Skocz do zawartości

Wykorzystanie przedwzmacniacza lampowego


ald890

Recommended Posts

Używam konfiguracji wzmacniacz NAD C352 z wykorzystaniem przedwzmacniacza lampowego Feliks Audio Echo,
brzmienie zdecydowanie zmienia się mocno na plus, ale zastanawiają mnie kwestie techniczne, jak to jest z mocą kiedy podłączam
przedwzmacniacz to moc wyjściowa wzmacniacza się podnosi w jakim stopniu czy można to jakoś obliczyć? 

Zastanawia mnie czy sama lampa ma duży wpływ na brzmienie w przypadku takiego combo czy bardziej wydajny wzmacniacz miałby
podobny efekt, bo z tego wszystkiego wynika, że mój wzmacniacz nie radzi sobie do końca z kolumnami KEF R300
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz popróbować roznych lamp sterujących. Brak mocy może być efektem charakteru lamp.

Jakie masz lampy w pre? Nie znam tego pre.

Sam nad jesli mnie pamieć nie myli ma w okolicach 100W i znając charakter tej marki nie powinien mieć problemu z wysterowaniem tych kef? A nie masz czasem za duzego pomieszczenia do tych podstawkowców? Moze brakuje Ci po prostu wolumenu.

Jeszcze jedno. Moc wzmacniacza nie zmieni się po podłaczeniu pre lampowego czy tranzystorowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lampami jest spoko ten Feliks gra świetnie, pokój jest mały może 12m2, NAD ma 80W.

Dźwięk z tym pre-ampem jest 10/10, tylko wiadomo więcej krzątania z kablami i nie mam pilota do pre-amp,
tak się zastanawiam, żeby spróbować napędzić kolumny czymś mocniejszym czy dałoby podobny efekt, czy to po prostu magia lampy. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedz od razu, że chcesz zmienić wzmacniacz, a nie szukaj potwierdzenia żeby zmieniać wzmacniacz ;)

Wroć do mojego pierwszego posta i przeczytaj jeszcze raz pytanie. Jakie lampy? Lampy w pre maja kluczowe znaczenie. Wiem, ze Feliks robi dobre pre i wzmaki. Duzo jeszcze mozemy wycisnać z tego pre ale bez tej wiedzy nie jestem w stanie Ci pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kef r300 raczej nie jest dobrym partnerem dla wzmakow lampowych.

No dobra, to juz wszystko wiemy.

Pogadaj z konstruktorem jakie lampy poleci Ci jako zamienniki w miejsce 6n1p czy ecc88 mogą być.

Lampy w twoim pre są nienajlepszej proby. Nie obraź się oczywiscie. Rozmowa z konstruktorem moze byc tu kluczowa. Zmiana lamp na inne moze dodać dynamiki i subiektywnie lepszej kontroli nad kolumnami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie moze się poprawić. Używane przez Ciebie stockowe lampy są podstawą do wyjścia. Swiat lamp jest nieslychanie bogaty w rozne dźwieki.

Nie planowałeś, nie wydawaj. Zacznij od rozmowy z Feliksem co Ci poleci. Napewno ma mnóstwo feetbackow od usherow swoich pre. 

Poczytaj trochę o rodzinie lamp ecc88, 6922, 6dj8. Pomyśl co chcialbyś zmienić w dźwięku i wtedy daj znać. Rozumiem Twoją chęć zmian. Niewielkimi kwotami mozemy modyfikować brzmienie. Jesli to nie bedzie dla Ciebie wystarczające, to weżmiemy się za amplifikację.

Najpierw jednak teoria, zeby nasi narodowi handlarze nie zdarli z Ciebie skory. Zanim coś kupisz daj znać. Z nami nie zginiesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ald890 napisał:

Używam konfiguracji wzmacniacz NAD C352 z wykorzystaniem przedwzmacniacza lampowego Feliks Audio Echo,
brzmienie zdecydowanie zmienia się mocno na plus, ale zastanawiają mnie kwestie techniczne, jak to jest z mocą kiedy podłączam
przedwzmacniacz to moc wyjściowa wzmacniacza się podnosi w jakim stopniu czy można to jakoś obliczyć? 

Zastanawia mnie czy sama lampa ma duży wpływ na brzmienie w przypadku takiego combo czy bardziej wydajny wzmacniacz miałby
podobny efekt, bo z tego wszystkiego wynika, że mój wzmacniacz nie radzi sobie do końca z kolumnami KEF R300
 

Na brzmienie wzmacniacza ma wpływ zarówno jego sekcja przedwzmacniacza, jak i końcówek mocy. Zwykle aktywna sekcja przedwzmacniacza daje własnie większa dynamikę dźwięku. Jednak w wzmacniaczach NAD-a często własnie za ich specyficzne brzmienie są odpowiedzialne sekcje preampu. Dlatego zastąpienie tego co dała w nim fabryka zewnętrznym przedwzmacniaczem może dać dobry skutek. Możesz eksperymentować z innymi lampami w przedwzmacniaczu. Jednak wydaje mi się ze jeśli poszukujesz dźwięku bardziej dynamicznego, warto poszukać zupełnie innej amplifikacji niż klasyczne NAD-y. Połączenie preampu lampowego, który masz z zupełnie inna końcówką mocy wydaje się sensowne, w przeciwieństwie do np. podłączania innej końcówki mocy do wyjścia z przedwzmacniacza NAD-a.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie granie z lampą mnie satysfakcjonuje i właściwie nie zamierzałem nic przy tym kombinować. Bardziej mi chodziło czysto teoretycznie albo eksperymentalnie, czy jestem w stanie uzyskać podobne efekty samym wzmacniaczem, czy ten dźwięk to głównie magia lampy.

Zacząłem więc się zastawiać, czy w połączeniu z lampą wzmacniacz dostaje dodatkową moc i jest w stanie lepiej kontrolować moje kolumny. Byłem w jednym sklepie posłuchać KEF R3 i miałem go okazję słuchać ze wzmacniaczami 80WAT i brzmiało to słabo, gdybym kupił to bym się mocno rozczarował, ale po podłączeniu, nie pamiętam już Primare i32/i35 jakość dźwięku zmieniła się diametralnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...