Skocz do zawartości

Kabelki.


Kramer

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 431
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

12 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

.........przykład autora wątku i ...... czy z Blackiem zostanie? czy nie, to jego sprawa, ale dobrze pasuje do głoszonego hasła.

 

2 godziny temu, JacSantana napisał:

No to pojechałeś chłopaku po bandzie ;) Boguś chwalipięta już przyjął Cię do klubu (szkoda że bez Twojej wiedzy) a tu taka wtopa :)

bez komentarza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś, autor wątku, niejaki Kramer już dawno się przestraszył i zwiał ;)

Ja nie kucam na robocie i faktycznie kabelek został. Czemu? - Pisałem wyżej.

Dobrego dnia, nie kłóćcie się za bardzo, ja spadam do pracy (będę tu zaglądać) 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę sprzed dwóch stron ale wtrace swoje trzy grosze. 

Otóż kasa w audio nie gra. Było tam przytoczone zdanie że tak jest. A niestety nie. To że kabel nordosta nie spasował może być dwojakim powodem. 

1. Nie spasował w system. To najczęstszy powód i od razu niestety doprowadza do frustracji i zlych opinii na dany model. 

2. To nie spasowanie pod gusta użytkownika. 

Jakość wykonania rownie ważna więc tutaj nie będę nic bronił. 

Ale nie jest tak że kupując sprzęt, czy to kabel czy wzmak czy kolumny możemy oczekiwać dźwięku lepszego. Niestety to nie te czasy. Teraz sprzętu na rynku jest masa. Jedne bardziej drugie mniej udane. A to że kasa nie gra to prosty test. Dobierzcie dobry system według własnego uznania i zestawie go z tym na hybil trafił. Tudzież takim zaproponowanym przez część dystrybutorów. Okazuje się że ten tańszy dobrany samemu gra lepiej. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, S4Home napisał:

Okazuje się że ten tańszy dobrany samemu gra lepiej. 

Powiedz to Bogusławowi ;)

Przyczym jedno zastrzeżenie "gra lepiej" ale dla nas. Co wcale nie jest równoznaczne ze obiektywnie gra lepiej.

Jak widzę Bogusław chwycił się "kabelek zostaje" pomijając wyjaśnienie dlaczego zostaje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, S4Home napisał:

To że kabel nordosta nie spasował może być dwojakim powodem. 

1. Nie spasował w system. To najczęstszy powód i od razu niestety doprowadza do frustracji i zlych opinii na dany model. 

2. To nie spasowanie pod gusta użytkownika. 

Chyba przeoczyłeś wyniki ślepego testu, który na koniec wykonał kolega @JohnDoe.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Fafniak napisał:

Powiedz to Bogusławowi ;)

Przyczym jedno zastrzeżenie "gra lepiej" ale dla nas. Co wcale nie jest równoznaczne ze obiektywnie gra lepiej.

Jak widzę Bogusław chwycił się "kabelek zostaje" pomijając wyjaśnienie dlaczego zostaje

Bogusław o tym wie, wybierając takie a nie inne kolumny. Nie wydał na nie 30 000 a zapewne by mógł.

To że szuka dokładniejszego brzmienia to chyba dobrze?

17 minut temu, Kraft napisał:

Chyba przeoczyłeś wyniki ślepego testu, który na koniec wykonał kolega @JohnDoe.

Być może, chłopaki przytoczyli dwukrotnie fragment "nie kupił bym tego kabla" stąd mój komentarz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszła mnie taka oto refleksja po teście kabelków przeprowadzonych przez @JohnDoe. Zapewne łatwo można wytłumaczyć słyszenie różnic w kablach, gdy słuchacz wie, który z nich jest wpięty, nawet zakładając, że takich różnic w rzeczywistości nie ma. Głowa potrafi płatać figle i to już wielokrotnie zostało opisane. Mnie zastanawia jednak to, że często cechy charakterystyczne danego kabla są podobnie opisywane przez różne osoby, które je oczywiście słyszą. Weźmy np. biorącego udział w teście Nordost'a. Wprawdzie nie miałem do czynienia z testowanym modelem, ale miałem lub słyszałem kilka innych w tym sławny red down (akurat głośnikowy). Był użyty jako ciekawostka, gdy wybierałem kolumny w cenie do 2k, podczas gdy kabel kosztował o ile pamiętam 3,5k :) Do dziś mam w głowie (a było to już dawno temu) moje zdziwienie efektem dźwiękowym. Dodam, że byłem jeszcze bardzo mało rozeznany w tej materii. Efekt jaki zapamiętałem to właśnie "wysuszenie", z tym, że ja akurat odebrałem je na plus. Kolumny, które jeszcze przed chwilą robiły straszne buuuu, buuuu, nagle stały się o wiele szybsze i zdecydowane. Tak, to mi najbardziej utkwiło w pamięci - spore skrócenie i wysuszenie basu. Z takiego typowego dla tańszych kolumn dudnienia, zrobił się niczego sobie, bardziej zbliżony do tego, jaki możemy usłyszeć z kolumn zamkniętych (chodzi mi o kierunek, raczej jakościowe niż ilościowe porównanie).  Środek i góra rzeczywiście może trochę chłodna i szorstka, ale za to z niezłą rozdzielczością i detalem. W każdym razie wydaje się, że @Bogusław Kożyczkowski, @JohnDoe i ja mamy mimo wszystko podobne obserwacje jeżeli chodzi o kable Nordost pomimo, że mówimy o różnych modelach. Myślę jednak, że akurat w przypadku tego producenta można powiedzieć o pewnym charakterystycznym "firmowym brzmieniu". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wspólne odczucia da się chyba łatwo wytłumaczyć. Po pierwsze mogą tu działać podstawowe skojarzenia, np. srebrne kable - zimniej i precyzyjniej, złote - cieplej i "na bogato", Decydować może też wygląda kabla, np. po prezentującym się bardziej technicznie będziemy spodziewać się adekwatnego do tego brzmienia, a po kablu bardzo drogim brzmienia wyrafinowanego i "z klasą". Druga sprawa, że nie żyjemy przecież w odosobnieniu. Różne urban legends są wspólne dla większości społeczeństwa, mimo, że nikt ich osobiście nie doświadczył. Powszechna opinia o danej marce może być nam znana nawet jeśli się nią szczególnie nie interesowaliśmy i wpływać na nasz odbiór.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kraft napisał:

