Skocz do zawartości

DAC w odtwarzaczu sieciowym czy DAC we wzmacniaczu?


Darek Barnat

Recommended Posts

Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że streamer (DNP-800NE) jest o klasę niższy od wzmacniacza (PMA-1600NE) i choć układy użyte są te same, to jednak sekcja analogowa, zasilanie itp. może być już (i pewnie jest) lepsze w tym drugim. Stąd, moim zdaniem, lepiej jest przerzucić jak najwięcej „roboty” na ten drugi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, marcinc napisał:

Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że streamer (DNP-800NE) jest o klasę niższy od wzmacniacza (PMA-1600NE) i choć układy użyte są te same, to jednak sekcja analogowa, zasilanie itp. może być już (i pewnie jest) lepsze w tym drugim. Stąd, moim zdaniem, lepiej jest przerzucić jak najwięcej „roboty” na ten drugi.

Albo sprawdzić i ocenić samemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ocenię różnicę i przekażę wnioski. Będzie to jednak ocena subiektywna wynikająca wyłącznie z mojego własnego odczucia. Nie jestem w stanie zbadać różnicy w zniekształceniach wychodzących ze wzmacniacza dla obu przypadków. Tutaj trzeba urządzeń pomiarowych. Miałem nadzieję, że ktoś z Was przeprowadzał takie testy, albo gdzieś się z nimi spotkał.

Siła sugestii i autosugestii jest olbrzymia. Rozpiętość wyników może być od TAK do NIE :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Darek Barnat napisał:

Oczywiście, ocenię różnicę i przekażę wnioski. Będzie to jednak ocena subiektywna wynikająca wyłącznie z mojego własnego odczucia. Nie jestem w stanie zbadać różnicy w zniekształceniach wychodzących ze wzmacniacza dla obu przypadków. Tutaj trzeba urządzeń pomiarowych. Miałem nadzieję, że ktoś z Was przeprowadzał takie testy, albo gdzieś się z nimi spotkał.

Siła sugestii i autosugestii jest olbrzymia. Rozpiętość wyników może być od TAK do NIE :) 

Wiesz... Nasza ocena tez jest subiektywna. Testy z urządzeniami sa nazwijmy to bardziej obiektywne, ale co z tego jeżeli np. dla Ciebie dzwięk bedzie słabszy. Będziesz cieszył sie bardziej z badań czy wyników na papierze czy z faktycznego dla Ciebie brzmienia.

Ja osobiście nie znalazłem doładowania z optyków i mi duzo lepiej sprawdzało sie połaczenie RCA. Ale to moje skromne doświadczenie.

 

Edytowano przez 5k7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No i testy zostały uczynione.

Różnicę w połączeniu streamera ze wzmacniaczem przy użyciu:

1) przewodu optycznego QED PROFILE 1.0 m,

2) przewodu RCA ATLAS INTEGRA ELEMENTS 1.0 m

słychać na "pierwsze ucho", na korzyść RCA. Dźwięk kolumn jest bardziej "mięsisty" i przestrzenny. Na optyku jakby bardziej przytłumiony. 

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w dyskusji :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dekodowanie dźwięku cyfra-->analog na urządzeniu o klasę niższym okazało się być lepsze. Na uwagę zasługuje fakt, że w jednym i drugim jest za to odpowiedzialny ten sam chip. To tylko potwierdza teorię, że w Audio droższy sprzęt nie musi równać się lepszy dźwięk.

Podejrzewam, że w opcji z RCA dźwięk został "wzbogacony", co subiektywnie dało Ci odczucie lepszego dźwięku. Natomiast ten z optykiem jest zwyczajnie wierniejszy oryginałowi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Darek Barnat napisał:

No i testy zostały uczynione.

Różnicę w połączeniu streamera ze wzmacniaczem przy użyciu:

1) przewodu optycznego QED PROFILE 1.0 m,

2) przewodu RCA ATLAS INTEGRA ELEMENTS 1.0 m

słychać na "pierwsze ucho", na korzyść RCA. Dźwięk kolumn jest bardziej "mięsisty" i przestrzenny. Na optyku jakby bardziej przytłumiony. 

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w dyskusji :) 

Czyli lepiej mieć DACa w odtwarzaczu? :):):)

9 godzin temu, marcinc napisał:

Czyli dekodowanie dźwięku cyfra-->analog na urządzeniu o klasę niższym okazało się być lepsze.

Ale kto mówił że urządzenie jest niższe? Jak to badasz?

Musiał byś sprawdzić stopień zasilania i budowy całego obwodu DACa aby to udowodnić.

Przepraszam ale takie gadanie że Denon DNP800 zdekoduje dźwięk gorzej od  PMA2500ne bo jest niższym modelem jest niczym nie podparte. Tam może być dokładnie ten sam układ.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co zostało "wzbogacone" na RCA i w jaki sposób, albo jakie są różnice w zasileniu obu układów DAC. Wiem tylko, że dźwięk jest zdecydowanie lepszy na interlinku RCA od optyka.

