Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1.4/ 7.1.2/4 - wybór głośników


still_aimless

Recommended Posts

Nadszedł ten moment w życiu kiedy po posadzeniu drzwewa, spłodzeniu dziecka (syna się nie udało .. na razie :D) i zbudowaniu domu trzeba się wziąść za największe wyzwanie - dobór sprzętu do kina domowego ;) Nie ukrywam, że w kwestiach A/V jestem laikiem, więc jak kogoś urażę, to z góry przepraszam. 

A więc do sedna. Mam pokój w domu, który jest przeznaczony praktycznie w całości na potrzeby kina domowego. Żona nie pozwoliła mi wstawić dedytkowanych foteli, bo wg niej to "obciach", ale reszta jest wedle mojego uznania i gustu. Dodtyczy się to także wyboru i rozmiarów głośników. Obecnie w w tym pokoju było tymczasowe kinow domowe (bez ekranu / mebli / itd.) działające na sprzęcie przywiezionym ze Stanów. W/w sprzęt ocenlbym raczej na dolną półkę (spis poniżej) - dodatkowo amplituner oraz subwoofer działają na 110V więc dla nich  zainstalowałem sobie transformator. Wszystko dalej działa, ale mam niedosyt. Rozważam pójście w setup Atmos/DTS-X, szczególnie teraz gdy Netflix od paru miesięcy w końcu dostarcza audio w rozsądnej rozdzielczości, a na rynku jest coraz więcej filmów kodowoanych w systemach gdzie scieżki dźwięku znajdują się na wielu płaszczyznach.

Obecny sprzęt: (za całość dałem 1000USD w 2011 roku)

  • Amplituner: Denon-875W 7.1-Ch. 3D
  • Przednie: 2x Boston Acoustics (BA) CS226B
  • Centralny: 1x BA CS225CB
  • Efektowe: 2x CS23B
  • Sub: Bic Acoustech H100

Na pewno chce wymienić:

  • Wzmacniacz na 9 lub 11 kanałowy - obecnie skłaniam się w kierunku Marantz SR6012 lub 6013
  • Kolumny przednie - tu faworytami są KEF Q750
  • Głośnik centralny: Tu analogicznie będzie to KEF Q650
  • Subwoofer: Pewnie "sealed" SVS (albo 3000 albo 4000), ale tu mam najmniejszą wiedzę

Dodatkowo czytałem sporo o Dali (Oberon), Q Accoustic (3050I) oraz KEF Rxxx. Wiem, że Monitor Audio też robi fajne głośniczki.

Na dzień dzisiejszy myślę o użyciu obecnych kolumn do efektów przestrzennych (CS226B jako tylne/boczne) a CS225CB na sufit jako głośniki Atmos. W tym setupie mam 5.1.2. 

Budżet: Na same głośniki (5.x.4) chciałbym wydać nie więcej (albo nie rażąco więcej) nic 10000PLN. Subwoofer i amplituner nie są w tym budżecie. Za całość pewnie około 20000PLN.

pozdrawiam,

Bartek

Edit: pokój ma około 6m długości i 4m (w węższym) i 5m (szerszym) szerokości. Ekran będzie będzie miał 135".

IMG_0775.thumb.jpg.ef78765d4adab098fb596c7881954861.jpg

 

back_to_front.jpg

front_to_back.jpg

top_down.jpg

IMG_0777.jpg

Edytowano przez still_aimless
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o najważniejszym - czyli o pytaniach :)

  1. Czy 7 kanałów "dolnych" w obecnej konfiguracji ma sens? Mam wrażenie, że osoby siedzące przy brzegu kanapy będą miały głośnik tuż przy uchu. 
  2. Czy są jakieś salony w okolicach południowej Warszawy, które polecacie do odsłuchu?
  3. Czy w tym przedziale cenowym (około 2000PLN za głośniki przednie) jest jeszcze coś czego nie brałem pod uwagę?
  4. Czy mieszanie głośników nie wpłynie zbyt negatywnie na końcowy wynik? N.p. mieszanie KEF Uni-Q ze zwykłymi BA, albo Klipshowe rożki z w/w BA.

