Skocz do zawartości

Gramofon dla laika


Recommended Posts

Witam

Zapewne temat był wielokrotnie wałkowany i omawiany ale postanowiłem założyć słój wątek na temat zakupu gramofonu, dodam że jestem kompletnym laikiem w/w temacie. Nie posiadam żadnej płyty tylko CD, ale postanowiłem że czas na analogowe granie.

Chciałbym kupić nowy gramofon (będę kupował na raty) zakładam budżet maksymalnie 3000 zł (gramofon + przedwzmacniacz + kabel).

Wybrałem kilka modeli i chciałbym uzyskać waszą opinie o moim wyborze.

  1. DENON DP-400
  2. TEAC TN-4D 
  3. RELOOP TURN 3
  4. REGA PLANAR 1 Plus
  5. REGA PLANAR 2
  6. NAD C558

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W budżecie jaki planujesz przeznaczyć, wziąłbym pod uwagę Regę Planar 2 lub Pro-Jecta z serii Debut Carbon Esprit DC SB. W naszej ocenie dwie najciekawsze propozycje. Do tego przedwzmacniacz Rega Fono Mini lub Pro-Ject Phono Box2S.  Myślę, że lepiej w tej cenie się nie uda.

 

Pozdrawiam,

Q21.r

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 25 lat kupuję tylko CD, zastanawiam się nad kupnem gramofonu ale mam też obawy czy na pewno spodoba Mi się muzyka z czarnej płyty więc idę do znajomego na odsłuch i wtedy podejmę decyzję na 100% czy kupię.

Druga kwestia to cena płyt winylowych.    

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bombalina do 1000 - 1500 zł kupisz używany gramofon po pełnym przeglądzie, w stanie jak nowy z pudełka z wypolerowaną pokrywą. Taki gramofon ze "złotej ery gramofonów"  powinien przeżyć współczesne wynalazki. 😁

Za resztę przedwzmacniacz, myjkę do płyt, zestaw czyszczący do igieł, koperty antystatyczne i przewody. Coś jeszcze powinno zostać na płyty. 😁

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoRo nie doczytałem raty, ale przy zakupie od firmy zajmującej się naprawą i odnawianiem gramofonów lub z komisu audio albo z allegro, nie powinno być problemu.

Szczerze namawiam na taki zakup, najlepiej gdzieś lokalnie. 

Przykładowy gramofon https://allegro.pl/oferta/gramofon-wega-p-4410-sony-ps-4750-8085887903

Ramię typu S, wymienny headshell, stroboskop, porządny talerz. Pokrywa do polerki, ale to można wykonać samemu. No i masz blisko, około 70 km.

Możliwość wzięcia na 20 rat po 50 zł przez allegro, ale nigdy nie brałem, więc nie pomogę w tym akurat temacie. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2019 o 12:17, Bombalina napisał:
  • DENON DP-400
  • TEAC TN-4D 
  • RELOOP TURN 3

Te pierwsze trzy są prawdopodobnie (pierwsze dwa z pewnością) jednym i tym samym modelem z jednej jedynej chińskiej fabryki. Różnią się tylko kosmetycznymi szczegółami. W sumie obojętnie, który kupisz — to nic nadzwyczajnego, towar masowy. Z tradycyjnymi markami HiFi łączą te urządzenia jedynie, te marki nie mają już nic do stracenia. To coś podobnego jak GRUNDIG, od lat w tureckie janczary wzięty. 

Inaczej z markami REGA i NAD — te pilnują swojej zasłużonej reputacji, produkują głównie w Europie, maszyny są zwykle solidne i można je rozbudować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.09.2019 o 07:31, Bombalina napisał:

Od 25 lat kupuję tylko CD, zastanawiam się nad kupnem gramofonu ale mam też obawy czy na pewno spodoba Mi się muzyka z czarnej płyty więc idę do znajomego na odsłuch i wtedy podejmę decyzję na 100% czy kupię.

Druga kwestia to cena płyt winylowych.    

 

To właśnie chciałem Ci doradzić. Skoro nie masz wyrobionego zdania to posłuchaj u kogoś albo najlepiej pożycz aby posłuchać u siebie. Zakup w ciemno, zwłaszcza na raty, jest obarczony dużym ryzykiem. Siostrzeniec dostał od brata niezły gramofon i kilka płyt. Chwilę posłuchał i gramofon wylądował w pudle, ale siostrzeniec przynajmniej nie wydał kasy niepotrzebnie. Ja pamiętam czasy gramofonów i sam ich, z konieczności, używałem. Dziś na pewno bym do gramofonu nie wrócił. Jeśli nigdy nie miałeś styczności z gramofonem to koniecznie najpierw sprawdź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie wpisy, na dzień dzisiejszy zrezygnowałem z gramofonu, po pierwsze brak płyt oraz cena winili. Przesiadka z moich ulubionych CD na winyle kosztowała by mnie kilka tysięcy złoty które mogę przeznaczyć na lepszy odtwarzacz CD lub dobre wydania CD np japońskie albo stare wydania USA.

Muszę jeszcze kupić listwę zasilającą które nie mam.    

Edytowano przez Bombalina
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu a Wy znowu z tymi używkami z epoki?

Człowiek chce się wkręcić a nie wiem czy się spodoba.
Kup sobie nowy, z gwarancją producenta w salonie.
Będziesz miał ustawiony, pełne wsparcie i nowoczesny ładny mebel.

