Skocz do zawartości

Podstawki pod podłogowce. Za mało wysokich.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Patrzę na swoje kolumny i myślę, że nie zawsze głośniki wysoko tonowe mają być na wysokości uszu. W Kef Model One to nie możliwe, są 55 cm od podłogi. Ale choć są niżej robote robią. Potrafią zaskoczyć rozmiarem dźwięku, obrazem, a wysokich to na pewno nie brakuje. Dodam - jak bym sprzedawał kiedyś, że są  łatwo ustawne, i nie jest to prawdą że dźwięk się od nich nie odkleja, jak kiedyś gdzieś przeczytałem.

Guma - bas się rozjedzie, a beton to wzmocni.🤔 Bądźmy poważni. Przy gumie raczej zniknie jakieś podbicie, które generuje materiał. Niektóre podkłady są miłe dla dźwięku, inne nie. Tłumienie drgań wyraźniej pokaże jakim dźwiękiem grają kolumny i sprężyny mają tu najlepsze właściwości. Lecz podłogówki i sprężyny to trudna sprawa, kuleje stabilność i potrzebne są rozwiązania patentowe. Dlatego w temacie wibracje i drgania koledzy opracowali rozwiązania, za symboliczne piniondze.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie że zawsze warto wprowadzać zmiany odwracalne w celu prób. Nie wiem czy te Phonary są 2 drożne , czy 2,5 drożne bo to może mieć znaczenie. Jeśli siedzisz dość wysoko, lub kolumny są dość blisko to uniesienie kolumn lub podniesienie nieco do góry ich frontów, może tylko poprawić sytuację fazowo. Myślę ze wtedy warto pomyśleć o jednym i drugim. Bez sprawdzenie nie da się ocenić czy to pomoże , czy coś się pogorszy. Jeśli chodzi o kondensatory w torze głośnika wysokotonowego to gdy są tam jakieś już stare elektrolity , warto je wymienić na nowe. Problem w tym że inne kondensatory zmienia brzmienie i dobrze by było wymienić na takie które poprawią nam dźwięk niż uznać np. że droższe będą zawsze lepsze. Eksperymenty w tej dziedzinie mogą bardzo poprawić nam brzmienie jeśli dobrze dopasujemy je do naszego sprzętu w tym konkretnym pomieszczeniu lub możemy coś pogorszyć. Na pewno najłatwiej regulować dogięcie kolumn. Zmiana rezystancji w torze głośnika wysokotonowego również może sporo zmienić. Takie zmiany warto wprowadzać często bardzo ostrożnie , tak aby zmiany były niewielkie. Duże zmiany w tej kwestii mogą faktycznie zachwiać równowagę tonalną. Mocne obniżenie tłumienia może doprowadzić do wrażenia odchudzenia dźwięku. Niektórzy producenci kolumn dają użytkownikom właśnie tego typu regulacje. W końcu niewiadomo z jakim sprzętem będą grały kolumny i w jakiej akustyce pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MobyDick jak dobrze pamiętam 2,5 drożne.

Zmian w zwrotnicy nie będę robić. 

Dźwięk jest bardzo dobry tylko za mało wysokich.

Mam kilka źródeł. Na gramofonie jest za mało wysokich. Sprawdzę jeszcze jak na Chromecast'cie i CD. Prawdopodobnie winowajca to wkładka Shure M95.

Ostatnio słuchałem tylko drapaka. 

Jeżeli moje przypuszczenia się sprawdzą kupię inny pre gramofonowy. Wkładka zostaje. 

Na koniec zostawię przewody głośnikowe. Z zamysłem ewentualnej wymiany. 

Za kilka dni będę w domu, po sprawdzeniu wszystkiego, napiszę co i jak. 

Dziękuję za rady i pozdrawiam wszystkich. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam dylemat, do wymiany wzmacniacz czy kolumny? Jest za ciemno.. Za mało wysokich. Raczej stawiałbym na to drugie. 

Kolumny podniosłem przód. Jest lepiej, ale nie to co oczekuję. 

Roksan Mk1 grał za jasno.. 

Czy dać szansę kolumnom i spróbować jakieś jaśniej grające przewody głośnikowe?

Kolumny jeżeli będę zmieniał to dopiero koniec roku 2019...

Na Chromecast'cie jest trochę jaśniej, na gramofonie całkiem ciemno. 

@audiowit zdjęcia podsyłam na priv.

Jeszcze jedna kwestia, kolumny nie stoją stabilnie. Co z tym zrobić? Pomimo 15 kg każda.. Czy ma to wpływ na mój problem? 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że system od strony gramofonu brzmi zbyt ciemno i tu trzeba by chyba coś zmienić. Myślę również że delikatna korekcja rezystancji w torze głośnika wysokotonowego i ewentualna wymiana kondensatorów na inne dała by więcej. Zmiana kabli może być czymś takim jak gaszenie pożaru szklanką wody.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawia Was to, ze gramofon jest wyraźnie ciemniejszy niz cd?

