Skocz do zawartości

Wybór monitorów.


lukas188

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

może te przetestuj 

LINTON Heritage

Tak z ciekawości porównałem ich parametry do zalecanych przez Karola (kolumny 3-drożne, moc 80-100W RMS pasmo przenoszenia 32/34Hz do 22kHz +/-3dB  i dynamiką pow. 89dB). Niestety Lintonom trochę do tego ideału brakuje, tak w paśmie, jak i w czułości (efektywności).  Nie pozostaje mi nic innego jak czekać na kolejną propozycję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kraft napisał:

jak i w czułości (efektywności)

Są dostępne Pl i czy jest możliwość przetestowania, chciałbym poznać Twoją opinię na ich temat. 

Dynamikę maja jak specyfikacja podaje 90dB, może brakuje im pasma, ale na pewno są bardziej zbliżone do poziomu dobrych kolumn i lepszych od monitorów, przewaga trójdrożne. 

Sprawdzałem internet z ciekawości, są różne, ale pozostaje najważniejsze w jakiej cenie chcesz się zamknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

Dynamikę maja jak specyfikacja podaje 90dB,

Karol, ile razy mam powtarzać, że nie należy wierzyć w to, co producenci piszą w specyfikacjach. W niemieckim Stereo zmierzono Lintonom efektywność 86 dB SPL (2,83 V/m), a dolną granicę pasma określono na 40 Hz (-3dB SPL). Żeby nie było, to dobre parametry (choć dalekie od Twojego ideału).

PS i nie pisz o dynamice, bo ten parametr kolumn nazywamy efektywnością lub czułością.
PPS szukam kolumn do 8000 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kraft napisał:

Stereo zmierzono Lintonom efektywność 86 dB SPL (2,83 V/m), a dolną granicę pasma określono na 40 Hz (-3dB SPL).

 testowałeś, jest taka możliwość?

 

2 minuty temu, Kraft napisał:

PPS szukam kolumn do 8000 zł.

to faktycznie, ciężko będzie w tej cenie:/, a jakieś używane z lat 90

4 minuty temu, Kraft napisał:

86 dB SPL

SPL to jest inny pomiar jak wiesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Karol64208 napisał:

spotkałem po drodze takie i nawet w języku polskim .

https://www.wharfedale.co.uk/elysian2/

 

Bardzo ładne. I nawet rzeczywiście schodzą prawie tak nisko, jak tego wymagasz (35/23 Hz -3/-6 dB). Ale czułości to nie mają w okolicach 89 dB. Raczej koło 86-87 dB. No i cena - 10 000 zł/szt. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kraft napisał:

czułości to nie mają w okolicach 89 dB. Raczej koło 86-87 dB. No i cena - 10 000 zł/szt. 

Sensitivity89dB (2.83V @1m)

no tak cena u mnie są ponad 2 razy droższe , za swoje też płaciłem oj dużo:ph34r:, ale od prawie 30 lat mi służą i raczej nie noszę się zamiarem wymiany.

Ale może przetestujesz te tańsze i droższe, będziesz miał porównanie.

12 godzin temu, Felix1 napisał:

Karol, wyrocznia audio i znawca wszechrzeczy. 

wrócę do tego wątku, nie jestem wszechwiedzący:9_innocent:, ale akustyka użytkowa jest uzupełnieniem tego co robię. A jak czegoś nie wiem to szukam materiałów, które uzupełnią moją wiedzę.:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Karol64208 napisał:

a masz możliwość przetestowania, w ten sposób sprawdzisz, bo inaczej to tylko będzie gdybanie:/

No to, że na słuch "zmierzę" efektywność kolumn, to nie licz. Nie jestem taki kozak. A pomiary zrobili już inni i nie ma mowy o 89 dB.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kraft napisał:

Nie jestem taki kozak. A pomiary zrobili już inni i nie ma mowy o 89 dB.

ale kolumny które obecnie testujesz to na słuch, i dlatego zalecam przetestowanie.