Dodatkowo jeszcze dodatm, że planuje poprawić akustykę pomieszczenia. N.p. łącznie dojdzie 9 m.b. zasłon na okna i wybrane ściany. Rozważam też zakup pianki akustycznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Myślę, że koniecznie trzeba udać się na odsłuch gdyż na rynku jest bardzo duży wybór sprzętu w tej cenie i nawet rozpatrując obiektywnie tylko dobre produkty, nadal będzie tego sporo. Kef Q750 to dobre kolumny, Dali Oberon czy Monitor Audio Bronze również ale to zupełnie inne brzmienia i sam musisz ocenić co Ci się będzie podobało ewentualnie co będzie bliższe Twojemu ideałowi. Jeśli ma to być zestaw głównie do kina domowego, rozważyłbym również posłuchanie kolumn Klipsch. To specjaliści od kin domowych... Raczej postawiłbym na klasyczne 5.1 plus Dolby Atmos na górze (albo 2 albo 4 głośniki górne). 5.1 na dole spokojnie da znakomity efekt a siedzenie "na kolumnach" w przypadku 7 kanałów może wręcz zepsuć efekt. Kolumny różnych firm można łączyć chociaż przednie głośniki (front i center) powinny być z jednej firmy i linii aby odpowiednio się zgrały. Po odsłuchu jak będziemy znali Twoją opinię na temat brzmienia łatwiej będzie doradzić konkretnie. Co do elektroniki, Marantz 6013 to bardzo dobry amplituner i jak najbardziej może być. Polecam również Onkyo RZ840. Inne brzmienie niż Marantz, znakomita wydajność prądowa. Co do salonów audio, słyszałem, że w Pabianicach jest jest jeden dobry :)

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Witaj,

Myślę, że koniecznie trzeba udać się na odsłuch gdyż na rynku jest bardzo duży wybór sprzętu w tej cenie i nawet rozpatrując obiektywnie tylko dobre produkty, nadal będzie tego sporo. Kef Q750 to dobre kolumny, Dali Oberon czy Monitor Audio Bronze również ale to zupełnie inne brzmienia i sam musisz ocenić co Ci się będzie podobało ewentualnie co będzie bliższe Twojemu ideałowi. Jeśli ma to być zestaw głównie do kina domowego, rozważyłbym również posłuchanie kolumn Klipsch. To specjaliści od kin domowych... Raczej postawiłbym na klasyczne 5.1 plus Dolby Atmos na górze (albo 2 albo 4 głośniki górne). 5.1 na dole spokojnie da znakomity efekt a siedzenie "na kolumnach" w przypadku 7 kanałów może wręcz zepsuć efekt. Kolumny różnych firm można łączyć chociaż przednie głośniki (front i center) powinny być z jednej firmy i linii aby odpowiednio się zgrały. Po odsłuchu jak będziemy znali Twoją opinię na temat brzmienia łatwiej będzie doradzić konkretnie. Co do elektroniki, Marantz 6013 to bardzo dobry amplituner i jak najbardziej może być. Polecam również Onkyo RZ840. Inne brzmienie niż Marantz, znakomita wydajność prądowa. Co do salonów audio, słyszałem, że w Pabianicach jest jest jeden dobry :)

Pozdrawiam,

Michał.

Także doszedłem do takich wniosków - bez "live demo" ani rusz. Ale chciałbym zawęzić listę zestawów, które będę brać pod uwagę. Co do lokalizacji - Pabianice nie do końca po drodze ale może pojadę z rodziną do term w Uniejowie - nich się bawią a ja podskoczę na odsłuch. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, rms.pl napisał:

 

Dzięki za feedback. Jak najbardziej rozważam także Klipsch. Tylko dlaczego od razu 8000F/504C - wydaje mi się że w pomieszczeniu 25m2 6000F + 600C powinno spokojnie wystarczyć. O Triangle nie słyszałem ... muszę poczytać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak.

Nie zbudujesz kina za 20000 na forum.

