Skocz do zawartości

Ile miejsca w szafce dla amplitunera


Darco

Recommended Posts

 

5 minut temu, HQ150 napisał:

Ja bym tego tak nie robił. Po co pchać to całe powietrze przez całą wielokomorową komodę? Tyle wentylatorów będzie powodowało szum powietrza przelatującego przez te komory jak pudła rezonansowe( to jak instrumenty muzyczne:-)) i drgania samych wentylatorów w obudowie mogą być słyszalne. Ja bym po prostu dał amplituner na wyższych nóżkach, żeby miał naturalną cyrkulację od spodu a z tyłu w górnej części półki bym dał jeden, góra dwa wentylatorki, żeby znad obudowy zdmuchiwały nagrzane powietrze. Jak tam nie będzie zastoju gorącego powietrza to w środku będzie chłodzenie takie jak zaprojektował producent sprzętu.

No to w ogóle mogę pójść po bandzie. W tej chwili właśnie robię tą ścianę, pianka akustyczna 60mm położona i przewód wentylacyjny na kable gotowy ale zostało mi więcej tych 120x60. Mogę zrobię np. dwa dodatkowe kanały w ścianach (póki nie zamocuję paneli gipsowych) i zaplanować wloty zimnego powietrza z pod szafki albo z podłogi. Na wysokości półek wstawił bym wentylatory które by bezpośrednio dmuchały w amplituner i końcówkę. Nie musiał bym się bawić w frezowanie ścianek szafki, oprócz pleców oczywiście.

Śmiesznie ta ściana będzie wyglądać przed złożeniem całości, już teraz jest okienko przy okienku na kable. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Fajny wątek. Odkopię go bo właśnie projektuję nową szafkę pod zabawki i też myślę o wentylatorach komputerowych (BeQuiet).  @Butler jak temat się zakończył, masz wentylatory? Oraz, w jakim programie można takie fajny projekt 3D zrobić? :)

Moja koncepcja to szafka otwarta z tyłu, z jedną półką . Max wysokość całości (ze względu na ekran) to jakieś 58 cm, szer ok 170 . Dolna cześć będzie mieć ok 28 cm h ,  (tam będzie ampli , może kiedyś też wzmak lub procesor obok)  na górnej półce na razie RP-450C a w przyszłości R-64C III więc musi mieć jakieś 22,5 h aby lekko pod kątem ustawić centrala. 

Taki poglądowy rysunek na szybko zrobiłem w paint;cie ;)

obraz.png.7da90c7eb4ace2cd6e0aae726f8e53c7.png

 

Suby , aby wizulanie się zgrało będę chciał podnieść na granitowych płytach, dziś są tylko na pumeksach ;) (możecie wierzyć albo nie, ale brzmienie się poprawiło, jest bardziej kontrolowane, choć nie jest to jakaś przepaść)  , ale żona naciska, że chciałaby je zamknąć - dla zobrazowania poprowadziłem czerwoną linię. Dzisiaj są to R-112SW , więc przedni port, pewnie nic by się nie stało, ale zawsze co wolnostojący to wolnostojący. A jak najdzie mnie ochota kiedyś na SVS i się nie zmieści? ;) Jeśli ktoś tak się bawił w zabudowę niech da znać jak wyszło.

 

Teraz wentylatory / przewiew.  Szafkę zamierzam ze stolarzem "pootwierać" wyciętymi piłą drobnymi szparami, na pewno w górnym blacie , takie kilka linii  , zresztą po bokach też.

Pierwsza koncepcja analogicznie jak w PCtach , czyli z jednej strony nawiew - powiedzmy z jednego boku na dole z tyłu - dwa wentyle , czyli przejście przez szafkę gdzie narysowałem płyty winylowe - rozmiar winyla to jakieś 31 cm głębokości, szafka będzie miała 58, więc przestrzeń będzie z tyłu.  A potem po dwa wentylatory nad amplitunerem i nad centralnym , oczywiście montowane od spodu do półki tak aby wydmuchiwać powietrze do góry. W tylnej części , zaraz za tym jak skończy się centralny , czyli 35-45 cm licząc od frontu.

 

Sterowanie ręczne. Dziś mam już ze dwa wentylatory na zasilaczu z regulacją obrotów (jest taki fajny sklep na alle co robi na zamówienie do tego kable na 1/2/3 czy ile tam chcemy wentyli) , ale używam ich tylko jak wiem że będzie duża impreza gdzie ampli chodzi na 75% przez wiele godzin, albo duży seans również na 70%. Na co dzień przy poziomach głośności 35% ampli lekko chłodny i nie ma potrzeby (szafkę mam podobną, choć ampli ma jakieś 12 cm luzu nad :)).  Natomiast chodzi mi głowie jakaś wersja automatyczna, aby załączała się gdy wzrośnie temperatura w półce gdzie jest ampli - ma ktoś coś takiego?

 

Mam nadzieję, że komuś moje dywagacje się przydadzą :)

No i z chęcią poznam Wasze zdanie

 

 

 

Edytowano przez Arek_Gd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temat się zakonczyl tak że na froncie w szafce pod TV mam tylko konsole do grania. Amplituner i cała reszta sprzętu jest w szafie rack w tylnym prawym rogu pomieszczenia. Od dołu ma wlot kanałem z piwnicy, od góry jest kanał wentylacyjny podłączony do nieużywanego już komina. Wentylacja wspomagana mechanicznie z pomocą termostatu.

Sprawdź czy masz trigger w amplitunerze. Za pomocą prostego przekaźnika podłączysz wentylatory, dodatkowo termostat i system chłodzenia będzie bezobsługowy.

Cała koncepcja wentylacji - jestem za. Wlot niżej, wylot wyżej, bedzie dobrze.

Przekaźnik zwykły samochodowy 12V. Termostat jak do szaf rack, to łatwo dostępne materiały i mało filozofii przy składaniu.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć, podepnę się pod temat.

Konfig: onkyo tx nr-656, Melodika BL40, BLC20, BLS20. TV Samsung 65' S95C. Docelowo robię miejsce pod subwoofer. 
Chcę zlecić stolarzowi zrobienie stolika na wymiar. Problem w tym że ampli nie może być na stoliku (brak miejsca przez głośnik centralny). 

Dwie kwestie:

1. Wentylacja od góry.
Nad samym amplitunerem z pomiarów wychodzi mi że będzie około 12cm przestrzeni. Po bokach około 8cm. Czy dawać dodatkowo od góry (za centralką) kratkę wentylacyjną?

 

2. Organizacja kabli, miejsce.

Chcę dać ok 10cm za amplitnuerem na podłączenie hdmi, glosnikow i tyle samo za plyta HDF na podłączenie do ściany (zasilanie, koncentryk, internet). Z prawej strony stolik ma byc częściowo odsłonięty (i tak nie będzie to widoczne a przyda się do organizacji kabli - głównie do modułu One Connect od TV). Czy będzie to wystarczająco?
W miarę możliwości chcę dać kable kątowe (obecnie do frontów mam na banana purple rain)
 

5.png

1.jpg

1.png

2.jpg

2.png

3.png

4.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...