Skocz do zawartości

Odsłuch - wrażenia somatyczne (ból)


Darek Barnat

Recommended Posts

Dobry wieczór

Wybrałem się wczoraj na odsłuch kolumn przed zakupem. Chyba nie ma znaczenia jaki producent/model. Wzmacniacz ustawiony na 1/4 mocy, siedzę wygodnie na kanapie i puszczam swoje kawałki. Przy "Turn Your lights down low" Boba Marleya miałem wrażenie jakby ktoś mi igły wbijał w błony bębenkowe. Bolały mnie jeszcze przez kilka godzin. Kolumny miały "amerykańskie" brzmienie, które jak rozumiem, między innymi, jaskrzy wysokie tony. Ale żeby aż do bólu?

Pytanie: Czy jest możliwe, że aparat słuchu jest tak wrażliwy na pewne częstotliwości, że głośniki o specyficznej barwie mogą być wręcz przeciwskazaniem (i to nie subiektywnym)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bez problemu możesz odczuwać ból. 

Zgadnę? Klipsch?

Jasne wysokie tony doprowadzają niektórych właśnie do bólu głowy. Z kolei obfite niskie do zmęczenia. To że ty tak odbierasz to nie znaczy że inni też będą. Dlatego kolumn jest tyle na rynku. 

Przekonałes się jak ważny jest odsłuch. Nie zostaje nic innego jak testować dalej. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realnie to raczej 14-16 kHz :)

A częstotliwości które mogą cię drażnić leżą pewnie jeszcze niżej - to wynika raczej z 'zakresu" działania instrumentów. Ale faktycznie są częstotliwości które mogą sprawiac ból głowy. Ja mam uczulenie na zailacze do listew diodowych - słyszę je (muzeum w Wilanowie - prawe skrzydło) ale nie sądzę aby te częstotliwosci przekraczały 10 kilo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuch był z Denonem PMA-1600NE. S60E z były zbyt jaskrawe górą. RTi A7 łagodniejsze i bez tak dynamicznego wyizolowania wysokich tonów ale KEF Q950 podbiły mi serce. Tzn. posłuchałem jeszcze KEF R7 i szybko zakończyłem odsłuch, bo jeszcze bym wydał za dużo 🙄

Edytowano przez Darek Barnat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...