Skocz do zawartości

Proszę o opinię - czy warto zmieniać kolumny (i wzmak)?


homeap5

Recommended Posts

2 godziny temu, homeap5 napisał:

Jakieś rady na temat wygrzewania? Nie podbijać? Nie za głośno? Nie za cicho?

 

Nie przesadzaj do sredniego poziomu spokojnie wystarczy. A na chwile obecna jak wedlug Ciebie gra to zestawienie lepiej na 4Ω lub 6Ω?

https://www.avtest.pl/zestawy-glosnikowe/item/972-dali-oberon-7

W komplecie masz pewnie zatyczki z gabki i moze sprobuj cos w ten sposob zmienic, a jak blisko scian masz ustawione te kolumny?

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lysyrafal napisał:

Nie przesadzaj do sredniego poziomu spokojnie wystarczy. A na chwile obecna jak wedlug Ciebie gra to zestawienie lepiej na 4Ω lub 6Ω?

https://www.avtest.pl/zestawy-glosnikowe/item/972-dali-oberon-7

W komplecie masz pewnie zatyczki z gabki i moze sprobuj cos w ten sposob zmienic, a jak blisko scian masz ustawione te kolumny?

1. Na 6 omów. Ale różnica na granicy słyszalności.

2. Nie dołączyli zatyczek, natomiast zatkanie to nie problem - ale jednak straciły z zakrytym bass refleksem. Z półzakrytym też różnie, a i tak testowałem to dla zasady, żeby sprawdzić. Póki co otwarte i pewnie tak zostanie.

3. Odległość od tylnej ściany - 50 cm (licząc od tyłu kolumny), natomiast gorzej z odległością od bocznych ścian - nie mam aż tak szerokiego pokoju, żeby zwiększyć tę odległość. Dlatego myślę o wygłuszeniu ścian bocznych i tylnych na poziomie kolumn. Za jedną kolumną mam kaloryfer, który oczywiście musieli walnąć z boku, zamiast na środku, gdzie nikomu by nie przeszkadzał. :) Zastanawiam się jak to zrobić, żeby było dobrze.

4. Cytat z recenzji - "Nowe Oberony zachowują firmowy styl grania Dali, co jest zaletą największych producentów audio: oni naprawdę dbają o spójność brzmienia swoich produktów. Ma to duże zalety dla klienta: dźwięk Ci się podoba, ale chcesz lepiej? Idziesz oczko w górę" - a no właśnie, styl Conceptów mi się podobał i poszedłem 2 oczka w górę (albo w bok) i teraz marudzę. :) Ale na poważnie - słucham sobie dzisiaj od paru godzin i mam wrażenie, że bas się uspokoił nieco albo ja przywykłem. Myślę, że będzie dobrze.

Edytowano przez homeap5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Min. impedancja tych kolumn wynosi 4,5Ω a srednio 5Ω. 

Nawet zatyczek pozalowali, az mi sie wierzyc nie chce. Po wygrzaniu kolumny moga zmienic swoja barwe i wtedy moga sie przydac.

Poczekajmy az troche pograsz i wtedy bedziemy myslec "ewentualnie" co dalej.

 

1 godzinę temu, homeap5 napisał:

Ale na poważnie - słucham sobie dzisiaj od paru godzin i mam wrażenie, że bas się uspokoił nieco albo ja przywykłem. Myślę, że będzie dobrze.

Zycze przyjemnego odsluchu i tez mamy nadzieje, ze bedzie dobrze!

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Rega napisał:

A ja myślę, ze nie od zawsze, bo nie dalej jak kilka dni temu sam zasięgałeś porady Sofoklesa na Audiolubie. I po kilku dniach już sam udzielasz porad? Ja bym nie śmiał. 

Zgadza się - masz rację. Napisałem to trochę żartobliwie, ale też nie mogłem postawić na końcu "uśmieszku" (emotikona) bo wiele osób mogłoby to odebrać, że to nie prawda (mam na myśli drugą część zdania). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jazzzie napisał:

Ja zawsze to powtarzam, sprzęt audio, przed zakupem trzeba odsłuchać w domu!!!

