Skocz do zawartości

Fafniakowe lampowe przeboje


Recommended Posts

6CA7 z EH to dość dobre lampy w tej cenie. Uważaj tylko na ich plastikową oprawkę. U mnie zdarzyło się, że złamał sie klucz (wystająca część w czarnej oprawce). To prawdopodobnie zdarza się nawet dość często. Jednak po podaniu parametrów i złożeniu zamówienia następną dobraną lampę otrzymałem po trzech dniach.

A swoją drogą nie przestanę polecać Ci Psvane z serii Treasure. A czy Z czy T to już do wyboru. Może kiedyś się na nie zdecydujesz. U mnie zaczęły pięknie grać juz po kilkunastu godzinach od pierwszego włączenia. Bardziej barwnie w porównaniu z EH. Bardziej wypełnionymi dźwiekami w całej szerokości odtwarzanego pasma. No i koniecznie Mullardy jako sterujące.:D. No, ale to moje odczucia. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @KubakkMam Treasure 6CA7 - T. Miałem do wyboru T lub Z (srebrne). Wybralem T (czarne).  Na jednym z kanadyjskich forów czytalem, że są trwalsze od Z. Prawdopodobnie oferują podobne brzmienie. Natomiast cena podobna. No, ale trzeba by mieć obie aby porównać brzmienie. Obie są czasem oferowane jako replika. 

Jeśli chodzi o te EL 34 z linku, to nie mogę nic powiedzieć na ich temat. I jedne i drugie mogą być zasilane dośc dużym napięciem. Nawet do 800 V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Bo GE to też ciekawe lampki. To że są tansze to o niczym nie świadczy. Cena lampy to -unikatowosc, stan, walory soniczne, trwałość..

Widzę, ze coraz bardziej utwardzasz dźwiek.

Lubię zmiany.

Szczególnie gdy nie wymagają one odbierania i wysyłania paczek do sklepów :)

Czy utwardzam... w mojej opinii raczej "skracam" czas ataku i wybrzmienia. Utwardzenie kojarzy mi się nieodmiennie z analitycznością a czasem wręcz taką prawie "suchością" (co jest bardzo złym sformułowaniem ale nie znam innego)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pentody EL 34 nie zostały skonstruowane do klinicznego brzmiena, ale raczej dość ciemnego i brudnego brzmienia we wzmacniaczach gitarowych, wzmacniaczach mocy, np do nagłośnienia sal kinowych, a dopiero później zastosowano ją do Hi-Fi. Amerykańską odpowiedzią były tetrody strumieniowe 6CA7, których brzmienie było bardziej oczyszczone i trochę bardziej detaliczne. Jednak wiele zależy tu od lamp sterujących. Powiedziałbym ,ze nawet bardzo.

@Fafniak - jeśli będziesz miał okazję to do tych 6CA7  EH wypożycz Mullardy. Ja początkowo miałem EH w zestawie z 6N23P, ale z Mullardami to już nie było porównania. To zupełnie inne granie. Myślę, że lampy 6CA7 EH to bardzo dobre lampy za niewielką cenę i co najwazniejsze dostępne od ręki w zestawieniach o jednakowych parametrach. 

No, ale jak zwykle, najwięcej zależy od konstrukcji samego wzmaka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, no właśnie☹️. Przepraszam za ,,babola,, Tak, chodziło mi o ECC 88.

Nie wziąłem pod uwagę tego,że masz inne lampy. No ale tak to jest kiedy się pisze kombinując z własnym systemem. Dziś trochę słuchałem i miałem trochę problemów z przydźwiękiem. Na razie nie wiem skąd sie bierze. Wcześniej nie było.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

U mnie bezsprzecznie najlepsze brzmienie wzmakowi dają wojskowe marconi 6sn7gt z 67r , z wyglądu jak rca szaraki. Początkowo ,zanim się wygrzały potrafiły sybilantami zakłóć , czy dół mieć zbyt luźny. Po wygrzaniu słucha się mega przyjemnie , całe pasmo równo podane , wokal ze wszystkimi niuansami (ciamki,ślina,gardło,przepona-powietrze) ,dół masywny-barwny-tektoniczny , góra tworzy fajną scenę wszerz , większe marconi , które także ma Fafniak nie są złe ,ale jednak brakuje im tej oferowanej "lampowości" i grają sceną bardziej wgłąb (niby fajny efekt jakby mi surroundy z tyłu pogrywały w niektórych kawałkach)

Nie wiem jak to opisać , ale większe marconi są takie jakby bardziej sterylne,techniczne ,a dla mnie przyjemniejsze jest takie bardziej "szalone" granie , dostarczające spore dawki emocji :D tzw. japa się cieszy , niekiedy dreszcze , wzruszenia , to właśnie dają lampy ze zdjęcia.

Trzeba będzie jakiegoś zapasu poszukać ,albo sprawdzić jakieś o podobnej konstrukcji. Dziś jeszcze po paru msc-ach puściłem Billy Eilish i tzw. czarne tło w kawałkach pełen sztos jak to dzisiejsza młodzież mówi ;) 

PS: Ostatnio wsadziłem nowe tungsole 6sn7gtb , głos ludzki przyjemny (średnica/góra) ,ale brak dołu , brak drive-u , nasycenia , od razu mnie odrzuciło.

marconi.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Fafniak napisał:

Zawsze mnie zadziwia skąd wy wydostajecie takie egzemplarze ... ?