Dla weryfikacji moich odczuć zaprosiłem kolegę, który w teście "na ślepo" również bez zastanawiania się wskazał dźwięk po RCA jako lepiej brzmiący.

16 minut temu, S4Home napisał:

Czyli lepiej mieć DACa w odtwarzaczu? :):):)

Nie koniecznie (tzn. w odtwarzaczu i tak zawsze masz DACa :)). Jeżeli podpinam komputer po USB, to lepiej go podpiąć bezpośrednio do DAC we wzmacniaczu niż do odtwarzacza sieciowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Darek Barnat napisał:

Wiem tylko, że dźwięk jest zdecydowanie lepszy na interlinku RCA od optyka.

Dla weryfikacji moich odczuć zaprosiłem kolegę, który w teście "na ślepo" również bez zastanawiania się wskazał dźwięk po RCA jako lepiej brzmiący.

Jedno pytanie. Czy sprawdziliście miernikiem SPL poziom głośności dla obu podłączeń? Zdaje się, że najczęstszą przyczyną słyszenia różnic jest właśnie niedopasowanie głośności. 

Ile prób liczył ślepy test kolegi? Jedną?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam miernika SPL ale w teście nie było nic zmieniane oprócz źródła dźwięku. Po prostu w trakcie odtwarzania utworu na pilocie przełączałem na zmianę NETWORK i OPTICAL. Tzn źródło dźwięku było to samo tylko połączone jednocześnie na dwa sposoby.

Edytowano przez Darek Barnat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie samo to że ktoś robi test, zaprasza kolegę i zadaje sobie trud żeby wybrać odpowiednie połączenie już zasługuje na pochwałę. Następnym razem możesz ściągnąć apke na telefon jakiś miernik dB położyć go w miejscu nie ruszając wtedy będziesz pewniejszy testu. Nie chodzi o dokładność co o różnice wiec nawet apka da radę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Darek Barnat napisał:

No i testy zostały uczynione.

Różnicę w połączeniu streamera ze wzmacniaczem przy użyciu:

1) przewodu optycznego QED PROFILE 1.0 m,

2) przewodu RCA ATLAS INTEGRA ELEMENTS 1.0 m

słychać na "pierwsze ucho", na korzyść RCA. Dźwięk kolumn jest bardziej "mięsisty" i przestrzenny. Na optyku jakby bardziej przytłumiony. 

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w dyskusji :) 

No to wyciągnąleś takie same wnioski jak ja. Jak widzisz ile ludzi tyle opini. Też sie wcześniej zastanawiałem o co moze chodzić. Wydaje mi sie ze moze to byc kwestia kodowania bo najpierw musi być sygnał zamieniony na optyk potem optyk na cyfre. Definitywnie coś jest na rzeczy i byłbym daleki od samego efektu głośnosci bo ewidentnie dzwięk był tak samo jak u Ciebie wytłumiony i mniej przestrzenny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, S4Home napisał:

Czyli lepiej mieć DACa w odtwarzaczu? :):):)

Ale kto mówił że urządzenie jest niższe? Jak to badasz?

Musiał byś sprawdzić stopień zasilania i budowy całego obwodu DACa aby to udowodnić.

Przepraszam ale takie gadanie że Denon DNP800 zdekoduje dźwięk gorzej od  PMA2500ne bo jest niższym modelem jest niczym nie podparte. Tam może być dokładnie ten sam układ.

 

Patrząc z perspektywy jak te urządzenia pozycjonuje Denon - jeden jest z serii 800, drugi z serii 1600. Cenowo to również inna półka. Masz racje, tam jest dokładnie ten sam układ, jednakże nie sam układ jest odpowiedzialny za dźwięk. Nie mniej jednak, pierwsza myśl jest taka, że 1600 powinien dać dźwięk przynajmniej nie gorszy niż 800, a tu masz na odwrót.

1 godzinę temu, 5k7 napisał:

No to wyciągnąleś takie same wnioski jak ja. Jak widzisz ile ludzi tyle opini. Też sie wcześniej zastanawiałem o co moze chodzić. Wydaje mi sie ze moze to byc kwestia kodowania bo najpierw musi być sygnał zamieniony na optyk potem optyk na cyfre. Definitywnie coś jest na rzeczy i byłbym daleki od samego efektu głośnosci bo ewidentnie dzwięk był tak samo jak u Ciebie wytłumiony i mniej przestrzenny.

