Skocz do zawartości

Czy warto kupić wzmacniacz zewnętrzny?


Recommended Posts

Witam :)

Zastanawiam się czy w moim przypadku jest sens wydawać pieniądze na wzmacniacz, gdy:

- słucham muzyki na Spotify (jakość najwyższa 320kbps), niestety na lepsze się nie zanosi, ponieważ cenie sobie wygodę i szeroką gamę utworów na zawołanie

- OnePlus 5 (tutaj też szału nie ma. Na dodatek z tego co wyczytałem przeszukując internet, ta komórka nie słynie ze zbyt dobrej jakości dźwięku)

- Sennheiser HD 380 Pro (moje oczko w głowie, z których chętnie wyciągnął bym jak najwięcej, ale małym nakładem, gdyż fundusze mam ograniczone)

Wiem, że zestaw daleki jest od standardów audiofilskich, ale pomyślałem, że może wzmacniaczem trochę podniosę jakość muzycznych wrażeń. Niestety nie mam odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego zwracam się do Was 

Pozdrawiam!

Edit: zapomniałem dopisać, że jeśli tak, to jaki? Upatrzyłem Fiio E10K albo BTR1, ale może ktoś ma jeszcze jakieś propozycje?

Edytowano przez Paweł Pietkiewicz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Dodatkowy wzmacniacz do obecnej konfiguracji jest dobrym rozwiązaniem jeśli chcesz podnieść jakość dźwięku. Fiio BTR1 został stworzony z myślą o współpracowaniu ze słuchawkami dokanałowymi, armaturowymi dlatego też nie polecałbym kupować tego wzmacniacza do HD380Pro. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie Fiio E10K, który nada lepszej kontroli na dole oraz delikatnie poprawi separację instrumentów.  Jeżeli byłbyś w stanie zwiększyć budżet to warto rozważyć zakup Fiio Q1 Mark II, który charakteryzuje się wydajniejszym wzmacniaczem oraz zdecydowanie lepszą sekcją cyfrowo analogową. Dzięki temu urządzeniu słuchawki nieco się otworzą i będą słyszalne detale, których do tej pory mogłeś nie słyszeć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Q21 napisał:

...Jeżeli byłbyś w stanie zwiększyć budżet to warto rozważyć zakup Fiio Q1 Mark II, który charakteryzuje się wydajniejszym wzmacniaczem oraz zdecydowanie lepszą sekcją cyfrowo analogową....

Znalazłem recenzję w której autor twierdzi że jest to wzmacniacz stworzony dla urządzeń Apple, a co do jakości działania w systemie Android nie ma już pewności że będzie działał poprawnie. Czy jest to coś czym powinienem się martwić w moim przypadku? Jak to wygląda w przypadku chińskiego OnePlus?

Cytat

Miniaturowa tania opcja przewodowa to np. TempoTec Sonata HD

Zauważyłem że wzmacniacz ma wejście tylko USB-C a moja komórka ma Jacka 3,5mm. Czy "ogarnie" ona przesyłanie dźwięku z innego niż dotychczas portu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie TempoTec Sonata HD jest DAC/ampem słuchawkowym i podłącza się do niego telefon lub komputer do portu USB jako do portu danych, a nie wyjścia słuchawkowego. Używasz wbudowanego w niego DAC-a a nie tego który jest w telefonie. Powinien ogarnąć go w takim samym stopniu jak, gdy podłączysz go do komputera pod port USB typu A przez dołączoną przejściówkę. Ze specyfikacji wynika ze obsługuje systemy Windows , MacOSX i Android. Podobnie sprawa wygląda przy podłączeniu przewodowym xDuoo XQ-23 i Sabaj Da3 .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

 

Dziękuję za zaangażowanie. Poczytałem trochę o każdym produkcie i dochodzę do takiego wniosku:

Najbardziej zainteresowały mnie Fiio Q1 Mark II, xDuoo XQ-23 i Sabaj Da3

Niestety mam pewne obawy co do xDuoo że nie da rady napędzić moich słuchawek (nie wiem czy zasadne). 

