Skocz do zawartości

Wzmacniacz do podstawek-zmagania początkującego słuchacza


Krzysztof Ślusarski

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Wracam po 150 godzinach by przyznać że choć nie wierzyłem w dalsze zmiany, to się jednak pojawiły.
Wcześniej wydawało mi się, że jest idealnie, ale jak się okazało, może być jeszcze lepiej, z każdym dniem dźwięk nabiera wyrafinowanego sznytu, staje się szlachetniejszy, dopieszcza się, są to oczywiście niuanse, ale sprawiają że nie mogę się oderwać od słuchania. Wchłaniam muzykę jak gąbka wodę.
Pamiętam że kiedyś inaczej brzmiało Imany, miałem większe tło basowe, może nie dudniło, ale dało się to zauważyć, teraz tego nie ma, bas jest idealny w punkt, wokal jeszcze bardziej czaruje i te talerze które są tak wyczuwalne i przy tym wszystkim idealnie zestawione dla moich uszu, coś niesamowitego.
Jedyne co mnie boli to to, że chyba mam za kiepskie głośniki, w okolicach 12 pojawiają się zniekształcenia, wzmacniacz jest do nich zbyt mocny, czy o co chodzi?
Co prawda nie ma potrzeby słuchania tak głośno, chciałem sprawdzić jaką głośność jestem w stanie znieść w swoim pomieszczeniu i na ile mogę sobie pozwolić z sąsiadami.


Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.
Ale mimo wszystko jestem tym trochę zmartwiony, czy to jest normalne zachowanie, w końcu to nie byle jaki wzmacniacz, czy to może się zmienić poprawić?
Raptem połowa skali, a moje głośniki chyba do wymagających aż tak bardzo nie należą, skuteczność 88dB, 8ohms, zalecany wzmacniacz 40-120W. Gdzieś wyczytałem że minimalna impedancja wynosi 4.5 ohms@167Hz
Nie wiem jak do tego wszystkiego mam podejść.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Krzysztof Ślusarski napisał:

Jedyne co mnie boli to to, że chyba mam za kiepskie głośniki, w okolicach 12 pojawiają się zniekształcenia,

Duża część produkcji "firmowej" jest tak ustawiona żeby zaskakiwać "pałerem" od małego przekręcenia gałki.

Druga sprawa to to że potencjometry nie są liniowe

Z tych dwóch elementów w efekcie wynika to że ok 12 osiągasz maksium głośności

A druga sprawa :

11 godzin temu, Krzysztof Ślusarski napisał:

Co prawda nie ma potrzeby słuchania tak głośno

więc... ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fafniak napisał:

Duża część produkcji "firmowej" jest tak ustawiona żeby zaskakiwać "pałerem" od małego przekręcenia gałki.

Druga sprawa to to że potencjometry nie są liniowe

 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

JAk wspomniał słusznie Fafniak one nie są liniowe. Połowa skali to już praktycznie koniec możliwości wzmaka

No nie do końca tak to jest. Tzn faktycznie stosuje się nieliniowe potencjometry do regulacji głośności, a ściślej o charakterystyce logarytmicznej (literka B w oznaczeniu), ale jest to konieczne ze względu na specyfikę naszego słuchu. Zmianę z powiedzmy 1W na 10W odczujemy tak samo jak z 10W na 100W. Dlatego połowa skali w przypadku gałki głośności to może kilka W (gdy wzmacniacz dysponuje kilkudziesięcioma), to oczywiście zależy także od poziomu sygnału wejściowego. To właśnie gdyby zastosować potencjometr liniowy, cała użyteczna regulacja skupiłaby się w niewielkim przedziale na początku skali (bardzo niewielkim).

A przyczyn zwiększenia jazgotliwości dźwięku wraz ze wzrostem głośności poszukałbym w wątku "Wibracje i drgania" ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 8200q masz osobną gałeczkę do wybierania "czułości"  wejścia ale od strony elektrycznej to jest o ile się nie mylę   "gain" czyli podbicie 0,3,9,15 dB  -pisze z pamięci więc nie wiem czy dobre wartości podałem

W efekcie do cichego słuchania można było wybrać 0 lub 3 imbecyle i mieć "dłuuugi "skok" potencjometru głośnosci"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję ATC 11 posłuchać z 1520, gdzie była tragedia, podejrzewam tak jak kolega napisał, mógł je rozkręcić na maksa, potrzebują dużo prądu, a sam producent zaleca wzmacniacz od 75W do 300W. 

Przyjdzie czas gdy mi się znudzą moje głośniki to sam sprawdzę  inne paczki, bardziej i mniej prądożerne, zacznę od ATC , PMC i wszystko się wyjaśni.

Edytowano przez Krzysztof Ślusarski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przestaje już liczyć wygrane godziny, zatrzymałem się na 260 i podejrzewam że raczej już nic w dźwięku się nie zmieni. Jestem oczywiście zachwyconym tym co dostałem i słuchanie daje dużo radości.

Ostatnio odwiedził mnie forumowy kolega Bipo, by zobaczyć co u mnie się zmieniło, ciekaw był bardzo jak z Silver 100 gra ten wzmacniacz.

Oczywiście co uszy to inna ocena, Bipo w temacie ma większe doświadczenie i po zastanowieniu przyznaję mu rację, trzeba popracować nad mocą w dolnych rejestrach, oraz lekkim wyciągnięciem góry.
Osobiście co do dołów to wiem że te głośniki potrafią zagrać jeszcze potężniej bo już to zaprezentowały, tylko wtedy nie było takiej kontroli i wszystko się zlewało, za słaby chyba był wzmacniacz. Teraz jest wszystko ładnie różnicowane, ale jeszcze troszkę więcej by się przydało.
Górze jak zrozumiałem jest bark wybrzmień, wyciągnięć, Bipo ma do tego doskonały utwór i po pierwszych szarpnięciach gitary w ,,Keith Don't Go” , wiedział że coś straciłem, co wcześniej dało się słyszeć.

Tak więc prosiłbym o pomoc, na co można próbować wymienić Wirewold Oasis 7 głośnikowy BiWare, by nie ruszyć średnicy, bo jest piękna, a podkręcić górę i dodać dołu?

Oczywiście w rozsądnych pieniądzach, 2x3m 2 tysiaki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof Ślusarski napisał:

Tak więc prosiłbym o pomoc, na co można próbować wymienić Wirewold Oasis 7 głośnikowy BiWare, by nie ruszyć średnicy, bo jest piękna, a podkręcić górę i dodać dołu?

 

Bardzo niecierpliwy jestes kolego. Pograj nimi jeszcze troche i pozniej szukaj zmiany, bo co to jest 260 godzin na porzadne wygrzanie sprzetu.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...