Po pierwsze mogą to działać podstawowe skojarzenia, np. srebrne kable - zimniej i precyzyjniej, złote - cieplej i "na bogato"

Można zrobić bardzo prosty test, z którego opisem spotkałem się na jednym z for audio. Ten sam model wzmacniacza tylko dioda od zasilania w jednym niebieska, a w drugim czerwona. Jak myślicie, który zagrał "chłodno", a który "ciepło" ? ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fafniak napisał:

Powiedz to Bogusławowi ;)

Przyczym jedno zastrzeżenie "gra lepiej" ale dla nas. Co wcale nie jest równoznaczne ze obiektywnie gra lepiej.

Jak widzę Bogusław chwycił się "kabelek zostaje" pomijając wyjaśnienie dlaczego zostaje

3 godziny temu, S4Home napisał:

Bogusław o tym wie, wybierając takie a nie inne kolumny. Nie wydał na nie 30 000 a zapewne by mógł.

To że szuka dokładniejszego brzmienia to chyba dobrze?

A Boguś (jeśli pozwolicie) zostaje przy swoim. Czemu???

Nordon - odrzuciłem od razu.

Audioquest...  od Evergreen do Earth -  dźwięk? było coraz lepiej, .....pomimo coraz wyższej ceny. niestety u mnie się nie sprawdzał, 

Salon Kezard - Miałem sprawdzać Cardas`a, kable po kolei, ale nie było na stanie i z pożyczeniem kłopot, wiec Purist Audio Design sprawdziłem.

Przeskok na Purist Audio Design , od Genesis do Poseidon. Ten pasował od początku, a każdy kolejny model był lepszy, gdyby nie to, że musiałem również brać pod uwagę 2x4m głośnikowe z tej samej serii co RCA i jego cenę, to sięgał bym na jeszcze wyżej po IC

Salon Premium Sound - tu Tellurium i Harmonix, oba dobre, wyższe modele tylko na zamówienie. Mają na miejscu Harmonix Hijiri HCI, korci mnie by pożyczyć.

PS

Kable są wybrane z zapasem, wiec kolejne zmiany sprzętu (kolumny, wzmacniacz), nie spowodują pilnej wymiany okablowania. A czy będą nadal pasować? tego nie wie nikt, ale teraz wiem na co zwrócić uwagę szukając nowego sprzętu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

W każdym razie wydaje się, że @Bogusław Kożyczkowski, @JohnDoe i ja mamy mimo wszystko podobne obserwacje jeżeli chodzi o kable Nordost pomimo, że mówimy o różnych modelach. Myślę jednak, że akurat w przypadku tego producenta można powiedzieć o pewnym charakterystycznym "firmowym brzmieniu". 

No i mnie znowu zmusiliście do wysiłku , mam w chałupie dwa Nordosty , budżetowe, ale NORDOSTY ! :) Mowa o Black Knight i Wyrewizard Spellbinder , wrócę z pracy podepnę i jak nie usłyszę ' firmowego" brzmienia ....... :) . A dla porównania wepnę np. Neotecha NEI 3001III , PSC R30 , DIY z licy a i dorzucę DIY z kabelka domofonowego :) 

5 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Może troszkę żle napisałem, chodzi mi że będę szukał ciepłego brzmienia we wzmacniaczu i neutrał kolumny.

Uff , bo już się bałem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Bogusław o tym wie, wybierając takie a nie inne kolumny. Nie wydał na nie 30 000 a zapewne by mógł.

To że szuka dokładniejszego brzmienia to chyba dobrze?

Czytajac Bogusława i starając sie wdrożyć jego podejście - powinien posłuchac i kupić takie za 50 tyś albo i drożej !!!

Wybacz ale uogólnienia (szczególnie te nietrafione maja swoją siłę rażenia ;) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Fortepiano napisał:

Cóż, test wykazał, że kolega poszerzy sekcję gimnastyczną na forum.

No właśnie. Jak kolega John opisywał na forum różnice w kablach, których doświadcza, to było wszystko Ok. Poklepywanie po pleckach i gratulowanie doskonałego słuchu. Gdy postanowił pójść o krok dalej i obiektywnie zweryfikował swoje wcześniejsze wrażenia, to od razu otrzymuje przymusowe skierowanie do "sekcji gimnastycznej".

Inteligentny człowiek musi sobie w tej sytuacji zadać pytanie: ilu słyszących kable poszerzyłoby grono sekcji gimnastycznej, gdyby zadali sobie podobny trud weryfikacji swoich odczuć?

Na usta ciśnie się stara prawda: pesymista to dobrze poinformowany optymista.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zadowolony i to jest dobra postawa. Chcę przypomnieć koledze, że kolega dokonujący testu sam złożył taki wniosek w przypadku nie usłyszenia kabli. Postawa pesymistyczna jest niezgodna z duchem forum , dlatego trzeba mówić optymistycznie z usmiechem, nadzieją  o kablach i innych akcesoriach oraz o audiofilskiej społeczności.  W takich okolicznościach przyrody gratulacjom nie ma co się dziwić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...