Widziałem Twoje ustawienie kolumn na podkladkach i jest to najgorsze ustawienie z mozliwych. Naczytaleś sie za duzo internetowych opowiesci o kolumnach na gabkach i spreżynach ;)...

Kup 2 plytki chodnikowe, postaw kolumny na kolcach. Jesli nie masz ich to np na 3 duzych metalowych nakretkach na sruby. Tani w miarę sposób na sprawdzenie czy to zmieni balans tonalny.

Wg mnie zamazuje Ci się bas. Wysokie są matowe. Nie spodziewaj się cudów ale powinno sie zmienić na plus. Ale myslę, ze docelowo kolumny na wymianę.

Podklej filcem plytki chodnikowe, bardzo rysuja drewno.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, audiowit napisał:

Kup 2 plytki chodnikowe, postaw kolumny na kolcach. Jesli nie masz ich to np na 3 duzych metalowych nakretkach na sruby.

A dla mnie właśnie powyższe rozwiązanie jest jednym z najgorszych. I żeby nie było, testowałem również nakrętki. W ten sposób dźwięk staje się jazgotliwy i sporo traci na efektach stereofonicznych, precyzji rozmieszczenia źródeł w przestrzeni. Dodam jeszcze, że nie ma znaczenia, czy kolumny kosztowały 2k, czy 20k - efekt zawsze był taki sam. Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak przetestować samodzielnie ;) (lub uwierzyć jednemu z nas :P ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Nie zastanawia Was to, ze gramofon jest wyraźnie ciemniejszy niz cd?

Przedwzmacniacz do wymiany. Powinna być inna wkładka (jaśniejsza), ale nie mam czasu na eksperymenty. Nie słuchałem CD. Nie mam wolnego interconektu. Musiałbym kupić, a nie chce mi się przepinać. 

2 godziny temu, audiowit napisał:

Widziałem Twoje ustawienie kolumn na podkladkach i jest to najgorsze ustawienie z mozliwych. Naczytaleś sie za duzo internetowych opowiesci o kolumnach na gabkach i spreżynach ;)...

Kup 2 plytki chodnikowe, postaw kolumny na kolcach. Jesli nie masz ich to np na 3 duzych metalowych nakretkach na sruby. Tani w miarę sposób na sprawdzenie czy to zmieni balans tonalny.

Nie przejdzie ze względów estetycznych. Prędzej kupię coś z granitu... 

Kolce nie problem, mogę kupić podklejane. 

@audiowit a jak poprawić stabilność kolumny? Myślałem o masie typu Blu tack.. I podkleić kolumny, no właśnie pod co? Skoro kafelki są do bani...???? 

Kolumny mają podkładki filc i korek. 

@nowy78  jakieś sugestie?? 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kolumny stoją na sprężynach i to bardzo miękkich (względem wagi kolumn). Nieco gorsza, ale też niezła jest odpowiednio dobrana miękka guma. Aby się nie powtarzać, odsyłam do tematu "Wibracje i drgania" - tam sporo pisałem o tym jak i dlaczego. Są także opisane doświadczenia kolegów z forum. Jeżeli w tej chwili masz korek i filc (co wg mnie jest i tak lepsze niż twarda podstawa typu kolce), to możesz łatwo sprawdzić, czy utwardzenie poprzez podłożenie rzeczonych nakrętek poprawi czy pogorszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

 

Jaka jest minimalna grubość granitu/marmuru itp, która miałaby służyć jako podstawka? W Castoramie są płytki granitowe, marmurowe, ale grubość to około 1 cm. Czy to wystarczy do testów?? Mam możliwość oddania. Koszt za dwie płytki około 40 zł. 

Mogę kupić też 2 parapety granitowe koszt za sztukę około 100 zł. Grubość około 3 cm..... Ale... długość 90 cm.. Z oddaniem podobnie bez problemu. 

Na allegro znalazłem sprzedawcę, który oferuje podstawki granitowe w dowolnym wymiarze. Przysługuje termin zwrotu 14 dni. 

Kolce klejone to koszt około 50-80 zł za 8 szt. 

Ale kolumna jest mało stabilna pomimo 15 kg, dociążyć z góry? W tej chwili są podklejone podkładki filcowe i korkowe. Myślałem by kupić masę klejącą typy Blu Tack i przykleić. Przy kolcach będzie dalej mało stabilnie... 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, ze waga uzytego granitu powinna byc rowna lub wieksza od masy kolumny. Postawilbym na kolcach i dociązył np granitem. Moze być lzejszy od tego w podstawie.

