Skocz do zawartości

Ustawienie głośników efektowych w KD


Darkliroj

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Jestem tutaj nowy więc proszę o wyrozumiałość.
Mój problem dotyczy rozmieszczenia głośników satelitarnych w KD systemu 5.1.
Po długim czasie przemyśleń, przeczytaniu różnych artykułów branżowych oraz sporadycznych  odsłuchach, przy uwzględnieniem dostępnego budżetu mój wybór padł na następujący zestaw:
Ampli - Denon AVRX2600H (miał być 2500 ale nowszy model ma eARC więc też nikłą ale zawsze nadzieję do aktualizacji hdmi na 2.1 mimo że jest droższy i to przeważyło)
Fronty -Melodika BL40MK3
central -Melodika BL20
satelity -Melodika BL10
Sub - Klipsch R100SW (dostałem w prezencie więc już tego nie ma możliwości zmienić)
Resztę sprzętu zamierzam dokupić w ciągu 2 miesięcy jak tylko zdobędę wszystkie fundusze.
W zał. schemat pokoju.

Mój dylemat polega na umieszczeniu głośników tylnych. czy maja być na bocznej ścianie (opcja 1) czy na tylnej ścianie (opcja 2).
Pewnie powiecie że najlepiej ustawić głośniki w obydwóch miejscach i porównać. Tylko że niestety głośników jeszcze nie mam , mam za to remont i przy tej okazji chciałbym umieścić kable w ścianach pod te głośniki.
Sprzęt mam zamiar zakupić w jednym ze sklepów internetowych (obecnych również tu na forum), więc proszę o fachowe porady również te dotyczące ewentualnej zmiany głośników .
KD przeznaczone głównie do filmów w proporcji 80% filmy, 20% muzyka.
Czy zastosowanie w moim przypadku głośników bipolarnych (np. Melodika BLS 20) w miejsce zwykłych przyniesie lepsze efekty przestrzenne i dźwiękowe.
Na jakiej wysokości umieścić te tylne głośniki (na wysokości uszu czy wyżej)

Z góry dzięki za pomoc

Grzegorz

KD jpeg.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie problem to kolumny tylne. Tu w jednym i drugim przypadku dobra korekcja która ma x2600 jest w stanie to ustawić.

Bardziej myślał bym o przodzie.

Jednak całe.kino jest tak przesunięte że stracisz na przestrzeni.

Daj suba po prawej stronie a całe kino przesuń w lewo.

Co do sprzętu nie mam uwag. Aha i polecam bls20

Zapraszam po wyceny

 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli uważasz, że te bipole dadzą lepszy efekt niż zwykłe satelity. Tylko na jakiej wysokości je powiesić, bo czytałem że w przeciwieństwie do zwykłych powinno się je powiesić  o 0k 0,5 m wyżej od uszu słuchacza?. czy te BL40 nie są za duże do mojego pomieszczenia, może lepiej wziąć BL30?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Darkliroj napisał:

---> Bondzik04, czy już zdążyłeś przetestować ustawienia. Podziel się wrażeniami.

Już kilka filmów  zdążyłem obejrzeć i BLS się u mnie sprawdzają  a mam ich  powieszone tak jak  Ty chcesz w opcji 1 tylko na tylnej ścianie.  Też miałem  wątpliwości ale zaryzykowałem i nie żałuje. Polecam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Bondzik04 napisał:

Już kilka filmów  zdążyłem obejrzeć i BLS się u mnie sprawdzają  a mam ich  powieszone tak jak  Ty chcesz w opcji 1 tylko na tylnej ścianie.  Też miałem  wątpliwości ale zaryzykowałem i nie żałuje. Polecam 

Czyli mam rozumieć, że wiszą na ścianie za słuchaczem tyle że po rogach pomieszczenia?. A na jakiej wysokości - wysokości uszu słuchacza czy wyżej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Darkliroj napisał:

Czyli mam rozumieć, że wiszą na ścianie za słuchaczem tyle że po rogach pomieszczenia?. A na jakiej wysokości - wysokości uszu słuchacza czy wyżej?

Tak dokładnie wiszą na ścianie  za słuchaczem  powieszone po rogach  od środka kanapy do głośnika jest  około 1,3m i są na wysokości 1,4m do dolnej krawędzi kolumny od podłogi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ciąg dalszy wątku. Jestem już szczęśliwym(?) posiadaczem seta Melodiki BL40 MK3 z bipolowymi satelitami + sub Klipsch. Melodika zakupiona w salonie jednego z branżowców udzielających się tutaj na forum (pozdrawiam:-) Co ciekawe w instrukcji bipoli jest info że można je wieszać z tyłu na ścianie na wys. 2,05m (wysoko!!) lub przy zastosowaniu stojaków o wysokości min. 70 cm (nisko!!). Jednak te wysokości to chyba w zależności głośników od słuchacza. U mnie to chyba 1,2 od podłogi do dołu głośnika będzie ok. Ale została jedna sprawa która mnie nurtuje, a mianowicie wybór apli. Byłem już prawie na 100% przekonany do Denona 2600 (przeważyła obecność eARC). Ale teraz wobec faktu że YAMAHA 658 tez dostała aktualizację mam dylemat, które z tych 2 urządzeń wybrać. Proszę o poradę co w moim przypadku lepiej się sprawdzi. A może różnice są tak małe, że wybór nie ma większego znaczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam.

Skoro się zaczęło temat, to wypadało by go w dobrym guście zakończyć. Po kilku miesiącach w końcu udało mi się skompletować mój upragniony? zestaw KD (set melodika BL40 MK3 z dipolami surr oraz subem Klipsch R100, ampli Denon 2600. Mam nadzieję że komuś to pomoże więc moje wnioski są takie:

- jestem zadowolony z wyboru

- na początku wydawało mi się że wszystko gra za cicho, zwłaszcza dialogi w filmach - auddisey ustawił mi centarl  na -012 dB , po ręcznej korekcie jest ok. (człowiek nadal górą)

- dla 16m2 (nawet niektórzy branżowcy doradzali mi wybór mniejszych głośników tj. BL30- gówno prawda - moc głośników jest optymalna, a nawet powiem więcej nawet HECO 1000 nie były by za duże)

- w zał. foty jak  końcu powiesiłem te surr. jak w pytaniu dół głośników 113 cm -  ale ta odl. wynika głównie z wysokości podgłówków kanapy.

- przy okazji jak na focie widać nie ma czegoś takiego jak za duży TV. ja mam 55'' jak widać ale spokojnie przy następnej wymianie TV zmieniam na 65" a jakbym surranda przesunął na dół to nawet 75"

- ceny w sklepach są nie do zaakceptowania - pytajcie branzowców

- jak wyjdzie nowy model Yamahy( następca 685 to może sprzedam tego Denona i kupię Yamahę) - no bo nie miałem ja sprawdzić 685

- przemyślenia dalsze... sub na pewno nie jest za mały do tego metrażu (16m2) audisey ustawił mi go na -12  a jak go ręcznie ustawiłem na  0.00 to chciało mi rozpierd..... ściany

IMG_20200102_185657.jpg

IMG_20200102_185452.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...