Skocz do zawartości

Duży, wysoki salon 60 m2 oraz odsłonięta cegła na ścianach - jaki sprzęt?


Recommended Posts

Cześć, 

Zapewne podobnych tematów na forum było wiele, zatem prośba o wyrozumiałość. Mam dość duży salon z otwartą kuchnią. Wysokość salonu 3,5 metra, duża ilość okien oraz na jednej ścianie położone dodatkowo płytki z klinkieru - https://www.artbrick.pl/plytki-elewacyjne/retro/saragossa-750 jaki wybrać Subwoofer oraz jakie głośniki 5.1, aby dźwięk był zadowalający?

Zielonym kolorem oznaczyłem miejsce gdzie chciałbym dać kolumny. Kominek dwustronny z dużym przeszkleniem w stylu: https://www.kominkigazowe.info/media/com_hikashop/upload/sky_t_879044237.jpg więc akustycznie też problematyczny tak jak płytki klinkierowe na ścianie. Wypoczynek jest przewidziany blisko TV.

Mam budżet ok 20.000 zł na sprzęt + głośniki i chciałbym to mądrze wydać. Z góry dzięki za wyrozumiałość.

aaa.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu odejmij od budżetu na kolumny 6500 zł na amplituner (Nad T758 v3) plus 99 dolarów za upgrade do pełnej kalibracji Dirac Live. Względnie od razu Nad T777, pełna kalibracja w standardzie i chyba obsługa dwóch subwooferów. 

Przy tej powierzchni ścian i dużym pogłosie jest to niezbędne.

Z innych w grę wchodzą Denon X6500H lub Marantz SR7012 że względu na niezależną kalibrację dwóch subwooferów, co ice być konieczne w tak wysokim pomieszczeniu.

Jeszcze inną opcją jest Yamaha RX-A2080 lub A3080. Ze względu na słabsze możliwości kalibracji żaden niższy model nie wchodzi w grę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jak chcesz dobrze wydać to na pewno nie zrobisz tego na forum.

Musisz iść albo wypożyczyć sprzęt do domu

 Masz trudne warunki akustyczne. Zgadzam się z przedmówca że u ciebie dość ważny będzie amplituner. I jego kalibracja.

Z tym że polecam jednak inne modele. Na 3080 i x6500 po prostu szkoda kasy.

W tej cenie wybiera się nada 758v3, Denona x3500 czy Yamahę 1080. 3500 i 6500 ma ta sama kalibrację a zaoszczędzone pieniądze trzeba wrzucić w wzmak. Zagra to wówczas lepiej od topowego x8500.

Bez dwóch zdań. W przypadku Yamahy jest podobnie.

Co do kolumn moim zdaniem niezbędne będą dwa subwoofery.

A jaki sprzęt? Czy wystarczy heco aurora 1000 + 2x aurora sub.

Czy też coś lepszego jak magnat quantum 757 czy kef q950 to już okaże się przy odsłuchu.

Skąd jesteś? Ile masz do nas? Możemy zorganizować odsłuch u ciebie?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się co do Yamahy. A1080 nie ma tej samej kalibracji, co A2080, przede wszystkim (dla tej kubatury) nie ma pomiaru 3D ani pomiaru kąta.

X6500H i SR7012 wspomniałem ze względu na możliwość podłączenia dwóch subwooferów i osobnej kalibracji dla każdego z nich. Żaden tańszy model tego nie ma, ani NAD T758 V3, ani tańsze Marantze i Denony, o Yamaha nie wspominając.

Ewentualnie subwoofer z własną kalibracją, ale to już niestety bardzo dużo zabawy i dłubania, nie mówiąc o wyższej cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie oszukujmy się. Żadna kalibracja dołączona do amplitunera nie ustawia suba w sposób idealny. Robią to tylko kalibrację subwooferów. Dużo zabawy nie. Ale cena a i owszem jest po prostu wyższa.

Dlatego mówię to trzeba sprawdzić.

Ja bym nie kupował nie wydawał kilku tysięcy po to aby wyższy model 6500 "spróbował" skalibrować dwa suby. Zwłaszcza że na pewno w kinie czy stereo zagra gorzej od 3500 + wzmak.

Przyznam że nie testowałem ale chętnie się dowiem co dodatkowo daje kalibracja 3d w modelu 2080?

1080 mam obcykany. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Ja z kolei uważam, że zakup amplitunera za 10 tys zł. tylko dlatego, że jest duże pomieszczenie i kolumn klasy Heco Aurora, które na co dzień grają z amplitunerami w budżecie 2-3 tysiące jest delikatnie mówiąc przerostem formy nad treścią. Myślę również, że automatyczna kalibracja nie jest wystarczającym argumentem gdyż podstawowe pogłosy i odległości (o ile nie chcemy tego zrobić sami) wyliczy już średniej klasy amplituner. Nie kupujemy przecież kalibracji tylko przede wszystkim wzmacniacz - pamiętajmy o tym. Proponuję amplitunery średniej, dobrej klasy np. Denon X3500 lub X4500, ewentualnie Onkyo RZ-840. To silne amplitunery, które poradzą sobie z wysterowaniem większości kolumn w takim pomieszczeniu. Jeśli zależy nam na odsłuchu muzyki, z czasem lub od razu (jeśli budżet pozwoli) będzie trzeba dokupić wzmacniacz stereofoniczny z opcją pracy jako końcówka mocy w kinie domowym korzystając z wyjścia pre out. Jak wspomnieli koledzy wyżej, zagra to znacznie lepiej niż najdroższy amplituner. Co do kolumn, bez odsłuchu się nie uda mądrze wybrać. Na rynku jest tak duży wybór głośników, że trzeba sprawdzić kilka rozwiązań. Fajny stosunek jakości do ceny mają np. Pylon Audio Diamond 28 jako front oraz reszta kina. Gabarytowo/wydajnościowo również dadzą radę. Super radzą sobie w kinie i stereo również Focal Aria... Jeśli dory subwoofer to REL lub SVS. Ten drugi będzie tańszy i bardziej wydajny jeśli chodzi o duże pomieszczenia. Rel, który nagłośni taki salon to przynajmniej 1/4 budżetu na całość więc znów lekka przesada. Ostatecznie lepiej zakupić dobry system początkowo bez subwoofera niż zaniżać jakość kolumn z powodu kolumny basowej. Dobre fronty dadzą przynajmniej przyzwoity bas a subwoofer można dokupić w każdej chwili.

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...