Skocz do zawartości

Ile miejsca w szafce dla amplitunera


Darco

Recommended Posts

Cześć :)

Kupiłem niedawno sprzęt stereo, w tym amplituner Denon AVR-X3500H. Na razie stoi na ziemi, ale docelowo chciałbym go wstawić do szafy RTV. I tu pytanie - ile powinna mieć minimum wnęka na niego, żeby się sprzęt nie przegrzał i działał bezproblemowo ? Szafkę zlecam stolarzowi (chciałem mieć długi mebel i nie znalazłem nic takiego co by mi podpasowało) i właśnie ustalamy wymiary.

Szafka według aktualnego planu nie będzie miała frontów ani tyłu (na ścianie jest beton, nie widzę sensu go przykrywać).

 

Sam amplituner ma wymiary mniej więcej:

43x16,5/23x38 (SxHxG - wysokość bez i z antenką wifi, ale docelowo pewnie będzie po kablu).

Szukałem chwilę o tym w internecie ale zazwyczaj znajduję tematy o konkretnym modelu a nie ogólne wskazówki (co logiczne, pewnie grzanie zależy od modelu/marki).

 

Edytowano przez Darco
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy zrozumiałem poprawnie. Wysokość amplitunera to minimum - no to się rozumie samo przez się jeśli ktoś chce tam w ogóle amplituner włożyć :) Czy masz na myśli że nad amplitunerem powinno być jeszcze tyle wolnej przestrzeni? W sensie wysokość półki ma być 20, czy 36 (20 + wysokość amplitunera)?

I czy z boków/tyłu (poza oczywistymi kablami) powinno być jakieś miejsce czy tylko wysokość ma tu znaczenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś taką fajną szafeczkę na RTV i szczerze ci powiem że najlepiej jak sprzęt stoi zawsze na górze szafki a nie w szafce.Wymieniłem wzmak z AX900 na c356 bee i 

wstawiłem go właśnie w to miejsce gdzie stał AX i wzmak po 20min wyłączał się co chwila.Już miałem go wysłać do serwisu ale stwierdziłem że wyjmę go z tej RTV ki

i postawie na górze szafki no i pomogło.Ten wzmak i tak się grzeje sam z siebie a jak ja nie wiedząc o tym wstawiłem go jeszcze do szafki to zadziałały zabezpieczenia termiczne

i sprzęt się wyłączał.Myślę że jak będziesz miał od górnej pokrywy sprzętu ze 20cm min. i po 15cm po bokach i bez tzw.pleców szafki to powinno być ok.acz kolwiek

ja po tamtej akcji z nad stawiam sprzęt na szafce.:10_wink:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety czasami, nie można inaczej u mnie np. Amplituner stoi w szafce po bokach 10cm na górze 5cm tył wycięty. Natomiast, choć odradzalem, stereo jest w szafce, otwieranej do odsłuchu, 2 elementy na sobie nad drugim czyli końcówka 2cm wolnego półka 8mm ze spieku i podstawka chłodząca do laptopa na której stoi mini PC, i pewnie dlatego nic się nie grzeje. W szafce streamer tylko pod prądem reszta odpalana do odsłuchu odpowiednio wcześniej, podobno jest lepiej niż zimny wzmak. Pzdr

PS Mam małe dzieci i często latają w powietrzu kubki z piciem, sami rozumiecie 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Trochę odkopię temat.

Sytuacja jak na rysunku. Amplituner, poniżej końcówka mocy. Miejsca nie za wiele w tej półce wiszącej, ale nie mogę sprzętu mieć zupełnie na wierzchu. Wolna przestrzeń dla AV to od góry 5cm a po bokach 4cm. Mebel tej wysokości pozwoli mi manewrować subwoferem który jest poniżej. Zresztą żona sama ją gdzieś znalazła a ja klepnąłem że pasuje więc już jak to się mówi "po ptokach"  Zastanawiam się czy przed jej złożeniem wykonać po bokach okrągłe otwory wentylacyjne i umieścić w nich wentylatorki D=100-120mm z obudów komputerowych. Wloty z lewej i wloty z prawej by wymusić cyrkulację. Tylko jak je zasilić i połączyć by bezobsługowo były sterowane? Można jakoś wykorzystać cos takiego jak Trigger Out? Jedno gniazdo będzie połączone z końcówką mocy, drugie będę miał wolne. A jak dalej?