Sabaj wydaje się idealny, ale nie potrafię nigdzie znaleźć informacji by miał akumulator, a to ważny element dla mnie. Przydałby się taki wzmacniacz z BT zważywszy, że powoli każdy producent wywala Jacka a kiedyś będę musiał zmienić komórkę (choć pewnie nieprędko). 

Spróbuję zakupić Fiio z możliwością ewentualnego zwrotu, gdyby okazało się, że nie daje sobie rady z OnePlus.

Ostatecznością będzie Fiio E10K

Jeszcze raz dzięki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych które wymieniłem tylko xDuoo XQ-23 ma wbudowany akumulator, do tego działa również po bluetooth. TempoTec Sonata HD nie powinien uszczuplić znacząco zasobów akumulatora. Jednak Sabaj Da3 pobiera 0,8W, czyli 0,16 A i to może wpłynąć na czas pracy telefonu, choć przy telefonie który masz raczej nie powinno być tragedii. \ich moce wyjściowe w trybie niezbalansowanym są podobne.  xDuoo XQ-23 normalnie kosztowało 200 zł. Wygląda na to że sprzedawca obniżył jego cenę po wejściu nowszego modelu , który ma również w sprzedaży.

W telefonie takim jak LG V30 uruchomienie wbudowanego audiofilskiego DAC/Ampa również bardzo skraca czas pracy telefonu..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest najbardziej zaawansowany DAC z branych tu pod uwagę. Szczególnie gdybyś miał ze zbalansowanym przewodem. Przeróbka słuchawek które masz, wymagała by ingerencji najprawdopodobniej wewnątrz słuchawek. No chyba ze masy obu przetworników łączą się we wtyczce jack. Do niego będziesz potrzebował kabel USB z obu stron zakończony USB-C. Wydawało mi się że taki kabel był w zestawie, ale z tego co widzę to jest tylko z wtyczkami USB A i C. Jeśli zamówiłeś z Anglii to powinien być szybko. Z Chin to może potrwać dłużej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem z GB. Mógłbyś mi pokazać przykład takiego zbalansowanego przewodu? W przeróbkę słuchawek póki co nie będę się bawił bo to dużo teorii do ogarnięcia i pieniędzy do wpompowania. Poza tym jak już wcześniej wspomniałem, to moje oczko w głowie i nie wybaczyłbym sobie gdyby coś im się stało 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych słuchawkach przewód jest zamontowany na stałe, więc gotowego do podłączenia nie kupisz, SONY MDR-1AM2 są wyposażone w przewód zbalansowany, lecz w innym standardzie niż ten Sabaj bp dość rzadkim jack 4,4 mm. Dla przykładu FIIO F9 i F9 pro są wyposażone w przewody do takiego podłączenia, Ostatnio dość łatwo mozna kupić kable do słuchawek różnego typu gdzie przewody są wymienne i mają rozdzielone masy dla obu kanałów. Sprawa sprowadza się do tego że przy podłączeniu oba kanały z jednej strony są podłączone do wspólnej masy, a z drugiej do wyjść poszczególnych kanałów. Przy podłączeniu zbalansowanym oba kanały mają niezależne wyjścia pozytywne i negatywne, a masa wzmacniacza ma wartość zerową względem sumy potencjałów przewodu pozytywnego i negatywnego. Wymaga to podwójnej amplifikacji każdego kanału. Skutek jest taki że moc jest większa i teoretycznie zakłócenia z zewnątrz powinny się odejmować w  każdym kanale redukując się do zera. W praktyce poziom szumów jest niższy , mimo wyższego dostępnego napięcia wyjściowego. Jeśli chodzi o słuchawki to trzeba wyprowadzenia przetworników w słuchawkach podłączyć do wtyczki z czterema stykami, według odpowiedniego schematu. Z prawie każdych słuchawek można zrobić zbalansowane, a wtyczkę zbalansowaną można wyposażyć w przejściówkę na niesymetryczną, łącząc piny negatywne razem i podłączając do styku wspólnej masy. Robienie przejściówki w druga stronę może uszkodzić wzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo może zależeć od wzmacniacza który jest użyty i od słuchawek, jak bardzo są rozdzielcze i czy większa moc jest im potrzebna. W przypadku wzmacniaczy przenośnych, gdzie napięcia zasilania są niewielkie, daje to możliwość uzyskania wyraźnie mocniejszego napędu bez problemów związanych z generowaniem wyższych napięć zasilania przez przetwornice napięciowe, które mogą same generować dodatkowe zniekształcenia. Zwykle wyjścia zbalansowane grają lepiej. Pierwsze co zawsze słychać , to to że wzmacniacz gra znacznie głośniej. 2 razy większe napięcie na wyjściu może dać 4 razy większą moc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł Pietkiewicz Cześć, czytając Twój wątek przypomniałem sobie, że kiedyś dużo słuchałem na słuchawkach z telefonu. Kupiłeś Sabaj - i fajnie. Jeśli chciałbyś poprawić dodatkowo brzmienie muzy z samego  fona to polecam Ci moim zdaniem najlepszy zaawansowany odtwarzacz na telefon  jaki miałem ze sklepu play - Neutron Music Player. Chociaż nie jest on najpiękniejszy to zapewniam Cię, że brzmi najlepiej. To nie jest popierdółka tylko rasowy player. Jest wersja trial i płatna. Spróbuj jeśli nie znasz,  może Ci podpasuje 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, JohnDoe napisał:

@Paweł Pietkiewicz Cześć, czytając Twój wątek przypomniałem sobie, że kiedyś dużo słuchałem na słuchawkach z telefonu. Kupiłeś Sabaj - i fajnie. Jeśli chciałbyś poprawić dodatkowo brzmienie muzy z samego  fona to polecam Ci moim zdaniem najlepszy zaawansowany odtwarzacz na telefon  jaki miałem ze sklepu play - Neutron Music Player. Chociaż nie jest on najpiękniejszy to zapewniam Cię, że brzmi najlepiej. To nie jest popierdółka tylko rasowy player. Jest wersja trial i płatna. Spróbuj jeśli nie znasz,  może Ci podpasuje 🙂

Dzięki za pro tip :) mam PowerAmp Music Player, ale problem polega na tym, że nie posiadam utworów które bym mógł odtwarzać na nim :D Nie stać mnie na kupowanie, a nie chcę i w sumie nie mam jak piracić (nie używałem lapka od 2 lat, wszystko robię na komórce), gdy jest opcja Spotify. Tak czy siak, gdy ogarnę jakiś dobry i legalny dostęp do idealnej jakości muzyki, chętnie wypróbuję ten odtwarzacz 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.09.2019 o 20:10, MobyDick napisał:

Jak Sabaj dotrze, napisz koniecznie , jakie masz wrażenia z połączenia ze słuchawkami które masz.

Zabawki przyszły, tylko nic nie działa. Podłączam do komórki Sabaja, słuchawki do niego - leci muzyka z głośnika. Podłączam słuchawki do portu - leci muzyka bez wzmocnienia. Chyba to był zły zakup...

O Jezu działaaaaa! Hahaha! Było tak cicho ustawione i tak delikatnie grało, że mając słuchawki na uszach byłem przekonany, że leci z głośnika komórki. No to testy czas zacząć :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie - aluminiowa lekka obudowa z silikonowym paskiem przeciwpoślizgowym na spodzie wielkości ok. 2 pudełek po tic-tac.

Od razu pisze, że to ocena subiektywna i nie oczekujcie profesjonalizmu, bo dopiero wkraczam w audiofilski teren :) Po pierwszym słuchaniu stwierdzam że scena jest taka w sam raz, chociaż czasem potrafi zaskoczyć blisko, intymnie wręcz osadzonym wokalem, albo nagle wyrzuconym w kosmos bębnem. Separacja się zwiększyła.Wysokie tony lekko wyciszone, nie kłują (brak sybillantów). Średnie tony zdecydowanie wyraźniejsze. Wydaje się o wiele lepiej skomponowana z najlepiej dopracowanym aspektem - niskimi tonami. Niesamowicie wykorzystuje potencjał słuchawek, bas przyjemnie masuje ucho, zamiast walić po bębenkach. Przejścia są płynne, delikatne. Ma się wrażenie że się w nim tonie. Jestem pod wielkim wrażeniem.

Miałem pewne obawy co do tego zakupu, ale po odpaleniu nie żałuję i wielkie dzięki @MobyDick za nakierowanie mnie na ten wzmacniacz :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...