Masz te pomiary, bo recenzje przez różne fora i z wiązane z nimi czasopisma, to raczej w to bym nie wierzył.

Wiesz jak to działa, i dlaczego aż tyle kompletów testujesz, to jest chyba dobra odpowiedź.

 A jak masz dylemat, czy podłogówki czy podstawkowe to przeszedłem ten etap / i też różne testy w czasie innych kolumn które do mnie trafiały/ zostałem jak wiesz na podstawkowych. Wcześniej miałem Altusy 140 wymieniłem na JVC Zero i mam teraz to co mam jak wiesz.

Jak pokazały się kolumny z br byłem sceptyczny, ale odsłuch i testy moich przekonały mnie do siebie:)

Sorry, ale nie pamiętam jaki masz wzmacniacz, lampa czy tranzystor?

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol64208 napisał:

Masz te pomiary, bo recenzje przez różne fora i z wiązane z nimi czasopisma, to raczej w to bym nie wierzył.

Można brać dane z ulotek producentów, można z testów w czasopismach. Niech każdy czerpie informację ze źródeł, które uważa za wiarygodne. Zresztą nie uważam parametrów na które nakazujesz bezwzględnie zwracać uwagę, za kluczowe, więc nie będę drążył tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni!

Z tą efektywnością (czułością) nie przesadzajcie. Owszem ważny parametr, ale nie przesądzający o jakości dźwieku. Fakt - sam używam kolumn z efektywnością od 89 do 93 dB (wyjątek stanowią malutkie Dali Mentor Menuet, używane od ,,wielkiego święta,,), ale nie ma reguły aby któreś były lepsze od innych. To zależy od wielu czynników. I tak jak już wcześiej pisałem należałoby sprawdzić kolumny o różnej efektywności z tym samym wzmacniaczem. Ogólnie przyjmuje sie że np do lampy to powyżej 90dB przynajmniej. A g.... prawda. Na ,,własnej skórze,, przekonałem sie, że niekoniecznie. Z moją lampą lepiej zagrały kolumny 89dB niż 93dB. To taka luźna sugestia, aby nie kierować się za bardzo, wysoką efektywnościa kolumn bo może być różnie po podłaczeniu. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Dla Karola grają tylko parametry. Widzę że nie poznałeś go jeszcze z tej strony ?:)

Jaki dźwięk reprodukują  kolumny to sprawa drugorzędna. PARAMETRY!! Ti jest to. Sprzęt musi spełniać kryteria HiFi.

Tak podchodząc do zagadnienia to można trafić od razu, ale można też szukać latami i nie znaleźć tych odpowiednich. Np odrzucając na starcie dwudrożne lub o efektywności np 86dB. Nie mogę zrozumieć, jak można odrzucać kolumny ze względu na typ budowy zwrotnicy, pomimo bardzo dobrych opini testerów i użytkowników. Sam miałem przypadek, gdzie kolumny czterodrożne grały słabo, natomiast dwudrożne bardzo dobrze we wszystkich aspektach  , no ale to tylko moja opinia i nie mam zamiaru nikogo przekonywać. Stara prawda ,,... NIE szkiełko i oko...,, (Romantyczność - A. Mickiewicz). Czasem warto poczytac klasyków. Pozdrawiam. Rega.

 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A'propos parametrów @Karol64208 , wczoraj ponownie podłączyłem ProAci , i chciałbym Ci podziękować , bo przez cztery lata słuchając ich myślałem , że słucham stereo , a dzięki Tobie dowiedziałem się , że jednak nie :) No , cóż człowiek uczy się przez całe życie :) 

Bo patrząc na :

ProAc Responce One S ; skuteczność 85 dB ; pasmo ; 40-25kHz / +- 3 dB/

ProAc Response One SC ; skuteczność 86 dB ; pasmo : 38-25kHz / +- 3 dB /

nie ma prawa być dobrze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...