 

Ołtarzyk.PNG

 

1345286968_zdjcieszafkiwiszcej.thumb.PNG.c675348a6d4cce3391f9746b2d23190a.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdecydowanie za mało miejsca.

Koniecznie musisz tu założyć wentylatory i to nie byle jak. Zobacz jak są montowane w obudowach PC. Przepływ powietrza musi być cały czas zapewniony. Tu musisz zrobić podobnie.

Bo realnie co dadzą Ci wentylatory po bokach?

Czy Twój amplituner ma jakiekolwiek "wywiewy" po bokach? Bo dmuchanie w blache nie ma żadnego sensu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon AVC-X4700H + Atoll AM200

Cztery wentylatory 120mm ustawię tak by dmuchały w stronę urządzeń. Ciepło przez wymuszony przepływ powietrza wyjdzie przodem. Po bokach całej szafki otwory wlotowe zakryję maskownicami i powinno być ok. Wykonanie otworów nie będzie problemem bo jestem w branży CNC i mogę sobie rzeźbić do woli po godzinach.

Ale nie za bardzo znam się na elektronice. Na mój głupi rozum - podłączam się pod Trigger Out z amplitunera i łączę go z przekaźnikiem który by otwierał obwód do zasilacza wentylatorów. Ten najlepiej regulowany płynnie 5-12V żeby sobie obroty dopasować. Dobrze kombinuję? Tylko jaki przekaźnik, jaki zasilacz? Grrr... Nie moja bajka te tematy.

1725635746_szafkawiszca-wentylatory.thumb.PNG.223d3bdbd33513390f9b529d254685d3.PNG

1315360633_szafkawiszca-wentylatory2.thumb.PNG.47bd14337db77225285b1d6a5f0ee1c9.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że po dwa wentylatory na stronę to za mało? Dołożyłbyś po jednym na stronę w półce (czyli łącznie by było 8), czy w ogóle zmienił koncepcję? Nie mam zamiaru na siłę nic robić. To na pewno nie zda egzaminu? Rozumiem że orientujesz się w wydajności takiego komputerowego wentylatora 120mm?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że nie zabudowuje się elektroniki. Inaczej nie próbował bym się konsultować się w tej sprawie tutaj z Wami. Po prostu próbuje ugryźć temat tak, by zamiast naturalnej wentylacji użyć wentylatorów które zresztą wydały mi się bardziej wydajnym sposobem na pozbycie się ciepła. Weźmy pod uwagę np. komputery. Tam ciepło generowane głównie przez procesor i kartę graficzną jest trudniejsze do opanowania i w większości przypadków odprowadzane jest za pomocą radiatorów z wydajnym wiatrakiem, albo stosuje się tzw. wodne chłodzenie. Tylko najmniej wydajne i energooszczędne komponenty są pasywne.

W przypadku audio sądziłem że najważniejszym argumentem sprzeciwu będzie potencjalny hałas...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęty kl D raczej się nie grzeją w twojej szafce by się sprawdziły. Wentylatory masz rację nadmierny hałas będzie na pewno. 

Edytka 🙂 

U mnie sz/gł/wys 60/38/21 

 

IMG_20210619_172855959.jpg

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rega napisał:

@Butler - a co z przewodami? Będzie ich trochę. Wystające z przodu nie bądą ozdobą, która spodoba się Twojej żonie. Myslę jednak, że pozostawienie niezabudowanego otworu za sprzętem jest lepszym rozwiązaniem nie tylko ze względu na dobro sprzętu ale też ze  względów estetycznych.

