Skocz do zawartości

Fafniakowe lampowe przeboje


Recommended Posts

Na początek najlepiej kupić sobie wzmacniacz w komplecie z lampami. Jeśli to nowy produkt to i lampy będą nowe. Przy dobrych układach powinny wytrzymać przynajmniej kilka tysięcy godzin pracy. A niektóre i kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy godzin. Wymiana lamp i zabawa w zmianę brzmienia to późniejsze eksperymenty. Jeśli nie chcesz ryzykować to kupujesz lampy nowe w sklepie np w lampy elektronowe. Nie są jakoś porażająco drogie. A używac drogich NOS z lat 50-60 to proponuję dopiero po dobrym osłuchaniu się z nowymi.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

A jak tego uniknąć , bo fabryki lamp raczej nie otworzę.

 

1. Zakup lamp nowych

2. Zakup lamp NOS i nieprzejmowanie się "parowaniem"

3. Zakup lamp parowanych ale tylko takich gdzie zmierzono nachylenie charakterystyki (S)

4. Nieprzepłacanie za parowanie polegające na zmierzeniu emisji katod. 

I najważniejsze słuchanie i cieszenie się muzą a nie przejmowanie się mitem parowania.

 

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, elektron6 napisał:

I najważniejsze słuchanie i cieszenie się muzą a nie przejmowanie się mitem parowania.

Dzięki za radę , szczególnie podoba mi się podsumowanie :) 

Ogólnie lamp będzie sześć / ECC88/ , a więc sporo jak dla mnie , powinna być kwarta i para.

2 godziny temu, Rega napisał:

 A używac drogich NOS z lat 50-60 to proponuję dopiero po dobrym osłuchaniu się z nowymi.

Tak też zrobię dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, tomek4446 napisał:

 

Ogólnie lamp będzie sześć / ECC88/ , a więc sporo jak dla mnie , powinna być kwarta i para.

Hmm 6szt , sporo - ciekawe co to za sprzęt. Tylko ecc88 ? Nie jest tam tak ,że 2szt to tzw. odwracacze fazy ? Wtedy kwadra , a 2 pozostałe mogą być innego producenta ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

WBA ale jak będę miał fizycznie to dopiero wówczas będę mógł coś napisać.

@audiowit miał chyba od nich jakiś taki pre , czy też monobloki ;) 

na stronce mają jakiś pre ale z 4x ecc88 dual mono klasa A , jeśli coś podobnego planujesz to może być zacnie

PS: dorzuciłem Ci na priv namiar na fajnego sprzedawcę

Na zachodzie szukać trzeba także po 6DJ8

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomek4446 napisał:

kształtowanie dźwięku lampami wydaje się jakimś szaleństwem porównywalnym do ich cen a bijącym na głowę kable

Tyle że w przypadku lamp, różnice faktycznie występują. Na gorsze, na lepsze ale praktycznie "zawsze coś" jest inaczej.

Kwestia parowania... niestety muszę potwierdzić słowa @elektron6. 90% pomiarów to tylko emisja.

 

13 godzin temu, tomek4446 napisał:

WBA ale jak będę miał fizycznie to dopiero wówczas będę mógł coś napisać.

Czyli kupujesz w ciemno....No nic, być może spodoba ci się takie zestawienie :)

Jedno co jest pewne... nie napalaj się na kupowanie byle gdzie, nie ważne za jaką kasę bo napisana jest nazwa firmy która ma poważanie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Fafniak napisał:

Tyle że w przypadku lamp, różnice faktycznie występują. Na gorsze, na lepsze ale praktycznie "zawsze coś" jest inaczej.

Popraw mnie jeżeli się mylę , zmiana lamp, to takie droższe gonienie króliczka , bo zawsze może być lepiej ?

11 godzin temu, Fafniak napisał:

Czyli kupujesz w ciemno....No nic, być może spodoba ci się takie zestawienie

W ciemno całkiem nie , ale jak zagra z resztą systemu nie mam pojęcia. Po prostu doszedłem w pewnym momencie do tego , że w obecnym systemie nic już nie zmienię, a więc jak się poważnie traktuje to hobby, to czas na zmiany i nowe doświadczenia.

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Przecież teoretycznie nie powinno być słyszalnych różnic.

