07952d9115ea728f559.pngscreenshots.thumb.png.18e18efd87f7eec274080050a07e2920.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W audyssey eq app ustawisz sobie krzywą do twoich preferencji lub żeby uzyskać krzywa domowa. (house curve). Aktualnie w amplitunerze jesteś ograniczony do 2 krzywych flat/music lub movie. Movie ma delikatny dołek w okolicy 2kHz (moze 2,5 nie pamiętam dokładnie) i spadek dla częstotliwości powyżej 10kHz. Możesz też ustawić częstotliwość do ktorej korekcja będzie aktywna. W aplikacji nie widziałem możliwości konfiguracji filtrów parametrycznych. (przynajmniej nie widziałem tam takiej opcji).

 

 

 

 

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika że akurat audyssey można zaufać całkowicie. Nawet jeśli nie jest się na początku drogi z AV.

Bardzo dobra kalibracja. Czasem niestety ograniczona przez soft samego urządzenia (amplitunera)

Zastanawiałem się właśnie co będzie z audyssey po wykupieniu Onkyo przez Denona.

Czy do onkyo wróci audyssey czy może denon przejdzie na accueq czy też mcacc. 

Zobaczymy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji to może i ja się dołączę do dyskusji. Czy audyssey jest bardziej efektywne od YPAO? Pytam się pod kątem amplitunerów SR 5013 Marantza i RX-V 685 Yamahy, powoli bowiem dojrzewa we mnie myśl wymiany sprzętu. Do tej pory użytkuję Yamahę ( ale niski model rx-v371) i charakter jej brzmienia zdecydowanie mi odpowiada.Po kalibracji przez YPAO ( w przeciwieństwie do Pioneera, którego wcześniej posiadałem,. Niestety nie pamiętam modelu, ale też raczej niski). Ale na pewno można lepiej 😀😉, stąd wstępnie te dwa moje typy (kino 70%, muzyka 30%).

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audyssey ma cztery różne wersje, a YPAO pięć albo sześć, więc trudno porównywać.

Według wielu opinii, YPAO idzie równo z Audyssey MultEQ. Audyssey 2EQ just gorsze od najsłabszego YPAO, potem YPAO RSC just lepsze od zwykłego MultEQ, a na górnym końcu MultEQ XT32 jest lepsze w wielu aspektach od topowego YPAO z A30x0, a w kilku to Yamaha jest lepsza, ale na tym poziomie cenowym są amplitunery, które mają Dirac Live lub Anthem z ich ARC, które niemal jednogłośnie są uznawane za lepsze od innych systemów korekcji.

Gdzieś tam jeszcze przebija się MCACC pro, które koryguje niektóre wspomniane tu problemy lepiej zarówno od Audyssey jak i YPAO...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  za odpowiedzi. Czyli można przyjąć, że w tych dwóch modelach Audyssey ma nieznaczną przewagę. Musze przyznać, że jeśli chodzi o wygląd to kolejny punkt dla Marantza ( przynajmniej wg. mnie). Pozostaje kwestia brzmienia ale tu już konieczny jest odsłuch obydwu urządzeń. Nie znam urządzeń Marantza, a Yamaha mi odpowiada swoim charakterem brzmienia ( opieram się na modelu , który posiadam. Myślę, że im wyższa cyferka w nr modelu tym lepsze wrażenia). Ale, tak jak pisałem jest to pieśń przyszłości 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza kalibracja jest dirac live

Później audyssey xt32

Później klasyczny audyssey nie mówię i najniższym modelu oraz ypao.

Na końcu accu eq

 

Gdzie przewija się mcacc jak to wygląda dokładnie to faktycznie zależy od konkretnego modelu.

Ypao daje możliwość dokładnej kalibracji manualnej. Co ciekawe daje możliwości regulacji osobno prawego i lewego kanału. Pod kątem eqalizera. Nie wiem jak z topowymi modelami audysseya ale niższe z środkowej półki dostosowywuje eqalizer w parze. Więc w tym zakresie ypao sobie radzi.

To na prawdę dobra kalibracja.

Ale powiedział bym że każda ma swoje plusy inne niż druga. I dobrał bym pod konkretny problem w pomieszczeniu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
  • 1 month later...

    
Audyssey MultEQ Editor app <-- warto wylozyc 109 zl na to (lub nieco mniej w sklepie Apple) ? Kusi nieco, bo zawsze to fajna dlubanina, no i - byc moze - nada sie to do prostych pomiarow czy udalo mi sie zmienic aksutke w pomieszczeniu. 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dmholdings.AudysseyMultEq&hl=pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Stolarz napisał:

Ogólnie to najwygodniej byłoby to mieć na tablecie ale nie posiadam. Swoją drogą fajnie, że tyle trzeba płacić za coś co powinno być dostępne dla klienta przy zakupie takiego sprzętu.

To jest raczej zabieg typu 'klient nie płaci za coś, czego niekoniecznie potrzebuje' - acz biorąc pod uwagę, że Denon/Marantz i tak wypadają przeważnie drożej od konurencji, byłoby to spoko, przynajmniej dla wyższych modeli...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Stolarz napisał:

Ogólnie to najwygodniej byłoby to mieć na tablecie ale nie posiadam. Swoją drogą fajnie, że tyle trzeba płacić za coś co powinno być dostępne dla klienta przy zakupie takiego sprzętu.

Czy powinno? Nie wiem. Wez pod uwage, ze takie narzedzie w rekach osoby bez wiedzy to dodatkowy klopot dla supportu i powiazane koszty etc. 
Mi osobiscie brak mozliwosci latwego eksportu danyc pomiarowych lub wrecz otwartego API,zeby takie apki mogly powstac lub zebys sam np. w Excelu mogl sobie zmienic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Stolarz napisał:

No tak ale ta aplikacja tak czy siak jest ich więc i tak to muszą wspierać.
Mi osobiście brakuje możliwości zapisania większej ilości pomiarów co się równa różnym ustawieniom np. kolumn itp.

No ale tak moga sobie wkalkulowac ten koszt w cene apki. 

Jestes pewien,ze tam nie ma profili? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...