Skocz do zawartości

Stereo w salonie do 10k


Darco

Recommended Posts

Cześć,

 

Pisałem już raz na tym albo podobnym forum jakiś czas temu szukając porad w sprawie kina domowego. Koniec końców nie zdecydowałem się na nic ponieważ a) dużo innych post-remontowych tematów się nawarstwiło i b) uświadomiłem sobie że chyba ta opcja odpada bo nie mam jak sensownie ustawić tylnych głośników. Pokój ma nieregularny kształt i po prostu oba tylne głośniki miałyby problem z odpowiednim miejscem.

 

Tak więc wracam do tematu audio ale tym razem stereo.

Zestaw ma służyć do wszystkiego właściwie. Filmy, seriale (głównie streaming póki co, jak Netflix czy HBO), muzyka (Spotify w przyszłości winyle) i w niedalekiej przyszłości konsole.

Powierzchnia pokoju spora, pewnie koło 40m (dość nieregularny kształt, ciężko orzec gdzie dokładnie się pokój kończy). Sama odległość będzie 1.5-5m zazwyczaj zależnie gdzie się będzie.

 

Budżet - do 10k. Jestem daleki do bycia audiofilem, ale szukam czegoś czego nie będę miał potrzeby zmieniać przez lata. Raz a porządnie.

 

Szukam w tym budżecie głośników i amplitunera/wzmacniacza z dostawką.

 

Na razie z poleceń słyszałem o głośnikach Bronze 6 (od znajomego) i o zestawie B&W 603 + Yamaha R-N803D (sklep). Wiem że warto najpierw odsłuchać ale z racji małej ilości czasu wolałbym umówić się od razu na odsłuch (mając gotowe modele w głowie) a nie wizytować w sklepie i słuchać propozycji).

 

Z góry przepraszam jeśli coś pominąłem z ważnych parametrów - przejrzałem forum, ale jestem na komórce i zwyczajnie ciężko się to wertuje :)

 

A, w sumie ominąłem zupełnie temat suba. Tu już zupełnie jestem laikiem - Ile warto na niego wydać przy takim przedziale cenowym na resztę ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witaj,

mało podałeś informacji o Twoich preferencjach brzmieniowych, ale wynika z Twojego opisu, że szukasz zestawu uniwersalnego.

Zacznę od elektroniki - odradzam przy tej wielkości salonu i budżecie amplituner sieciowy. Znacznie lepszą opcją będzie zastosowanie klasycznego, dobrego wzmacniacza i optymalnie dobranych kolumn. Na pewno zwróciłbym Twoją uwagę na wzmacniacz NAD C368 z kolumnami Kef Q950 lub zestawem Monitor Audio Bronze 6 oraz jeszcze lepiej Pylon Audio Diamond 28. Do NAD C368 możesz dołożyć kartę sieciową NAD MDC BluOS 2i, która rozszerzy funkcjonalność wzmacniacza o funkcje sieciowe. Jako alternatywa spójrz na wzmacniacz Advance Acoustics X-i105 lub Naim NAIT 5si do których możemy dołączyć odtwarzacz sieciowy Audio Pro Link 1. Ciekawą opcją jest także Cambridge Audio CXA80 z CXN v2 oraz Monitor Audio Bronze 6.

To tylko kilka konkretnych, dobrych zestawów hi-fi, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych konfiguracji. Oczywiście przy zakupie zestawu możesz liczyć na atrakcyjną ofertę cenową.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Q21 napisał:

Ciekawą opcją jest także Cambridge Audio CXA80 z CXN v2 oraz Monitor Audio Bronze 6.

Na pewno ciekawą dla sklepu. Czy to już nie podpada pod słowo na n? Elektronika za 9500 zł i kolumny za 4300.

 

33 minuty temu, Q21 napisał:

Znacznie lepszą opcją będzie zastosowanie klasycznego, dobrego wzmacniacza i optymalnie dobranych kolumn. Na pewno zwróciłbym Twoją uwagę na wzmacniacz NAD C368 [...] Do NAD C368 możesz dołożyć kartę sieciową NAD MDC BluOS 2i, która rozszerzy funkcjonalność wzmacniacza o funkcje sieciowe.

