Skocz do zawartości

DAC do zestawu PM6006 + Tannoy F4


Piotrek Pszczoła

Recommended Posts

Cześć,

poszukuję DACa do swojego systemu, który składa się z: Mibox4k (transport przez chromecast) po optyku do  Marantz PM6006 + Tannoy F4 i dodatkowo laptop z Prodigy Cube BE z Burson V5i

W tej chwili korzystam z 2 linii: MiBox (Spotify _+ FLAC) do DACa w Marantzu a druga to laptop + Prodigy Cube z opampem Burson V5i do wejścia analog Marantza - interkonekt RCA to Melodika MD2R

Repertuar to muzyka filmowa, spokojnieszy Rock, ostatnie więcej klasyki raczej w większych składach :)

 

No i sprawa wygląda tak, że dźwięk z zestawu laptop + Prodigy Cube po RCA podoba mi się bardziej - jest cieplej, bas ciut mniejszy więc dudnienie, które występowało po optyku pojawia sie rzadziej, wysokie tony nie kłują w uszy choć nie straciły szczegółów, średnica ładnie nasycona. Jedynie może scena subiektywnie jest ciut węższa.

Z kolei korzystając z DACa w Marantzu mamy nieco jaśniejszy dźwięk, niby troszkę więcej basu, ale  wysokie tony są zbyt ostre (nawet jak dla mnie choć raczej preferowałem dźwięk po jasnej stronie)

 

No i teraz mam dylemat - na ile te różnice to kwestia jakichś niedomagań czy sposobu grania DACa a Marantzu i sygnatury Prodigy Cube z Bursonem a na ile na przykład kwestia tego, że dźwięk po RCA w tym konkretnym wzmacniaczu jest z założenia inny?

Czy ktoś może miał doświadczenia z DACiem w tym konkretnym wzmacniaczu - z tego co czytałem jak na dodatek to akurat DAC w PM6006 jest całkiem niezłej jakości (Cirrus  CS4398)?

Prodigy Cube z Bursonem używam jako wzmacniacz słuchawkowy razem z AKG M220 i gra to razem doskonale :)

 

No i teraz pytanie - co tu zrobić :)

W planach mam zakup maliny jako streamer (niestety MiBox na Spotifaju potrafi siać artefaktami  - jakby brakowało mu bitrate albo się zacinał) a profigy Cube ma tylko wejście USB a żadnego innego cyfrowego - no więc średnio się nada do maliny jeśli dobrze zrobiłem research bo tam DAC na USB to jakościowe ograniczenie.

Od biedy mógłbym zamiast nakładki z optykiem do maliny kupić z wyjściem RCA ale nie wiem czy to akurat dobry pomysł i jak wtedy z jakością i sygnatura dźwięku - recennzji nie ma za duzż :(

Podpinanie też za każdym razem laptopa do tego Prodigy i puszczanie muzyki z laptopa jest mocno uciążliwe.

 

Z tego co widziałem, DacMagic 100, który jest takim strzałem oczywistym,tez jest raczej jasno grającym sprzętem, więc nie mam przekonania czy to byłby ruch w dobrą stronę

 

Edytowano przez Piotrek Pszczoła
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Zakup maliny to dobry pomysł jedynie trzeba odpowiednio ją ustawić aby działała bez większych problemów. Cambridge Audio Dac Magic 100 gra właśnie mocno nasyconym dźwiękiem z kocykiem co mnie osobiście nie do końca się podoba. Jeżeli chciałbyś cieplejszy DAC to warto byłoby zwrócić uwagę na Audiolab M-DAC Mini lub Topping D50.
Zastosowana kość w urządzeniu jest oczywiście istotna ale jeszcze ważniejsza jest jej implementacja. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zasadzić się na toppinga d50. Mi udało się go wyrwać w cenie 159,99 ojro (co wyszło koło 730 złotych). Kupowane na amazon.de. Urządzenie typu plug and play. Podpinasz i gra. Żadnego kombinowania nic. Jest spięte z wzmacniaczem (włączenie wzmacniacza włacza daca i chromecasta) a dźwięku dostarcza mu chromecast audio przez toslinka. Sterowanie z telefonu (muszą być w jednej sieci wifi z chromecastem). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Tak patrząc na Wasze propozycje wychodzi na to, że musze szykowac ok 1k na jakis sensowny sprzet.

 

W sumie to zastanawia mnie ta rozbieżność między DACiem w Marantzu a jego wejściami liniowymi - jeśli jets między nimi faktycznie taka zależność, że DAC gra sporo jaśniej, to może wybór nie musiałby się ograniczać do cieplejszych DACów.

