Skocz do zawartości

Wybór subwoofera do kina domowego na wysokim poddaszu 50m2


Marcin Jobda

Recommended Posts

Na wstępie chciałbym się przywitać z forum oraz podziękować za zainteresowanie moim tematem :).

Do rzeczy, chciałbym wymienić subwoofer w moim kinie domowym, ponieważ obecny to leciwy już SONY SA-WMSP50, Jego bas w moim salonie jest dudniący i zbyt słaby. Subwoofer wpadł w moje ręce przypadkiem, niejako z odzysku :), zresztą podobnie jak reszta mojego kina domowego - które odkupiłem okazyjnie od lokatora.

Na kino domowe składa się:
Amplituner Denon - X1000
Zestaw głośników - Eltax Monaco 5,0
Sub - SONY SA-WMSP50

Pomieszczenie jest nietypowe, ponieważ jest to salon na poddaszu, który w najniższym punkcie ma 1,40m, natomiast w najwyższym aż 4,20m.

Salon ma wymiar około 7x7m, ale łączy się również z aneksem kuchennym 2,70x3,5m. Miejsce odsłuchu jest mniejsze. Całość na poniższym rysunku (przepraszam za jego jakość :))obraz.thumb.png.78dd92087f77390205445f3f55950d2f.png

Tutaj natomiast zdjęcie owego salonu dla lepszego poglądu stuacji:
obraz.png.70300a1c6ec2563c8d5ac8b23d3beb24.png

Na subwoofer chciałbym przeznaczyć około 1200 zł. Nie chcę inwestować nie wiadomo ile, ponieważ zdaję sobie sprawę, że cały zestaw to raczej dolna półka :).
W oczy wpadły mi następujące modele:
klipsch r-100sw
Magnat Monitor Supreme Sub 302A

Z racji, że większego pojęcia na temat marek i modeli nie mam, to zwracam się prośbą o pomoc do Was :). Co myślicie o tych modelach, a może wybrać coś innego?
Ogólnie kino domowe służy mi przede wszystkim do codziennego oglądania nc+ (dźwięk tylko przez kino domowe, głośniki tv wyłączone), netflixa, hbo go oraz do słuchania muzyki ze spotify.

Gdyby trzeba było wskazać dodatkowe szczegóły, to proszę o podpowiedzi :).

Edytowano przez Marcin Jobda
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj ten artykuł:

https://sound-au.com/subcon.htm

W małej odległości odsłuchu i w małych pomieszczeniach propagacja fal dźwiękowych w zasadzie nie zachodzi, ale zachodzi sprężanie i rozprężanie powietrza, dlatego najlepiej sprawdzi się subwoofer o konstrukcji zamkniętej (bez bas refleksu i bez membrany pasywnej). Tyle że masz u siebie stosunkową dużą powierzchnię i na pewno dużą kubaturę przy dość niewielkiej odległości odsłuchu.

Rozważ SVS SB-1000 i SB-2000. Z używanych Monitor Audio Radius R370HD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, yahoo111 napisał:

 

Rozważ SVS SB-1000 i SB-2000. 

Tylko że te suby przynajmniej dwukrotnie przekraczają budżet autora.

 

Wg.mnie kup 2 Magnaty 302a i do tego rozgałęźnik z filtrem aby podłączyć je do jednego wyjścia w amplitunerze i powinieneś być zadowolony.Budżet przekroczysz minimalnie.

Edytowano przez Marioxxl74
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Dwa subwoofery raczej nie wchodzą w grę... W kącie, gdzie teraz stoi soniacz jest jedyne miejsce na taki głośnik.
To nie jest też tak, że z tego subwoofera sony w ogóle nie ma basu. Na kanapie bliżej ściany, gdzie sufit jest niższy jest go aż za dużo. Na środku kanapy na przeciwko tv jest go ani dużo, ani mało. Natomiast są miejsca w mieszkaniu, gdzie go nie ma praktycznie wcale :). Nie jest ustawiony na maxa, tylko na połowę.
 

Mi bardziej zależy na jakości tego basu, gdyż ten obceny subwooferek ma głośnik może 15 cm i brakuje mu dynamiki. Wydaje mi się, że w modelu Klipsch r-100sw, gdzie głośnik ma 25 cm dźwięk powinien byc ladniejszy? Czy może jednak lepiej dołożyć parę groszy to modelu r-120sw?

