Skocz do zawartości

Ciche buczenie i inne dźwięki z kolumn


krzysztoff

Recommended Posts

Czesc,

Posiadam zestaw złożony z CA A500 i kolumn AE 103. Ostatnio zwróciłem uwagę na utrzymujące się lekkie buczenie słyszalne po włączeniu wzmacniacza i utrzymujące się w czasie pracy bez muzyki. Po przystawieniu ucha do głośników słyszę lekkie buczenie w jednym średnio-niskotonowym oraz buczenie o wyższej częstotliwości z głośnika wysoko-tonowego. Dodatkowo, po wyłączeniu guzika Power na wzmacniaczu, wzmacniacz kończy pracę z charakterystycznym 'pyknięciem' z kolumn.

No i teraz pytanie: czy to są objawy czegoś niepokojącego? Czytałem, że buczenie może wskazywać na wyschnięte kondensatory. Czy może jednak nie ma się czym przejmować? Będę wdzięczny za porady. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz dwa problemy.

1. To szumy generowane przez urządzenie albo źródło. Spróbuj odłączyć wszystko od niego i zobaczysz czy dalej tak ma. Jeśli tak to znaczy że szumy urządzenia. wraz ze wzrostem poziomu głośności będą pewnie mocniej słyszalne. Nie było tak kiedyś?

2. To zabezpieczenie podczas włączania i wyłączania wzmacniacza. Aby całą moc nie szła od razu do kolumn. Spróbuj odłączyć go na kilka godzin / dzień z prądu. Zobaczysz czy pomoże. Jeśli nie to prosty serwis jest to w stanie naprawić.

 

Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ald890 napisał:

Miałem ten sam problem, przepięcie gniazdka z listwy prosto "do ściany" pomogło.

Czy masz na myśli obydwa problemy?

23 godziny temu, S4Home napisał:

To masz dwa problemy.

1. To szumy generowane przez urządzenie albo źródło. Spróbuj odłączyć wszystko od niego i zobaczysz czy dalej tak ma. Jeśli tak to znaczy że szumy urządzenia. wraz ze wzrostem poziomu głośności będą pewnie mocniej słyszalne. Nie było tak kiedyś?

2. To zabezpieczenie podczas włączania i wyłączania wzmacniacza. Aby całą moc nie szła od razu do kolumn. Spróbuj odłączyć go na kilka godzin / dzień z prądu. Zobaczysz czy pomoże. Jeśli nie to prosty serwis jest to w stanie naprawić.

 

Pozdrawiam

 

 

Ok, testy wykonane. 

1. Wygląda na to, że jest to kwestia wzmacniacza, odpięcie streamera nie zmieniło nic, przełączałem też między różnymi inputami na wzmacniaczu i buczenie utrzymuje się, ale nie wzrasta wraz z poziomem głośności. 

2. Odłączenie na całą noc z prądu nie zmieniło sytuacji. 'Pyka' podobnie.

Czy generalnie poza tymi objawami jest się czym przejmować i może to być oznaka nie do końca poprawnego działania wzmacniacza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stuknięcie w głośnikach przy włączaniu i wyłączaniu najprawdopodobniej jest objawem nieco większego napięcia stałego (przynajmniej kilkadziesiąt mV) na wyjściu wzmacniacza. Dobrze byłoby to zmierzyć. Przyjmuje się, że nie powinno przekraczać 50 mV. jednak w mojej końcówce jest 90 mV i muszę z tym żyć :) Dla pocieszenia powiem, że też pyka. Mam również Cambridge'a Azur 840Av2, w którym jest odpowiedni układ pozwalający "wyzerować" (no prawie) wyjście. W tym urządzeniu, pomimo usunięcia wszystkich kondensatorów sprzęgających pomiędzy stopniami na wyjściu mam odpowiednio 0,7 mV i 1,5 mV. Być może w Twoim CA też jest taka możliwość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...