Skocz do zawartości

Fafniakowe lampowe przeboje


Recommended Posts

  • 5 months later...

@FafniakLampy piękne! Ale zwróć uwage, że większe różnice w brzmieniu osiąga sie wymianą lamp sterujących. Moim zdaniem zmiany wprowadzane przez lampy sterujące w stosunku do zmian powodowanych przez lampy stopnia końcowego to 5 do 1. Właśnie wrócił do mnie po dłuższym serwisie mój wzmacniacz i zamierzam trochę się ,,pobawić,, zmieniając brzmienia😉. Trochę czasu to zajmie.

20210320_191825.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Karol64208 napisał:

dobrzy było by gdybyś sprawdził bias i charakterystykę, napięcia itd.

NOS-y nieco się różnią od obecnie produkowanych.

Ma to wpływ na żywotność lamp i brzmienie.

Lampy są pomierzone przez sprzedawcę/poprzedniego właściciela - naprawdę nie mam żadnego powodu mu nie ufać

Co do reszty - Haiku EL34 leci na automacie, więc nic nei mogę zrobić

@Rega sterujące też mam różne

A te RFT dają bardziej taki "sprężysty" dźwięk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy naprawdę warto pomierzyć, choćby pod kątem stabilności. Sam niedawno wysyłałem kilka lamp do pomierzenia u jednego z naszych forumowych Kolegów. Tak dla wlasngo spokoju. A tym bardziej nalezy mierzyć lampy stare lub długo nieuzywane, zanim zdecyduje sie ich użyć we wlasnym ,,wychuchanym,, sprzęcie. Czasem możliwa jest sytuacja taka że nawet sprawna ale niestabilna lampa może spowodować inne uszkodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fafniak napisał:

Lampy są pomierzone przez sprzedawcę/poprzedniego właściciela

praca lamp pod napięciem po kilku godzinach, a pomiar na sucho to dwie różne rzeczy.

2 godziny temu, Rega napisał:

Ale zwróć uwage, że większe różnice w brzmieniu osiąga sie wymianą lamp sterujących.

czasami zmiany brzmienia / nie znaczy że jest lepiej tylko jest inaczej/ to może być efekt źle dobrane parametry pracy lamp, też proponuje sprawdzić charakterystykę, jak tylko masz taką możliwość, warto:D

Kolekcja ładna i będziesz miał trochę zabawy, są już wygrzane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo lamp w sprzedaży jest tak pomierzonych, iż nigdy nie widziało testera lamp:) Jak się dopiero dopytuje szczegółów co i jak to się okazuje, ze wie Pan jak kupowałem to lampy były pomierzone a ja przegrałem na nich tylko 300h zatem powinny być sprawne...i tym sposobem kupuje się lampki na wykończeniu albo jedna połówka ma emisję 120% a druga 50% :) Oferty w stylu - sprzedam lampy sparowane. Sparowane względem jakiego parametru???? emisji - heh dobre a słyszał Pan o nachyleniu charakterystyki? A co to po co to???Inny temat testery automatyczne mierzące lampę tylko w 1 punkcie - no ok nie są najgorsze ale to nie jest to co poczciwy P508 - tutaj można sobie pomierzyć lampę w różnych punktach pracy, przy różnym napięciu anodowym etc. W ten sposób można się sporo o lampce dowiedzieć.

Dodatkowo pomiar miernikiem wskazówkowym, doskonale pokazuje jak narasta prąd anodowy- czy jest stabilny, czy lampa się wzbudza, jak lampa zachowuje się po minucie pomiaru (niska temperatura banki) a jak po 30 minutach,...

Z mojego doświadczenia co najmniej połowa lamp tych mierzonych, nigdy nie widziała testera lamp lub była źle pomierzona na korzyść sprzedającego.

Szczęśliwy posiadacz skalibrowanego i pięknie mierzącego P508.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak, żebyś się nie zdziwił że lampy szybko padły:15_yum:.

Bias automat jest ustawiany pod lampy zastosowane w układzie nowym, po wymianie należy sprawdzić lub z kalibrować na nowo .

8 minut temu, elektron6 napisał:

Szczęśliwy posiadacz skalibrowanego i pięknie mierzącego P508

porządny przyrząd:D i tylko wtedy można mówić o jakimkolwiek parowaniu lamp a tym bardzie kwadry

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, elektron6 napisał:

Sporo lamp w sprzedaży jest tak pomierzonych, iż nigdy nie widziało testera lamp:) Jak się dopiero dopytuje szczegółów co i jak to się okazuje, ze wie Pan jak kupowałem to lampy były pomierzone a ja przegrałem na nich tylko 300h zatem powinny być sprawne..

To nie taki przypadek. To człowiek który pomógł mi w przypadku tych felernych EH (stronę wcześniej) które w efekcie poszły do reklamacji. Z tego co wiem ma dobre wyposażenie :)

27 minut temu, Karol64208 napisał:

rozumiem , już do niczego nie namawiam

 

8 minut temu, Karol64208 napisał:

@Fafniak, żebyś się nie zdziwił że lampy szybko padły:15_yum:.

bądź konsekwentny i zamilcz proszę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo zależy od konstrukcji wzmacniacza a w zasadzie od tego czy lampy mocy pracują w pobliżu swoich maksimów (krzywa mocy admisyjnej) czy też punkty pracy są tak dobrane że układ nie jest wyżyłowany. Fakt z układu PP El84 te 12-15W mocy wyjściowej jest dobrym rozsądkiem ale są konstrukcje gdzie z tego samego układu wyciąga się i te 25W. W tej wyżyłowanej konstrukcji przy słabej lub nierównej emisji lamp auto bias nic nie da - układ nie ustawi się na zalecany punkt pracy lub jedna z lamp będzie mocniej obciążona od drugiej. Taki układ będzie miał większe zniekształcenia. W "umiarkowanych" konstrukcjach no lampy z emisją powiedzmy 70% powinny się w miarę ustawić co prądów ustalonych przez auto bias ale fakt nigdy nie będzie idealnie równo - do regulowanie symetrii układu pod nowy set lamp jest jak najbardziej wskazany. Najlepiej dobrać lampy w miarę równe no i z przyzwoitą emisją (niekoniecznie to musi być 100%) 

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, niestety, lampki z tzw epoki kosztują. Kto nie zaopatrzył sie wcześniej teraz jest skazany na wydawanie niemałych sum. Pocieszeniem jest efekt, niekoniecznie dostepny większości  lamp z obecnej produkcji. Myślę, że może jeden zestw jeszcze kupię a poza tym to chyba już zakończę zakupy, bo lamp mam zapas na wiele lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...