Ściana to pianka akustyczna 60mm a na to bezpośrednio panele gipsowe imitujące beton architektoniczny. Mam w tej ścianie zabudowany plastikowy przewód wentylacyjny 120x60 (typowy z marketu budowlanego) który służy mi do kabloteki pomiędzy sufitem a podłogą. Na wysokości końcówki mocy, amplitunera, głośnika centralnego, telewizora mam okienka by wszystko się schowało. Kable do frontów idą podłogą, reszta sufitem.

3 godziny temu, RLC napisał:

Sprzęty kl D raczej się nie grzeją w twojej szafce by się sprawdziły. Wentylatory masz rację nadmierny hałas będzie na pewno.

No a ja raczej D nie wstawiam... Mam zagwozdkę. Szafka i tak już zamówiona więc zrobię wentylację i sprawdzę jak chłodzi mój "patent", ale przyznam że euforii już nie mam. Zobaczymy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię jakieś ciche wentylatory np. takie AAB SUPER SILENT R12 SUPER CICHY WENTYLATOR 9dB. Wezmę 8 sztuk, jak będzie za głośno to obniżę napięcie. A jak to w ogóle nie zda egzaminu nawet przy max obrotach to szafka stanie w innym pokoju, a na audio wezmę jakieś półkę otwartą żeby wszystko jakoś obok siebie poustawiać. Bezpieczeństwo sprzętu i jego trwałość jest dla mnie priorytetowe, zbyt dużo w tym roku dokonałym finansowych wyrzeczeń by przez widzimisię coś z tego audio szlag trafiło.

Czyli teraz potrzebuję przekaźnik z trigger out, zasilacz 12v (najlepiej regulowany 5-12V)... No i może jakiś termometr do kontroli tego co się dzieje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przesunę wentylatory jak najniżej półki na której stoją oraz najbardziej do tyłu żeby ciepło wypchnęło mi na przód a nie się gdzieś tam kłębiło. Ale wentylator dołożyć od dołu pod końcówkę i na półkę pod amplitunerem do dobry trop. Oby się nie złamały bo to 14 i 11 kg będzie stać plus centralny na górze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.06.2021 o 08:25, Butler napisał:

Denon AVC-X4700H + Atoll AM200

Cztery wentylatory 120mm ustawię tak by dmuchały w stronę urządzeń. Ciepło przez wymuszony przepływ powietrza wyjdzie przodem. Po bokach całej szafki otwory wlotowe zakryję maskownicami i powinno być ok. Wykonanie otworów nie będzie problemem bo jestem w branży CNC i mogę sobie rzeźbić do woli po godzinach.

Ale nie za bardzo znam się na elektronice. Na mój głupi rozum - podłączam się pod Trigger Out z amplitunera i łączę go z przekaźnikiem który by otwierał obwód do zasilacza wentylatorów. Ten najlepiej regulowany płynnie 5-12V żeby sobie obroty dopasować. Dobrze kombinuję? Tylko jaki przekaźnik, jaki zasilacz? Grrr... Nie moja bajka te tematy.

1725635746_szafkawiszca-wentylatory.thumb.PNG.223d3bdbd33513390f9b529d254685d3.PNG

1315360633_szafkawiszca-wentylatory2.thumb.PNG.47bd14337db77225285b1d6a5f0ee1c9.PNG

Ja bym tego tak nie robił. Po co pchać to całe powietrze przez całą wielokomorową komodę? Tyle wentylatorów będzie powodowało szum powietrza przelatującego przez te komory jak pudła rezonansowe( to jak instrumenty muzyczne:-)) i drgania samych wentylatorów w obudowie mogą być słyszalne. Ja bym po prostu dał amplituner na wyższych nóżkach, żeby miał naturalną cyrkulację od spodu a z tyłu w górnej części półki bym dał jeden, góra dwa wentylatorki, żeby znad obudowy zdmuchiwały nagrzane powietrze. Jak tam nie będzie zastoju gorącego powietrza to w środku będzie chłodzenie takie jak zaprojektował producent sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...