Ja to powtarzam od lat :)

sluchaj na średnim poziomie głośności bez rządnych podbić. Co do dźwięku starszych nagrań to tutaj to może zostać. Dali już od czasu zensora jest czułe na średniej jakości nagrania. I dotyczy to każdej serii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, tak czy siak będę musiał pokombinować z akustyką. Małe mieszkanie, zawalone sprzętem itd. Lewa kolumna gra inaczej, niż prawa (sprawdzane w mono) - ale tylko pozornie, wysunięte albo postawione obok siebie brzmią tak samo. Skopana akustyka - prawa po prostu odbija za dużo dźwięków od ściany / szafki / czegokolwiek. Czas na przemeblowanie, chociaż mam małe możliwości manewru. Nie wyobrażam sobie idealnego ustawienia kolumn oraz stanowiska komputerowego, żeby to razem dobrze współgrało (biurko musiałbym wysunąć na środek pokoju).

Dzięki za rady. W każdym razie kolumny grają - w zależności od pory dnia wydaje mi się, że lepiej albo gorzej. :) Chociaż potrafią pokazać "pazur" na niektórych płytach (przy innych z kolei mam wrażenie, jakby ktoś lekko mi uszy przytkał). W każdym razie niech się wygrzeją porządnie i tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lysyrafal napisał:

Zrob zdjecie pomieszczenia w ktorym gra Twoj zestaw.

Eeee, bez przesady, zagracony pokój, wstyd zdjęcie robić. :)

A poważnie - zaczynam chyba wierzyć w wygrzewanie kolumn. Inaczej je ustawiłem, dźwiek się poprawił, ale co ciekawe - wcześniej były tak ustawione i było źle. Teraz jest przyjemnie.

Jeszcze kilkadziesiąt godzin muszą pograć. I zobaczymy.

Myślę, że ludziom (takim jak ja) łatwiej byłoby przyswoić sobie i uwierzyć w wygrzewanie kolumn, gdyby nie szło to w parze z teamami voodoo typu wygrzewanie kabli albo czymś takim jak zmiana brzmienia wzmacniacza, gdy się go postawi na innym stoliku (albo podłoży gazetę) itd. Dodać do tego klocki pod kable głośnikowe za 500 zł i mamy pakiet voodoo, w który trudno uwierzyć komuś, kto kiedykolwiek liznął chociaż elektrotechnikę w szkole.

Pozdrawiam wszystkich i wracam do wygrzewania maskownic. :)

 

Edytowano przez homeap5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Witam  poszukuję kolumn lepszych w każdym aspekcie co oferują kolumny Dali 450.Obenie ma je trochę zmodyfikowane,ale ,chciałbym coś co wyraźnie lepiej gra od nich o klasę wyżej lub jeszcze wyżej  .Narazie musiałbym grać na wzmacniaczu lampowym Cayin mt-35s. Choć jestem zadowolony z niego i mógłby pozostać. Pokój 16metrów, nie wielki ale chciałbym aby granie było z dużymi instrumentami co pewnie trudno to uzyskać w takim pokoju .Oczekuje dużego natężenia dźwięku  może kolumny wysokoskuteczne do takiej słabej lampy....Muzyka jakiej się słucha to Muzyka raczej instrumenty muzyczne. Elektroniczna ,jazz czasami Muzyka filmowa i tu ,coś co ma w Kolumnach mocną podstawę basową. Jak napisałem chaotycznie to przepraszam bardzo, bo zależy mi już na wymianie tych kolumnach nie wystarcz mi już ich granie to słabe granie. No tak choroba w w stylu audiofilskim. 

20230627_002255.jpg

20230627_002221.jpg

20230627_202310.jpg

20230627_002255.jpg

20230524_220431.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...