Skocz do zawartości

Okablowanie


ssskorpionixxx

Recommended Posts

Zakupiony niedawno Roksan K3  + Fyne Audio F502 + CXN v2

W obecnej chwili wszystko pracuje z okablowanie ze starego systemu audio, czyli: Silver Anniversary Xt QED + Interkonekt Melodika Purple Rain + zwykły kabel zasilający.

Powód wymiany okablowania :

- zmiana lokum, potrzebuje inne długości 

- zaopatrzenie się w okablowanie jakościowo w miarę adekwatne do posiadanego systemu

Słucham wszystkiego, choć baza to rock i alternatywa.

Czego oczekuję od okablowania: uzyskanie max tego, co oferuje posiadany system bez zmiany jego obecnej charakterystyki.

Choć jest jedno. Poprzedni wzmacniacz Atoll in100se wyrzucał wokale na pierwszy plan. Według jednych wada, a innych zaleta. Mnie osobiście się to podobało.

Gdyby lekko podrasować okablowaniem wokale, to bym się nie pogniewał.

Gdyby pojawiły się głosy, że mogłem to uczynić wybierając inne klocki to mówię stanowczo nie. 

Jeżeli chodzi o rock, to posiadany system (w moim subiektywnym odczuciu) robi szach mat innym systemom w porównywalnym przedziale cenowym.

Głośnikowe, interkonekt, zasilające. Na jakie zwrócić uwagę, a na które nie.

Cenna informacja. Kabla głośnikowego potrzebuję ok. 14 metrów, a w lotto jeszcze nie wygrałem :)

Rozstaw kolumn ok. 4 metry, pomieszczenie salon + kuchania 50m2. Z miejscem odsłuchowym tworzyć będą trójkąt równoboczny. Kolumny stojące swobodnie w odpowiednich odległościach od wszelakich przeszkód architektonicznych. Osobny obwód elektryczny.

Kwota jaką mogę przeznaczyć: niech to będzie zdroworozsądkowe podejście do tematu, uwzględniając wartość wszystkich elementów zestawu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez ssskorpionixxx
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od tego czy wierzysz w magiczne właściwości kabli to 2x7m to już faktycznie kawałek obwodu i w przypadku droższych kabli spory wydatek.

Odszukaj na jutjubie "reduktor szumu" bo chyba tam facet opisuje od strony elektrycznej ważne parametry kabli.

Potem na stronach producentów postaraj sie odnaleźć te parametry.

O ile pamięć mnie nie myli:

supra , sommer, inakustik, alphard - podawali te parametry

piszesz że rozstaw kolumn 4m - to jak wychodzi ci te 14m? Sprzęt stoi z boku gdzieś ? Jeżeli tak to przemyśl czy nie da się jednak postawić gdzies pomiedzy kolumnami i kasa i krótsze przewody.... ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redaktor szumu podaje parametry, ale zwróćmy uwagę że nigdy nie użył sformułowania "nie ma różnicy w odbiorze dźwięku".

Jedni to słyszą inny nie.

Kabla potrzebujesz trochę moim zdaniem adekwatny to Kimber 8PR może 4ka. Ewentualnie jaśniejszy ale nie tak jak Twój QED, chord clearway. Z tym że moim zdaniem powinieneś osłuchać przed kupnem.

Co do interkonektu to jasny przestrzenny nawet podstawowy Nordost Lighting, ewentualnie ciemniejszy ale bardzo udany inakustik.