I znowu te bzdety o "klasycznym" wzmacniaczu. Końcówki w klasie D, zasilacz impulsowy, wyświetlacz, DAC i BT na pokładzie i jeszcze dodatkowo moduł sieciowy z Wi-Fi. Prawdziwy wzór klasycznego wzmacniacza! Czy słowa nie powinny być jednak używane zgodnie z ich znaczeniem? To naprawdę ułatwia komunikację (choć utrudnia psychologiczno-marketingowe manipulacje).   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kraft napisał:

Na pewno ciekawą dla sklepu. Czy to już nie podpada pod słowo na n? Elektronika za 9500 zł i kolumny za 4300.

 

I znowu te bzdety o "klasycznym" wzmacniaczu. Końcówki w klasie D, zasilacz impulsowy, wyświetlacz, DAC i BT na pokładzie i jeszcze dodatkowo moduł sieciowy z Wi-Fi. Prawdziwy wzór klasycznego wzmacniacza! Czy słowa nie powinny być jednak używane zgodnie z ich znaczeniem? To naprawdę ułatwia komunikację (choć utrudnia psychologiczno-marketingowe manipulacje).   

Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w salonie i posłuchanie, przetestowanie poszczególnych zestawów. W stosunku do amplitunerów sieciowych NAD C368 czy Cambridge Audio są znacznie lepsze dźwiękowo. Oczywiście można posłuchać i porównać jeszcze bardziej „klasyczne” wzmacniacze, jeśli już jesteśmy przy firmie NAD jest model C356BEE, może oferta urządzeń od francuzów Atoll czy Advance Acoustics, może hybrydy lampowe np. Vincent lub najbardziej klasyczne konstrukcje lampowe, w danym przedziale cenowym Fezz Audio Silver Luna. Darco jednak szuka urządzenie bardzo uniwersalne, proszę spojrzeć, że na pierwszym miejscu wymienił filmy, serilane, Netflix oraz Spotify, czyli kiepskie stratne źródło. Zapewniam, że jeśli podjedzie do naszego salonu, zawsze zaproponujemy i zaprezentujemy rozwiązania bardziej „klasyczne”, które oczywiście obiektywnie dźwiękowo są lepsze. Ale nie każdy szuka takich rozwiązań, są różne priorytety. Nikt tutaj nie manipuluje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Q21 napisał:

W stosunku do amplitunerów sieciowych NAD C368 czy Cambridge Audio są znacznie lepsze dźwiękowo. 

I co to za porównanie. Yamaha R-N803 za 3400 zł kontra NAD C368 (z BluOS) za 6300 zł lub zestaw Cambridge za 9500 zł.

 

22 minuty temu, Q21 napisał:

Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w salonie i posłuchanie, przetestowanie poszczególnych zestawów. 

To na pewno. Ale na wszelki wypadek, jakby klient miał jednak problem z usłyszeniem tych kolosalnych różnic, to warto go naprowadzić na trop pisząc "NAD C368 czy Cambridge Audio są znacznie lepsze dźwiękowo." lub "rozwiązania bardziej „klasyczne”, które oczywiście obiektywnie dźwiękowo są lepsze.". Ale przecież to żadna manipulacja, a jedynie podpowiedź;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

I co to za porównanie. Yamaha R-N803 za 3400 zł kontra NAD C368 (z BluOS) za 6300 zł lub zestaw Cambridge za 9500 zł.

 

To na pewno. Ale na wszelki wypadek, jakby klient miał jednak problem z usłyszeniem tych kolosalnych różnic, to warto go naprowadzić na trop pisząc "NAD C368 czy Cambridge Audio są znacznie lepsze dźwiękowo." lub "rozwiązania bardziej „klasyczne”, które oczywiście obiektywnie dźwiękowo są lepsze.". Ale przecież to żadna manipulacja, a jedynie podpowiedź;)

Nie za bardzo rozumiem, jaki jest problem... Każdy u nas może wszystko odsłuchać, porównać, także wypożyczyć, a te osoby które były u nas w salonie wiedzą, że zawsze prezentowane są u nas także bardziej „klasyczne” zestawienia. Mamy tak duży asortyment, że nie musimy nikogo do czegokolwiek przekonywać. A co do cen wzmacniaczy NAD i zestawów Cambridge Audio bardzo proszę spojrzeć na naszą stronę i ofertę zestawów stereo promocyjnych. Zestawy te można zakupić kilkadziesiąt procent taniej w pakietach z kolumnami, a kolega właśnie o taki zestaw pytał. A nawet patrząc na ceny detaliczne NAD to C368 z najnowszym modułem BluOS2i kosztuje 5798 zł. a nie 6300.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Q21 napisał:

Nie za bardzo rozumiem, jaki jest problem... 

