Skocz do zawartości

Różnice między Pioneer a-40ae i Onkyo a-9130


j0hnny

Recommended Posts

Jako że to mój pierwszy post na forum, witam wszystkich forumowiczów serdecznie.

Po przeprowadzce do nowego domu rozglądam się za sprzętem grającym do 17m2 "pokoju telewizyjnego". Na razie jestem na etapie "teoretyka" tzn. nie słuchałem żadnego zestawu stereo, dopiero staram się wybrać kilka do odsłuchów. Koszty wykończenia domu wymusiły na mnie ograniczenie się do sprzętu budżetowego.

Moją uwagę zwróciły między innymi dwa wzmacniacze Pioneer A-40AE i Onkyo A-9130. Zastanawia mnie czy są to modele bliźniacze z tą różnicą że w Onkyo wycięto cztery zaciski głośnikowe? Ewentualnie jakie są różnice między nimi, który jest lepszy i czy brzmią tak samo?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

to rzeczywiście są bliźniacze urządzenia, są pewne różnice w wyposażeniu, Onkyo ma wyjście na subwoofer, Pioneer natomiast na cztery kolumny. Dźwiękowo to także bardzo zbliżone urządzenia. Tak więc wybór pomiędzy Onkyo i Pioneer bardziej jest uzależniony od Twoich preferencji co do marki. Natomiast w podobnym budżecie masz jeszcze kilka innych, równie ciekawych urządzeń. Jest klasyczny, naprawdę bardzo dobry NAD C326 BEE, Marantz PM6006, najnowszy Cambridge Audio AXA35 czy minimalnie droższy, ale naprawdę godny zainteresowania francuski wzmacniacz Advance Acoustics X-i50BT. Wybór zależy od Twoich preferencji brzmieniowych oraz doboru kolumn, odsłuchy dokonuj na konkretnych kolumnach, które także bierzesz pod uwagę i wybieraj całość.

Zapraszam serdecznie do naszego salon na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne atrakcyjne wyceny dla forumowicza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, A-9130 miałem, A-40 słyszałem. Ciężko porównać nie mając ich obok siebie, zwłaszcza w innych pomieszczeniach ale oba były solidne. Fajne, żywe, dynamiczne, bez zamulania, z wejściami cyfrowymi. W sumie to gdybym szukał niedrogiego nowego wzmacniacza to pewnie znów bym kupił 9130. Skoro szukasz do "pokoju telewizyjnego" to może w przyszłości podłączysz subwoofer. A-9130 ma już wejście na takowy.

Edytowano przez Tomasz Syta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie moim pytaniem.

Q21, polecanego przez ciebie Nad C326BEE też brałem pod uwagę i na pewno go posłucham, natomiast Cambridge Audio i Advance Acoustics chyba są mniej popularne i trudniej ich posłuchać. Dzięki za zaproszenie na odsłuchy, ale mieszkam na południu Polski i mam spory kawałek drogi do was. Jak już zdecyduję jaki sprzęt wybrać na pewno się odezwę po wyceny.

Tomasz Syta czy to nie ty wymieniłeś Onkyo A-9130 na Onkyo A-9150 które okazało się za "jasne" i zbyt ostre ?  Pytam bo też chciałbym uniknąć tak grającego sprzętu.

Na tą chwilę żeby nie robić sobie mętliku w głowie chciałbym odsłuchać NAD C326BEE i wyżej wymienione Pioneer\Onkyo. Jako że będzie to grało w niedużym pomieszczeniu chciałbym do tego monitory lub małe kolumny. Co do dźwięku jaki preferuje to naturalny lekko ocieplony, a chciałbym uniknąć ostrej, metalicznej góry. Słucham rock/funk (Living Colour, Faith no More  itp.) trochę klasyki rocka i elektronikę.

Wybrałem kilka kolumn/monitorów: Magnat Quantum 723;   Kef q350;   Heco Aurora 300;   Elac Debut 2.0 B6;   Indiana Line 550x;  Pylon Pearl 25

Czy któreś z wyżej wymienionych kolumn szczególnie pasują muzycznie do Nad, albo do Pioneer/Onkyo?