Pozdrawiam i zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jeżeli szukasz neutralnie i muzykalnie grających niedrogich przewodów głośnikowych, myślę, że nie znajdziesz niczego sensowniejszego od Chord'a Clearway. Interkonekt zaproponowałbym Albedo Blue, który wniesie więcej informacji w nagranie, doda przestrzeni i w słyszalny sposób poprawi czytelność średnich tonów. Opcją alternatywną będzie VDH the name. Ten zagra nieco cieplej z lekkim wycofaniem wysokich tonów. Co do przewodów zasilających, to już nie jest takie proste i oczywiste. Musiałbyś napisać jak obecnie masz podłączony sprzęt? Czy używasz jakiejś listwy, przedłużacza czy może masz sprzęt podpięty bezpośrednio do gniazdka? Jeżeli masz zwykłą listwę, proponowałbym zacząć wymianę od niej a dopiero później myśleć o przewodach zasilających. Nasza propozycja to np. Gigawatt PF-1 w zestawie z przewodem LC-1. To tyle na początek :)

 

Pozdrawiam,

Q21.r

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie już nudzą te schematyczne tematy o kablach.

Pytanie autora , 2-3 odpowiedzi w temacie a potem debaty po co kable , po co tak drogie , które nic nie dadzą , itd.

Autor tutaj elegancko opisał w 2 podpkt-ach dlaczego potrzebuje.

Warto poprzeglądać parametrycznie kable by rezystancja na metrze , oraz inne parametry były odpowiednie do długości. Już nie pamiętam ale warto by kabel miał rezystancję łączną do 1/10 lub 1/100 impedancji kolumn czy wzmaka.

 

PS: ja polecam kupować ze szpuli , można dobrać sobie wtyki (oczywiście trzeba mieć pojęcie o lutowaniu ,albo kupić wtyki skręcane) , tak można dobrać fajniejszy kabel , wtyki , oraz średnio 30-40% taniej kupić.

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Temat kabli zawsze będzie kontrowersyjny

Piotr, wcale nie musi być kontrowersyjny. Sporo się mówi że kwestia kabli i ich rzekomego brzmienia jest najczęściej zupełnie przypadkowa. Każdy ma inny zestaw, inną konfigurację. 

Jakim więc prawem ktokolwiek doradza że "ten kabel brzmi tak a tamten tak". 

Nie mówię już o tym że kabli nie słychać/lub słychać bo mam tego dość i nudne to dla mnie. 

Mogę zaakceptować rady w stylu - kup taki bo jest z czystej miedzi i ma solidne wtyki itd itd... 

Za to "kup taki bo on brzmi tak..." - to jest bujda powtarzana w kółko. 

Jeśli ktoś chce się przekonać, niech przetestuje kilka kabli sam i stwierdzi które są dobre. To jedyny sposób. I nie kontrowersyjny 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Temat kabli zawsze będzie kontrowersyjny. Zawsze. Średnio 20 dużych dyskusji w roku. I zawsze to samo

A tak a'propos , znasz już jakiś termin testu kabli w S4Home ? Bo Piotrek odkąd padła Twoja propozycja przeprowadzenia takowego, czyli jakieś trzy tygodnie temu to ja nie gaszę silnika, a słyszałem , że paliwo idzie w górę :) 

53 minuty temu, JohnDoe napisał:

Co jeśli dla kogoś w innym zestawie kable brzmią inaczej niż doradzano? 

A zwróciliście Panowie uwagę jak mały odsetek ludzi którym doradzano kable się potem odzywa na forum ? Dlaczego nie ma wypowiedzi , mówili , że kabel X poprawia bas i dziękuję za poradę , poprawił itp. Jakoś dziwnie następuje cisza w eterze ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem zdania że przewód jako element pasywny może co najwyżej przenieść dokładnie to co „wypluwa” z siebie wzmacniacz. Nie wyprodukuje nic dodatkowo no bo niby skąd ?? Gdyby mógł coś produkować taki przewód, to bym podłączył sam przewód do kolumn i by grało > a nie gra. W związku z jego budową może coś tam być lepiej lub gorzej z efektem naskórkowości, izolacji od otaczającego pola magnetycznego którego nie brakuje w plątaninie kabli za sprzętem. Ale jeżeli ktoś mówi że mu coś kabel „wyprodukował” to trzeba to natychmiast opatentować! Oczywiście nie mówię o tych aktywnych przewodach kolumnowych za kilkadziesiąt tysięcy które podbiją to i owo.