Zatem śpieszę wyjaśnić. Zacznijmy od podstaw, czyli co znaczy słowo "obiektywny". 

Obiektywny, to znaczy oceniany w sposób zgodny ze stanem faktycznym, niezależnie od własnych opinii, uczuć i interesów.

Przeanalizujmy teraz Twoje zdanie "klasyczne wzmacniacze są oczywiście obiektywnie dźwiękowo lepsze od amplitunerów".  Bardzo mnie ciekawi, w jaki znaczeniu użyłeś tu słowa "obiektywnie"? Rozumiem, że Wam bardziej się podoba ich granie. Ok. Ale wtedy należałoby napisać raczej "subiektywnie", czyli zależnie od podmiotu poznającego (czyli Was). Dam Ci przykład, że słowo "obiektywnie" tu nie pasuje. Przykład z dzisiaj, z naszego forum. Sam wpadł mi w ręce. Kolega Nowy123 napisał: "U mnie przy testach rn803 wypadła bardzo słabo na tle pozostałych wzmaków oraz cxa80. Ale jednak co by nie było yamaha to jednak amplituner. Amplitunerem jest również mr780 ale w moim odsłuchu dźwiękowo wykosił cxa80, 356bee...". I co? Amplituner wykosił "klasyczne" wzmacniacze. Mam nadzieję, że widzisz teraz, że ocena brzmienia jest rzeczą subiektywną. Obiektywnie możemy za to oceniać takie cechy urządzeń, jak parametry techniczne czy jakość zastosowanych materiałów i komponentów. Zabawmy się w taką ocenę. Weźmy klasyczny wzmacniacz, np. AUDIO RESEARCH GSi75 i porównajmy jego obiektywnie parametry z amplitunerem YAMAHA R-N803.

Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 66 / Y 2x133 W 
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 64 / Y 2 x 207 W
Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 1x 0,54 / Y 0,24 V
Stosunek sygnał / szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 78 / Y 84 dB
Dynamika [dB] 97 / Y 105 dB

Podobnie gorsze są parametry pasma przenoszenia i zniekształceń AUDIO RESEARCH w stosunku do YAMAHY.48592-wzmacniacz-zintegrowany-audio-research-gsi75-audiocompl-lab1.jpg.7a342e6444a8a6de255edc093e8dd2ef.jpg

52140-laboratorium-yamaha-r-n803d-audiocompl-fot1.jpg.a4b1e5358990742ac7ead1ae238c4657.jpg

48593-wzmacniacz-zintegrowany-audio-research-gsi75-audiocompl-lab2.thumb.jpg.ac6083464291d47b7a7173a97a27f788.jpg

52141-laboratorium-yamaha-r-n803d-audiocompl-fot2.jpg.ad3ae2fd351be5461cc14ef27c0b55a4.jpg

Przykro mi, ale obiektywnie amplituner wygrał z przedstawicielem klasycznych wzmacniaczy.

Przestańcie jako branża w kółko pisać bzdury o rzekomych przewagach klasycznych i "klasycznych" (w rzeczywistości sieciowych) wzmacniaczy nad tzw. amplitunerami (w rzeczywistości też wzmacniaczami sieciowymi) i dajcie ludziom w spokoju posłuchać i samym ocenić. Rozumiem, że w skali całej branży jest się o co bić. Wzmacniacz + oddzielny odtwarzacz to znacznie większa kasa do zarobienia niż mający identyczną funkcjonalność tzw. amplituner (wzmacniacz sieciowy) i chcecie dbać o swoje interesy. Powtarzanie po tysiąckroć "amplituner nigdy nie zagra, jak wzmacniacz" jest dla Was istotne marketingowo.  Ale to jednak forum użytkowników i dziw się, że będziemy tu bronić swojego prawa do zakupów sprzętu w pieniądzach odpowiadających jego funkcjonalności. Wy chcecie zarobić jak najwięcej, my chcemy wydać jak najmniej i każdy broni swoich racji.   