Optyk = cyfra. W jednym i drugi przypadku dekodowanie odbywa się tylko raz. W konfiguracji z RCA odbywa się to po prostu wcześniej, jeszcze w streamerze. Po kablu nie lecą wówczas już tylko 0 i 1, tylko analogowy sygnał, który może być podatny na różne czynniki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, marcinc napisał:

Patrząc z perspektywy jak te urządzenia pozycjonuje Denon - jeden jest z serii 800, drugi z serii 1600. Cenowo to również inna półka. Masz racje, tam jest dokładnie ten sam układ, jednakże nie sam układ jest odpowiedzialny za dźwięk. Nie mniej jednak, pierwsza myśl jest taka, że 1600 powinien dać dźwięk przynajmniej nie gorszy niż 800, a tu masz na odwrót.

Optyk = cyfra. W jednym i drugi przypadku dekodowanie odbywa się tylko raz. W konfiguracji z RCA odbywa się to po prostu wcześniej, jeszcze w streamerze. Po kablu nie lecą wówczas już tylko 0 i 1, tylko analogowy sygnał, który może być podatny na różne czynniki.

 

Chodzi o przeksztalcenie sygnalu na swiatlo i ze swiatla na cyfrowy.

Wiem, że w teorii powinno sie zgadzać. Tak ja mowiłem wczesniej - nie wiem z czego to wynika. To że w RCA jest analogowy to wszyscy wiemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 5k7 napisał:

Chodzi o przeksztalcenie sygnalu na swiatlo i ze swiatla na cyfrowy.

Wiem, że w teorii powinno sie zgadzać. Tak ja mowiłem wczesniej - nie wiem z czego to wynika. To że w RCA jest analogowy to wszyscy wiemy.

Teoretycznie przesłanie sygnału ze streamera po optyku do DACa we wzmacniaczu nic nie powinno zmieniać, bo sposób przesyłania bitów nie ma na nie wpływu, przeciwnie do prądu w RCA, na który ma już wpływ wiele czynników.

3 godziny temu, marcinc napisał:

Patrząc z perspektywy jak te urządzenia pozycjonuje Denon - jeden jest z serii 800, drugi z serii 1600. Cenowo to również inna półka. Masz racje, tam jest dokładnie ten sam układ, jednakże nie sam układ jest odpowiedzialny za dźwięk. Nie mniej jednak, pierwsza myśl jest taka, że 1600 powinien dać dźwięk przynajmniej nie gorszy niż 800, a tu masz na odwrót.

Rzecz w tym, że Denon nie ma wyższych odtwarzaczy sieciowych, więc jak chcesz takowy do PMA-2500NE, to i tak możesz maksymalnie mieć DNP-800NE. Wyszli z założenia, że tu nie ma czego ulepszać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika to z wieku rzeczy.

Choćby nawet tego że wyniki mogą być inne za pół roku i przy innym świetle. 

Też tego że faktycznie układy obok samego daca są inne. 

Ja także uważam że to że kolega to sprawdził już zasługuje na pochwałę. Wybrał dla siebie i już. We współczesnym świecie to rzadkość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, S4Home napisał:

Wynika to z wieku rzeczy.

Choćby nawet tego że wyniki mogą być inne za pół roku i przy innym świetle. 

Też tego że faktycznie układy obok samego daca są inne. 

Ja także uważam że to że kolega to sprawdził już zasługuje na pochwałę. Wybrał dla siebie i już. We współczesnym świecie to rzadkość.

Możesz doprecyzować inne wyniki za pół roku przy innym świetle?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne :)

powiedzialem to nieco żartobliwie ale faktycznie nasze odczucia odbioru dźwięku zależą od całej masy indywidualnych bodźców. Mówiliśmy o tym tutaj na forum że faktycznie muzyki miłej się słucha jak jest ciemno niż jasno. To że jak jesteśmy zmęczeni to gorzej odbieramy pewne dźwięki. A w końcu to że gusta nam się zmieniają. No ja kiedyś byłem fanem kolumn jasnych i basowych. V to co wybierałem. Ale teraz mnie to drażni. Lubię szczegół ale z środka. Chodź bas nadal lubię :)

pozdrawiam z ciepłego Krakowa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Jasne :)

powiedzialem to nieco żartobliwie ale faktycznie nasze odczucia odbioru dźwięku zależą od całej masy indywidualnych bodźców. Mówiliśmy o tym tutaj na forum że faktycznie muzyki miłej się słucha jak jest ciemno niż jasno. To że jak jesteśmy zmęczeni to gorzej odbieramy pewne dźwięki. A w końcu to że gusta nam się zmieniają. No ja kiedyś byłem fanem kolumn jasnych i basowych. V to co wybierałem. Ale teraz mnie to drażni. Lubię szczegół ale z środka. Chodź bas nadal lubię :)

pozdrawiam z ciepłego Krakowa

No i czasami warto pójść do laryngologa na płukanie uszu 😉 To jak dodatkowe 5k PLN w sprzęt 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...