Ewentualnie inne propozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioneer, w nie mal całej swojej ofercie brzmi jasno, lekko i zbyt mało wiarygodnie. Dźwięk który na prawdę trudno jest wsadzić w różne kolumny. Powtarzam, że może to mieć sens, dla użytkowników którzy lubią słuchać jasno. Ale z pewnością alternatywą jest Nad C326. Tutaj dźwięk jest w drugą stronę. Nie jedni twierdzą na tym forum, że czasem jest trochę za nudno wręcz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@j0hnny tak właśnie zrobiłem. Ogólnie przerobiłem kilka sprzętów łącznie z c326 i u mnie najwięcej różnicy zrobiła akustyka. C326 odpuściłem z 2 powodów, jeżeli słucha się cicho wieczorem to jest to słaba opcja i że względu na brak wejść cyfrowych. Kolumny robią najwięcej roboty. Moje typy to zdecydowanie polk audio signature, klipsch rp600m i właśnie ja o c103, które mam obecnie, tutaj znalazłem swoje granie. Dobrać do nich zasilacz to indywidualna kwestia. Po prostu one zmieniają najwięcej i takie granie lubię najbardziej. Musiały stać wyżej, na podstawkach i już znalazły swoje miejsce. Co do wzmacniaczy to myślałem o "ociepleniu" i nawet pytałem o to na forum ale finalnie zostaje przy 9150, aczkolwiek 9130 to dużo frajdy, mi sprawił dużo więcej przy słuchaniu niż c326 czy rn602 chociażby. Każdy lubi co innego, ja bym rozwazył denona pma800 czy marantza pm6006 ewentualnie w tym przedziale. Ogólnie to zauważyłem, że powinienem mniej skupiać się na sprzęcie i różnicach w dacach, odtwarzaczach,kablach, mqa itd. a bardziej cieszyć się z muzyki oraz nie koncentrować się na tym jaka muzyka brzmi dobrze na moim sprzęcie a raczej co zrobić, żeby słuchać przyjemnie muzyki, która lubię. 

IMG_20190806_083854.jpg

Edytowano przez Tomasz Syta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miras23 trochę mnie zmartwiłeś że Pioneer/Onkyo to dźwięk jasny, lekki - nie tego szukam. Z Nad c326bee też może być problem bo czasami jestem zmuszony słuchać cicho, a tam z tego co wyczytałem na forum ciężko to ustawić. Niemniej jednak i tak ich posłucham z ciekawości.

 

 @Tomasz S. jeżeli sprzęt ze zdjęcia gra choć w połowie tak dobrze jak wygląda to zazdroszczę😉.

Ktoś niedawno w którymś z postów pisał że przy niewielkim budżecie na sprzęt i niewyszukanym słuchu to obojętne co by się kupiło to człowiek będzie zadowolony. Może i ma rację.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie róbmy z tych sprzętów jakichś mega żylet :)  Najważniejsze są kolumny. Ja na Twoim miejscu bym posłuchał czegoś spokojniejszego jak Melodika BL40 MK3 jeżeli nie są za duże. W kolumny włożył najwięcej. Obstawiam, że S4Home da Ci na nie dobrą cenę, lub jakieś Pylony od Q21. A-9130 bym zmówił z niemieckiego Amazonu, jest tam za ok 265 euro. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamówiłem z Amazon Onkyo 9130, ale po wizycie w S4Home i rozmowie ze sprzedawcą anulowałem zamówienie. Widać że facet znał się na rzeczy, zaproponował na początek posłuchanie Onkyo 9150 i Marantz PM6006 do tego kolumny Melodika Bl40 a z monitorów między innymi Dali Oberon 3. Na przyszły tydzień będę się chciał umówić żeby tego posłuchać. Nad c326Bee odrzucam ze względu na brak wejść cyfrowych

Może lepiej dozbierać do budżetu i kupić miesiąc później niż nie być w 100% zadowolonym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Tomasz S. napisał:

Nie róbmy z tych sprzętów jakichś mega żylet :)  Najważniejsze są kolumny.

Gdyby tak było, to pierwsza część nie byłaby w ogóle istotna ;) a niestety jest bardzo. 

 

4 godziny temu, S4Home napisał:

Jednak 326 gra lepiej gdyby nie problemy z potencjometrem. No ale coś za coś.

A co masz na myśli? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się posłuchać kilka sprzętów.

Osłuch pierwszy, niestety krótko, ciut za cicho i nie na mojej muzyce. Wzmacniacz Yamaha as501 do tego Melodika Bl40 mkIII i Pylon Opal 23. Polecana przez grono ludzi na forum Melodika ku mojemu zaskoczeniu zagrała bardzo nieciekawie. Dźwięk mało selektywny uwięziony między kolumnami, wszystkie instrumenty zbite w kupie. Myślałem że to tylko moje odczucia, ale obecna ze mną córka tylko to potwierdziła. W Opalach przynajmniej scena wydawała się szersza, ale tak jak mówię wszystko trwało zbyt krótko żeby wyciągać twarde wnioski.

Odsłuch drugi, diametralna różnica - brak ograniczeń czasowych, moja muzyka z wybraną głośnością. Wybrałem do posłuchania polecany mi wzmacniacz Marantz Pm6006 do tego na początek Heco Aurora 700. Dla mnie totalnego amatora "muzyczna ekstaza"😉, podobało mi się to niesamowicie. Następnie podmiana kolumn na słuchane wcześniej Melodiki i potwierdzenie tego że to kolumny nie dla mnie. Nie wiem na czym to polega, ale nie potrafiły mnie zainteresować swoim dźwiękiem, wydają mi się "jałowe". Na koniec chciałem jeszcze posłuchać jakiś monitorów i polecono mi Dynaudio Emit M20. Podobnie jak Aurory porwały mnie całkowicie.