Zawsze można chyba również podkręcić głośność subwoofera w ustawieniach amplitunera, oraz podbić bas?

P.S. Używane sprzęty średnio wchodzą w grę, bo mam sobie to wybrać na prezent...

Edytowano przez Marcin Jobda
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz dobry subwoofer nie przekraczając wiele budżetu,to pomyśl nad tym tannoy ts2.12 ,jest używany ,ale moim zdaniem jest dużo lepszy od tych co podałeś  w tej cenie warto go rozważyć.

https://m.olx.pl/oferta/tannoy-ts2-12-audio-mix-krakow-CID99-IDAPEwY.html#position=1&page=1

Edytowano przez maverick2005
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Stanęło na zakupie Magnata 302A.

Jak na razie jestem zadowolony z wyboru. Testuję różne ustawienia, jest tego masa w Amplitunerze Denon X1000. W filmach jest super, natomiast w muzyce różnie :), W jednym miejscu pomieszczenia basu więcej, w innym mniej - chociaż wydaję mi się, że bas jest czasem zbyt "buczący".

Może ktoś zechciałby mi podpowiedzieć, jakie ustawienia będą najlepsze dla mojego zestawu?

Proszę również o wskazówki - jak ustawić pokrętło od Frequency na subwooferze, żeby było dopasowane do ustawień amplitunera i odcięcia głośników przednich.

Jeśli trzeba, to dam zdjęcia z menu z obecnymi ustawieniami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba:)

Znamy ten sub.

Otóż ustaw volume i odcięcie zwrotnicy na połowę. Wtedy odpal kalibrację Audysseya i od tego zacznij pole do manewru edycji.

Moim zdaniem to normalne że bas w różnych miejscach jest inaczej odbierany. I to także normalne że jest nieco buczący w stereo. Ten sub jest typowy do kina. Powiem tak. Jest w swojej cenie znakomity do kina. Ale jest wolny i zdarza mu się tracić tempo w muzyce. Jeśli chcesz żeby był szybszy daj mu niżej zwrotnice. Będzie wtedy też automatycznie ciszej odbierany.

Ale edycje zacznij od ustawień połowa + połowa.

Pozostaje do dyspozycji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 29.08.2019 o 21:12, S4Home napisał:

Nie trzeba:)

Znamy ten sub.

Otóż ustaw volume i odcięcie zwrotnicy na połowę. Wtedy odpal kalibrację Audysseya i od tego zacznij pole do manewru edycji.

Moim zdaniem to normalne że bas w różnych miejscach jest inaczej odbierany. I to także normalne że jest nieco buczący w stereo. Ten sub jest typowy do kina. Powiem tak. Jest w swojej cenie znakomity do kina. Ale jest wolny i zdarza mu się tracić tempo w muzyce. Jeśli chcesz żeby był szybszy daj mu niżej zwrotnice. Będzie wtedy też automatycznie ciszej odbierany.

Ale edycje zacznij od ustawień połowa + połowa.

Pozostaje do dyspozycji.

 

Ta "zwrotnica" to filtr dolnoprzepustowy, ale chyba przy użyciu wlasciwego podlaczenia (LFE IN), powinna być ignorowana? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna być ustawiona na maksa.

Nie da się jej ignorować chyba że przez to rozumiesz właśnie danie na maksa.

Aczkolwiek swego czasu były właśnie w niektórych instrukcjach opisane aby oba ustawić na polowe.

wynikało to z tego że podczas kalibracji jednak amplituner nie dawał kolumn frontowych na small i nie  ustawiał ich na 120hz

Stad też ustawienie niższego punktu ręcznie na subie.

Zalezy od amplitunera. Pobaw się i zobaczysz.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Powinna być ustawiona na maksa.

Nie da się jej ignorować chyba że przez to rozumiesz właśnie danie na maksa.

Aczkolwiek swego czasu były właśnie w niektórych instrukcjach opisane aby oba ustawić na polowe.

wynikało to z tego że podczas kalibracji jednak amplituner nie dawał kolumn frontowych na small i nie  ustawiał ich na 120hz

Stad też ustawienie niższego punktu ręcznie na subie.

Zalezy od amplitunera. Pobaw się i zobaczysz.

Piotr

Hej, przepraszam, ale chyba niejasno się wyraziłem - chodziło mi o to, że wejście LFE zawsze jest bez zwrotnicy, bo z założenia ta powinna być zewnętrzna. Czyli subwoofer nie nakłada filtru na to wejście. Byłem przekonany, że po to to jest. Inaczej, czym by się to różniło od wejścia R/L?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest. Filtr działa zawsze.

