Skocz do zawartości

Jakie kable do głośników


NNSTurbo

Recommended Posts

Witam. Nie wiem jaki przekrój kabla kupić do zestawu car audio. Mam wzmacniacz 2x 75w rms i 2 głośniki 100w rms. Są to głośniki niskotonowe. 

Czy do ich podłączenia wystarczą przewody 1,5 mm2 czy trzeba kupić o większym przekroju? 

Jeśli był już taki temat to przepraszam ale jestem w drodze do sklepu gdzie właśnie mógłbym kupić takie przewody

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, NNSTurbo napisał:

Witam. Nie wiem jaki przekrój kabla kupić do zestawu car audio. Mam wzmacniacz 2x 75w rms i 2 głośniki 100w rms. Są to głośniki niskotonowe. 

Czy do ich podłączenia wystarczą przewody 1,5 mm2 czy trzeba kupić o większym przekroju? 

Jeśli był już taki temat to przepraszam ale jestem w drodze do sklepu gdzie właśnie mógłbym kupić takie przewody

Pozdrawiam 

Nie ten dział NnsTurbo

Przekrój musi być 2.5 mm minimum..

Darek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to może w ten sposób. Nasze dane to: moc wzmacniacza 75W, impedancja głośnika minimalnie 4Ω (car audio). Maksymalna skuteczna wartość prądu wyniesie więc I = √(P/R) = 4,3A. Idąc dalej: rezystywność miedzi ρ = 1,72 * 10^-8 Ωm. To daje w przypadku przewodu o przekroju 1mm² i długości powiedzmy 5 m, rezystancję równą 0,086 Ω i spadek napięcia 0,37V, stąd moc tracona w przewodzie wyniesie 1,6W. W przypadku przewodu o przekroju 2 mm² będzie oczywiście proporcjonalnie niższy spadek napięcia 0,18V i straty mocy 0,8W. Czy jest się czym stresować, niech każdy odpowie sobie sam ;)

Może dodam jeszcze, że za bezpieczną pod względem termicznym przyjmuje się w przybliżeniu gęstość prądu w przewodach miedzianych o przekroju w okolicach 1 mm², ok  10A / mm² .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.09.2019 o 22:49, nowy78 napisał:

Ok, to może w ten sposób. Nasze dane to: moc wzmacniacza 75W, impedancja głośnika minimalnie 4Ω (car audio). Maksymalna skuteczna wartość prądu wyniesie więc I = √(P/R) = 4,3A. Idąc dalej: rezystywność miedzi ρ = 1,72 * 10^-8 Ωm. To daje w przypadku przewodu o przekroju 1mm² i długości powiedzmy 5 m, rezystancję równą 0,086 Ω i spadek napięcia 0,37V, stąd moc tracona w przewodzie wyniesie 1,6W. W przypadku przewodu o przekroju 2 mm² będzie oczywiście proporcjonalnie niższy spadek napięcia 0,18V i straty mocy 0,8W. Czy jest się czym stresować, niech każdy odpowie sobie sam ;)

Dziękuję bardzo za bardzo ładnie rozpisane wytłumaczenie. Widać z niego że faktycznie różnice są bardzo niewielkie. A co będzie jeśli wzmacniacz przy powiedzmy mostkowaniu ( jednostka podwoi swoją moc)Mając silny wzmacniacz ta cyfra może nam urosnąć do dobrych kilku watów a jak wiemy same niskotonowce muszą dostawać jej jak najwięcej . Miałem kiedyś za moich młodych lat całkiem pokaźne car audio i fakt o ile 1.5 mm było stosowane do napędzania głośników w drzwiach czy na słupkach o tyle już przy niskotonowcu(obudowa typuband pass) dawałem zawsze przekrój przewodu 2.5mm.Roznica w cenie nie była ogromna a jednocześnie byłem pewien że głośnik jest napędzany jak największą ilością watów.

Ps Autor i tak nie jest zainteresowany odpowiedzią co zrobił i która opcja bardziej mu odpowiada

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.09.2019 o 23:49, nowy78 napisał:

Ok, to może w ten sposób. Nasze dane to: moc wzmacniacza 75W, impedancja głośnika minimalnie 4Ω (car audio). Maksymalna skuteczna wartość prądu wyniesie więc I = √(P/R) = 4,3A. Idąc dalej: rezystywność miedzi ρ = 1,72 * 10^-8 Ωm. To daje w przypadku przewodu o przekroju 1mm² i długości powiedzmy 5 m, rezystancję równą 0,086 Ω i spadek napięcia 0,37V, stąd moc tracona w przewodzie wyniesie 1,6W. W przypadku przewodu o przekroju 2 mm² będzie oczywiście proporcjonalnie niższy spadek napięcia 0,18V i straty mocy 0,8W. Czy jest się czym stresować, niech każdy odpowie sobie sam ;)

Wow ,normalnie szczęka mi opadła , zazdroszczę, bo właśnie takiej wiedzy mi brakuje , ale się uczę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...