Po wczorajszym dniu dowiedziałem się że lubię granie dobrze wypełnione, ale nie "zamulone" z dużą ilością niekłujących w uszy szczegółów. No i najważniejsze że z elektroniki kupuje Marantza PM6006😁.

Problemem są kolumny bo Aurory 700 chyba będą za duże do 17m2, nie wiem czy Emity m20 też?   No i musiałbym trochę zwiększyć budżet😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że posluchałeś bo już wiesz lepiej jaki dźwięk Ci bardziej odpowiada. Nie omijaj też wypożyczenia do mieszkania za kaucją, tam często akustyka robi całkiem inne wrażenie. Podstawki wystarczą spokojnie do 17m tylko trzeba zadbać o ustawienie. Pm6006 jest już trochę na rynku i używki można dostać w dobrej cenie. Muszę Cię też trochę zmartwić. Odkąd posmakowałeś już fajnego audio na 90% wydasz więcej niż zakładałeś na początku. Tak to już działa :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.08.2019 o 13:41, j0hnny napisał:

Wczoraj udało mi się posłuchać kilka sprzętów.

Osłuch pierwszy, niestety krótko, ciut za cicho i nie na mojej muzyce. Wzmacniacz Yamaha as501 do tego Melodika Bl40 mkIII i Pylon Opal 23. Polecana przez grono ludzi na forum Melodika ku mojemu zaskoczeniu zagrała bardzo nieciekawie. Dźwięk mało selektywny uwięziony między kolumnami, wszystkie instrumenty zbite w kupie. Myślałem że to tylko moje odczucia, ale obecna ze mną córka tylko to potwierdziła. W Opalach przynajmniej scena wydawała się szersza, ale tak jak mówię wszystko trwało zbyt krótko żeby wyciągać twarde wnioski.

Odsłuch drugi, diametralna różnica - brak ograniczeń czasowych, moja muzyka z wybraną głośnością. Wybrałem do posłuchania polecany mi wzmacniacz Marantz Pm6006 do tego na początek Heco Aurora 700. Dla mnie totalnego amatora "muzyczna ekstaza"😉, podobało mi się to niesamowicie. Następnie podmiana kolumn na słuchane wcześniej Melodiki i potwierdzenie tego że to kolumny nie dla mnie. Nie wiem na czym to polega, ale nie potrafiły mnie zainteresować swoim dźwiękiem, wydają mi się "jałowe". Na koniec chciałem jeszcze posłuchać jakiś monitorów i polecono mi Dynaudio Emit M20. Podobnie jak Aurory porwały mnie całkowicie.

Po wczorajszym dniu dowiedziałem się że lubię granie dobrze wypełnione, ale nie "zamulone" z dużą ilością niekłujących w uszy szczegółów. No i najważniejsze że z elektroniki kupuje Marantza PM6006😁.

Problemem są kolumny bo Aurory 700 chyba będą za duże do 17m2, nie wiem czy Emity m20 też?   No i musiałbym trochę zwiększyć budżet😉

Decyduje tu wiele czynników - nie tylko gust, ale np słuchana muzyka, a przede wszystkim pomieszczenie odsłuchowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.08.2019 o 19:37, Karo napisał:

Miałeś posłuchać Onkyo 9150. Zrezygnowałeś z niego, tak jak z Pioneera?

Posłuchałem Marantza i spodobał mi się tak, że zapomniałem o Onkyo 9150, ale z ciekawości też postaram się go "przetestować".

Dnia 11.08.2019 o 20:05, Tomasz S. napisał:

jeszcze jedna prośba, posłuchaj też Klipsch rp600m przed dokonaniem wyboru. Mogą grać nawet z tym Maratzem

Klipsch'y nigdy nie brałem pod uwagę bo kilka razy przeczytałem że mają jazgotliwą górę. Dzisiaj przeglądałem gdzie ich mogę posłuchać, ale nigdzie w pobliżu nie znalazłem. W każdym bądź razie z ciekawości też wezmę je pod uwagę.

5 godzin temu, rms.pl napisał:

Decyduje tu wiele czynników - nie tylko gust, ale np słuchana muzyka, a przede wszystkim pomieszczenie odsłuchowe

Zdaję sobie z tego sprawę. Boję się że wybrany sprzęt może porwać dźwiękiem w sali odsłuchowej, a rozczarować w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to czy jesteś amatorem czy koneserem. Masz swój słuch i na jego podstawie wyciągaj wnioski.

Heco akurat to jedne z najczęściej świadomie wybieranych kolumn do 4000. Nie bez powodu.

19 godzin temu, j0hnny napisał:

Zdaję sobie z tego sprawę. Boję się że wybrany sprzęt może porwać dźwiękiem w sali odsłuchowej, a rozczarować w domu.

A tak będzie na pewno.

Dlatego my przez zakupem dajemy kolumny do domu na wypożyczenie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...