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Kraftowi chodziło o to ,że klasyczny wzmak to coś w klasie A , AB , a nie D ;)  a klasyka klasyki to wzmak lampowy w klasie A :P  

Można rzecz czepianie , ale dla niedoświadczonego potencjalnego nabywcy który nie ma pojęcia to lekko mylące , potem będzie rozpowszechniać iż ma klasyczny wzmak pracujący w klasie D :P 

Za 10tysi licząc jakieś tam rabaty można patrzeć na zestawy za 11-12tysi spokojnie i jest w czym wybierać , trzeba tylko do salony audio się wybrać na wstępne odsłuchanie.

https://www.q21.pl/primare-i15-prisma-kef-q950.html

https://www.q21.pl/musical-fidelity-m3si-audiovector-qr3.html

takie zestawy w q21 bym proponował do odsłuchania :D

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpisując się już, dokładnie zgadzam się. Najlepiej przeznaczyć trochę wolnego czasu i posłuchać poszczególne konfigurację, wybrać to, co najbardziej będzie odpowiadało. A te dwie przykładowe konfiguracje to bardzo dobre rozwiązania. Zapraszam na niezobowiązujące odsłuchy.

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim - nie ma sensu cytować go w całości
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, seba3002 napisał:

A mi coś mówi, że za kilka lat to wzmacniacze pracujące w klasie D będę klasyką 🙂

Postęp idzie do przodu i rzeczywiście może tak być. Zresztą musimy także pozbyć się stereotypów, jest na rynku coraz więcej wzmacniaczy impulsowych, które grają naprawdę bardzo dobrze. To wszystko kwestia indywidualnych preferencji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Q21 napisał:

Zresztą musimy także pozbyć się stereotypów, jest na rynku coraz więcej wzmacniaczy impulsowych, które grają naprawdę bardzo dobrze. To wszystko kwestia indywidualnych preferencji.

Może zacznijcie od siebie i stereotypu, że amplitunery (wzmacniacze sieciowe) "nie graj';)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kraft napisał:

Może zacznijcie od siebie i stereotypu, że amplitunery (wzmacniacze sieciowe) "nie graj';)

Oj, nikt tutaj chyba nie napisał, że amplitunery stereo" nie graja" 🙂. Jednak gdybym ja miał do wydania jednorazowo 10 000 zł to po pierwsze poczytalbym dokładnie to forum, z którego można dowiedzieć się tak prozaicznych rzeczy jak to, że różne firmy oferują różne "rodzaje grania", to że łączenie wzmacniacza /amplitunera firmy X z kolumnami firmy Y nie jest najszczesliwszym rozwiązaniem itp. Po drugie mając już tę wiedzę udalbym się na odsłuchy i szukał własnego brzmienia. Może tylko warto wiedzieć czy zależy nam na potężnym basie czy jaskrawe górze (to tak w wielkim skrócie 🙂), wtedy o wiele łatwiej będzie coś dobrać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Może zacznijcie od siebie i stereotypu, że amplitunery (wzmacniacze sieciowe) "nie graj';)

Przecież my nie mówimy, że amplitunery lub wzmacniacze sieciowe nie grają, skąd takie hasło? Proponujemy takie urządzenia wielu naszym Klientom, sprzedajemy ogromne ilości takich urządzeń. Każde urządzenie jest dedykowane dla konkretnego odbiorcy, a Klient ma pełne prawo doboru takich modeli, które mu najbardziej odpowiadają, są różne priorytety. Forum, doradztwo w salonie to tylko pewne znaki po drodze do ostatecznego wyboru, który powinien być poprzedzony odsłuchem a także jeśli jest taka możliwość i chęci, odsłuchem w domu (kwestia wpływu akustyki). 

Sądzę, że lepiej byłoby zamiast ciągnąć tą dyskusję dalej, spotkać się przy dobrej kawie i dobrej muzyce. Zapraszam serdecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Dyskusja się rozrosła i dobrze :) moze dojdziesz do tego że najważniejszy jest odsłuch.

To czy będziesz słyszał różnice pomiędzy rn803 a jakimś wzmacniaczem czystym zależy od twojego słuchu i też podejścia.

Moim zdaniem w tym budżecie szedł bym jednak w segmenty osobne. 