Czemu? Ile ludzi tyle opinii. Do tego branża i ukryta branża :)

kazdy swoje.

skad jesteś? Dajemy możliwość przyjazdu wypożyczenia sprzętu. Jednego drugiego trzeciego. Do testów.

sprawdzasz, oceniasz konsultujesz. 

mam pewne pomysły zbudowania systemu u ciebie ale łatwiej by mi było przez telefon.

chetny na darmową poradę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszym odsłuchu. Zabrałem ze sobą moje kopciuchy .. czyli *ahem* BA CS226B i postawiłem obok KEF Q950, które kosztują 6x tyle i wyglądają przy moich drapakach jak Pudzian w szczycie formy przy chuderlawym staruszku. I co? nawet Pan który umożliwił mi odsłuch pokiwał głową i powiedział, że kopciuszek daje radę :D

W sumie słuchałem 4 zestawy:

  • KEF Q950 - zawiedziony dźwiękiem. Teraz wiem, co to znaczy, że kolumna jest bezbarwna. Patrząc na nie ma się wrażenie, że przygniotą cię brzmieniem, a tu spokój i ułożenie. Zdecydowanie Q seria odpada. To nie jest mój dźwięk.
  • Focal Chorus 716 - lepiej. Ładnie schodzi nisko - wszystko jest na miejscu tak jak powinno być ale brzmi miękko, przyjemnie dla ucha. Przy odsłuchu "In my secret life" lekko się pogubiły.
  • KEF R500 - Bingo! Nawet "sieka" Alexandra Popov-a, przy której moje BA kompletnie wysiadają brzmiała wyrafinowanie. Po raz pierwszy poczułem co to znaczy separacja. Do tego mimo, że głośniki nie imponują wielkością to dźwięk niesie ze sobą ciężar, którego brakowało mi wcześniej. 
  • KEF R300 - podobnie do R500, ale R300 było ciut bardziej rozmyte.

Na resztę zabrakło czasu, bo byłem w przerwie na lunch :)

Co grałem:

  • Dire Straights - Money for Nothing
  • Leonard Cohen - In my secret life
  • Axel F - Beverly Hills soundtrack
  • Alexander Popov - Quantum

Wszystko grało na Marantz SR6013 przez Spotify.

PS> Dzięki dla Panów z Audiopolis za umożliwienie odsłuchu :)

KEF_Rxxx.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.08.2019 o 21:27, S4Home napisał:

R500 mogą się okazać być jednak za małe do Twojego pomieszczenia.

Ale świetnie że byłeś na odsłuchu.

Teraz finalnie powinieneś zabrać kolumny do domu i tam testować.

Sprawdź Tannoy XT8F albo analogiczne Fyne Audio

Zapraszam do domowych wypożyczeń.

Trochę nas dzieli ... jakies 300km :) Dodam tylko, że mi się nie śpieszy. Otrzymałem info, że meble będą gotowe za jakieś 8 tygodni, więc pewnie będę kupować późną jesienią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Trochę to zajęło ale temat wyboru sprzętu został ogarnięty. Teraz sama kwestia zakupu. Na czym stanęło:

2x Klipsch RP-600M

1x Klipsch RP-504C

6x SVS Prime Elevation

1/2 x SVS SB-2000/3000 (

Jeśli któryś z "Branżowców" miałby dla mnie ofertę z tymi konkretnymi pozycjami to zamieniam się w słuch :)

Edytowano przez still_aimless
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

A słuchałeś? 

Ty się zamień w słuch i posłuchaj klipscha vs magnat quantum seria 6 i 7, monitor audio bronze, heco. 

Minęło tyle czasu. Skąd to nastawienie z odsłuchu czy czytania gazetek?

Z takim podejsciem po prostu nie komentuj, albo czytaj ze zrozumieniem ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, yahoo111 napisał:

Pytanie. Skoro dajesz tam ekran, a nie telewizor, to czy nie lepiej dać na środek identyczną kolumnę, jak na lewo/prawo i akustycznie transparentny ekran?

Moze kiedys :) na razie nie chce w tym pokoju robic kompletnej rewolucji. Głośnik centralny jest idealnie dopoasowany do komody (patrz rysunek). 

Edytowano przez still_aimless
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym mówię -- centralny jest za nisko. W dodatku jest schowany, a ten model ma bas refleks z tyłu. Kolumny boczne są podstawkowe, więc nie powinno być problemu z ich rozmieszczeniem (co innego, gdyby to były kolumny podłogowe). Przy okazji jest droższy od nich, więc nawet cena nie jest argumentem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, yahoo111 napisał:

Właśnie o tym mówię -- centralny jest za nisko. W dodatku jest schowany, a ten model ma bas refleks z tyłu. Kolumny boczne są podstawkowe, więc nie powinno być problemu z ich rozmieszczeniem (co innego, gdyby to były kolumny podłogowe). Przy okazji jest droższy od nich, więc nawet cena nie jest argumentem.

