Skocz do zawartości

Amplituner do B&W seria S3 oraz stereo


kaktus

Recommended Posts

Cześć - nie wiem czy sekcja kino domowe jest właściwa, bo szukam rozwiązania zarówno do napędzenia kina jak i do muzyki w stereo, ale po kolei.

Moje skromne kino domowe zbudowałem ponad 13 lat temu, zaczynając od amplitunera (przyczynę tego wpisu) i dobudowując po kolei kolejne głośniki. W międzyczasie niektóre elementy umierały i były zastępowane innymi. Obecnie zaczyna poważnie szwankować amplituner no i pojawia się pytanie czym zastąpić staruszka. Potrzebuję pomocy a najlepiej z opcją odsłuchu u mnie bo pokój jest dosyć trudny akustycznie co widać na poniższych zdjęciach 😞 Salon ma 3 komplety drzwi tarasowych, wejście do otwartej kuchni, schody i wejście do przedpokoju. W zasadzie jedyne miejsce jakie udało się zagospodarować na audio i kino jest wciśnięte w róg i tak już od 12 lat 🙂.

Skłaniam się raczej do kupienia używanego sprzętu zgodnie z zasadą używany ale z wyższej półki zamiast nowy średniak.

Budżet do max 3 tys zł (używany amplituner albo zestaw amplituner i końcówki mocy do stereo, o ile da się coś takiego zmajstrować), ale zdecydowanie chętnie taniej 🙂

Czym dysponuję:

Kolumny:

Przód - B&W DM603 S3 (na kolcach i podkładkach) - odsunięte od ścian (lewa 20 cm prawa 45 cm) - tylny bass reflex zamknięty, przedni otwarty.

Centralny - B&W LCR 60 S3

Tył - B&W BM600 S3 na podstawkach (kolce)

Subwoofer - brak

Źródło dźwięku:

Yamaha CD-N301 - najczęściej jako Spotify, rzadziej CD

PS3 - głównie Netflix, rzadziej jako BluRay

Amplituner:

Onkyo TX-SR601E

Kable głośnikowe z miedzi beztlenowej, kupione z rolki w jednym ze sklepów Hi-Fi, ale nie pamiętam producenta.

 

Jak wspomniałem leciwe Onkyo zaczyna mieć humory i szukam rozwiązania, które poradzi sobie z dosyć trudnymi B&W (ostra góra, wycofana średnica, detaliczne brzmienie).

Sporo słucham muzyki w trybie stereo gdzie za przetwornik DAC robi Yamaha. Muzyka wszelkiej maści, sporo klasycznego rocka (np. Dire Straits ale też Cold Play), trochę instrumentalnie, akustycznie (np. Peter Gabriel), jazzowo (np. Diana Krall) ale zdarzy się też coś z muzyki współczesnej (np. Męskie granie, P!nk, John Newman, DNCE). Dlatego dobra jakość stereo jest pierwszorzędna - chyba że można zrobić tak żeby przód podpiąć pod wzmacniacz stereo albo końcówkę mocy (nie wiem czy tak można) i wtedy amplituner na przód puszcza tylko sygnał do wzmacniacza stereo a jak wejdzie w tryb kinowy to zasila pozostałe głośniki ze swojej końcówki?

 Z opcji "kinowych" od amplitunera na pewno oczekuję, żeby miał już hdmi, bo tego mi brakowało w Onkyo (fajnie gdyby było od frontu do podłączania laptopa, ale to tylko fanaberia) i najlepiej opcję upscalingu do 4k, chociaż cały czas używam jeszcze plazmy od Panasonica HD Ready (720) - ma u mnie dożywocie bo jakoś nie mogę się przekonać do LED-ów. WiFi nie jest konieczne, od tego mam Yamahę. Tryb kinowy 5.1 dotychczas wystarczał ale zdarza się, że na filmach z Netlixa nie dekoduje poprawnie dźwięku (słychać tylko muzykę) i muszę przejść na stereo - czy to awaria sprzętu czy brak dekodowania?