A to się jeszcze okaże :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w lampach sterujących to dość łatwa sprawa. Troche trudniejsza w lampach stopnia końcowego, ale też słychać. Zauważyłem, że niuanse są bardziej lub mniej słyszalne w zależności od dopasowania kolumn. U mnie np często sa niespodzianki i te kolumny na które nie stawiałem okazują sie lepsze od tych bardziej znanych i polecanych. Tak, wiec należy dopasowac cały tor odtwarzania, aby dało to pożądane efekty. Z jednymi kolumnami może byc dobrze, z innymi gorzej, pomimo ,,wypasionych,, lamp NOS, a czasem z jeszcze innymi może być ,,audionirvana,, pomimo zastosowania ogólnie dostępnych lamp. No i u mnie do lampy bardziej sprawdzają sie duże monitory podstawkowe, niż kolumny podłogowe. No, ale to wyłącznie moje odczucia. Ktoś inny może to odbierac inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wpadł do mnie kuzyn , odpaliłem lampę i reakcja na brzmienie bezcenna :D Buźka sama mu się cieszyła jak dziecku , stwierdził "o jaki dźwięk..." a nie zna się kompletnie na audio. Był pod wrażeniem. W sumie pamiętam ,że jak pierwszy raz usłyszałem swój wzmak to także się cieszyłem , głównie z wrażenia.

Tak jak Rega pisał , sterujące o ile nie są podobnego brzmienia łatwo rozpoznać. I nie zawsze należy kierować się wysoką ceną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy - żeby nie było później że pozuję na jakiegoś znawce. Asolutnie NIE.  Nie jestem żadnym znawcą. Opisuję jedynie moje skromne doświadczenia ze wzmacniaczem lampowym. A jeśli moje odczucia zgadzają się z odczuciami innych, to jedynie świadczy o tym, ze nie zmyślam i konfabuluję. Co niestety coraz częściej ma miejsce na różnych forach. A jeśli moje doświadczenia pomogą komuś podjąc właściwą decyzję to tym bardziej będę zadowolony. Pozdrawiam czytających.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa, lampa to jest to! Nie ma to jak niedzielna wizyta Coltrane'a ;)

Przypominam sobie brzmienie naszego pierwszego poważnego wzmacniacza. Na pokładzie 6CA7 (EH) + PCC88 (Philips). Jest dobrze.

Szkoda, że jutro muszę Ci go już odesłać @Rega... chciałoby się dłużej go posłuchać. Chyba dziś pójdę późno spać po prostu ;)

Audio-Autonomy-lampa-pcc88.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.11.2019 o 21:47, nowy78 napisał:

A czy może próbowałeś położyć wzmacniacz bezpośrednio na podstawkach z pominięciem dechy? Można zabezpieczyć filcem lub cienką gumą pomiędzy, aby nie porysować.

Żeby moje klnięcie było słychać u sąsiadów ?!!??!??!!!!! NIE

Czy pomaga to ustrojstwo... dla mnie nie do sprawdzenia.Wyeliminowanie auto sugestii jest niemożliwe, poziom zerowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i 'gram" na pierwszej lampie w życiu :)

@Kubakk , @Fafniak, @Audio Autonomy, @Rega i na wielu innych kolegów pomoc liczę , bo jak pisałem już najlepszy w te klocki / lampy/ to nie jestem.

Dźwięk jest inny niż z tranzystora / dotychczas CX-1000/ , czuć "powietrze" , detale , nastrój . Uważam , przynajmniej na razie ,że do lampy trzeba zwrócić większą uwagę na dobór kolumn niż do tranzystora. Tranzystor wydaje mi się bardziej uniwersalny. Przyzwyczajam się do braku filtrów ,loudness , regulacji niskich , średnich , wysokich tonów , choć i tak słuchałem w trybie Direct ale .... możliwość kręcenia gałeczkami była :) Spora różnica jest w regulacji głośności w CX-1000 każdy minimalny ruch gałki powodował znaczny wzrost poziomu dźwięku, a max. słuchałem na 10 -tej , bo potem to już szyby drżały. Z lampowym pre mimo , że końcówka mocy ta sama / MX-1000/ , już tak nie jest , na 10 -tej słucham normalnie w ciągu dnia a przyrost głośności następuje znacznie wolniej. Lampy które mam to holenderskie Mullardy / kwadra/ i dwie bugle boy.

Cóż , wpłynąłem na nieznane wody , jeszcze tylko zmiana kolumn i końcówki ....... 

IMG_0535.JPG

IMG_0538.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...