 

20 minut temu, yahoo111 napisał:

Właśnie o tym mówię -- centralny jest za nisko. W dodatku jest schowany, a ten model ma bas refleks z tyłu. Kolumny boczne są podstawkowe, więc nie powinno być problemu z ich rozmieszczeniem (co innego, gdyby to były kolumny podłogowe). Przy okazji jest droższy od nich, więc nawet cena nie jest argumentem.

Miałem rp-450C (poprzednik rp-504C) na odsłuchu u siebie. Wsadziłem go w skrzynie o podobnych wymiarach jak wnęka. Porównałem z wolnostojącym - efekt był bardziej zadzawalający w skrzyni. Wnęka w której będzie stać ma podparcie po centralny głośnik, które ustawia kąt na "uszy" słuchacza. Wszystko dokładnie wyliczyłem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Skończone - no prawie. Prawdziwe kino domowe to dzieło, które nigdy nie jest w swojej ostatecznej formie :)

A/V - Konfiguracja to 5.1.4

  • 2x Klipsch RP-600M (LR)
  • 1x Klipsch Rp-504C (C)
  • 6x SVS Prime Elevation (Efektowe)
  • 1x SVS SB-2000 
  • Denon AVR-X4500H
  • Ekran Elite Screens Aeon CineWhite 150"
  • Epson EH-TW6600

W planach:

  • Ogarnąć kable :)
  • Jeszcze jeden sub - zapewne drugi SB-2000
  • Rzutnik 4k/HDR (jeszcze pewnie w tym roku)
  • Praca nad akustyką pomieszczenia
  • Docelowa konfiguracja to 5.2.6, więc jeszcze dwa głośniki Atmos z przodu pomieszczenia

 

DSC_1066.JPG

DSC_1067.JPG

DSC_1076.JPG

DSC_1081.JPG

DSC_1083.JPG

DSC_1085.JPG

DSC_1074.JPG

Edytowano przez still_aimless
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Stolarz napisał:

I zamiast narożnika "dedykowane" fotele kinowe i masz kino pełną gębą :D

Nie są przednie i centralny za nisko?

Rozważałem taki wariant, ale w obecnej konfiguracji pomieszczenie jest dużo bardziej praktyczne. Na narożniku zmieszczą się 4 dorosłe osoby albo 6 dzieci.  Co do wysokości głośników to nie zauważyłem aby dźwięk był nienaturalnie nisko albo wydobywał się z pod ekranu. Siedzę ponad 4m od przedniej ściany, więc kąt "natarcia" przy tej odległości jest naprawdę mały. Na pewno boczne głośniki lekko podniosę (o jakieś 10cm), ale tylko i wyłącznie dla poprawy estetyki. Wybór głośników podstawowych i umieszczenie ich przy podłodze to był kompromis między pełnieszym brzmieniem kolumn podłogowych a wielkością ekranu - ekran wygrał, ale miałem nie lada dylemat :)

Edytowano przez still_aimless
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 450cm - tyle mam do głośników z sofy, kąt fali z głośnika wysokotonowego w porównaniu do tradycyjnej podłogówki to 7 stopni odchylenia od poziomu. Podnosząc lekko głośniki mogę go jeszcze obniżyć do 6 stopni - ta różnica, przynajmniej dla mojego ucha jest niezauważalna. Mogę je zamontować wyżej, kosztem nie dokońca otwierająch się drzwi, ale wtedy dysproporcja w wysokości między głośnikami bocznymi a centralnym będzie bardziej zauważalna niż ich umiejscowienie pod ekranem. 

Głośnik LFE w tej wnęce to był strzał w 10. Wiedziałem, że niskie tony są wielokierunkowe, i że ucho nie będzie w stanie wychwycić dokładnej pozycji subwoofera. Nie dość, że rzeczywiście bas jest "wszędzie" to na dodatek bliskość do sofy powoduje spotęgowanie efektów LF. Drugi sub stanie tam gdzie mi wyjdzie po kalibracji w REW. Na pewno mam dziury w basie w obecnej konfiguracji, więc priorytetem będzie wypłaszczenie krzywej między 18 a 80Hz. 

 

 

Edytowano przez still_aimless
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...