No Cambridge cxa60 + cxn + heco aurora 1000.

Albo Marantz pm8006 + nd8006 + magnat quantum 727. 

Jest wiele opcji. Możliwości zmiany, konfiguracji. Lepszy, niższy model konkretnego segmentu po to aby podnieść jakość kolumn i na odwrót. No musisz odsłuchać żebyśmy mieli punkt podparcia.

Zapraszam cię do nas albo na odsłuch zdalnym 

Będziemy wtedy wiedzieć.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Cambridge cxa60 + cxn + heco aurora 1000.

Marantz pm8006 + nd8006 + magnat quantum 727. 

I znowu. Elektronika za 8300 zł do kolumn za 4700 lub elektronika za 11200 i kolumny za 3000!  

Zdecydowanie polecam spróbowanie odwrotnych proporcji: znacznie droższe kolumny i o wiele tańsza elektronika. Dobrze też zostawić sobie jeszcze parę groszy na adaptację akustyczną pomieszczenia.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. tego czego dowiedziałem się na tym forum przez 6 m-cy ,,powinno być" na zasadzie wzmak za 2000, a kolumny za 5000. Wzmak za 100 mln zł nic nie da jeśli mamy głośniki komputerowe Creative 😁

Chyba o to chodzi Kraftowi

Ja mam 50/50 tzn kolumny wartości wzmacniacza (patrząc na ceny Kiedy był to towar nowy i leżał na półce w sklepie).

Ciekawy jestem jakie proporcje są u Was, ale nie chcę robić offtop.

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie taki wielki offtop, bo może kolegę naprowadzić na optymalne rozwiązanie. Ja też mam obecnie 50/50 (zestaw wzmacniacz+odtwarzacz vs kolumny). Kupowałem je jednak jakiś czas temu, nie mając obecnego doświadczenia. Teraz byłoby to raczej 30/70 na korzyć kolumn (przy budżecie ok. 12 000 zł).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, że ja źródeł nie uwzględniłem w liczeniu, bo gdyby policzyć DAC i gramofon wraz z osprzętem to kolumny byłyby.......myślę, że ułamkiem wartości - może 10%.

Wydaje mi się że powinno się porównywać stosunek wzmacniacz vs kolumny.

@Kubakk

No ciekawy jestem tego co napisałeś.....gdybym wziął swoje budżetowe kolumny i podłączył je do wzmaka za 20 tyś po czym mój wzmak za 4000zl podłączył do kolumn za 15000zł.

Ciekawy jestem efektu......

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kubakk napisał:

będzie zdziwienie :D 

Szczególnie, jak salon ma zrobioną akustykę, a u nas w domu ona kuleje. Wtedy nie ma się co dziwić, że nasze kolumny brzmią w salonie znacznie lepiej (niezależnie, jaki wzmak je tam napędza - może być nawet drogi;)

16 minut temu, Kamill00 napisał:

No fakt, że ja źródeł nie uwzględniłem w liczeniu, bo gdyby policzyć DAC i gramofon wraz z osprzętem to kolumny byłyby.......myślę, że ułamkiem wartości - może 10%.

Wydaje mi się że powinno się porównywać stosunek wzmacniacz vs kolumny.

Najuczciwiej będzie porównywać zestaw funkcjonalny wzmacniacz plus jedno źródło do ceny kolumn. To, że ktoś ma kilka źródeł, to już inna bajka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

Najuczciwiej będzie porównywać zestaw funkcjonalny wzmacniacz plus jedno źródło do ceny kolumn. To, że ktoś ma kilka źródeł, to już inna bajka.

Kolumny 4000zł

vs

Wzmacniacz 4000zł +

.......i teraz wybierz mniejsze zło: czy liczyć DAC Roksan K3, który w salonie kosztuje ze 6000zł (ja kupiłem nowy, ale nie w tych $) czy gramofon wart z wkładką nieco ponad 3000zł + preamp za 1500zł i lampy za 500zł - bez tych "gadżetów" nie moge policzyć ponieważ inaczej to nie zagra.

Wybieram DAC, bo dałem za niego powiedzmy 40% wartości, czyli 7000zl za wzmak i źródło vs 4000zł kolumny, czyli mam niemal taki układ jaki sugeruje branża...... a teoretycznie powinno być na odwrót.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...