Skocz do zawartości

Jak ustawiacie swoje kolumny ?


Whiplash

Recommended Posts

Witam. Jestem ciekaw jakie macie swoje doświadczenia w ustawieniu kolumn w pokoju. Czy ustawiacie je prosto do ścian czy skręcacie w kierunku miejsca odsłuchowego? Są różne szkoły ustawiania, klasyczna wiadomo plan trójkąta równobocznego ale np. Dali zaleca ustawiać swoje kolumny prosto aby góra pasma nie była podbita a równa ze średnicą. 

Moje Dali Zensory grają raz tak raz tak. Ale wg mnie lepsze efekty daje lekkie skręcenie w kierunku kanapy niż ustawienie ich prosto. Wtedy wyraźnie ścisza się sopran a ja lubię powietrze w górze pasma. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Whiplash napisał:

Witam. Jestem ciekaw jakie macie swoje doświadczenia w ustawieniu kolumn w pokoju. Czy ustawiacie je prosto do ścian czy skręcacie w kierunku miejsca odsłuchowego? Są różne szkoły ustawiania, klasyczna wiadomo plan trójkąta równobocznego ale np. Dali zaleca ustawiać swoje kolumny prosto aby góra pasma nie była podbita a równa ze średnicą. 

 Moje Dali Zensory grają raz tak raz tak. Ale wg mnie lepsze efekty daje lekkie skręcenie w kierunku kanapy niż ustawienie ich prosto. Wtedy wyraźnie ścisza się sopran a ja lubię powietrze w górze pasma. 

U mnie największe zmiany wprowadziło ustawienie kolumn podstawkowych wyżej :) ogólnie to staram się ustawiać w trójkącie ale to zależy też od tego jak szeroko są rozstawione. Miałem wcześniej kolumny aktywne , które grały bardzo " kierunkowo na wprost " , przy obecnych jest dużo lepiej i bardziej " przestrzennie ". Mam też takiego stwora jak Harman Kadron Aura plus, który ma w sobie subwoofer i mniejsze głośniki dookoła więc lepiej jak jest w miarę na środku. Nic tylko zmieniać , testować itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Whiplash napisał:

Witam. Jestem ciekaw jakie macie swoje doświadczenia w ustawieniu kolumn w pokoju. Czy ustawiacie je prosto do ścian czy skręcacie w kierunku miejsca odsłuchowego? Są różne szkoły ustawiania, klasyczna wiadomo plan trójkąta równobocznego ale np. Dali zaleca ustawiać swoje kolumny prosto aby góra pasma nie była podbita a równa ze średnicą. 

Moje Dali Zensory grają raz tak raz tak. Ale wg mnie lepsze efekty daje lekkie skręcenie w kierunku kanapy niż ustawienie ich prosto. Wtedy wyraźnie ścisza się sopran a ja lubię powietrze w górze pasma. 

Zensory nie mają tweeterów wstęgowych, co do których Dali zaleca ustawienie prostopadłe. Czyli obecna seria Opticon i wzwyż, ale nie podstawkowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat długi jak rzeka. Ułatwieniem jest to że w instrukcji do kolumn producent podaje zalecane ustawienia. Zalecane czyli takie jak on poleca. Czy sprawdza się u każdego z nas? Nie! Zdecydowanie nie 

Dlatego każdy sugeruje się tym ale później robi test i już wszystko wie.

Każdy z osobna. Tutaj wymiana doświadczeń nic nie da. Ale luźny temat na pogadanie dobry

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy, że nie każdy ma pokój wyłącznie do słuchania. Wiekszość słuchaczy ma sprzet w pokoju dziennym. Ja bawiąc się ustawieniem samych kolumn wykluczyłem ustawienie w osi czyli skierowane bezpośrednio na moje uszy. Dzwiek wtedy dziwnie się "ściska" nie ma tego powietrza i swobody, bas też jakoś sie rozpływa. Ustawienie równoległe powoduje moim zdaniem wyrównanie sceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...