Poniżej zdjęcie pomieszczenia:

20190825_214757.thumb.jpg.b512c2bd16dc7b9367ea00161578d9e0.jpg

20190825_214742.thumb.jpg.4ebd62a240c58b45bfc41ea87cea2d99.jpg

20190825_222632.thumb.jpg.842c35ed19ebf671306829614a15ef4a.jpg20190825_222622.thumb.jpg.fcdbe8237ddb600630d7b0df2c1775d9.jpg

 

Będę wdzięczny za sugestie i pomysły bardziej doświadczonych melomanów i kinomanów.

 

Dodam tylko że te killanaście lat temu miałem okazję podłączyć głośniki do ówcześnie średniej klasy Marantza i byłem zachwycony - grały o niebo lepiej od Onkyo. Może to jest trop? Coś z serii SR6011 albo SR7005?

Edytowano przez kaktus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość to weź te kolumny pod pache, podejdź do jakiegoś salonu AV i posłuchaj różnych sprzętów. Skoro nie odpowiada Ci Yamaha to może warto pójść w kierunku marantza bądź denona. Ale bez odsłuchu ani rusz 🙂. A tak na marginesie - czy nie możesz delikatnie rozstawic kolumn tak, żeby jedna wyjechała poza obrys ściany? Chyba, że takie ustawienie będzie przeszkadzało pozostałym domownikom. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wygląda to ułożenie słabo. Przepraszam że tak bezpośrednio ale szału to nie zrobisz. Musiał byś przenieść cały system na tą większą ścianę. Ale rozumiem że to zaburzy użyteczność. Bo kanapa będzie na środku przed schodami. W cenie 3k zostaw kolumny bo i tak nie zbudujemy całości. Jako amplituner polecam coś z starszych Onkyo serii 8, Yamahy serii 10xx albo Denona serii X3000 w górę. Amplituner wyposażony w dekodery HD. I koniecznie do tego sub. Tu zostaw sobie jakieś 1000 zł. Szukaj więc amplitunera do 2k. Najlepiej z pierwszej ręki. Trudne, ale możliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.08.2019 o 09:59, maciek72 napisał:

Można i tak , jak nie przeszkadza mix elektroniki :)

Ile % KD  , a ile % stereo ? 

W ciągu dnia audio a wieczorem KD, myślę że jednak większą uwagę przykładam do Audio - 70%

Mam już chyba faworyta dla stereo - Roksan Kaspian.

Teraz trzeba dobrać amplituner - nie ma zmiłuj będzie mix 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Faktycznie wygląda to ułożenie słabo. Przepraszam że tak bezpośrednio ale szału to nie zrobisz. Musiał byś przenieść cały system na tą większą ścianę. Ale rozumiem że to zaburzy użyteczność. Bo kanapa będzie na środku przed schodami. W cenie 3k zostaw kolumny bo i tak nie zbudujemy całości. Jako amplituner polecam coś z starszych Onkyo serii 8, Yamahy serii 10xx albo Denona serii X3000 w górę. Amplituner wyposażony w dekodery HD. I koniecznie do tego sub. Tu zostaw sobie jakieś 1000 zł. Szukaj więc amplitunera do 2k. Najlepiej z pierwszej ręki. Trudne, ale możliwe.

Żeby było weselej na tej długiej ścianie, mniej więcej w połowie jest piecyk typu koza, więc to też odpada 🙂

Subwoofer to zaiste temat zaniedbany 😞 Jaki sprzęt możesz polecić w tym segmencie cenowym? Wskazane trzymać się B&W albo generalnie brytyjskich producentów czy może to być nawet JBL czy KODA?

 

Co do amplitunera to bardzo lubię barwę Onkyo, ale od zawsze wszyscy chwalili KD Yamahę, więc jest zagwozdka. W przedziale 1700 zł są obecnie modele RX-V1067 albo 1073.

O Onkyo czytałem że 818 i 828 miały problemy z HDMI, więc zostaje 838 który obecnie jest powyżej 2100 zł. 

Edytowano przez kaktus
Uzupełnienie wypowiedzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...