Jak się nauczysz co i po co to albo Ci się znudzi albo zaczniesz wiedzieć czego chcesz i wtedy poszukasz top używki.

Idź do salonu, pomacaj i posłuchaj.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Smerfciamajda napisał:

Kup sobie nowy, z gwarancją producenta w salonie.
Będziesz miał ustawiony, pełne wsparcie i nowoczesny ładny mebel.

Problem polega na tym , że gramofon po transporcie powinien zostać skalibrowany , a jak nie można skalibrować to znaczy , że to co mamy przed sobą to nie gramofon :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 19.09.2019 o 08:03, Strange New Toy napisał:

Te pierwsze trzy są prawdopodobnie (pierwsze dwa z pewnością) jednym i tym samym modelem z jednej jedynej chińskiej fabryki. Różnią się tylko kosmetycznymi szczegółami. W sumie obojętnie, który kupisz — to nic nadzwyczajnego, towar masowy. Z tradycyjnymi markami HiFi łączą te urządzenia jedynie, te marki nie mają już nic do stracenia. To coś podobnego jak GRUNDIG, od lat w tureckie janczary wzięty. 

Inaczej z markami REGA i NAD — te pilnują swojej zasłużonej reputacji, produkują głównie w Europie, maszyny są zwykle solidne i można je rozbudować. 

Nie zgodzę się, że Denon i Teac są z jednej chińskiej fabryki.

Cytuję:

"Wysokiej jakości wzmacniacz operacyjny NJM8080, opracowany przez New Japan Radio Corporation z myślą o systemach hi-fi, wykorzystywany jest do przekazywania najdrobniejszych szczegółów muzycznych".  

"Aby wydobyć muzykę z płyt winylowych, TN-4D wyposażony jest we wkładkę Oyster MM firmy Sumiko – legendarnego amerykańskiego producenta wkładek".
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotrek Lubin napisał:

Nie zgodzę się, że Denon i Teac są z jednej chińskiej fabryki.

To co cytujesz to marketingowy opis. Dla mnie jest nie istotne, czy gramofon będzie wyprodukowany w Chinach , Turcji , USA czy UK. Ważne jest co prezentuje . Wkładka też jest mało istotna , wzmianka , że jakaś firma kiedyś była legendarnym producentem mało znaczy / Sony też było legendą audio, a teraz robi świecące kolumno - kombajny do marketów /. W gramofonie, a raczej jego ramieniu istotne jest, czy będziesz mógł w miarę swobodnie w późniejszym użytkowaniu operować innymi wkładkami. Ten Teak akurat pod tym względem nie jest najgorszy. Za to z racji wbudowanego przedwzmacniacza i USB staje się współczesnym produktem dla mas , ot taka namiastka starych dobrych czasów epoki winylu. Aby Cię pocieszyć dawniej też takie twory wszystko w jednym były na rynku i jeden nawet mam w kolekcji nazywa się Bambino :)   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

Wkładka też jest mało istotna ,

:o

Tomasz, to duży błąd, wkładka jest podstawą dla dźwięku i grubość szlifu igły, od tego zależy co słyszymy i z jakim naciskiem musi zmierzyć się vinyl.

Mechanika jest ważna, ale przy słabej jakości wkładki i igły mechanika  nie poprawi dźwięku. 

Gdzie są produkowane i kto je robi to rzecz drugorzędna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

to duży błąd, wkładka jest podstawą dla dźwięku

Źle mnie zrozumiałeś , napisałem , że wkładka nie ma znaczenia w kontekście kompletu z nowym gramofonem. Właśnie dlatego , że nikt nie wie, czy wkładka o danej sygnaturze przypadnie do gustu użytkownikowi, oraz jak się zgra z systemem. Ramię gramofonu ma być tak skonstruowane by móc wkładki zmienić i tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ten Teak akurat pod tym względem nie jest najgorszy. Za to z racji wbudowanego przedwzmacniacza i USB staje się współczesnym produktem dla mas , ot taka namiastka starych dobrych czasów epoki winylu.

Dwie sprawy:

1. Nie wiem jak w tym Teacu jest, ale miałem Stantony z wbudowanym pre i przetwornikiem AC. Mogłem oczywiście wyjść normalnie sygnałem phono z pominięciem calego ukladu pre i przetwornika, wystarczylo odpowiednio ustawić przełącznik. Wydaje mi się, że w dobie gdy we wzmacniaczach czesto nie montują w standardzie pre phono, to gramofon z wbudowanym pre nie jest takim złym pomysłem, a może wielu osobom ułatwić wejscie w winylowy świat. 

2. Nie róbmy ze słuchania winyli jakiegoś elitarnego klubu. Przecież to tylko nośnik dla muzyki, a ta jest różna - i dla mas, i bardzo wysublimowana. Nie widzę nic złego w tym by gramofony były produktem dla mas. 

Co do wymiennych headshelli i wkładek - jak często zmieniacie wkładki? Ja akurat mam jedną, której brzmienie mi odpowiada w większości moich płyt. Wotum że mógłbym mieć jakiegoś szczura z epoki do odsłuchu starych płyt (w sumie to mam w drugim gramofonie), a jakąś nowoczesną wkładkę do nowych tłoczeń. Albo mogę zakładać shure m44-7 zakładać do rapu, reggae, dubu i dancehallu bo to pięknie w tych gatunkach gra. Ale mam też Denona DL-160, który pięknie mi się zgrywa z resztą systemu, więc pytanie - po co? 

Pozdrawiam, 

Kamil

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...