Z tego co zauważyłem często takie lampy są od entuzjastów , jak się gada , wyskoczy się z pytaniem "czy nie masz przypadkiem ..." i się częstookazuje ,że ktoś coś ciekawego posiada w większej liczbie i chętnie za określoną gratyfikację się podzieli ;) 

W sumie @audiowit także kiedyś potwierdził ,że mniejsze Marconi lepiej grają , co nie znaczy iż duże są złe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Fafniak napisał:

Zawsze mnie zadziwia skąd wy wydostajecie takie egzemplarze ... ?

A choćby np i z takich.

 https://www.dba.dk/roerforstaerker-philips-ecc/id-1032846300/ 

Moje Mullardy kupiłem z tego portalu i nie narzekam. Mają tu zarówno używane jak i NOS.

A już wcześniej miałem Cię zapytać - jak odbierasz różniecę pomiedzy EL34 a 6CA7?

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Rega napisał:

A już wcześniej miałem Cię zapytać - jak odbierasz różniecę pomiedzy EL34 a 6CA7?

Atak jest ewidentnie lepszy.

Niskie są bardziej zróżnicowane, czasem wydaje się jakby środek ciężkości przeniesiony został na najniższe częstotliwości 

Wysokie - wydaje się ze są jakby wycofane trochę 🙄 ale jak wchodzi trąbka to jest ostrzejsza

W sumie nie umiem sprecyzować o co chodzi

Średnica jest bardzo bogata, czy lepsza niż w EL34 ? Chyba tak, zróżnicowana bardziej

30 minut temu, Rega napisał:

o masz... nie widze angielskiego...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Ci powiem, że 6CA7 EH prezentują zaledwie 30% sceny oraz nasycenia poszczególnych częstotliwości w porównaniu z 6CA7 Psvane z serii Treasure. U mnie, teraz EH są zaledwie lampami zastępczymi, bo jeśli chcę posłuchać czegoś w większym spektrum to właśnie Psvane. Nie twierdzę, ze to najlepsze lampy na świecie , ale na pewno warte uwagi i przetestowania. Dużą role spełniają też lampy sterujace. Moim zdaniem to co się słyszy to zasługa w 70% lamp sterujących a w 30% lamp stopnia końcowego. No, ale to juz trzeba sobie dopasować. U mnie Mullardy. Pozdrawiam.

PS Prawy myszy i przetłumacz na polski😋

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , ponieważ niedługo dołączę do klubu posiadaczy czegokolwiek na lampach , czytam z ciekawością ten wątek. Coraz częściej się zastanawiam czy dobrze robię zmieniając tranzystor na lampę , bo to kształtowanie dźwięku lampami wydaje się jakimś szaleństwem porównywalnym do ich cen a bijącym na głowę kable :) 

Ponieważ na lampach nie znam się w ogóle , a padają tutaj roczniki lamp 50, 60 pojawiło się w mojej głowie pytanie, jak sprawdzić czy kupiona para 60 letnich lamp nie zakończy żywota po dwóch dniach od zakupu. Znalazłem w necie mierniki lamp elektronowych w kosmicznych cenach i zwracam się do szanownych kolegów z pytaniem jak to wygląda w praktyce ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubakk Zacznijmy od początku :

- jak stwierdzić czy były pomierzone , rozumiem , że wierzymy ludziom.

- jak się dobiera odpowiednią parę ?

- rozumiem , ze wydaje 700 zł i jest spora szansa , że tygodnia mogą nie przetrwać ?

7 minut temu, Kubakk napisał:

jaki wzmacniacz chodzi Ci po głowie ?

Przedwzmacniacz na ECC88 + tranzystorowa końcówka , jak będę miał to się pochwalę na razie wkuwam teorię :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek4446 napisał:

Przedwzmacniacz na ECC88 + tranzystorowa końcówka , jak będę miał to się pochwalę na razie wkuwam teorię :)

Będzie brzmiało tranzystorowo jak u Bogusława , początkowo chciałem hybrydę ale to byłby półśrodek :P 

Lampy brałem z polecenia ,albo od forumowicza , ale są tez uczciwi sprzedawcy handlujący lampami , trzeba tylko wiedzieć kto. W PL sklepy typu hornet , innych bym się lekko obawiał.

Na ebayu także jest wielu renomowanych sprzedawców którzy nie mogą sobie pozwolić na sprzedawanie dziadostwa.

Nie ma się co obawiać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, tomek4446 napisał:

@Kubakk Zacznijmy od początku :

- jak stwierdzić czy były pomierzone , rozumiem , że wierzymy ludziom.

- jak się dobiera odpowiednią parę ?

- rozumiem , ze wydaje 700 zł i jest spora szansa , że tygodnia mogą nie przetrwać ?

Przedwzmacniacz na ECC88 + tranzystorowa końcówka , jak będę miał to się pochwalę na razie wkuwam teorię :)

Lampy pomierzone,...dobre to jest bardzo dobre a w zasadzie śmieszne w przypadku ale drogo. Ludziska kupują "sparowane" lampy i płacą za to bo Pan Wiesiek zmierzył/lub nie na leciwym niekalibrowanym mierniku emisję w 1 punkcie. I to się nazywa parowanie made in Poland. Emisja coś tam mówi o parametrze ilościowych lampy (trup nie trup,..) ale nie mówi nic o parametrach jakościowych a o to chodzi przecież w parowaniu. Mało kto mierzy i podaje np. nachylenie charakterystyki. Podanie emisji lamp to nie jest żadne parowanie! to jest nabijanie ludzi w butelkę...

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...