 

Z drugiej strony czytając nieco inne wątki naszła mnie taka myśl, że nie spróbować zostawić sobie tego Prodigy Cube z Bursonem a ten 1000 zainwestować w kolumny albo wzmak.

Tannoye F4 ponoć mają taką manierę, że lubią czasem zakłuć w uszy ostrą górą, więc może wyjątkowo się z wbudowanym DACiem w Marantzu nie lubią - niby jest sporo pochlebnych opinii o wbudowanym DACu w PM6006 (identyczny jest ponoć w 7005/6 czy CDkach z tej serii).

 

Tylko czy dokładając np 1000 do kolumn (czyli w efekcie mając 2000 zł) da się kupić coś co będzie zauważalnie lepsze niż moje F4 z PM6006? Raczej zakładam sprzęt używany.

Zakładam, że wzmacniacz się nada, bo jest polecany nawet do droższych zestawów i tego typu muzyki. 

Pomieszczenie to 20m2, muzyka klasyczna, filmowa, delikatny rock

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F4 nie kłują w uszy. Nie słuchałem ich z każdym wzmakiem. Ale nie mają maniery V4 i późniejszych wersji.

Są raczej łagodne na górze.

No tak za 2000 znajdziesz lepsze kolumny. Ale nie tak pierwsze z brzegu. Musisz po prostu poszukać. Ale to jest do zrobienia. PM6006 fajny wzmak.

Chodź w Twoim repertuarze ten sprzęt uważam za ok. Spróbuj z tym DACIEM. Najpierw jakiś wypożycz. Czy zmiana to jest ta droga.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Tomasz S. napisał:

DAC będzie miał mniejszy wpływ na dzwięk niż kolumny, dzwięk będzie lepszy ale nie wiem czy ocieplisz.  A słuchałeś może NAD c326bee ? On razem z DACem dałby moim zdaniem fajny łagodny efekt.

NADa słuchałem przed zakupem marantza, ale jakoś mi nie podszedł. Słuchając marantza przed zakupem też robiłem to po RCA i może to był błąd - nie spodziewałem się, że dźwięk z wewnętrznego DACa będzie tak inny.

W sumie to jest dziwny przypadek - bo granie tego Marantza z Tannoyami F4 ogólnie mi się podoba (choć to nie jest żaden tam high end) - ale tylko korzystając z zewnętrznego DACa po RCA, wewnętrzny jakoś mi nie leży, jest za ostro - podczas gdy ja nawet lubię jasny, niespecjalnie przebasowiony dźwięk, no ale bez takich ekscesów  :)

 

17 godzin temu, S4Home napisał:

F4 nie kłują w uszy. Nie słuchałem ich z każdym wzmakiem. Ale nie mają maniery V4 i późniejszych wersji.

Są raczej łagodne na górze.

No tak za 2000 znajdziesz lepsze kolumny. Ale nie tak pierwsze z brzegu. Musisz po prostu poszukać. Ale to jest do zrobienia. PM6006 fajny wzmak.

Chodź w Twoim repertuarze ten sprzęt uważam za ok. Spróbuj z tym DACIEM. Najpierw jakiś wypożycz. Czy zmiana to jest ta droga.

 

 

W takim razie opinie co do tych kolumn są podzielone

Tak czy inaczej - spróbuję pokombinować z DACiem

Chyba na pierwszy ogień, mimo wszystko, pójdzie DacMagic 100 (co którego są głosy, że jest raczej dość jasny, no ale po RCA to może nie być problemem zgodnie z moimi podejrzeniami), mam nadzieję, że branża ma taki na wypożyczenie :)

Do porównania z SMSL Sanskrit Sk10 (dzięki koledze Tomaszowi za propozycję przetestowania z możliwością zwrotu ) i moim Prodigy z Bursonem i bezpośrednio Marantzem i zobaczymy co z tego wyjdzie

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, S4Home napisał:

Pożyczyć do testów DAC 100?

Chce mieć swój wkład w testy forumowe.

Jasne, bardzo chętnie :)

 

Z tym, że w kolejnym tygodniu wyjeżdżam w końcu na spóźnione wakacje, więc moglibyśmy coś wykombinować w 2 połowie miesiąca - może oprócz DAC Magic 100 za jedną przesyłką dodalibyśmy coś jeszcze w nieco wyższym budżecie, ale raczej max okolice 1k zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, używany oczywiście wchodzi w grę, tyle że problem z nim jest taki, że ciężko cokolwiek przetestować :)

 

W cenie poniżej 1k zdarza się polecany tam wcześniej własnie Arcam rDAC, no ale do sprawdzenia się go już raczej nie dostanie :)

Stąd pomysł na test czegoś droższego, co mogłoby być porównywalne z używanymi sprzętami do max 1k

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...