 Wiem natomiast czego nie powinien robić przewód, mianowicie ograniczać możliwości sprzętu i za taki kabel warto według mnie zapłacić. Teraz od zasobności portfela i osobistych preferencji estetycznych zależy co sobie podłączymy. Ja osobiście lubię jak kabelki wyglądają rasowo a nie jakość tak jak po bulimii. Jakiś przewód z miedzi mono crystal jest już chyba super! Oczywiście jak ktoś ma kasę i kaprys to sobie może kupować czego mu dusza zapragnie i ja będę się cieszył jego szczęściem 👍 najwyżej poproszę żeby mnie zaadoptował, taka swoista audiofilska adopcja 🤣

Natomiast, jak ktoś ma dopieszczony zestaw i takie fajne grube przewody jak jaszczury to czy to się to komu podoba czy nie to i tak robi to na mnie wrażenie. W sumie nie wiem dlaczego, ale robi 🙃 i oczywiście w taki bardzo pozytywny sposób zazdroszczę.

Chyba w tym gronie jest miejsce na jedynych i drugich, osobiście nie mam z tym problemu. 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Inferno, przecież tutaj nikt nie mówi koledze @ssskorpionixxx żeby nie kupował drogich kabli. Każdy niech robi co chce. 

Śmieszą mnie tylko rady w stylu - ten ci poszerzy, doda, wyostrzy, pogłębi, wysunie, odejmie, bla bla bla.....

Czemu nikt nie zaproponuje  3-4 konkretne kable i powie - wypróbuj sam. Bez tego bajania. 

Przecież kable można wypożyczyć ze sklepu i przekonać się, przetestować samemu. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

🙂

A wracając do watku autora to rzeczywiście kilkanaście metrów przewodu jeszcze jakiegoś drogiego może całkiem sporo kosztować. Przy takiej długości zwróciłbym uwagę na porządne ekranowanie, żeby nie działał jak antena. Jeszcze jedno co mi wpadło do głowy przy takiej odległości to może zmiana na kolumny aktywne...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.09.2019 o 23:55, ssskorpionixxx napisał:

Zakupiony niedawno Roksan K3  + Fyne Audio F502 + CXN v2

 

Dnia 15.09.2019 o 23:55, ssskorpionixxx napisał:

Gdyby pojawiły się głosy, że mogłem to uczynić wybierając inne klocki to mówię stanowczo nie. 

A ty mu proponujesz zakup kolumn aktywnych ;)

Solidny ekranowany kabel bez audiofilskich westchnień ;)  to supra 3.4 PLY - ale metr kosztuje 60-70 zł

Dla przykładu dość dobrze opisane kabelki :

https://www.sommercable.com/sites/default/files/flip/HICON_EN/html5/index.html

gołe kable głośnikowe są na dalszych stronach

Podobne zestawienei widziałem dla supry i inakustik

alphard chyba wycofał się :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kubakk napisał:

PS: ja polecam kupować ze szpuli , można dobrać sobie wtyki (oczywiście trzeba mieć pojęcie o lutowaniu ,albo kupić wtyki skręcane) , tak można dobrać fajniejszy kabel , wtyki , oraz średnio 30-40% taniej kupić.

Tylko po co. Skoro kabel ze szpuli bez wtyków jest lepszy. Jak już kupować ze szpuli to po prostu go przykręcić.

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

A tak a'propos , znasz już jakiś termin testu kabli w S4Home ? Bo Piotrek odkąd padła Twoja propozycja przeprowadzenia takowego, czyli jakieś trzy tygodnie temu to ja nie gaszę silnika, a słyszałem , że paliwo idzie w górę :) 

Nie ma chętnych. Ja zapraszałem w innym dziale aby zebrać się i wpaść na takowy test.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...