Myslę, ze bas bedzie lepiej zdefiniowany i wrazeniowo bedzie go mniej. Balans przesunie się do gory.

Jesli chodzi o jazgotliwość to Ender ma Pgonary, ktore nie eksponuja gornej srednicy. Nie powinno być problemu.

Grubość granitu bardziej 3-4cm nie 1cm.

A tak na marginesie, to pamietasz jak odradzałem Ci połaczenia tych kolumn ze wzmacniaczem :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Podstawy granitowe zakupione już jakiś czas temu. Dźwięk się poprawił, ale o tym później. 

Dzisiaj przyjechały kolce. 

Przykleić, czy przykręcić? Budowa kolca pozwala na obydwa warianty. W zestawie pianka obustronnie klejącą. 

Mam też Blu tack. 

@audiowit @wpszoniak ??? 

IMG_20190830_173539.jpg

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolce wyglądają na takie które się przykleja. Nie bardzo mogę sobie wyobrazić możliwości ich przykręcenia. Na dodatek są wyposażone w filcowe absorbery drgań, które raczej nie będą tu potrzebne. Zawsze powinna być możliwość regulacji ich wysunięcia aby kolumny stały stabilnie na wszystkich  ostrzach. Tu możesz brać pod uwagę przyklejenie ich do podstawy i wbicie w spód kolumny.

Blu tack w niewielkiej ilości powinien się nadać do przylepienia do podstawy.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit   NoTrochę mi się przesuneło w czasie.. 

Pierwsze wrażenia po zakupie granitów.. 

Kolumny jeszcze na przyklejonych podkładkach korkowo filcowych. 

Gdzieś zniknął bas....???? 😱😱

No zaraz, przecież jest, ale nie rozlewa się po całym pokoju i nie dudni. Wysokie jest lepiej tak gdzieś o 30 % więcej. 😁

Słuchałem tak około  tygodnia no może parę dni dłużej. 

Później poszukiwałem kolcy do kolumn, co wcale nie było to takie oczywiste i proste.. Założenie było przykrecane, albo klejone. Żadnego wiercenia dziur w kolumnach. Czyli jak najbliżej oryginału. Znalazłem 2 sprzedawców, kolce tańsze i droższe, które teoretycznie powinny spełniać moje oczekiwania. Po telefonach doszedłem do wniosku, że droższe 30 zł za sztukę będą kłopotliwe w wypoziomowaniu ze względu na konstrukcję. Kupiłem tańsze koszt połowę tego co zapłaciłbym za droższe.

Zdjęcie raz jeszcze. 

IMG_20190830_173539.thumb.jpg.d8590a5c3d6a81c2474558aa8a38e214.jpg

Teraz trochę zdjęć z montażu 😁

 

IMG_20190831_110459.thumb.jpg.f2fbfedade8a5916a84f34f3405f3764.jpgIMG_20190831_110523.thumb.jpg.7f4ed2d94c5e508df713ec2a313fd067.jpgIMG_20190831_115604.thumb.jpg.b5e970a4edc3f5b94d87d1e597e9ec72.jpg

 

Efekt końcowy 😁

IMG_20190831_120734.thumb.jpg.ec4171b9d96e44ef93b0ff51dc7fa456.jpg

IMG_20190901_210228.thumb.jpg.308f14fa5ffdcd48a007f795f8d9a91e.jpg

Krótko co się zmieniło. Kolce zamontowałem wczoraj... Było trochę mało czasu na testy. Ale coś napiszę. 😁

Po postawieniu na zamontowanych kolcach, wysokie tony nabrały blasku. Środek i góra stały się bardziej dźwięczne. Niskie tony już tak nie dominują, nie zasłaniają reszty pasm. Bas jest zwarty, szybki, przestał dudnić. Wrażenie, ale tylko wrażenie że jest go mniej. Jest inaczej, lepiej. Ogółem zyskałem na średnicy, słyszę więcej smaczków, a górne pasmo w mojej ocenie poprawiło się o około 70-80 %.

Musiałem wyzerować wysokie tony, bo było za dużo dobrego 😁.

Lepiej wybrzmiewają instrumenty. Są lepiej zaznaczone. Scena poszła bardziej w głąb. 

Pomimo utwardzenia dźwięku nie odbieram go jako twardy. Charakter lekko miękkiego grania z przytupem został zachowany. 

Kolumny się obroniły😁... Jeszcze... Zobaczymy na jak długo.. 🤔🤔

Potrzebuję teraz jakichś przewodów głośnikowych, ale używanych. Myślałem o czymś ze srebrem. Czego szukać?? Obecne są niezłe, In Akustik Atmos Air 2.97 mm2 - miedziane, ale... 

Później będę potrzebował interkonektów. 

Dziękuję Kolegom i liczę na dalszą pomoc. 

Pozdrawiam 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...