LFE to wejście po prostu dla amplitunerów gdzie sygnał dla obu kanałów jest już połączony.

Z kolei wejścia dla R i L (gdzie i tak przeważnie wejście L jest jako LFE :P ) to wejscia dla procesorów stereo. Tak abyś basu nie pomijał jesli istnieje na jednym kanale.

Na przykład utwór koncertowy Joe Bonamassa - Happier Times. Gdzie lewy i prawy kanał grają inną perkusję.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Nie jest. Filtr działa zawsze.

LFE to wejście po prostu dla amplitunerów gdzie sygnał dla obu kanałów jest już połączony.

Z kolei wejścia dla R i L (gdzie i tak przeważnie wejście L jest jako LFE :P ) to wejscia dla procesorów stereo. Tak abyś basu nie pomijał jesli istnieje na jednym kanale.

Na przykład utwór koncertowy Joe Bonamassa - Happier Times. Gdzie lewy i prawy kanał grają inną perkusję.

Piotr

Dziękuję za wytłumacznie! Ale...

49 minut temu, yahoo111 napisał:

No, nie. Producenci wyraźnie piszą, że wejście LFE nie filtruje sygnału.

Przetestowałem to na wielu subwooferach. Wejście zwykłe jest odcinane zgodnie z filtrem dolnoprzepustowym, ale wejście LFE gra wszystko (niektóre subwoofery odtworzą nawet 800 Hz).

....i właśnie to jest konflikt, który mam w głowie. Jak w święta znajdę chwilę, to pomierzę REWem (i tak chcialem to zrobić, żeby ustawić) i zobaczę, jak wyjdzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obraz.thumb.png.2854d5fb928f97ffe43237627ffa0b5b.png

Zatem przykład o którym mówiłem. Testowałem tego suba. Podobał mi się więc się akurat tu odniosę. Nie twierdzę że tak jest zawsze! Mowiłem to kwestia suba

Tutaj wejście LFE jest wejsciem także dla Lewego kanału liniowego.

I co widać na pokrętle Crosoover, pozycja LFE jest kiedy damy na maksa.

Więc wpinając tutaj pod wejście LFE, filtr nadal działa.

I tutaj jest dokładnie tak samo:

 

obraz.thumb.png.510e956c9a40dc3315f6db9bc357eabb.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2020 o 10:13, yahoo111 napisał:

W każdym razie w pozycji LFE filtrowanie powinno być wyłączone. 

No w pozycji LFE tak. Bo jest to maksymalna pozycja :)

18 godzin temu, Tenfilip napisał:

Nie mieszałbym tego L/R z dedykowanym złączem LFE, nawet jesli jest tak podpisany. Chodzilo mi o dedykowany, a nie takie oszczędności;)

Konia z rzędem temu co sprawdzi co daje osobne wejscie.

Dajesz głowę że ono później dalej nie jest podłączone do jednego z L czy R? :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez pryzmat doświadczenia:

1. Rel Quake (wersja 2). Wejścia RCA albo przechodzą przez filtr albo nie, w zależności od ustawienia pokrętła trybu.

2. Monitor Audio Radius 370HD. Jedno wejście RCA zawsze przechodzi przez filtr, drugie można wybrać (przełącznik LFE/Low Pass). Jeśli przełącznik był w trybie LFE, wtedy subwoofer wzmacniał wyłącznie ten sygnał, który pojawił się jako pierwszy (aż do wyłączenia). Sprawdzało się to dobrze gdy w salonie miałem też biurko. Do wejścia LFE podłączony był amplituner, do drugiego Cambridge Audio One (który ma wyjście na subwoofer ale bez bass managementu).

3. Monitor Audio Radius 390. Trzy wejścia RCA: dwa L/R, zawsze filtrowane, jedno LFE, nigdy nie filtrowane. Subwoofer wybiera, czy sygnał przyjmuje z wejść L/R czy z LFE tak samo jak 370HD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Konia z rzędem temu co sprawdzi co daje osobne wejscie.

Dajesz głowę że ono później dalej nie jest podłączone do jednego z L czy R? :)

Piotr

Zdefiniuj konia z rzędem, bo nie wiem czy REWa odpalać:) Co to za filozofia, na LFE jest brak filtra a na R/L jest filtr. Tak jak w instrukcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...