Skocz do zawartości

How to truly listen. Jak naprawdę słuchać. Evelyn Glennie.


Gość

Recommended Posts

Wczoraj w nocy oglądałem program na BBC Earth, była mowa o "muzyce sfer niebieskich" gdzie ruch planet tworzy złożoną i zmienną konstrukcję dzwiękową. Zaciekawiony zacząłem szukać więcej info aby poczytać i natknąłem się na bardzo interesującą stronę TED.com  Można tam zobaczyć sporo ciekawych filmów (opcjonalnie napisy polskie) m. in. o wspomnianej "muzyce sfer niebieskich" a nawet posłuchać naszego układu słonecznego - który wg mnie jest marnym muzykiem w porównaniu do innych układów planetarnych ;)  

Spośród wielu ciekawych filmów związanych z muzyką i nie tylko, zamieszczonych na znalezionej stronie, bardzo zaciekawił mnie jeden - How to Truly Listen, gdzie Evelyn Glennie - szkocka perkusistka, wykonawczyni muzyki poważnej która utraciła (całkowicie!)  słuch w wieku 12 lat tłumaczy jak ona odbiera dzwięk i jak należy słuchać.   Dodam, że niepełnosprawność Evelyn nie przeszkadza jej w występach koncertowych oraz nagraniach, zdobyła m. in. nagrodę Grammy za nagranie Sonaty na dwa fortepiany i perkusję Bartóka.   Podziwiam tą kobietę i dziękuję jej za występ w tym filmie. Daje do myślenia 🙂

 

Polecam również inne filmy ze strony. Muzyka jest pięknym ale i ciekawym zjawiskiem 🙂

Aby włączyć napisy polskie należy wejść na stronę TED. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...